Kurs kitesurfingu pomysłem na prezent

Kitesurfing

Święta Bożego Narodzenia, urodziny, rocznice…w ciągu roku pojawia się wiele okazji do wręczania naszym bliskim podarunków. Prezenty już dawno przestały być formą drobnego upominku. Dzisiaj nierzadko to wielkie inwestycje mające spełnić czyjeś marzenie. Wizyty w spa, bilety na koncerty światowych gwiazd, egzotyczne wycieczki. Coraz częściej zdarza się, że na jeden prezent składa się więcej osób- krewni i przyjaciele. Wśród nietypowych prezentów są też vouchery np. na skok ze spadochronu, loty szybowcem czy kursy sportów wodnych. Jeden z wielu ciekawych kursów dostępnych na rynku dotyczy nauki kitesurfingu. Jest on przeznaczony dla osób, których żywiołem jest woda. Tego typu prezent, oprócz nowych umiejętności, dostarczy obdarowanemu niezapomnianych wrażeń i wiele radości.

Kitesurfing zwany też kiteboardingiem to jedna z najmłodszych dyscyplin sportów wodnych. Polega na pływaniu na desce i unoszeniu się ponad powierzchnię wody za pomocą latawca napędzanego siłą wiatru. Już samo oglądanie kitsurferów w akcji wzbudza pozytywne emocje. Kursy trwają zazwyczaj kilka godzin. Ich koszt to średnio 500 zł. Można skorzystać z opcji kursów indywidualnych bądź grupowych. Te drugie są nieco tańsze. Cena zawiera zazwyczaj dostęp do sprzętu kitesurfingowego, zajęcia pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego instruktora, wypożyczenie kasku, trapezu oraz ubioru, w skład którego wchodzi tzw. pianka i kamizelka asekuracyjna. Zgodnie z wytycznymi  Międzynarodowej Organizacji Kitesurfingu (IKO - International Kiteboarding Organization) wyróżnia się trzy poziomy kursów: 

Poziom I – obejmuje 4 godziny nauki w przypadku zajęć indywidualnych i 5 godzin zajęć w grupie. Uczestnicy zapoznają się m.in. z budową latawca, zasadami przygotowania sprzętu do użytku oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i odczytywania międzynarodowych znaków komunikacji związanych z kitesurfingiem. Głównym punktem programu jest nauka sterowania latawcem treningowym oraz restartowania go po wpadnięciu do wody. Uczestnicy nabywają umiejętność tzw. „body dragów”, rozumianych jako pływanie bez deski wykorzystując siłę ciągu latawca. 

Poziom II to przede wszystkim początki nauki startów z deską, przepłynięcia krótkich dystansów, kontrolowanego zatrzymywania się oraz pływania w obu kierunkach bez utrzymywania wysokości. Liczba godzin jest taka sama jak w przypadku kursu na poziomie pierwszym.

Poziom III – w programie zajęć w ramach ostatniego poziomu znajduje się opanowanie umiejętności w zakresie utrzymywania wysokości, ostrego pływania na wiatr, nabierania wysokości, wykonywania zwrotów i odpowiedniego reagowania w sytuacjach awaryjnych. Kurs trwa tyle samo godzin, co wcześniejsze etapy.

Ukończenie kursu (niezależnie od poziomu) kończy się uzyskaniem międzynarodowej legitymacji IKO, potwierdzającej nabycie umiejętności z danego poziomu. Umożliwia też wypożyczanie sprzętu oraz korzystanie z akwenów w różnych zakątkach świata.

Oferty kursów z kitesurfingu znajdziesz tutaj: Kursy Kitesurfing


Aleksandra Parusel


« powrót do listy