PAKISTAN: Od Karakorum do doliny Indusu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

PAKISTAN: OD KARAKORUM DO DOLINY INDUSU

Wyprawa do Pakistanu to nieoczywisty, za to bardzo ciekawy wybór na wyjazd. Przypadnie do gustu koneserom dawnych cywilizacji oraz górskich krajobrazów. Zaczniemy od drogi-legendy - Karakorum Highway, z widokiem na Nanga Parbat.

Odwiedzimy potężny fort Derawar, położony na pustyni Cholistan, zapoznamy się z początkami cywilizacji w dolinie Indusu w ruinach miasta Mohendżo Daro, i będziemy świadkami ceremonii granicznej na granicy z Indiami. Po drodze będziemy chłonąć miejscową kulturę i przekonamy się, czy opowieści o niezwykłej serdeczności mieszkańców są prawdziwe.

Polubisz ten wyjazd za:

 • niesamowitą architekturę
 • poznanie lokalnej kultury i zwyczajów
 • zwiedzanie Mohendżo Daro i fortu Derawar
 • niezapomniane widoki na Himalaje

Program

1 DZIEŃ PRZELOT DO ISLAMABADU

Wylot z Warszawiy ,przelot do Islamabadu. Czas wolny na relaks.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 DZIEŃ TAKSILA: KOMPLEKS ARCHEOLOGICZNY - KARAKORUM HIGHWAY

Wcześnie rano wyruszymy w drogę. Wyruszymy transportem kołowym do Taksila. Jeden z najważniejszych skarbów archeologicznych na subkontynencie pozwoli nam poznać pozostałości po wielkich miastach Bhir i Sirkap, zbudowanych przez cywilizację Gandhara. Wstąpimy do muzeum z eksponotami sztuki Gandhara. Odwiedzimy też greckie miasto Bactrian i buddyjski klasztor Jaulian i Dharmarajika.

Następnie podążymy słynną Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus, mijając po drodze zapierające dech scenerie: majestatyczne góry, wąwozy, lodowce i szamaragdowe akweny. Tutaj droga jest celem sama w sobie!

3 DZIEŃ Z WIDOKIEM NA NANGA PARBAT

Kontynuujemy naszą przeprawę przez Karakorum Highway w kierunku Gilgit. Zatrzymamy się przy spektakularnych punktach widokowych: z widokiem na szczyt Nanga Parbat, w miejscu, w którym stykają się trzy łańcuchy górskie: Karakorum, Himalaje i Hindukush oraz w miejscu, w którym rzeki Indus i Gilgit łączą się. Po dotarciu do Gilgit czas wolny w hotelu.

4 DZIEŃ SZCZYT RAKAPOSHI I DOLINA HUNZA - FORTY

Wyruszymy wzdłuż rzeki Hunza, zatrzymując się na dawnym Jedwabnym Szlaku. Naszym oczom ukarze się szczyt Rakaposhi (7788 m n.pm). Po drodze wstąpimy wzniesionych na dwóch brzegach rzeki Hunza fortów Baltit i Altit w Karimabadzie, z blisko tysiąc letnią historią. Wieczorem wsiadamy w samochody terenowe w poszukiwaniu idealnego miejsca na podziwianie zachodu słońca w tym niezwykłym zakątku świata.

5 DZIEŃ Z KARIMABADU PRZEZ PRZEŁĘCZ KHUNJERAB

Dziś wyprawimy się do Khunjerab na granicy Pakistanu i Chin, mijając po drodze malownicze wioski Gulmit, Passu i Sost. Khunjerab uznaje się za najwyżej połączoną przełęcz na szlaku handlowym. Przez chwilę znajdziemy się na wysokości 4693 m n.p.m.! Wieczorem wrócimy do Karimabadu i zostaniemy tam na noc.

6 DZIEŃ JEZIORA KACHURA I SKARDU

Z Karimabadu wyjedziemy w kierunku Skardu trasą stawianą wśród najbardziej urokliwych na świecie. Po obydwu stronach potężnego Indusu zobaczymy wioski połączone mostami linowymi. Zatrzymamy się nad Jeziorami Kachura, po czym dotrzemy do Skardu na nocleg.

7 DZIEŃ WYCIECZKA NA PŁASKOWYŻ DEOSAI: JEZIORO SATPARA, MOST BARA PANI

Dziś czeka nas wyprawa na płaskowyż Deosai, tworzący park narodowy, który będziemy przemierzać samochodami terenowymi. Zatrzymamy się and malowniczym Jeziorem Satpara, skąd wzniesiemy na wysokość ponad 5000 metrów n.p.m. Po przerwie na herbatę przy moście Bara Pani postaramy się dotrzeć do Jeziora Shausar (w zależności od warunków pogodowych). Później wrócimy do Skardu.

8 DZIEŃ ISLAMABAD: ZWIEDZANIE

Ze Skardu polecimy z powrotem do Islamabadu. Udamy się na zwiedzanie Islamabadu. Stolica Pakistanu wznosi się na wzgórzach u podnóża Himalajów. Nowoczesny, przestronny i świetnie zaplanowany Islamabad to miasto szerokich ulic, dużych domów i eleganckich budynków publicznych. Zobaczymy miedzy innymi symbol miasta, czyli Meczet Króla Fasala z czterema blisko 90-cio metrowymi minaretami. Świątynię budowano 10 lat, a sam władca przeznaczył na jego budowę przeszło 100 milionów dolarów.

9 DZIEŃ PESZAWAR: , DZIELNICA SETHI MOHALLAH, MECZET MAHABAT KHAN, BAZAR

Pojedziemy do Peszawaru, gdzie zwiedzimy meczet Mahabat Khan pochodzący z XVI wieku. Powłóczymy się po Ulicy Gawędziarzy, czyli słynnym bazarze Quissa Khawani i odkryjemy serce zamkniętego w murach Peszawaru – dzielnicę Sethi Mohallah, słynącą z siedmiu bogato zdobionych domostw zbudowanych przez rodzinę Sethi. Następny przystanek: Lahore, gdzie spędzimy noc.

10 DZIEŃ LAHORE: FORT, MECZET BADSHAHI - WAGAH: CEREMONIA GRANICZNA

Dzień spędzimy w Lahore. Zwiedzimy XVI-wieczny fort, będący perłą architektury Mughal, oraz meczet Badshahi, uznawany za największy historyczny meczet na świecie. W mieście będziemy mogli też dostrzec element architektury wiktoriańskiej z czasów obecności Korony. Później pojedziemy do miasta Wagah, w którym obejrzymy unikalną ceremonię graniczną z udziałem żołnierzy pakistańskich i indyjskich. Powrót do Lahore.
 
11 DZIEŃ MULTAN: MIASTO ŚWIĘTYCH

Wyruszymy do Multan i udamy się na zwiedzanie miasta. Historia Multan sięga ponad 5000 lat licząc od ery Harapiana. Już przed wiekami stanowiło cel pielgrzymek zaratusztrian (wyznawców Ognia z rejonów dawnej Persji) , po czym zostało podbite przez Aleksandra Wielkiego, by w XI wieku odrodzić się wśród wyznawców sufizmu. Dziś nazywane “Miastem Świętych” słynie ze wspaniałych mauzoleów zdobiących miasto – z najsłynniejszym Rukn-un-Din na czele.

12 DZIEŃ UCH SHARIF: MAUZOLEUM BIBI JAWINDI

Po drodze do historycznego Bahawalpur zatrzymamy się w Uch Sharif – mieście założonym przez Aleksandra Wielkiego, które w późniejszych latach stało się ważnym centrum religijnym mistyków sufickich. Mieści się w nim słynne mausoleum Bibi Jawindi z XV wieku, zbudowane na planie oktagonu. Po zwiedzaniu Uch Sharif pojedziemy do Bahawalpur, gdzie spędzimy noc.

13 DZIEŃ FORT DERAWAR

Po śniadaniu jedziemy na południe od Bahawalpur do imponującego fortu Derawar z IX wieku położonego na środku pustyni Cholistan. Budowla wznieziona z 40-tu wyrastających z ziemi gigantycznych wież tworzy olbrzymią fortyfikację. Masywność fortu z pewnością wywrze na nas wrażenie. Po lunchu wyruszymy autostradą do Sukker.
 
14 DZIEŃ FORT KOT DIJI - RUINY MIASTA MOHENDŻO DARO

Rano udamy się na wschodni brzeg rzeki Indus aby zwiedzić fort Kot Diji. Sam fort został wybudowany pod koniec XVIII w, ale obecność człowieka w tym miejscu datuje się na 3000 lat p.n.e.
Następnie będziemy kontynuować podróż do niesamowitego Mohendżo Daro – klejnotu Doliny Indusu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedno z pierwszych zaawansowanych założeń urbanistycznych w historii świata odkryje przed nami swe tajemnice. Zobaczymy tu Dom Wodza, Wielką Łaźnię czy Dom Zgromadzeń, pospacerujemy między ruinami dawnych domów, próbując odtworzyć życie tego niezwykłego miasta w naszej wyobraźni. I absolutnie nie przesadzamy mówiąc, że było niezwykłe - podczas gdy w Europie ludzie wciąż mieszkali w jaskiniach, w Mohandżo Daro mieszkała cywilizacja budująca piętrowe domy z systemem chłodenia, toaletami i bieżącą wodą! Kupcy z Mohandżo Daro handlowali z Mezopotamią, Pesją i Arabią.
Nocleg w Mohandżo Daro.
 
15 DZIEŃ SEHWAN: SUFICKIE MAUZOLEUM

Rano ruszamy w droge do Karaczi. Zatrzymamy się w Sehwan aby zobaczyć sufickie mauzoleum Lal Shah Baz Qalandar, dekorowanego piekną ceramiką ozdobną we wszystkich odcieniach błękitu. Na miejscu spróbujemy wczuć się w mistyczną atmosferę tego mauzoleum, które odwiedzają setki pielgrzymów, uzdrowiciele, żebracy, uliczni sprzedawcy… Na koniec dotrzemy do Karaczi i tu spędzimy noc.

16 DZIEŃ THATTA: NEKROPOLIA MAKLI, MECZET SHAH JAHAN

Po śniadaniu opuścimy Karaczi i skierujemy się do Thatta, miasta o ogromnym znaczeniu w świecie muzułmańskim począwszy od XIV wieku. Zwiedzimy tu nekropolię na wzgórzu Makli, wpisaną na listę UNESCO. Mnogość pomników grobowych wykutych w piaskowcu, zdobionych motywami kwiatowymi i wzorami geometrycznymi wprost zdumiewa. Uwagę przykuwa zwłaszcza mausoleum Mirza Jani Beg, ostatniego władcy z dynastii Tarkhan. Zobaczymy także piękny meczet Shah Jahan z aż 93 kopułami. Na noc wrócimy do Karaczi.
 
17 DZIEŃ KARACZI: GWARNE ULICE, MAUZOLEUM, MECZET - POWRÓT

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Karaczi – miasta o największym zaludnieniu w Pakistanie. To miasto kontrastów, w którym nowoczesne drapacze chmur i piękne wiktoriańskie budowle sąsiadują z gwarem i chaosem wąskich uliczek. Po panoramicznym tourze zatrzymamy się w mauzoleum Muhammada Ali Jinnah, ojca-założyciela Pakistanu. Marmurowe ściany z kopułą w chińskim stylu olśniewają! Po lunczu odwiedzimy meczet Masjid-i Toba, słynącym ze świetnych warunków akustycznych.
Wieczorem udamy się na lotnisko i wylecimy do Polski.
 
18 DZIEŃ PRZYLOT

Lot powrotny do Polski.

Warunki

Cena obejmuje

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Islamabad, Karaczi - Warszawa
 • transfery z/na lotnisko w Pakistanie
 • 16 noclegów w hotelach 3-4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
 • śniadania w hotelach
 • prywatny transport klimatyzowanym pojazdem wg programu
 • przejazd jeepami w dniu 4 i 7
 • zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN
 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

Cena nie obejmuje:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; transportu lokalnego w miastach: taxi, ryksze itp.: ok. 70-90 USD
 • pozostałego wyżywienia: ok. 10-15 USD dziennie na osobę
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.
 • wizy do Pakistanu: ok. 35 USD
 • ewentualny koszt pośrednictwa wizowego: 125 PLN/os.
 • zwyczajowych napiwków

Zaliczka

1 000 PLN

Wizy - PAKISTAN

Podróżni muszą posługiwać się paszportem o ważności co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu i z co najmniej jedną wolną stroną na wizy.

Aplikanci mogą pozostać w Pakistanie przez maksymalnie 30 dni na wjazd dni, jeśli po raz pierwszy ubiegają się o wizę
Dokument poświadczający miejsce zakwaterowania jest konieczny do tego, aby otrzymać dokument umożliwiający podróż. Daty na tym dokumencie MUSZĄ pokrywać się z datami podróży, które zostały wskazane we wniosku. Jest to wymóg instytucji rządowej, która wydaje dokument na podróż. Koszt wydania e-wizy to ok. 35 USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej PAKISTAN: Od Karakorum do doliny Indusu pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.