Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
12 dni6 990

O wyprawie

Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu

 • Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
 • Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
 • Najdłuższa okrężna kolejka linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
 • Spokojne zwiedzanie dla każdego!

Armenia. Kraj starodawnych kościołów i klasztorów na szczytach gór. Kolebka chrześcijaństwa i jedna z wielu wysp posowieckości. Wciąż zmieniający się zaskakujący Erywań pełen sztuki współczesnej na ulicach i odcięte od świata wioski w górach. Położone prawie 2000 m n.p.m górskie jezioro Sewan i twierdze strzegące dostępu do ciągle oblężonych przez wrogów prowincji. Skalne miasta i tajemnicze megality. Chaczkary, zdobne kamienie nagrobne i upadające industrialne przestrzenie byłych kopalń.

To wszystko i jeszcze więcej, czeka w niewielkiej kaukaskiej republice, która w przeciwieństwie do Gruzji, swej północnej sąsiadki, nadal pozostaje nieodkryta. Jak zwykle z Barents.pl, będziecie mieli okazję poznać lokalną kulturę i obyczaje, obcować z ludźmi, którzy, miejmy nadzieję, zechcą się z Wami podzielić kolorowymi opowieściami o swoim życiu, a także przekazywanych z pokolenia na pokolenia opowieściach o mieleniu kawy, piciu koniaku, który wcale nie musi być gorszy, jeśli nie pochodzi z prowincji Cognac. Pojawią się na pewno i bardziej refleksyjne momenty - wspomnienia wojny o Górski Karabach, którego przyszłość daleka jest od pewności, a także traumatyczne szepty o ormiańskim ludobójstwie.

Odwiedźcie z nami jeden z najbardziej fascynujących krajów zachodniej Azji (a może kraniec Europy?). Długa historia i bogata kultura na pewno Was zachwycą. Trasa tej wycieczki do Armenii prowadzi z dala od terenów granicznych z Azerbejdżanem - wschodniej części prowincji Tawusz, korytarza laczyńskiego, okupowanych terenów Kelbadżaru oraz samego Górskiego Karabachu.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Erywania. Odpoczynek w hotelu. Zwiedzanie stolicy. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. 

Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Możliwa wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.

DZIEŃ 3

Dzień rozpoczyna się od wizyty w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO), gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyni Zwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację i nocleg do Erywania.

DZIEŃ 4

Poranny przejazd i zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni. Stamtąd wybierzemy się na 7-kilometrowy spacer do ruin świątyni Hawuctar w pięknym kanionie rzeki Azat. Następnie czeka nas wizyta w kompleksie klasztornym Geghard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Udamy się również do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Przejazd do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 5

Wejście na twierdzę Smbataberd (7 km). Dla chętnych lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (11 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jeghegis, gdzie zwiedzimy cmentarz górskich Żydów. Zwiedzanie położonego na pustkowiu dwupiętrowego klasztoru Norawank. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 6

Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Skrzydła Tatewu - najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew - klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Nocleg pod Tatewem.

DZIEŃ 7

Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Chyndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Lekki trekking (6 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Przejazd do Dżermuku.

DZIEŃ 8

Przejazd na przełęcz Wardananc do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m n.p.m. W Martuni okazja do spróbowania lokalnych ryb. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Nocleg w malowniczej górskiej wiosce Martuni.

DZIEŃ 9

Rano z Martuni wyruszymy na północ, by dotrzeć do urzekającego kanionu Jenokawan. Wybierzemy się tam przyjemny 5-kilometrowy spacer. Przejazd do kompleksu klasztornego Goszawank. Stamtąd czeka nas lekki 6-kilometrowy trekking do górskiego jeziora Parz. Możliwa wizyta w interesującym klasztorze Hagharcin. Przejazd do górskiej stolicy Armenii Dilidżanu oraz zwiedzanie tego malowniczego miasteczka z urzekającą drewnianą zabudową.

DZIEŃ 10

Przejazd przez prowincję Lorri w północnej Armenii. Trasa wiedzie nad imponującym kanionem rzeki Debet. Zwiedzimy również piękny monastyr Odzun. Zwiedzanie warownego klasztoru Achtala z przepięknymi freskami, będącymi efektem skomplikowanej historii pogranicza. Wizyta w dwóch ważnych zabytkach średniowiecznego ormiańskiego chrześcijaństwa - klasztorach Haghpat i Sanahin (UNESCO). 8-kilometrowy trekking pomiędzy klasztorami. Nocleg w klimatycznym pensjonacie nad kanionem rzeki w postindustrialnej scenerii miasteczka Alawerdi. 

DZIEŃ 11-12

Powrót do Erywania. Czas na ostatnie zakupy oraz pożegnalną kolację w armeńskiej stolicy. Wczesnoporanny przelot powrotny do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • przewóz wygodnym minibusem z klimatyzacją
 • zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach lub domach rodzinnych
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (z wyłączeniem Erywania)
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • częściowe wyżywienie (kolacje w Erywaniu oraz wyżywienie w ciągu dnia)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wstęp do zabytków, muzeów i na kolejkę linową (około 30 EUR)

ZAKWATEROWANIE:

W domach gościnnych, pensjonatach i w hotelach.

WYŻYWIENIE:

Armenia oferuje bardzo szeroki wachlarz przeróżnych potraw i dla wielbicieli mięs jak i wegetarian. Najpopularniejsze danie to szaszłyk i dolma. Ceny niższe niż w Polsce.

TRANSPORT:

Do dyspozycji będziemy mieć wygodny klimatyzowany minibus.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

POGODA:

Klimat suchy, kontynentalny, dużo słońca i mało opadów. Latem występują upały przekraczające 30°C w Kotlinie Ararackiej. Na pozostałych obszarach, w okresie letnim, średnie temperatury wynoszą 24-26°C. W górach jest chłodniej, około 15-20°C.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.