Przekrocz granice komfortu – wybierz trekking

Wyprawy trekkingowe

Komfort w dzisiejszych czasach to jeden z najbardziej pożądanych przez ludzi stanów życia. Dążymy do tego, by żyć wygodnie, dostatnie, bezproblemowo. Chcemy mieć pięknie i funkcjonalnie urządzone mieszkania, wygodny i ekskluzywny samochód czy też nowoczesny telewizor, który pozwoli nam zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Jednak komfort to nie tylko samo posiadanie rzeczy materialnych, to przyjemny stan emocjonalny i fizyczny, które nam one zapewniają. Dążenie do zaspokajania swoich potrzeb jest naturalną cechą każdego z nas i nie ma w tym nic złego, jednak warto czasem wyjść poza sferę komfortu i przekonać się, że niecodzienne warunki życia również mogą nam dostarczyć niesamowitych doznań, zarówno dla ciała, jak i dla duszy.

Wiedzą o tym doskonale ludzie uprawiający trekking, czyli długodystansowe, piesze wędrówki po wymagających pod względem ukształtowania terenu szlakach. Słowo to, do obiegu powszechnego wprowadził podpułkownik Jimmy Roberts, służący niegdyś w brytyjskiej armii, który przez długie lata swojego życia wędrował po górach Nepalu. Z czasem zaczął on organizować ekspedycje odkrywające tajemniczy świat himalajskich gór, dzięki czemu stały się one dostępne dla amatorów górskich wędrówek. Właśnie dlatego Jimmy’ego Robertsa określa się „ojcem trekkingu”. Historia samego słowa związana jest z wydarzeniami z lat 30. i 40. XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy wyparli z ówczesnej Kolonii Przylądkowej w RPA kilkanaście tysięcy Burów. Migracja Burów w głąb Afryki przeszła do historii pod nazwą Groot Trek (jęz. afrikaans), co oznacza Wielka Wędrówka, a samych Burów określa się również Voortrekkerami.

Nie tylko trudne warunki terenowe są wyzwaniem dla osób decydujących się na wyprawę trekkingową. Trekking górski to najpopularniejszy, ale nie jedyny rodzaj wypraw. W zależności od wyboru miejsca wędrówek wyróżniamy trekking pustynny, wulkaniczny, lodowcowy, tropikalny czy tropikalny. W takim przypadku ekstremalnym doświadczeniem mogą okazać się dla nas warunki klimatyczne. Pogoda może okazać się niesprzyjająca również na trasach górskich. Wietrzne, deszczowe czy śnieżne i mroźne dni nie będą przeszkodą, jeśli odpowiednio przygotujemy się do ekspedycji. Musimy być świadomi, że trekking wiąże się wielogodzinnym przebywaniem na zewnątrz i długodystansowymi trasami, dlatego ważna jest też kondycja fizyczna i zaopatrzenie się w produkty, które pozwolą nam dotrwać do wyznaczonego celu. O tym jak przygotować się do wędrówki poczytasz tutaj (można wkleić link do kolejnego artykułu).

Oferty wycieczek trekkingowych znajdziesz tutaj: Wyprawy Trekkingowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy