Madera - wyspa wiecznej wiosny

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni4 640 + 160EURO
8 dni4 640 + 160EURO
8 dni4 640 + 160EURO

O wyprawie

Madera - wyspa wiecznej wiosny

 • Wędrówki przez lasy wawrzynowe
 • Lewady – tradycyjne kanały irygacyjne
 • Wysokie klify w różnorodnych kolorach
 • Urokliwe tradycyjne miasteczka
 • Groty wulkaniczne
 • Egzotyczna tropikalna roślinność
 • Smakowite lokalne dania i napoje
 • Przyjazne wędrowcom temperatury przez cały rok
 • Możliwość realizacji wyjazdu w opcji slow travel i slow food - wyjazd "komfort +"

"Bóg stworzył świat. I tak był zadowolony ze swego dzieła, że pocałował je – wówczas powstała Madera..." - legenda maderska

 

Całoroczny, łagodny klimat czyni z Madery wyspę pełną kolorów, gdzie o każdej porze roku kwitną kwiaty. Strelicjom, liliom, afrykańskim kwiatom miłości, gwiazdom betlejemskim, hortensjom i wielu innym wyspa zawdzięcza swoją drugą potoczną nazwę – pływającej pośrodku Atlantyku wyspy kwiatów. Warto również wiedzieć, że niemal dwie trzecie wyspy są rezerwatem przyrody. Kwintesencja Madery to zielony krajobraz stromych gór, panoramiczne ścieżki, wysokie klify, urokliwe małe miasteczka, czar starej dzielnicy stolicy – Funchal, nigdzie indziej niespotykane tropikalne owoce, smaczna lokalna kuchnia, kolorowe i egzotyczne ogrody. Nie można też zapomnieć o życzliwości mieszkańców, którzy chwalą się swoją wyjątkowością i odmiennością od mieszkających o nieomal 1000 km od wyspy Portugalczyków z „kontynentu”. Tylko czy w ogóle da się być bardziej życzliwym niż Portugalczycy żyjący na lądzie?

Jako idealna baza wypadowa posłuży nam szczególnie urokliwa starówka miasta Funchal. Wszystkie 7 nocy spędzimy w prostym, lecz sympatycznym niewielkim pensjonacie prowadzonym przez przemiłą lokalną rodzinę. Stamtąd dzieli nas już jedynie kilka kroków do gwarnej dzielnicy barowej, do nadmorskiej promenady, miejsca kąpieli morskiej, dolnej stacji kolejki linowej oraz do targowiska (ogromny wybór świeżych lokalnych owoców i warzyw). Nowoczesna dzielnica hotelowa znajduje się zupełnie po drugiej stronie miasta, dzięki czemu będziemy mieli okazję poznać Maderę od jej najbardziej urokliwej strony!

Odkrywając Maderę odwiedzimy miejsca znane, które oceniliśmy jako rzeczywiście bardzo ciekawe lub wyjątkowo ładne. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie tam poczujemy prawdziwą Maderę i oznaczymy na mapie nasze osobiste perełki wyspy.

Wiosenne wędrówki

Wiosnę można na Maderze poczuć przez cały rok, jest to przeważająca pora roku na wyspie, nieważne kiedy się tu wybierzemy. Różnice temperatur pomiędzy zimą, a latem są tu niewielkie. W lutym temperatura na wybrzeżach rzadko spadnie poniżej 18 stopni, zaś w czerwcu rzadko przekroczy 24 stopnie. My, odkrywając wyspę przede wszystkim pieszo, będziemy wędrowali przez wszystkie strefy klimatyczne wyspy. Może się zdarzyć, że w ciągu jednego dnia na naszej drodze spotkamy się z każdą z pór roku. Ścieżki zaprowadzą nas w różne strony wyspy, będziemy wędrować po trasach łatwych, ale też po takich, które wymagają lepszej kondycji. Wędrówki zajmą nam mniej więcej pół dnia, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie miasteczek, zakosztowanie wyspiarskiej kuchni czy odpoczynek w plenerze.

Nad levadas - Lewady – wędrówki w górach dla każdego

Pierwsze portugalskie słowo które na wyspie zapamiętamy to zapewne „levada”. Lewady to tradycyjne kanały irygacyjne, które od dawna służą do nawadniania pól uprawnych górską wodą. Wędrówki wzdłuż rozmaitych „levadas”, które przecinają całą wyspę są czymś unikalnym w skali światowej. Dzięki nim możliwe jest odkrywanie nawet najbardziej odległych i górzystych zakątków wyspy bez większego wysiłku. Wystarczy przecież chodzić przy wodzie – cały czas łagodnie w dół, wygodnie wzdłuż ścieżek po których chodzą też „levadeiros” – dbający o stan kanałów. Lewady poprowadzą nas przez puszcze wawrzynowe, krzaki endemicznej jagody, winnice, tarasy uprawne. Na tej żyznej ziemi rośnie marakuja, guawa, bananowiec, trzcina cukrowa, winorośl i wiele cudnych kwiatów. Po drodze miniemy też czyste źródła i huczne wodospady. Nie zabraknie także torfowisk, mglistych lasów, wąwozów oraz uroczych małych wiosek.

Od 1999r. wyspa Madera znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przede wszystkim z uwagi na lasy wawrzynowe. Od niedawna władze Madery podejmują również starania o wpisanie na listę również lewad. Piersze lewady powstały już w XV wieku, krótko po zasiedleniu Madery przez portugalskich odkrywców wyspy. Dzisiejsza sieć kanałów powstawała przez wiele generacji, a liczy obecnie ponad 2000 km długości.

Wyjazd "komfort +"

Wyjazd "komfort +" to propozycja dla tych, którzy obok realizacji ciekawego programu wycieczki cenią sobie komfortowy nocleg łączący bliskość natury z odrobiną luksusu. Na noclegi zapraszamy do Quinta dos Artistas – osiedla domków i willi położonych w otoczeniu typowe maderskie przyrody. Niekwestionowanym atutem jest lokalizacja Quinty – na słonecznym południu wyspy, 350 metrów nad poziomem morza, z szerokim widokiem, gdzie ocean można dostrzec prawie z każdego miejsca osiedla, nie tylko z domków. Quinta otoczona jest bujnym ogrodem i lewadami, gdzie właściciele zajmują się ekologiczną uprawą owoców i warzyw. W prywatnej restauracji można zamówić dania przygotowane na bazie produktów zebranych właśnie z ich upraw. Można spróbować mango, banana, awokado, fig, kasztanów i wielu innych owoców. Przy restauracji powstał basen typu Infinity Pool – po wędrówce można zatem popływać z widokiem na ocean. Sąsiedztwo zapewnia dogodne warunki by relaksować się w ciszy i spokoju. Jest to typowa maderska wioska z pojedynczymi restauracyjkami, małym sklepem i dużą ilością tarasów uprawnych. Krajobraz tak jak kiedyś, z dala od masowej turystyki i miejskiego zgiełku. Do miasteczka Santa Cruz jest 25 minut spacerem.

Gospodarze Quinty to sympatyczna rodzina austriackich imigrantów. Na Maderze odnaleźli swoje miejsce do życia, gdzie mogą realizować swoje pasje jako artyści, zajmować się turystyką pieszą czy wyszukiwać idealnych miejsc do fotografowania piękna przyrody wyspy. W posiadłości stworzyli dużo przestrzeni dla swoich gości, czy to w ogrodach, na ścieżkach spacerowych, przy basenie i restauracji czy w przestronnych salonach domków. Same domki to kameralny, klimatyczny nocleg w otoczeniu natury. Wykończone są w nowoczesnym stylu, ale z wykorzystaniem ekologicznych i tradycyjnych materiałów. W każdym domku znajdują się dwa pokoje z prywatną łazienką oraz aneks kuchenny. Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę Quinta dos Artistas. Tego typu nocleg przypadnie do gustu zwłaszcza osobom lubiącym podróże w stylu slow travel oraz slow food. Dla tych, którzy chcieliby spędzić w takich warunkach dwa tygodnie, przygotowaliśmy propozycję połączenia programu z górską wersją wyjazdu "Góry i lewady Madery".

Program

Dzień 1 Wylot z Warszawy na Maderę

Przelot z Warszawy na Maderę. Transfer z lotniska do pensjonatu w starej części Funchal, stolicy Madery. 

Dzień 2 Monte: urokliwy widok na amfiteatr Funchal

Odkrywanie Madery rozpoczniemy od zwiedzania Funchal. Pokażemy Wam najciekawsze i najpiękniejsze zabytki stolicy. Dowiecie się również co ma wspólnego Józef Piłsudski, Stanisław Kostka i Jan Paweł II z tą piękną wyspą. Kolorowe i pachnące kwiaty, soczyste owoce to tylko niektóre atrakcje targu, po którym Was oprowadzimy. Następnie pojedziemy kolejką linową na Monte, miejsce pielgrzymek wielu Maderyjczyków i turystów gdzie z wysokości około 600 m n.p.m. można podziwiać amfiteatr Funchal. Odwiedzimy Ogród Tropikalny na Monte gdzie poza roślinnością sprowadzoną z czterech stron świata znajduje się bogata kolekcja sztuki afrykańskiej, kamieni szlachetnych i minerałów oraz kafelek. Opcjonalnie, dla miłośników emocji, proponujemy zjazd wiklinowymi saniami na odcinku około 2 km. 

Zwiedzanie miasta: 4 godziny. Długość trasy: 4 km

(Monte) Podejścia: 100 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 6 km. Zwiedzanie Monte i zejście: 3 godziny

Dzień 3 Lewadą przez lasy wawrzynowe

Rano wyjazd w głąb wyspy. Czeka nas wędrówka przez lasy wawrzynowe. W małej miejscowości Ribeiro Frio, której nazwa w tłumaczeniu oznacza „zimną rzekę” czekają nas dwie atrakcje: hodowla pstrągów pływających w krystalicznie czystej wodzie zasilanej z lewady oraz dwie lewady. Pierwsza krótka trasa nazywa się Balkony, ponieważ na jej końcu znajduje się punkt widokowy właśnie w postaci balkonu, z którego przy bezchmurnej pogodzie można obserwować majestatyczne trzy najwyższe szczyty Madery. Druga trasa to Lewada do Furado. Celem naszej wędrówki jest kawiarnia na przełęczy, z której rozpościera się widok na panoramę stromego, północnego wybrzeża i Orlą Skałę.

Lewada Balcões: Długość trasy: 3 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny 30 min

Lewada do Furado: Podejścia: 0 m. Zejścia: 250 m. Długość trasy 12 km Czas wędrówki: ok. 4 godziny

Dzień 4 Pico Ruivo - w drodze na najwyższy szczyt Madery

Celem dzisiejszego dnia jest najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). Wejdziemy na niego od łagodniejszej strony. Wjedziemy autobusem na wysokość prawie 1600 m n.p.m. i pokonując odcinek 2,7 km już dotrzemy na najwyższy szczyt wyspy. Po powrocie ze szlaku zjedziemy do miejscowości Santana, gdzie odwiedzimy tradycyjny dom w kształcie literki A z dachem pokrytym strzechą prawie do samej ziemi. Ale to nie koniec atrakcji! Zatrzymamy się jeszcze w okolicach miejscowości Porto da Cruz i przejdziemy się urokliwą lewadą Referta. A skoro już Porto da Cruz znajduje się tak blisko, to na sam koniec wycieczki odwiedzimy młyn cukrowy, gdzie produkowany jest rum oraz miód z trzciny cukrowej.

Vereda Pico Ruivo: Podejścia/zejścia: 270 m. Długość trasy: 6 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny 30 min

Levada Referta: Podejścia/zejścia: 25 m. Długość trasy: 4 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny 30 min

Dzień 5 Zaczarowany zachód Madery

Zaczniemy od mocnych wrażeń - panoramiczna podłoga na jednym z najwyższych klifów w Europie - Cabo Girão (580 m.n.p.m.). Przejedziemy wzdłuż południowego wybrzeża, a następnie zatrzymamy się w zatrzymamy się w miejscowości Madalena do Mar, małej wiosce położonej nad samym brzegiem oceanu, gdzie według legendy żył Polski król Władysław Warneńczyk. Tutejszy klimat i idealne warunki do uprawy bananów sprzyjają powstaniu największych plantacji bananów na wyspie. Zapraszamy Państwa do spaceru na jednej z nich, aby poznać sekret wyjątkowego smaku tego owocu.

Zatrzymamy się również na płaskowyżu Paúl da Serra, rozciągającym się na wysokości między 1200, a 1500 m n.p.m. i przejdziemy się lewadą Risco która doprowadzi nas do wodospadu o tej samej nazwie. Po lewadzie będziemy kontynuować naszą wycieczkę autobusem na północno-zachodnie wybrzeże do popularnego kurortu Porto Moniz, gdzie zatrzymamy się na obiad oraz na kąpiel w basenach naturalnych. Później przejedziemy wzdłuż północnego wybrzeża, mijając liczne wodospady. 

Lewada Risco: Podejścia/zejścia: 300 m. Długość trasy: 6 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny

Dzień 6 Madera – wyspa pełna atrakcji

Dzisiaj każdy będzie miał okazję spędzić dzień zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Można odpocząć w Funchal, poświęcić więcej czasu zwiedzaniu miasta i odkryć przysmaki wyspy na lokalnym targu. Kto woli aktywnie spędzić ten dzień, może z przewodnikiem lub na własną rękę wybrać się w kolejną wędrówkę po wyspie. Madera daje ogromną ilość możliwości, szczegółowe trasy do uzgodnienia na miejscu. Fakultatywnie można też wybrać się w rejs na obserwację delfinów lub na jedną z sąsiednich wysp. Do wyboru jest m.in. wycieczka będąca ucieczką od codzienności na wyspy Desertas - bezludne wysepki dobrze widoczne z miasta Funchal. Nieco dalej można wybrać się na sąsiednią wyspę Porto Santo, która kusi długą, piaszczystą plażą (dodatkowy koszt ok. 90 EUR).

Dzień 7 Kolorowe klify Madery

Wędrujemy po kolorowych klifach półwyspu Św. Wawrzyńca do najbardziej na wschód wysuniętego punktu wyspy. Czeka tu na nas spektakl kolorów ziemi, urzekną nas również widoki na ocean. Podziwiać będziemy też dowody wulkanicznego powstania wyspy oraz rzadkie kwiaty. Dla spragnionych dodatkowych atrakcji, mamy morską alternatywę na powrót. Zamiast wracać piechotą tą samą trasą jest opcja skorzystania z szybkich łodzi (dodatkowo płatna). Podczas około 30 minutowej wycieczki możecie odkryć półwysep od strony oceanu i kryjące się w nim jaskinie oraz zaobserwować faunę i florę tam występującą. Na koniec wycieczki pojedziemy na krótki spacer pod ... pasem lotniczym osadzonym na 180 kolumnach.

Podejścia: ok. 110 m. Zejścia: ok. 110 m. Długość trasy: 6 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny

Dzień 8 Pożegnanie z wyspą

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Madera-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie lub hotelu (pokoje 2- i 3-osobowe)
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • [Wyjazd Komfort+] Wyżywienie: 6 śniadań i 6 lunchboxów
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami – ok. 15-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie i biletów wstępu - ok. 65 EUR
 • [Wyjazd Komfort+] możliwość zamówienia pakietu 3 obiadokolacji za dopłatą 430 PLN. Opcja ta nie jest dostępna w standardowej wersji programu - tylko Komfort+

Liczba uczestników:  9 - 20 osób lub 8 - 16 osób (wyjazd komfort +)

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN / 2500 PLN

Pierwsza część ceny: 4490/4640/6840 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część ceny wyjazdu: 160 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

W terminach 18.05-25.05.2024 oraz 14.09-21.09.2024 istnieje możliwość połączenia wyjazdu z wycieczką "Góry i lewady Madery" realizowaną odpowiednio w terminach 25.05-01.06.2024 oraz 07.09-14.09.2024. Cena połączonego wyjazdu to 7300 PLN + 320 EUR. Termin połączonego wyjazdu to 18.05-01.06.2024 lub 07.09-21.09.2024. Osoby zainteresowane taką opcją proszone są o kontakt z biurem nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

*W terminie 08-15.06.2024 wyjazd realizowany w opcji "komfort +" z noclegiem w klimatycznym miejscu z odrobiną luksusu w Quinta dos Artistas.

W zależności od panujących warunków pogodowych kolejność realizacji poszczególnych dni programu może ulec zmianie. O każdej porze roku może się zdarzyć, że najwyższe szczyty znajdą się w gęstej mgle. W takiej sytuacji program zostanie zastąpiony wędrówką wzdłuż wybrzeża. Niemal zawsze gdzieś na wyspie świeci słońce.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Madera - wyspa wiecznej wiosny pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.