Magiczna Sycylia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni4 350
Ostatnie wolne miejsca !

O wyprawie

Magiczna Sycylia

 • Wędrówki po ostatnich, dzikich wybrzeżach i klifach Sycylii
 • Starożytne świątynie i urokliwe miasteczka
 • Palermo: tygiel kultur
 • Dzień na odległej wyspie położonej na zachód od Sycylii: piękne Maréttimo
 • Kulinarne smakołyki zachodniej Sycylii (nie tylko kuskus i wino Marsala)
 • Wszystkie noclegi w jednym, urokliwym rodzinnym pensjonacie
 • Bliskość wielu atrakcyjnych miejsc

Zachodnia Sycylia

Sycylia, to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona dokładnie w jego środku. Różni się bardzo od reszty Włoch, ponieważ historie wyspy kształtowali najeźdźcy z każdej strony Morza Śródziemnego – Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Hiszpanie. Arabscy Saracenowie skolonizowali przede wszystkim zachodnią Sycylię, która zdecydowanie, przez to, różni się od pozostałych części wyspy. Bliskość Tunezji i wpływ kultury północnej Afryki czuć tu niemal na każdym kroku, a szczególnie w miastach portowych takich jak Marsala i Trápani. Odmienna od reszty Sycylii jest również kuchnia: tutaj poza capuccino, pije się przede wszystkim kawę „po arabsku”, obok spaghetti, obecny i bardziej powszechny jest kuskus i sałatka ze świeżej pomarańczy. A na deser popularniejsze niż tiramisu jest pieczywo z migdałów. Znane z tej części Sycylii jest także wino deserowe Marsala.

Wędrówki pośród kultury i przyrody

Zachodnia Sycylia dla wielu osób ma w sobie coś mistycznego, a nawet magicznego. Może to zasługa jej położenia geograficznego na „pograniczach kultury” pomiędzy Europą, a Afryką Północną. A może jednak piękne przyrodnicze położenie kilku głównych zabytków, takich jak starożytny Selinunt lub miasteczko Erice, gdzie znajduje się świątynia starożytnej bogini miłości – Wenus. Erice jest położone na wysokiej skale nad morzem, gdzie szczególnie w zimie panuje mistyczna mgła, która, niczym płaszcz, okrywa stare kamienice w tajemniczym świetle.

W tej części Sycylii, w prowincji Trápani, znajdują się ostatnie nietknięte przez człowieka odcinki dzikiego wybrzeża Sycylii. Jest to idealny teren do urozmaiconych wędrówek po panoramicznych trasach. Ukryte zatoczki, piękne plaże, morze w każdym odcieniu turkusu, jaskinie, mnóstwo pięknych łąk, wapienne skały – to wszystko zachwyci nas podczas naszych spacerów.

Wędrujemy prawie codziennie. Z reguły są to trasy półdniowe, przez co zostaje jeszcze czas na zwiedzanie miast i zabytków, takich jak Palermo, Segesta i Selinunt. Nie chodzimy po wymagających szlakach górskich, chodzi nam o obcowanie z przyrodą w spokojnym tempie. Wymagana będzie jednak podstawowa sprawność poruszania się po ścieżkach, które odcinkami mają charakter górskiego szlaku.

Nocujemy w starej części Castellammare del Golfo, idealnie pośrodku naszych tras wycieczkowych. Castellammare to typowo sycylijskie miasteczko rybackie, pięknie położone nad zatoką o tej samej nazwie. Znajduje się tu także jedna z popularniejszych piaszczystych plaż. Nasz pensjonat zlokalizowany jest w okolicy licznych trattori i barów.

Program

Dzień 1 Powitanie na zachodniej Sycylii

Przelot z Krakowa na Sycylię do Palermo, transfer z lotniska do hotelu w rybackim miasteczku Castellammare del Golfo.

Dzień 2 Mistyczne, średniowieczne Erice i wędrówka wokół przylądka

Rano wybierzemy się naszym busem na wysokość 750 m n.p.m., do niezwykłego miejsca – średniowiecznego miasteczka Erice. Stąd rozciąga się przepiękny widok na całe zachodnie wybrzeże oraz trzy wyspy Egady (jutro popłyniemy na jedną z nich!). Przy bardzo dobrej pogodzie można dojrzeć czasami nawet wybrzeża Afryki.

Pospacerujemy po uliczkach tego urokliwego górskiego miasteczka, które zachwyca pięknymi, dobrze utrzymanymi zabytkami oraz swoim wyjątkowym położeniem. Zwiedzimy katedrę i normandzki zamek z ruinami starej świątyni Wenus. W czasie panowania Rzymian Erice przyciągało licznych przybyszów ze względu na znajdujące się tutaj sanktuarium Wenus.

Pierwsza piesza wędrówka poprowadzi nas wokół potężnego klifu, Monte Cófano. Urozmaiconym, lekko górzystym szlakiem okrążymy górę. Tu zaczyna się najbardziej imponująca część wycieczki. Szlak prowadzi nas wzdłuż dzikich morskich wybrzeży, na których spotkać można stare kapliczki, urokliwe jaskinie. Po drodze miniemy też starą tonnarę (Tonnara di Cófano), czyli budynki służące w dawnych czasach przetwórstwu tuńczyka. Tonnara położona jest w miejscu z panoramicznym widokiem, w sam raz na piknik w połowie trasy. Droga powrotna zaplanowana jest przez siodło góry Cófano. Spacerując wśród sycylijskich, dzikich łąk, będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty, z których duża część to rośliny endemiczne.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m | Długość trasy: ok. 9 km

Dzień 3 Wyspa Levanzo

Dziś czeka nas mała przygoda pośrodku morza. Przy zachodnim wybrzeżu Sycylii, pośród rozmaitych wysepek i skał, znajdują się trzy wyspy Egadzkie (Egady). Najmniejszą wśród nich, zamieszkaną przez zaledwie ok. 100 mieszkańców, jest wyspa Levanzo. To nasz cel na dziś. Na wyspę dotrzemy promem lub wodolotem z portu w Trápani. Znajduje się tu kilka bielonych domków, ale będziemy tam przede wszystkim dla zachwycającej przyrody: postrzępionych wybrzeży z pięknymi zatoczkami, szorstkich śródziemnomorskich krajobrazów, przybrzeżnych ścieżek. Celem naszej wędrówki nieomal wokół całej wyspy będzie główna atrakcja turystyczna wyspy: Grotta del Genovese, gdzie z przewodnikiem zwiedzimy jaskinie z malowidłami pochodzącymu z czasów paleolitu oraz neolitu.
 
Wieczorem znajdziemy czas by spokojnie przespacerować się uliczkami starego miasta w Trápani lub odwiedzić sycylijskie trattorie.
 
Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 8-9 km

Dzień 4 Miasteczko Mazara del Vallo i ruiny greckich świątyń w Selinunt

Rano wybierzemy się na południowe wybrzeże do Mazara del Vallo. Miasteczko zaprasza na krótkie zwiedzanie i spacer przez romantyczne uliczki starego miasta, o zdecydowanie już afrykańskim charakterze. Odnajdziemy piękne nabrzeże z licznymi palmami, gdzie kwitnie lokalne rybołóstwo. Mazara del Vallo jest pierwszym miastem, które Arabowie zajęli, i ostatnim, które opuścili.

Popołudniu czeka nas główna atrakcja tego dnia: park archeologiczny Selinunt. Na rozległym terenie znajdują się jedne z najbardziej okazałych greckich świątyń z V w. p.n.e. - niektóre częściowo odbudowane, a niektóre w ruinie. Kiedyś w tych ruinach mieszkało ok. 100 000 mieszkańców. Park archeologiczny położony jest nad morzem (wybrzeże południowe) – co pozwoli połączyć zwiedzanie historycznych miejsc ze spacerem z widokiem na morze. Po drodze miniemy ujście rzeki (Selinon), gaje oliwne i urokliwe miejsce na piknik.

Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny | Suma podejść: - | Suma zejść: - | Długość trasy: ok. 6 km

Dzień 5 Świątynia w Segesta, gorące źródło i wolne popołudnie

Dziś wybierzemy się do jeszcze jednego starożytnego greckiego miasta, Segesta. Tutejsza ogromna świątynia jest malowniczo położona wśród zielonych wzgórz. Uznawana jest przez wielu za najpiękniejszą grecką świątynię na Sycylii. Nieopodal znajduje się też mały grecki teatr.

W pobliżu – mało kto o tym wie – są ogólnodostępne naturalne źródła geotermalne. W środku lasu znajduje się gorące źródło z gorąca wodą, a zaraz obok zimna rzeka. Zatrzymamy sie w tym miejscu. Chętni będą mogli się kąpać na przemian w gorącej i zimnej wodzie, wzmacniając swoją odporność. Co ciekawe, miejsce to odwiedzane jest tylko przez mieszkańców okolicznych wsi.

Dziś wrócimy do naszego pensjonatu nieco wcześniej – aby każdy mógł spędzić parę godzin „po swojemu” w Castellammare del Golfo. Można pospacerować przez starówkę, udać się na pobliską piaszczystą plażę lub po prostu odpocząć.

Dzień 6 Palermo i katedra w Monreale

Najpierw wybierzemy się do normańskiej katedry w Monreale. W jej wnętrzu znajdują się jedne z najwspanialszych i największych średniowiecznych mozaik chrześcijańskich.

Palermo – wielkomiejski zgiełk, głośny, ekscytujący tygiel kultur, podupadłe i nowoczesne wielkie miasto jest z pewnością jedną z głównych destynacji na Sycylii. Zwiedzimy tu kilka najciekawszych zabytków, zaczynając od katedry. Odwiedzimy też Palazzo dei Normanni (pałac Normanów) gdzie znajduje się wspaniała Cappella Palatina – kaplica z pięknymi bizantyjskimi mozaikami, saraceńskim sufitem i podłoga z marmuru. Po wspólnym zwiedzaniu znajdziemy jeszcze czas na samodzielne odkrywanie ulic i uliczek Palermo. Warto odwiedzić uliczne targi, takie jak słynny targ żywności w dzielnicy Vucciria.

Dzień 7 San Vito Lo Capo i rezerwat przyrody „Lo Zingaro”

Po raz kolejny czeka nas ciekawy przyrodniczo dzień, który spędzimy wśród mnóstwa kwiatów, między morzem, a wapiennymi szczytami. Pomiędzy zatoką Castellammare, a San Vito Lo Capo kryje się najmniej dotknięty cywilizacją, bardzo czysty i najbardziej dziki odcinek wybrzeża na Sycylii.

Rano pojedziemy do miasteczka San Vito Lo Capo. Tu zatrzymamy sie na café (może i pieczywo z migdałów?), zanim ruszymy w góry. Pierwsza wędrówka prowadzi nas na niewysoki, ale skalisty szczyt „mnicha” Monte Monaco - 532 m n.p.m. Z góry rozciąga się panorama na cały odcinek pięknego wybrzeża oraz na miasteczko San Vito.

Druga wędrówka poprowadzi nas przez najstarszy na Sycylii rezerwat przyrody – „Lo Zingaro”. Dla piechurów i wielbicieli ukrytych, spokojnych plaż jest to absolutnie jedna z perełek Sycylii. My wybierzemy łatwiejszą, dolną trasę (bez znaczącyh podejść i zejść), która łączy ze sobą wszystkie piękne zatoki. Na całym 7-kilometrowym odcinku wybrzeża nie spotkamy żadnego domu ani drogi, towarzyszy nam za to przepiękna flora: kwiaty w każdym kolorze, oraz palma karłowata, która jest symbolem parku.

Czas wędrówki (nr 1): ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 3 km
Czas wędrówki (nr 2): ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Długość trasy: ok. 7 km

Dzień 8 Pożegnanie z Sycylią i powrót do Polski

Transfer na lotnisko i przelot do Krakowa.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Kraków - Palermo - Kraków, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza 6 śniadaniami (możliwość spożywania posiłków w restauracjach lub barach - ok. 20-30 EUR/dzień)
 • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, prom/wodolot, zwyczajowe napiwki - ok. 80 EUR oraz obiadu w Baglio Florio (ok. 27 EUR)

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Noclegi w trakcie wyjazdu zaplanowane są TUTAJ.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Magiczna Sycylia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.