Boot Camp – treningi inne niż wszystkie

Boot Camp

Padnij! Powstań! Walcz! Te trzy komendy mogą przywołać w myślach sceny z wojskowych obozów przetrwania, znanych nam głównie z amerykańskich filmów. Dyscyplina, rygor i niebywały wysiłek fizyczny to nieodłączne elementy codzienności rekrutów, którzy pod okiem bezwzględnych przełożonych przekraczają granice swojej fizycznej i psychicznej wytrzymałości. Czy potrafisz wyobrazić sobie siebie w takich warunkach? By przeżyć surowy obóz kondycyjny nie musisz zaciągać się do armii. W czasach wzmożonego zainteresowania aktywnością fizyczną wciąż pojawiają się nowe formy uprawiania sportu. Jedną z nich są obozy Boot Camp.

Boot Camp to właśnie treningi wzorowane na ćwiczeniach wykonywanych w czasie tzw. unitarki, czyli wstępnego okresu szkolenia wojskowego. To czas intensywnych ćwiczeń, zdyscyplinowania oraz ciężkich warunków życia – przetrwają go jedynie najsilniejsi. Wojskowa musztra panująca na obozach Boot Camp to jeden z elementów, który w największym stopniu kusi sportowych śmiałków. Innym atutem tej formy aktywności jest fakt, iż zajęcia odbywają się w kilku bądź kilkunastoosobowych grupach. Wiele ćwiczeń wymusza współpracę z innymi osobami, co motywuje uczestników do walki z własnymi ograniczeniami, zarówno w sferze aktywności fizycznej, jak i wytrzymałości psychicznej. Nikt nie chce przecież ponieść porażki na oczach innych.

Kluczową rolę w treningach Boot Camp odgrywa trener. Z jednej strony pełni on rolę srogiego instruktora - dba o dyscyplinę, wydaje polecenia i kontroluje uczestników, nie pozwalając im na niedbałe wykonywanie ćwiczeń czy oszczędzanie sił. Z drugiej zaś strony, ma wspierać członków grupy i pobudzać w nich zapał do walki z samym sobą.

Tego typu obozy kondycyjne odbywają się najczęściej na świeżym powietrzu, np. w parkach czy lasach. Watr, deszcz, upał – dla trenera niekorzystne warunki atmosferyczne to żadna przeszkoda. Zajęcia odbywają się niezależnie od pogody.

Treningi w ramach Boot Camp opierają się głównie na ćwiczeniach wykorzystujących własny ciężar ciała. Do urozmaicenia czy utrudnienia ćwiczeń korzysta się głównie z elementów tzw. małej architektury danego miejsca np. murków, ławek bądź też przeszkód powstałych w wyniku naturalnego ukształtowania terenu. Organizatorzy niektórych obozów tworzą nawet specjalne tory przeszkód.

Oferty treningów Boot Camp mogą różnić się od siebie m.in. liczbą dni, intensywnością ćwiczeń oraz atmosferą. Najbardziej wymagającymi są obozy Boot Camp, które trwają kilka bądź nawet kilkanaście dni. Każdy dzień obozu rozpoczyna się od dźwięku budzika i to już we wczesnych godzinach porannych. Po szybkiej zbiórce odbywa się „rozgrzewka” – biegi, pompki, podskoki. Bloki treningowe przeplatane są wspólnie spożywanymi posiłkami, które mają dostarczyć uczestnikom energii potrzebnej do podejmowania sportowych wyzwań. Serwowane dania są oczywiście dietetyczne. Każdy dzień to długie godziny intensywnego wysiłku fizycznego.

Jedzenie, ćwiczenie, spanie – te trzy czynności w prosty sposób oddają schemat funkcjonowania uczestników w trakcie całego obozu. Program rzadko kiedy przewiduje inne atrakcje.

Obozy Boot Camp powstały z myślą o osobach już zaprawionych w sportowych bojach. Jednak, by uczynić je dostępnymi również dla amatorów aktywności fizycznej, stworzono ich łagodniejsze wersje. Stopień intensywności i trudności ćwiczeń jest wówczas niższy. Jest czas na odpoczynek, a wykonywanie ćwiczeń można dostosowywać do swojego tempa. W Polsce właśnie z takimi formami możemy spotkać się najczęściej. W naszym kraju Boot Campy nie osiągnęły jeszcze takiej popularności jak na Zachodzie, jednak z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Może i Ty zainteresujesz się tą formą aktywności fizycznej?

Oferty Boot Camp znajdziesz tutaj: BOOT CAMP


Aleksandra Parusel


« powrót do listy