Tenis - czas start !

Obozy tenisowe

Tenis to jeden z najbardziej popularnych sportów indywidualnych. Zawodowa gra w tenisa przynosi sławę i wielkie pieniądze. Aby uprawiać ten sport nie trzeba być profesjonalistą. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami rozgrywek tenisowych, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (rakiety i piłkę) i wybrać się na kort.

Kort, czyli pole do gry w tenisa jest dosyć charakterystyczne. Ma kształt prostokąta o długości 23,77 m i 8,23 m bądź 10,97 m szerokości. Szerokość zależna jest od rodzaju gry. Pojedynek 1x1, czyli inaczej mówiąc gra pojedyncza rozgrywa się na korcie o szerokości 8,23 m, zaś deble i miksty na powierzchni szerszej, liczącej 10,97  m.

Warto wyjaśnić czym różni się debel od miksta. Oba zwroty odnoszą się do gry 2x2, czyli gry podwójnej, gdzie rywalizacja toczy się między dwuosobowymi drużynami. W deblu grają osoby tej samej płci, zaś mikst to gra mieszana, w której zespoły składają się z mężczyzny i kobiety. Na środku kortu zawieszona jest siatka.

Najbardziej zewnętrzne linie kortu, wyznaczające jego długość, stanowią linie boczne w grze deblowej. Równolegle do niej (po wewnętrznej stronie), ulokowana jest linia boczna gry pojedynczej. Przestrzeń między obiema liniami określa się mianem alei bądź korytarza deblowego.

Zewnętrzne linie, wyznaczające szerokość kortu to linie główne. Na liniach tych, wyznaczony jest znak środkowy. Równolegle do linii głównych (po obu stronach boiska) znajduje się linia serwisowa. Z jej środka, prostopadle w stronę siatki wyznaczona jest linia środkowa. Pod siatką, na środku kortu nie ma narysowanej linii. Powstałe pod siatką pola (między linią serwisową, linią środkową, siatką oraz linią boczną to kara (pola) serwisowe.

Rozgrywka tenisowa składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów. Punkty przyznawane są za wygranie jednej wymiany tenisowej. Pierwszy punkt w gemie liczony jest jako 15, drugi jako 30, a trzeci 40 punkt. Kolejny punkt oznacza wygraną gema. Aby wygrać gema zawodnik musi zdobyć co najmniej 4 punkty, jednocześnie przewyższając wynik rywala o 2 punkty.

Gdy jeden z zawodników wygra sześć gemów, wygrywa seta. Standardowy mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów. W całej rozgrywce można zatem osiągnąć wynik 2:0 lub 2:1. W przypadku bardzo prestiżowych rozrywek np. w męskiej odsłonie turnieju Wielkiego Szlema mecz rozgrywa się do wygrania 3 setów. W tym przypadku wynik całego pojedynku może wynosić 3:0, 3:1 bądź 3:2.

Do gry niezbędne są nam rakietki oraz piłka. Elementy te, bez problemu powinniśmy znaleźć w sklepach sportowych. Te używane przez zawodowych tenisistów muszą spełniać określone wymogi, jednak w grze amatorskiej nie odgrywa to aż tak znaczącej roli.

Powyższe informacje to jedynie zarys zasad gry w tenisa ziemnego, który pozwoli nam na rekreacyjno-sportową grę z przyjaciółmi.

Oferty obozów tenisowych znajdziesz tutaj: Obozy Tenisowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy