Włoska kraina jezior

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni2 450

O wyprawie

Włoska kraina jezior

 • Polodowcowe jeziora otoczone majestatycznymi górami
 • Niespieszne zwiedzanie malowniczych miasteczek, willi i ogrodów
 • Wizyta we włoskiej części Szwajcarii: jezioro Lugano i zamek w Bellinzonie (UNESCO)
 • Trasy piesze z widokami na jeziora i górskie szczyty
 • Wyspy Boromejskie na jeziorze Maggiore
 • Mediolan - kuchnia, sztuka, architektura i styl
 • Bergamo - najpiękniejsza starówka Lombardii

Kraina alpejskich jezior, położona na granicy Piemontu, Lombardii i szwajcarskiego kantonu Ticino, to miejsce, gdzie górskie szczyty spotykają się ze śródziemnomorską atmosferą. Jeziora powstały w czasie ostatniego zlodowacenia, a swoim pięknem przyciągały już starożytnych Rzymian.

Północ Włoch uchodzi za bardziej poukładaną od południa, ale nie dajcie się zwieść - to też rejon wymarzony na uprawianie dolce vita. Tonące w zieleni cyprysów, rododendronów i palm miasteczka przepełnia atmosfera relaksu, a jednocześnie czuć powiew elegancji, docierający tu zapewne ze stolicy mody i designu - Mediolanu. 

Połączenie gór i wody to obietnica niezapomnianych pejzaży, które będziemy podziwiać raz z pokładów łodzi, raz z górskich szczytów. Trasy brzegami jezior poprowadzą nas w zaciszne rejony, a wizyty w większych miastach - Bergamo i Mediolanie - pozwolą nam zetknąć się z wielką sztuką i architekturą. Nie zabraknie też okazji do smakowania - od win musujących po polentę, gorgonzolę i dania rybne w portowych knajpkach.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa w godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach. Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Wizyta w Brescii

Pierwszym przystankiem na północy Włoch będzie Brescia - miasto mniej znane, ale nadające się w sam raz na pierwszy włoski spacer. Ma zwartą starówkę, wąskie uliczki, rzymskie zabytki, ciekawą katedrę i wszystko, co potrzeba, by cieszyć się pierwszym zetknięciem z Italią. 

Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu. 

Dzień 3 Kameralne jezioro i starówka Bergamo

Iseo to najmniejsze z jezior, które odwiedzimy. Dzień zaczniemy od zanurzenia się w jego kameralnej atmosferze - najpierw odwiedzimy miasteczko o tej samej nazwie, a potem przejdziemy się wzdłuż brzegów jeziora, podczas będziemy cieszyć się m.in. widokiem górzystej wysepki Monte Isola. 

Na koniec dnia pojedziemy do Bergamo. Położona na wzniesieniu zabytkowa część miasta - Bergamo Alta - to plątanina wąskich uliczek, wzdłuż których pysznią się kamienice i pałace, a wśród nich kaplica Colleonich - arcydzieło renesansu lombardzkiego. Oprócz kontemplowania architektury znajdziemy czas na jedzenie - w mieście zostaniemy nieco dłużej, by każdy mógł spróbować miejscowej kuchni w jednej z restauracji. 

Dzień 4 Na brzegach i wodach jeziora Como

Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y, a jego wybrzeże, o łącznej długości 160 kilometrów, usiane jest malowniczymi miasteczkami.

Eksplorację jeziora zaczniemy od Varenny, która przyciąga zapachem kwiatów i pastelą domów. Promenada nad jeziorem to świetne miejsce dla relaks, a chętni będą mogli spędzić czas bardziej aktywnie - wspiąć się na wzgórze z zamkiem Vezio, skąd można popatrzeć na jezioro z nowej perspektywy. 

Z Varenny przepłyniemy na zachodni brzeg Como, gdzie przejdziemy najciekawszy odcinek pieszego szlaku Greenway del Lago. Chętni będą mogli wejść do jednej z najwspanialej położonych willi nad Como - Balbianello. 

Dzień 5 We włoskiej Szwajcarii

Tego dnia opuścimy Włochy, ale nie oddalimy się od nich zbyt daleko. Udamy się do włoskojęzycznego kantonu Szwajcarii - Ticino. 

Odwiedzimy uroczą Bellinzonę, której trzy średniowieczne zamki zostały wpisane na listę UNESCO. Obowiązkowo odwiedzimy jeden z nich, a chętni na małą wspinaczkę będą mogli zobaczyć drugi i trzeci z zamków. 

Następnie przejedziemy do Lugano. O Lugano mówi się, że jest to najbardziej śródziemnomorskie miasto Szwajcarii. Sprawdzimy, czy to prawda. Na pewno pozazdrościć można mu położenia - otoczone przez góry, nad brzegiem jeziora. 

Dzień 6 Wyspy i brzegi jeziora Maggiore

Jezioro Maggiore to największe z jezior, jakie odwiedzimy podczas wyprawy. Miasteczka, które usadowiły się na jego brzegach, są połączeniem północnej elegancji ze śródziemnomorską atmosferą i roślinnością. 

Najpierw zobaczymy zawieszony nad taflą jeziora klasztor Santa Caterina del Sasso. Potem popłyniemy na wyspy Boromejskie - archipelag, należący do arystokratycznej rodziny Boromeuszy. Ten mediolański ród stworzył na wyspach miejsce dla zażywania przyjemności i odpoczynku, a dziś ich pałace i ogrody są otwarte dla zwiedzających. 

Dzień 7 Perełka nad jeziorem - Orta San Giulio

Miasteczko Orta San Giulio mogłoby startować w konukrsie na najpiękniejsze we Włoszech, i nie tylko. Położone nad brzegiem jeziora Orta, jednego z mniejszych w regionie, pełne jest urokliwych uliczek, kamienic i placyków. To idealne miejsce do nieśpiesznej eksploracji. 

Wybierzemy się także w trasę wiodącą na górujące nad miasteczkiem Sacro Monte - święte wzgórze, zwieńczone kompleksem kapliczek. Wznoszenie Sacri Monti, czyli kalwarii, było tradycją w tej części Alp. Od XV wieku tworzono w ten sposób miejsca odosobnienia i modlitwy, do których chętnie pielgrzymowano. Dziewięć alpejskich sanktuariów tego typu, w tym Sacro Monte di Orta, zostały wpisane na Listę UNESCO. 

Dzień 8 Dzień w Mediolanie

Mediolan to jedno z najważniejszych włoskich miast. Kojarzone z modą i biznesem, ma jednak do zaoferowania o wiele więcej - imponującą katedrę, wspaniałe zbiory sztuki, klimatyczne kanały oraz bogactwo knajpek i restauracji.

Po mieście będziemy spacerować z miejscowym przewodnikiem, a potem zostanie nam jeszcze dużo czasu na samodzielne odkrywanie. 

Późnym popołudniem wyruszymy w drogę powrotną do Polski. 

Dzień 9 Powrót do Polski

Powrót do Krakowa we wczesnych godzinach popołudnowych (ok. 13ej).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji - dopłata 550 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, rejsy łódkami, wjazd kolejką, degustacje) - ok. 110 EUR

Liczba uczestników: 25-46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Włoska kraina jezior pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.