W rytmie fado

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni3 990

O wyprawie

W rytmie fado

 • Lizbona – stolica o wielu obliczach
 • Urocze, średniowieczne miasteczka
 • Monumentalne klasztory wpisane na listę UNESCO 
 • Wspaniałe owoce morza
 • Degustacje porto
 • Spacery wzdłuż klifowych wybrzeży, łagodnych wzgórz, rzędów winorośli

Piękne zaułki Lizbony, średniowieczne miasteczka ukryte za potężnymi murami, strzeliste wieże Sintry, monumentalne klasztory i tradycyjne piwnice, w których przechowuje się słynny portugalski trunek - porto - to tylko niektóre skarby jakie skrywa Portugalia. Odkryjemy je wędrując po tym fascynującym kraju w rytm fado – sentymentalnej pieśni wywodzącej się z portowych dzielnic Lizbony. Będziemy spacerować wzdłuż klifowych zatok, długich białych plaż, przez łańcuchy łagodnych wzgórz oraz przez szerokie równiny usiane plantacjami oliwek. Popłyniemy także w rejs po rzece Douro i powędrujemy pośród porastających dolinę winorośli.

Na krańcach ziemi

Portugalia leży na najbardziej na zachód wysuniętym krańcu Europy, który był niegdyś krańcem ludzkiej wyobraźni. „Tam gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna” - pisał XVI-wieczny poeta Luís Vaz de Camões. Dalej rozpościerał się złowrogi ocean. W dobie wielkich odkryć geograficznych właśnie stąd wyruszały karawele aby na zawsze poszerzyć nasze horyzonty. Pod wodzą Portugalczyka, Henryka Żeglarza po raz pierwszy docierano do dzikich afrykańskich wybrzeży.

Dziś ten niewielki kraj na Półwyspie Iberyjskim skrywa wiele śladów fascynującej historii. Spacerując wąskimi uliczkami Lizbony odkryjemy piękne zaułki, wiekowe kamienice, a w tle pobrzmiewać będzie melancholijne fado. Podróżując dalej w stronę Atlantyku dotrzemy do Sintry – miasteczka wspaniałych pałaców i ogrodów. Maleńkie, położone na wzgórzu i otoczone murami Óbidos to tylko jedno z wielu urokliwych miejsc, które odwiedzimy w Portugalii. Nie zabraknie także monumentalnych średniowiecznych klasztorów wpisanych na listę UNESCO, które aż przytłaczają swą potęgą. W labiryntach przejść, dziedzińców i krużganków kryją się dawne tajemnice i legendy oraz grobowce biskupów, królów i innych ważnych osobistości.

Smak Porto

Porto to zarówno wspaniałe miasto wznoszące się ponad rzeką Douro, jaki i słynny portugalski trunek, który produkuje się z winogron dojrzewających w tej dolinie. Po krętych i stromych ulicach metropolii jeżdżą ponad stuletnie tramwaje. Oba brzegi rzeki spina ogromny stalowy most - wizytówka Porto. W ciągnących się wzdłuż południowego brzegu rzeki piwnicach w wielkich dębowych beczkach przechowuje się porto, a słodkie i soczyste winogrona porastają strome stoki doliny. Płynąc w górę rzeki będziemy obserwować niekończące się rzędy winorośli. Odwiedzimy także tradycyjną quintę (farmę), gdzie będziemy się delektować smakiem porto, a przy odrobinie szczęścia we wrześniu weźmiemy udział w winobraniu.

Program

Dzień 1 Przelot do Portugalii

Przelot z Warszawy do Lizbony. Nocleg w Lizbonie.

Dzień 2 Spacery na wybrzeżu Atlantyku - Cabo da Roca i Gardziel Diabła

Wizyta w portowym miasteczku Cascais. Spacery dziką plażą nieopodal Gardzieli Diabła i Cabo da Roca - najbardziej na zachód wysuniętego punktu Europy. Nocleg w okolicach Sintry.

Dzień 3 Zwiedzanie Sintry (UNESCO)

Powiedzenie mówi: "Zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć". Pospacerujemy wąskimi, uroczymi uliczkami miasteczka i odkryjemy wspaniałe zabytki rozłożone na okolicznych wzgórzach. Mauretańscy władcy Lizbony wznieśli tu swój zamek. Miasto było także ulubionym miejscem letniego odpoczynku portugalskich królów. Odwiedzimy pałac królewski Paço Real, bajecznie kolorowy pałac Pena i romantyczną willę Monserrate. Będzie też czas na spróbowanie miejscowych speciałów Queijadas i Travesseiros w lokalnej ciastkarni (pastelarie).

Dzień 4 Miasteczko Óbidos i klasztory w Alcobaça (UNESCO) i Batalha (UNESCO)

Wędrówka średniowiecznymi murami, które otaczają urokliwe miasteczko Óbidos. Z góry będziemy podziwiać widkoi na uliczki skąpane w kwiatach, budynki pomalowane w kolorach żółtym, niebieskim i białym oraz ciągnące się dookoła miasta winnice. Spróbujemy najsławniejszego lokalnego wyróbu - tradycyjnej wiśniowej nalewki (ginjinha) serwowanej w małych kieliszkach z czekolady. Po południu odwiedzimy opactwo cysterskie w Alcobaça (UNESCO) oraz Klasztorze Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha (UNESCO). Na nocleg dotrzemy do Fatimy. Dla chętnych wieczorne zwiedzanie sanktuarium.

Dzień 5 Klasztor w Tomar (UNESCO), wędrówki w Serra da Lousã, Coimbra

Zwiedzanie wznoszącego się na wzgórzu ponad miastem Klasztoru Zakonu Chrystusa (UNESCO). Złoty wiek dla klasztoru w Tomarze przypada na okres portugalskich wypraw kolonialnych w XV i XVI wieku. Wyprawy te odbywały się wówczas pod patronatem zakonu, a sam książę Henryk Żeglarz był jego wielkim mistrzem. Architektura klasztoru jest częściowo wzorcowym przykładem sztuki manuelińskiej. Po południu piesza wędrówka w górach Serra da Lousã. Na łagodnych zboczach położone są niewielkie wioski zbudowane z kamienia łupkowego. W jednej z nich zrobimy piknik z produktów regionalnych. Przejazd do Coimbry i wieczorny spacer stromymi uliczkami miasta.

Dzień 6 Zwiedzanie Porto

Przejazd do Porto. Spacer po starówce miasta wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy romańską katedrę, będziemy podziwiać bogaty, barokowy wystrój kościoła św. Franciszka, zajrzymy też do księgarni „Lullo”, uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie.  Po południu wizyta z degustacją w winiarni w portowej dzielnicy Vila Nova de Gaia, gdzie leżakuje wino porto.

Dzień 7 Dolina Duero - rejs statkiem i przejazd widokowym pociągiem

Odwiedzimy słynny region winiarski Alto Douro (UNESCO). Rejs statkiem po rzece Duero, wizyta w winnicy połączona z degustacją, przejazd widokowym pociągiem wzdłuż doliny. Nocleg w średniowiecznym miasteczku Viseu.

Dzień 8 Średniowieczne Viseu i nadmorskie Aveiro

Poranny spacer po Viseu. Zwiedzanie katedry i dzielnicy żydowskiej. Przejazd do Aveiro nazywanego portugalską Wenecją. Rejs gondolą (fakultatywnie). Spacer po plaży Praia da Barra. Przejazd do Lizbony, nocleg.

Dzień 9 Zwiedzanie Lizbony

Zwiedzanie Lizbony rozpoczniemy poranną wędrówką na okoliczne wzgórze, z którego roztacza się niezapomniany widok na miasto. Wjazd zabytkową windą Santa Justa, przejażdżka słynnym lizbońskim tramwajem nr 28 oraz spacery po wąskich uliczkach Alfamy. Wieczorem na pożegnanie z Portugalią wybierzemy się na Fado w jednej z lokalnych knajpek (dla chętnych).

Dzień 10 Powrót do Polski

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy (Modlin/Okęcie).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Lizbona - Warszawa (Modlin/Okęcie), autokar lub bus na miejscu
 • Zakwaterowanie: 9 noclegów w hotelach
 • Wyżwyienie: 9 śniadań w hotelach
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 10-20 EUR/dzień)
 • Koszt uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacja, kolacja z fado w Lizbonie, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki, transport publiczny w Lizbonie) - ok.165 EUR

Liczba uczestników: 15 - 34 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W rytmie fado pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.