Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
15 dni3 250
15 dni3 250

O wyprawie

Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę

 • Niepowtarzalny rumuński folklor
 • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
 • Piesze wycieczki w Górach Rodniańskich, Gutyjskich, Fogaraskich i Bucegi
 • Pełne klimatu rumuńskie wsie i miasteczka
 • „Wesoły cmentarz” w Săpânţa
 • Malowane klasztory Bukowiny
 • Unikatowa drewniana architektura Maramuresz
 • Przejazd serpentynami słynnej trasy Transfogaraskiej
 • Zamek Bran – siedziba legendarnego Drakuli
 • Pełna legend i historii kraina Transylwanii

Bukowina pełna malowanych klasztorów, Maramuresz słynące ze swej drewnianej architektury i Transylwania - otoczona zielonym łukiem Karpat, która jak twierdza była schronieniem dla wielokulturowej społeczności: Sasów, Szwabów, Węgrów, Żydów, Szeklerów. Żyjące dawnym rytmem wsie, urocze miasteczka, pamiętające tureckie najazdy obronne kościoły i zamki... Wybraliśmy w Rumunii to co najciekawsze, aby kompletnie poznać kraj, jego historię, ludzi, ich tradycje i obyczaje. Nie zabraknie też pieszych wycieczek w Górach Bucegach i Fogaraszach.

Cień Drakuli

Rumunia, to kraj powstały na gruzach starożytnej rzymskiej Dacji, podbity przez Węgrów a potem Turków, który obecny kształt uzyskał tak naprawdę dopiero w XX stuleciu w wyniku dwu wojen światowych. Niemniej dziedzictwo historii jest tu widoczne na wielu płaszczyznach. Odkryjemy je nie tylko na zamku Bran, uchodzącym za rezydencję legendarnego Drakuli, ale też w dużo bliższym tej mitycznej postaci, pełnym uroku miasteczku Sighişoara, spacerując uliczkami Sybina oraz podziwiając widok Braszowa z Tampy - wzgórza znajdującego się w samym centrum miasta! Zobaczymy olśniewające swoim bogactwem pałace Pelisor i Peles, położone w malowniczych górach Bucegi.

Kościoły obronne

Niezwykłe są również warowne kościoły, tak charakterystyczne dla krajobrazu Transylwanii. Obronne mury, otwory strzelnicze i systemy baszt upodabniają je bardziej do warownych zamków niż budynków sakralnych. Swoją funkcją nie tylko przybliżały mieszkańców okolicznych wiosek do Boga, ale chroniły również podczas tureckich najazdów. Niepowtarzalnego nastroju dodaje dobrze zachowana zabudowa saskich wsi otaczających kościoły.

Zamki chłopskie i malowane monastyry

Czegoś takiego próżno szukać w innych częściach Europy. Chłopskie zamki, znajdujące się w wielu wsiach, jeden niepodobny do drugiego. Twierdze, w których nie ma wystawnych pałaców, ale umocnienia, grube mury obronne, spichlerze na zgromadzenie zapasów i zwykłe pomieszczenia, które dawały schronienie podczas najazdów. Jeden z nich, zamek w Râşnov, bronił się podczas oblężenia trwającego 3 lata! Na naszej trasie znajdują się również przepięknie zdobione freskami klasztory, które zwiedzimy w Cozia, Râmnicu Vâlcea oraz w Horezu. Ten ostatni, otoczony sadami i ogrodami, to wybitne założenie architektoniczne o wyjątkowym bogactwie malowideł dekoracyjnych i rzeźbień ze słynnej na cały region Bałkanów mieszczącej się tu przyklasztornej szkoły ikon i fresków.

Klasztory Bukowiny i mury Maramuresz

Klasztory Bukowiny to symbol tego regionu, nie mający odpowiednika nigdzie indziej. Czworoboczne mury z obronnymi bramami i basztami kryją smukłe, niewielkie bryły cerkwi. Unikalnym zjawiskiem są przede wszystkim malowidła wykonane techniką freskową na zewnętrznych ścianach niektórych cerkwi. Dzięki tym malowidłom wierni, którzy nie mieścili się w środku podczas nabożeństw, mogli poznawać historie i przypowieści biblijne. Doskonały stan zachowania i wyrazistość barw tych malowideł, mimo upływu czasu, budzą uznanie i podziw dla kunsztu dawnych mistrzów. Maramuresz słynie z kolei z architektury drewnianej: kościołów, domów, zagród i bram. Zobaczymy w wielu miejscowościach strzeliste wieże kościelne, które wydają się nieproporcjonalnie wysokie względem bryły kościoła. Sporo zachowało się również drewnianych domostw i całych zagród. Na każdym kroku podziwiać będziemy ciekawie rzeźbione bramy.

Góry

Góry są dominującym elementem krajobrazu Rumunii. Łuk Karpat rozciąga się od zachodu na wschód, tworząc naturalną granicę z Ukrainą, następnie skręca ku południowi i wreszcie na zachód. W ten sposób otacza Wyżynę Transylwańską, która dodatkowo zamknięta jest od zachodu Górami Zachodniorumuńskimi. Kilkakrotnie podczas wyjazdu przekraczać będziemy górskie przełęcze, z których roztaczają się rozległe widoki. W Górach Rodniańskich i Gutyjskich wybierzemy się na dłuższe piesze wycieczki. Dzięki temu bogactwu krajobrazów górskich na szlakach nie spotkamy takich rzesz turystów jak w naszych górach; spotkamy za to pasterzy wypasających owce i konie.

Kultury

W surowym górskim krajobrazie kształtowały się tutejsze style i kultury. Ścierały się tu wpływy polityczne, zmieniały struktury państwowe, osiedlali się tu ludzie różnych nacji i religii. Rumunia jako państwo jest krajem młodym, powstałym niespełna 150 lat temu, ale jest dziedzicem wielowiekowej tradycji kilku księstw które odcisnęły duże piętno na historii; również historii Polski. Wołoszczyzna, Mołdawia, Siedmiogród, Dobrudża, Bukowina, Banat - warto bliżej poznać ich ciekawe i burzliwe dzieje.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd do Rumunii przez Słowację i Węgry. Już tego samego dnia dojedziemy na nocleg do rumuńskiej Oradei - miasta będącego od czasów średniowiecznych biskupią stolicą, przede wszystkim jednak słynącego ze wspaniałej architektury 2. poł. XIX i pocz. XX w.

Dzień 2 Jaskinia Niedźwiedzia, zamek w Hunedoarze i Alba Iulia

Dzisiaj kierujemy się w stronę Sibiu. Po drodze zwiedzimy Jaskinię Niedźwiedzią, słynącą z niezwykle bogatej szaty naciekowej oraz najpiękniejszy spośród średniowiecznych zamków w Transylwanii, w miejscowości Hunedoara. Po południu zatrzymamy się na chwilę w Alba Iulii. W dawnej stolicy księstwa Siedmiogrodu zwiedzimy obszar cytadeli z pałacami książęcym i biskupim oraz imponującą średniowieczną katedrą. Na nocleg dojedziemy do malowniczego Sybina.

Dzień 3 Trasa Transfogaraska i zwiedzanie Sibiu

Tego dnia, jeżeli tylko pogoda pozwoli, przejedziemy się górskimi serpentynami Trasy Transfogaraskiej. Według jednych nazywana jest ona "szczytowym osiągnięciem socjalizmu rumuńskiego", według innych był to upiorny pomysł "Geniusza Karpat" Nicolae Ceauşescu. W górach pójdziemy na wycieczkę w rejon jeziora Balea i Capra. Po południu zwiedzanie Sibiu: przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki, zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w, późnogotycki kościół ewangelicki, oraz przejdziemy Mostem Kłamców - tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Wieczorem usiądziemy w kafejce na Sybińskim rynku delektując się architekturą miasta i słynnym piwem Ursus.

Dzień 4 Zamek w Bran oraz Braszów

Zobaczymy najbardziej znany zamek w Rumunii - Bran. Kojarzony jest on z osobą Vlada Palownika - słynnego Drakuli. Czy niezwykłość tego miejsca dorównuje jego sławie - przekonamy się na własne oczy. Po południu zatrzymamy się w Braszowie: zobaczymy tam rynek z ratuszem, w którym obecnie mieście się Muzeum Historyczne, gotycki "Czarny Kościół", obwarowania miejskie oraz Bramę Katarzyny. Przeciśniemy się też przez najwęższą uliczkę w Rumunii. Na koniec czeka nas wyjazd kolejką na wzgórze Tampa, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Dzień 5 Wycieczka w Górach Bucegi i zamek Peleş

Tego dnia wybierzemy się na kilkugodzinną malowniczą wycieczkę w góry Bucegi. Po południu zwiedzimy olśniewająca swym bogactwem i niezwykłą architekturą dawną rezydencję króla Karola I - zamek Peleş.

Dzień 6 Prejmer, Rupea i Viscri

Opuszczamy okolice Braszowa i udajemy się w stronę Sighişoary. Po drodze zobaczymy jeszcze warowne kościoły w Prejmer i Viscri (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz zamek chłopski Rupea.

Dzień 7 Sighişoara, Mălâncrav, Biertan i Mediaș

Sighişoara to miasto niezwykłe, twierdza Siedmiogrodu otoczona basztami, z gotyckimi domami i wieżami, z krętymi uliczkami prowadzącymi do górującego nad miastem kościoła. Zobaczymy fortyfikacje, Wieżę Zegarową, dom, w którym miał się urodzić Drakula oraz gotycki kościół "Na Wzgórzu" - obecnie Muzeum Kultury Sasów Siedmiogrodzkich. Przejedziemy też do miejscowości Mălâncrav i Biertan, w których zobaczymy kolejne warowne kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a następnie pospacerujemy w uroczym Mediaș. Wieczór spędzimy w Sighişoarze.

Dzień 8 Cluj-Napoca

Przejazd do stolicy Siedmiogrodu - Cluj-Napoca. Zwiedzanie miasta. (w godzinach wieczornych dołączy do nas grupa realizująca program "Bukowina i Maramuresz")

Dzień 9 Bistriţa i klasztor w Voroneţ

Przejedziemy południową częścią Maramuresz. Zatrzymamy się w Bistriţa gdzie zobaczymy m.in.: zespół średniowiecznych kamienic otaczających rynek oraz kościół farny. Dalej południową stroną Karpat pojedziemy w kierunku Suczawy, po drodze zatrzymamy się przy klasztorze w Voronet.

Dzień 10 Suczawa i klasztory Neamt i Agapia

Zwiedzanie Suczawy m.in: ruiny twierdzy tronowej hospodarów mołdawskich, pomnik Stefana Wielkiego, monastyr św. Jana Nowego, cerkiew św. Jerzego, cerkiew św. Demetriusza oraz wiele innych ciekawych miejsc. Chętni będą mogli zwiedzić również Muzeum Wsi Bukowińskiej. Po południu przejazd do położonych na południu w pobliżu miasteczka Targu Neamt klasztorów Neamt i Agapia (XVII w.).

Dzień 11 Zwiedzanie Bukowiny

Zwiedzanie Bukowiny: odwiedzimy "polską" wieś Cacica (Kaczyca) i poznamy ciekawą historię mieszkających tam rodaków, zobaczymy sanktuarium maryjne, a chętni będą mogli zwiedzić miejscową kopalnię soli. Zobaczymy miejscowość Marginea słynącą ze sztuki ludowej, a w szczególności z garncarstwa. Oczywiscie na naszej trasie nie zabraknie malowanych cerkwi z których słynie Bukowina: w Suceviţa (UNESCO) i w Moldovita.

Dzień 12 Wycieczka w Górach Rodniańskich

Piesza wycieczka w Górach Rodniańskich w kierunku Gărgălău. Góry te nazywane są również Alpami Rodniańskimi ze względu na rzeźbę terenu i wysokie szczyty osiągające ponad 2 tyś. m.n.p.m. Nasza wycieczka nie jest jednak trudna; to raczej spacer który pozwoli nam odpocząć i będzie przerywnikiem do zwiedzanych miasteczek i klasztorów.

Dzień 13-14 Zwiedzanie Maramuresz i wędrówka w Górach Gutyjskich

Zwiedzanie Maramuresz: wybierzemy się na wycieczkę w Góry Gutyjskie tam zobaczymy wspaniałe formacje skalne w rezerwacie Koguci Grzebień, zobaczymy ciekawe drewniane kościoły m.in. w Budesti (UNESCO) kompleks w Bârsana, zwiedzimy skansen i muzeum komunizmu w Sygiecie (Syghietu Marmaţiei), zwiedzimy również tzw. "wesoły cmentarz" w Săpânţa, drugiego dnia wieczorem ruszymy w drogę powrotną do kraju, po drodze zatrzymamy się jeszcze w Satu Mare.

Dzień 15 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach wczesnoporannych (około 6).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus
 • Zakwaterowanie: 13 noclegów w hotelach turystycznych i pensjonatach
 • Wyżywienie: 13 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Biletów wstępu - ok. 470 RON

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Wyjazd "Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę" to połączenie dwóch wycieczek "Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie" i "Bukowina i Maramuresz".

* - jeżeli ze względu na złe warunki pogodowe trasa Transfogarska będzie zamknięta będą Państwo realizować program alfernatywny - zwiedzanie skansenu Astra w Sibiu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.