Poznaj świat kryjący się pod wodą – kursy nurkowania

Wyprawy nurkowe

Dzisiejszy świat to świat wyzwań i przekraczania własnych granic. Wielu z nas chce doświadczać ekstremalnych, niecodziennych przeżyć. W naszych aktywnościach i zainteresowaniach szukamy adrenaliny, szaleństwa i podziwu ze strony innych. Wszystkie te warunki spełnia nurkowanie.

Nurkowanie sportowo-rekreacyjne cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok zwiększa się liczba śmiałków, którzy będąc na urlopie w Egipcie czy Australii decydują się na szybki kurs nurkowania, by później móc cieszyć się fascynującymi widokami podwodnego świata.  

Aby odbyć kurs nurkowania nie musimy wyjeżdżać za granicę. Również w Polsce znajdziemy ośrodki szkoleniowe, które pozwolą nam przygotować się do nurkowych ekspedycji. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem powinny zacząć od podstaw, a więc od kursu Open Water Diver, dającego nam uprawnienia Nurka Wód Otwartych. Praktyka poprzedzona jest serią wykładów, dzięki którym przypomnimy sobie jak zbudowany jest układ oddechowy i układ krążenia oraz jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka pod wpływem zmiany ciśnienia. Na zajęciach teoretycznych poznamy również niezbędne do nurkowania sprzęty (patrz: link z kolejnym artykułem o sprzęcie nurka) i dowiemy się jak ich używać. Część teoretyczna jest bazą do zajęć praktycznych, które odbywają się na basenie lub/i jeziorze. Pod okiem doświadczonego instruktora poznamy podstawowe umiejętności i techniki nurkowania oraz przećwiczone zostaną zachowania w sytuacjach nieprzewidzianych.

Po ukończeniu kursu otrzymuje się uznawany na całym świecie certyfikat PADI (Association Diving Instructor – organizacja zrzeszająca instruktorów nurkowania), uprawniający do nurkowania na głębokości do 18 metrów.

Jeśli po kursie podstawowym poczujemy niedosyt, możemy skorzystać ze szkoleń bardziej zaawansowanych, których ukończenie wiąże się z możliwością schodzenia na większe głębokości.

Niestety nie każdy może zostać płetwonurkiem. Przeciwskazaniem do wykonywania tej formy aktywności są m.in.: wady serca i płuc, astma, czy epilepsja. Przed rozpoczęciem kursu instruktor powinien skierować kandydata na badania lekarskie.

Powszechnie panuje przekonanie o tym, że nurek nie musi umieć pływać. Teoretycznie to prawda, dlatego że strój i wyposażenie nurka zabezpiecza go przed zatonięciem. W praktyce jednak wygląda to inaczej. Umiejętność pływania w wielu ośrodkach szkoleniowych jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kursu. Nie trzeba być oczywiście w tej dyscyplinie zawodowcem. Nie liczy się też styl pływacki. Organizatorzy kursów wymóg ten argumentują faktem, iż pod wodą zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których umiejętność pływania może okazać się na wagę złota. Cena kursu podstawowego waha się pomiędzy 1000 a 2000 zł.

Kurs nurkowania to pierwszy krok do oglądania pięknych raf kolorowych czy podwodnych muzeów.

Oferty kursów nurkowych znajdziesz tutaj: Wyprawy Nurkowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy