Poczuć wiatr we włosach - wypoczynek na jachcie

Rejsy żeglarskie

W sezonie letnim, nie bez powodu określanym również jako sezon urlopowy, Internet obiegają zdjęcia gwiazd i celebrytów z wakacji spędzanych w ciepłych krajach. Piaszczyste plaże, lazurowe wody, wykwintne, egzotyczne jedzenie…jest czego pozazdrościć. Często urlopowe fotografie sławnych osób przedstawiają ujęcia z wypoczynku na luksusowych jachtach. Wakacje „pod żaglem” są coraz częstszym wyborem nie tylko wśród znanych osobistości, ale i zwykłych „śmiertelników”. Rejsy na otwartych wodach dostarczają niezapomnianych wrażeń. Poczucie wolności, spokój oraz otaczająca natura pozwalają zapomnieć o codzienności, zrelaksować się i odprężyć.

Wybór rejsu zależy od naszych pragnień i budżetu. W ofertach biur podróży znajdziemy kilkudniowe rejsy odbywające się w różnych zakątkach świata. Ich program przewiduje również mnóstwo atrakcji na lądzie, od leniwego wypoczynku na plaży i zwiedzania najciekawszych zakątków okolicznych miejscowości, po wieczorne imprezy integracyjne. W zależności od danej oferty, posiłki oraz nocleg mogą odbywać się na jachcie bądź w portach.

Rejsy, oprócz turystyczno-rekreacyjnego wydźwięku, mają również charakter stażowy. Oznacza to, że w czasie wyprawy możliwe jest zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu żeglowania. Uczestnicy, po zakończonej wyprawie otrzymują opinię z rejsu zawierającą informacje o jachcie, trasie rejsu oraz czasie jego trwania. Odpowiedni staż morski (min. 200 h w co najmniej dwóch rejsach) jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do państwowych egzaminów na jachtowego bądź motorowodnego sternika morskiego.

Alternatywą dla kilkudniowych rejsów są rejsy krótsze: jednodniowe bądź nawet kilkugodzinne. W czasie ich trwania, uczestnicy mogą poznać podstawowe zasady i pojęcia żeglarskie oraz ciekawostki związane z nadbrzeżnymi miejscowościami. Przewidziany jest również czas na kąpiel w akwenie. Nierzadko zdarza się, iż zainteresowani mogą pod okiem doświadczonego członka załogi spróbować swoich sił za sterem jachtu.

Rejsy pełne atrakcji odbywają się m.in. w Hiszpanii, Włoszech i Chorwacji. Latem, na jachcie wypocząć można również w Polsce, m.in. na Bałtyku i jeziorach Pojezierza Mazurskiego. Ze względu na to, że pogoda w naszym kraju lubi płatać figle, oprócz stroju kąpielowego, nakrycia głowy, okularów słonecznych i kremu do opalania, warto zabrać ze sobą cieplejszy sweter oraz nieprzemakalną kurtkę wiatroszczelną.

Koszt wypoczynku pod żaglem jest uzależniony jest od wielu czynników, głównie akwenu, po którym rejs się odbywa, czasu jego trwania oraz rodzaju jachtu.

Oferty rejsów morskich znajdziesz tutaj: Rejsy Żeglarskie


Aleksandra Parusel


« powrót do listy