Od stóp do głów - czyli sprzęt każdego nurka

Safari nurkowe

Są sporty, których amatorskie uprawianie nie wymaga specjalnego ekwipunku. Należy do nich m.in.: bieganie, gra w siatkówkę czy pływanie. Najważniejsze w przygodzie z bieganiem są buty. Muszą być wygodne, dobrze dopasowane do stopy. Inne części ubioru każdy z nas znajdzie w swojej szafie. Podobnie jest w przypadku gry w siatkę. Wystarczy założyć wygodne ubrania, wziąć piłkę do siatki i wraz ze znajomymi udać się boisko. Z kolei strój kąpielowy i okulary do pływania wystarczą, by trenować swoje umiejętności pływackie.

Niestety nurkowania nie możemy zaliczyć do aktywności niewymagających specjalistycznego ekwipunku. Płetwonurek musi zaopatrzyć się w szereg sprzętów, które umożliwią mu bezpieczne odkrywanie tajników podwodnego świata.

Do podstawowego sprzętu każdego nurka zalicza się maskę, fajkę i płetwy. Elementy te zaliczają się do tzw. sprzętu ABC, kupowanego w pierwszej kolejności.

Maska nie pozwala przedostać się wodzie do oczu i nosa. Zapewnia też płetwonurkowi dobrą widoczność, co jest bardzo ważne, bo przecież to zwiedzanie wodnego świata jest głównym celem pasjonatów nurkowania. Kolejny element czyli fajka nurkowa pozwala nam swobodnie oddychać bez konieczności wynurzania się z wody. Zaś płetwy, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni stopy, mają służyć szybszemu i sprawniejszemu poruszaniu się w wodzie.

Do sprzętu bardziej specjalistycznego, potrzebnego do przebywania pod wodą zalicza się m.in.: butlę oraz automat oddechowy. Bula to zbiornik mocowany na plecach nurka, który zawiera mieszaninę oddechową. Automat zaś, ma za zadanie redukcję ciśnienia w butli. Proces ten jest niezbędny do swobodnego czerpania powietrza z butli. W wyposażeniu nurka ważny jest również manometr, pokazujący ciśnienie gazu w butli.

Do zejścia pod wodę niezbędny jest również jacket nazywany także kamizelką ratowniczo-wyrównawczą (KRW, BDC). Jest to kamizelka, do której mocuje się butlę z gazem. Ale to nie jedyne jej zadanie. Jacket pozwala nam na utrzymanie bądź zmianę pływalności oraz utrzymuje nurka w bezpiecznej pozycji tzn. głową do góry.

Ważnym elementem jest także skafander. To rodzaj szczelnego kombinezonu chroniącego nasz organizm przed niską temperaturą.

Każdy płetwonurek powinien zaopatrzyć się również w przedmioty zaliczające się do sprzętu pomocniczego, a więc m.in.: głębokościomierz, nóż i latarkę.

Oferty kursów nurkowych znajdziesz tutaj: Wyprawy Nurkowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy