Kajakowe rodeo

Spływy kajakowe

Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Spływy kajakowe to dobry sposób na wypoczynek, wyciszenie i spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jest to rozrywka dla każdego, bowiem organizatorzy nie stawiają przed uczestnikami żadnych wymogów. Zainteresowani dostają kamizelki ratunkowe, a wiele tras wyznaczonych jest na płytkich odcinkach rzek. Jest to więc atrakcja nawet dla tych, którzy nie umieją pływać.

Kajakarstwo to nie tylko forma rekreacji, ale też jedna z dyscyplin sportów wodnych. Z biegiem lat wykształciło się wiele jej odmian. Do najpopularniejszych zalicza się kajakarstwo klasyczne oraz kajakarstwo górskie. Obie formy znajdują się na prestiżowej liście sportowych dyscyplin olimpijskich. Najmłodszą dyscypliną kajakarstwa jest kajakarstwo freestylowe, znane też pod wymowną nazwą „rodeo kajakowe”. To sportowe show polega na wykorzystywaniu kajaka do widowiskowych akrobacji i tricków. Jego geneza związana jest ze zmaganiami kajakarzy, którzy podejmując próby pokonania trudnych odcinków rzek, testowali różne niestandardowe ustawienia kajaka. Spontaniczne wyczyny zaczęły sprawiać kajakarzom przyjemność i przybierać formę imponujących akrobacji.

Na potrzeby tworzącej się dyscypliny sportowej, zaczęto produkować kajaki o długości od 1,7 m do 2 m długości, a więc znaczne krótsze od kajaków turystycznych, których długość sięga od 3 m do nawet 5 m. Przyczyniło się to do rozwoju figur i pozycji, które dzisiaj są podstawą freestylowych rywalizacji. W czasie ich trwania, w ciągu 45 sekundowego przejazdu, uczestnicy muszą zaprezentować jak największą liczbę skomplikowanych, a co za tym idzie wysoko punktowanych figur powietrznych, obrotowych czy łączonych. Suma uzyskanych punktów decyduje o zajętym miejscu. W przyznawaniu punków, oprócz wyboru i poziomu trudności pozycji, liczy się również technika i styl ich wykonania. Zawodnicy mają w czym wybierać, gdyż akrobacji jest sporo. Każda z nich ma określoną nazwę.

Do najwyżej punktowanych zalicza się:

Phoenix Money - piruet na dziobie połączony z saltem do przodu,

Tricky Woo - stanowiąca ciąg tzw. pionowych stójek przeplatanych półobrotami,

Air Screw (powietrzna śruba) - zawodnik wykonując tę pozycję unosi kajak nad taflę wody obracając się w powietrzu.

Tego typu sport można uprawiać zarówno na wodach otwartych (jeziorach, rzekach górskich), jak i na krytych basenach.

W Polsce, największymi sukcesami w dziedzinie kajakarstwa freestylowego mogą pochwalić się Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki. Poniżej znajduje się link do wywiadu, w którym Zofia i Tomasz opowiadają o swojej sportowej pasji.

Oferty wycieczek kajakowych znajdziesz tutaj: Wyprawy Kajakowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy