Przyroda południowej Portugalii

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Przyroda południowej Portugalii

 • Piesze wycieczki po stepach, lasach piniowych, wydmach, klifach, plażach i estuariach
 • Dropie, strepety, stepówki, orły iberyjskie, flamingi
 • Rejs pelagiczny na obserwacje burzyków i delfinów
 • Park Narodowy Ria Formosa
 • Przylądek św. Wincentego

STEPY POŁUDNIOWEGO ALENTEJO

Południowo-wschodnie rejony Portugalii, szczególnie w rejonie Castro Verde są ostoją wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Niekwestionowanym symbolem tych terenów jest drop - najcięższy latający ptak świata. Podczas naszej wyprawy spróbujemy także wypatrzeć bardzo rzadkie strepety (mniejsi kuzyni dropia) oraz orły iberyjskie. Osobliwą grupą ptaków zamieszkującą suche tereny stepów i półpustyń są stepówki. Przypominają one nieco gołębia, ale są przystosowane to nieraz ekstremalnie suchych warunków. Potrafią, na przykład, przenieść w specjalnych piórach na piersiach wodę z odległych zbiorników dla swoich piskląt. Wśród skał poszukamy jednej z piękniejszych europejskich jaszczurek - jaszczurki perłowej. Podczas długich spacerów po stepie będziemy podziwiać rozległe krajobrazy z rosnącymi gdzieniegdzie dębami korkowymi, drzewami oliwnymi i karobowymi.

WYBRZEŻE ALGARVE

Południowe wybrzeże Portugalii słynie ze swojego słonecznego, łagodnego klimatu. Walory te poza emerytami za zachodniej Europy doceniły także ptaki, spędzając tutaj zimę. Podczas wędrówek po solniskach i estuariach w Parku Narodowym Ria Formosa będziemy mieli okazję przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest flaming, ale będziemy mogli się przekonać czym różni się kulik mniejszy od wielkiego, czy brodziec śniady od krwawodzioba. Pośród zarośli eukaliptusowych poszukamy kameleonów pospolitych. Nad brzegami słodkowodnych zbiorników chętnie wygrzewają się żółwie hiszpańskie. Jednym z najpiękniejszych tutejszych ptaków jest modrzyk, rodzaj dużej kobaltowej łyski z czerwonym czołem. Na klifach Przylądku św. Wincentego będziemy podziwiać piękne wybrzeże Atlantyku. Dla chętnych rejs - kilka kilometrów w głąb morza, żeby obserwować typowo morskie ptaki- burzyki balearskie, których populacja światowa liczy jedynie 1200 par, burzyki żółtodziobe, nawałniki, głuptaki, wydrzyki wielkie oraz liczne stada delfinów.

Program

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Lizbony

Przelot do Lizbony, przejazd na południe. Nocleg w Tavirze.

Dzień 2 Całodniowe obserwacje na Przylądku Świętego Wincentego

Poranne obserwacje na stepach w okolicach Sagres. To kolejne dobre miejsce na obserwacje strepetów oraz wrończyków - niewielkich ptaków krukowatych z czerwonym, sierpowatym dziobem, a w zrujnowanej stodole mamy umówione spotkanie z pójdzką (trasa ok. 7 km).
Wizyta na Cabo de São Vicente - najdalej wysuniętym na południe fragmencie Europy.
Opcjonalnie - dla chętnych, rejs pelagiczny na obserwacje delfinów, burzyków, nawałników i głuptaków.
Nocleg w Pedralvie.

Dzień 3 Klify Falésia i Ponta da Piedade, obserwacje przyrodnicze na Lagoa dos Salgados

Dzień zaczniemy trasą Praia de Falésia, gdzie zobaczymy znane skalne formacje (trasa ok. 5 km). Przejazd nad lagunę Lagoa dos Salgados na obserwacje ptaków - przejście wzdłuż wybrzeża (trasa ok. 2-4 km). Następnie przejedziemy na słynne klify Ponta da Piedade koło Lagos, skąd często udaje nam się obserwować delfiny, głuptaki i wydrzyki wielkie.
Nocleg w Pedralvie.

Dzień 4 Całodniowe obserwacje w PN Ria Formosa

Poranne obserwacje ptaków (i nie tylko) w okolicach Faro. Będziemy podziwiać stada flamingów, setki brodźców i biegusów żerujących nad brzegiem laguny. Przejście przyrodniczą ścieżką wzdłuż solnisk Ludo. Obserwacje ptaków wodno-błotnych, w tym rzadkiego modrzyka. Przejście wzdłuż wybrzeża Atlantyku (trasa ok. 10 km).
Opcjonalnie po południu pojedziemy pod granicę z Hiszpanią do Castro Marim na dalszy ciąg obserwacji i krótkie zwiedzanie miasta (trasa ok. 7 km).
Nocleg w Tavirze.

Dzień 5 Obserwacje w okolicach Castro Verde i Mertoli

Obserwacje w okolicach Castro Verde i Mertoli . Obserwacje przyrodnicze pomiędzy Guerreiro a São Marcos da Ataboeira (trasa ok. 2-6 km). To dobre miejsce na zobaczenie sępów płowych oraz bardzo rzadkich orłów iberyjskich, których cała populacja światowa wynosi jedynie trochę ponad 300 par! Następnie przejedziemy do malowniczego miasta Mertola nad rzeką Guadiana - wizyta na wieży zamku, z którego roztacza się malowniczy widok na okolicę. Opcjonalnie udamy się na spacer wzdłuż rzeki (trasa 6 km).
Nocleg w Beja.

Dzień 6 Wędrówka przez stepowe tereny prowincji Alentejo

Tereny w południowej części prowincji Alentejo słyną z dużej populacji króla stepu - dropia. To jeden z najcięższych latających ptaków na świecie, który nie tak dawno żył także w Polsce. Rozległe tereny otwarte są także miejscem życia mniejszego kuzyna dopia - strepeta. Okolice Castro Verde są jednymi z ostatnich w Portugalii, gdzie można oglądać te ginące gatunki. Podczas spaceru będziemy mieli także okazję zaobserwować inne ptaki żyjące na tym terenie: kalandry szare, stepówki czarnobrzuche, srokosze iberyjskie czy kanie rude (trasa ok. 14 km).
Nocleg w Beja.

Dzień 7 Przejazd na pola ryżowe i solniska pod Lizboną

Estuarum rzeki Tag to doskonałe miejsce obserwacji wielu zimujących ptaków. Nauczymy się rozpoznawać biegusy zmienne, krzywodziobe, malutkie i piaskowce. Poznamy detale upierzenia brodzców śniadych i krwawodziobów. Zobaczymy kamuszniki, rycyki i szablodzioby. Pola ryżowe w okolicach Barroca de Alva to dobre miejsce na oglądanie kaniuków i przy odrobinie szczęścia mangusty egipskiej. Opcjonalnie, krótka wizyta na wydmach i naturalnych lasach piniowych koło Lagoa de Santo André. Po południu przyjazd do Lizbony i 2-3 h zwiedzanie miasta (Alfama i Baixa).
Nocleg w Lizbonie.

Dzień 8 Powrót do Polski

Wylot z Lizbony. Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa - Lizbona - Warszawa
 • Transport w Portugalii (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w hotelach i pensjonatach
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Fachowe przewodnictwo przyrodnicze
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza 6 śniadaniami (ok. 20-30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki - ok. 30 EUR)
 • Kosztów rejsu pelagicznego (ok. 45 EUR)

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

Noclegi w trakcie wyjazdu zaplanowane są w obiektach noclegowych o prawdziwie portugalskim klimacie.
Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Lizbonie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Przyroda południowej Portugalii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.