Wygodnie i elegancko, czyli strój jeźdźca konnego

Wyprawy konne

Strój jeźdźca konnego jest bardzo charakterystyczny. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: czarny kask oraz spodnie nazywane bryczesami. Pełny strój jeździecki składa się z wielu części, które oprócz walorów estetycznych mają zapewnić poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Największe ryzyko, jakie niesie za sobą jazda konna, wiąże się z upadkami. Dlatego najważniejszym elementem stroju jeźdźca jest kask bądź toczek, które w razie upadku ochronią naszą głowę przed uderzeniem o podłoże. Kask jest wykonany z lekkiego, ale wytrzymałego materiału odpornego na wgięcia i przebicia. Jego wnętrze wyścielone jest specjalną pianką, której zadaniem jest amortyzacja oraz wchłanianie potu. Zewnętrzna część może być zamszem, welurem, aksamitem, a nawet jedwabiem. Dla odpowiedniej stabilizacji, kask zapina się paskami pod brodą. Najczęściej występuje on w kolorze czarnym. Jeźdźcy konni najczęściej zakładają na głowę tzw. toczek. Kształtem przypomina on kask, jednak jest on od niego mniej trwały, a co za tym idzie mniej bezpieczny. Jest wykonany z cieńszego tworzywa, przez co jest bardziej podatny na pęknięcia podczas upadków. Zarówno kask, jak i toczek posiadają charakterystyczny półdaszek, którego celem jest chronienie oczów przed słońcem czy deszczem.

W garderobie zawodowców powinny znaleźć się głównie białe t-shirty, polówki i koszule o różnej długości rękawa. W czasie treningów czy jazdy rekreacyjnej wybór koloru poszczególnych części stroju jest zależny od gusty danej osoby. Jednak w czasie zawodów, biała barwa koszuli narzucona jest odgórnie. Elementem wyróżniającym jeździecką koszulę konkursową jest plastron, czyli specjalne wiązanie przy szyi.

Najbardziej wierzchnią częścią stroju jest specjalna czarna marynarka nazywana rajtrokiem. Jest ona wykonana z elastycznego materiału, który dobrze dopasowuje się do ciała. Swą długością sięga poniżej pasa. Marynarka w tylnej części rozcięta jest w dwóch miejscach, by zapewnić komfort oraz swobodę ruchu w czasie jazdy czy skoków. Rajtroki zapina się na guziki.

Nieodłącznym elementem stroju jeździeckiego są bryczesy. Te, które zakłada się do konkursów, podobnie jak koszula, muszą być koloru białego. Bryczesy, ze względu na specjalny krój są bardzo wygodne. Wykonuje się je z elastycznych materiałów, by dobrze dopasowały się do ciała. W miejscu, gdzie noga styka się z siodłem nie ma szwów, a specjalne leje, czyli wzmocnienia po wewnętrznej stronie kolan, bądź w kroku, po wewnętrznej stronie ud i łydkach, pozwalają uniknąć otarć od siodła. 

Również buty jeźdźca mają specjalne zadanie – powinny utrzymywać stopę w strzemionach niezależnie od wykonywanej pozycji. Jednym z rodzajów obuwia są tzw. sztyblety. Wyróżnia się sztyblety niskie, o cholewkach sięgających do kostki lub wysokie, sięgające aż pod kolana (sztyblety typu oficerki). Sztyblety posiadają niski 1 cm bądź 2 cm obcas, który uniemożliwia stopie wślizgnięcie się do strzemienia. Do sztybletów niskich można założyć sztylpy lub czapsy, czyli skórzane nakładane ochraniacze.

Dopełnieniem stroju są białe bądź czarne rękawiczki. Te, wykonane z cienkiej bawełny przeznaczone są na lato, ze skóry - na jesień lub wiosnę. Zaś zimą zakłada się rękawiczki wykonane z polaru.

Konkursowy strój jeździecki charakteryzuje się biało-czarnym kolorem. Biel i czerń wyrażają elegancję, która wyróżnia nie tylko samych jeźdźców, ale i całe wydarzenie związane z zawodami dyscyplin jeździeckich.

Oferty rajdów konnych znajdziesz tutaj: Rajdy Konne


Aleksandra Parusel


« powrót do listy