Mata do ćwiczeń – czym kierować się przy jej wyborze?

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to rzecz niezbędna do wykonywania treningów w domowym zaciszu. W sklepach z asortymentem sportowym znajdziemy wiele mat, które na pozór różnią się od siebie jedynie kolorem i ceną. W istocie, cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze maty, jest wiele. Decyzję należy podjąć głównie w oparciu o rodzaj uprawianego treningu.

Jedną z najważniejszych cech, która odróżnia poszczególne typy mat jest ich grubość. Na rynku możemy znaleźć maty liczące od 1,5 mm do 10 mm grubości. Maty cienkie, liczące od 1,5 do 4 mm wykorzystywane są do treningów lżejszych oraz ćwiczeń wymagających utrzymania równowagi. Są one dobrym wyborem dla osób uprawiających jogę. Maty grubsze, od 4 mm grubości wzwyż, sprawdzą się przy bardziej intensywnych treningach. Są one niezastąpione do ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej (na brzuchu czy plecach), gdyż zapewniają osobie ćwiczącej wygodę, izolują od zimnego podłoża i chronią od bolesnych otarć. Standardowe maty treningowe liczą średnio 6-7 mm.

Innym ważnym aspektem jest stopień przyczepności maty do podłoża. Im jest wyższy, tym lepiej. Zwłaszcza, gdy intensywność i dynamiczność treningu jest wysoka. Odpowiednia przyczepność zapobiega ślizganiu się maty po podłodze, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji. Poczucie bezpieczeństwa w trakcie treningów przyczynia się do precyzyjnego wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Najlepiej wybrać zatem taką matę, której spodnia część jest antypoślizgowa.

Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego produkt jest wykonywany. Maty wykonane z tzw. pianki neoprenowej są lekki i tanie, jednak ich wytrzymałość budzi wiele wątpliwości. Bardziej trwałe są te, wykonane z kauczuku lub gumy. Gładka powierzchnia maty to dodatkowy jej atut. Jest to cecha, która ułatwi nam utrzymanie produktu w czystości. Chropowata struktura jest przyjemniejsza dla oka, ale i niestety dla brudu oraz bakterii, które mogą gromadzić się nawet w niewielkich szczelinach. Matę warto trzymać w pokrowcu, by uchronić ją przed nadmiarem kurzu oraz przecierać płynem dezynfekującym lub letnią wodą z detergentem po każdym użyciu.

W sklepach dostępne są maty o różnych wymiarach. Ćwicząc w domowych warunkach, najlepiej zaopatrzyć się w matę o długości równej bądź większej od naszego wzrostu.

Za najbardziej wygodne, uważane są elastyczne maty, które da się rolować. Elastyczność produktu wpływa również na jego trwałość. Mata, w trakcie składania nie może się łamać, gdyż w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu. Niektóre maty wyposażone są w specjalne ściągacze bądź paski, a czasem nawet i pokrowce ułatwiające ich przechowywanie i przenoszenie.

Dla wielu z nas, jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze maty do fitnessu jest jej cena. Matę piankową można zakupić już za kilkanaście złotych, jednak w takim przypadku istnieje ryzyko, że przy częstym użytkowaniu nie nacieszymy się nią zbyt długo. Bardziej wytrzymałe i solidne maty kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, ale posłużą nam znacznie dłużej.

Wybór maty do fitnessu nie jest taki prosty jak mogłoby się nam wydawać. Ze względu na to, iż odgrywa ona bardzo ważną rolę w trakcie treningu (ma zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się, zapobiec bolesnym kontuzjom bądź otarciom, które mogą być wynikiem intensywnych ćwiczeń czy też odizolować nasze ciało od podłoża), warto dobrze przemyśleć jej zakup.


Aleksandra Parusel


« powrót do listy