Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni5 990

O wyprawie

  • Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
  • Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii 
  • Najdłuższa okrężna kolejka linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
  • Spokojne zwiedzanie dla każdego!

Armenia. Kraj starodawnych kościołów i klasztorów na szczytach gór. Kolebka chrześcijaństwa i jedna z wielu wysp posowieckości.
 Wciąż zmieniający się zaskakujący Erywań pełen sztuki współczesnej na ulicach i odcięte od świata wioski w górach. Położone prawie 2000 m n.p.m górskie jezioro Sewan i twierdze strzegące dostępu do ciągle oblężonych przez wrogów prowincji. Skalne miasta i tajemnicze megality. Chaczkary, zdobne kamienie nagrobne i upadające industrialne przestrzenie byłych kopalń.

To wszystko i jeszcze więcej, czeka w niewielkiej kaukaskiej republice, która w przeciwieństwie do Gruzji, swej północnej sąsiadki, nadal pozostaje nieodkryta. Jak zwykle z Barents.pl, będziecie mieli okazję poznać lokalną kulturę i obyczaje, obcować z ludźmi, którzy, miejmy nadzieję, zechcą się z Wami podzielić kolorowymi opowieściami o swoim życiu, a także przekazywanych z pokolenia na pokolenia opowieściach o mieleniu kawy, piciu koniaku, który wcale nie musi być gorszy, jeśli nie pochodzi z prowincji Cognac. Pojawią się na pewno i bardziej refleksyjne momenty - wspomnienia wojny o Górski Karabach, którego przyszłość daleka jest od pewności, a także traumatyczne szepty o ormiańskim ludobójstwie.

Odwiedźcie z nami jeden z najbardziej fascynujących krajów zachodniej Azji (a może kraniec Europy?). Długa historia i bogata kultura na pewno Was zachwycą.

Trasa tej wycieczki do Armenii prowadzi z dala od terenów granicznych z Azerbejdżanem - wschodniej części prowincji Tawusz, korytarza laczyńskiego, okupowanych terenów Kelbadżaru oraz samego Górskiego Karabachu.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do stolicy Gruzji, Tbilisi. Przejazd do prowincji Lorri w północnej Armenii. Kolacja powitalna i nocleg nad kanionem rzeki Debet.

DZIEŃ 2
Przejazd imponującym kanionem rzeki Debet nad którym górują dwa ważne zabytki średniowiecznego ormiańskiego chrześcijaństwa - klasztory Hagpat i Sanahin (UNESCO). Dla chętnych poranny górski spacer między klasztorami (7 km). Zwiedzanie warownego klasztoru Achtala z przepięknymi freskami, będącymi efektem skomplikowanej historii pogranicza. Zwiedzimy również piękny monastyr Odzun. Przejazd do górskiego uzdrowiska Dilidżan. Zwiedzanie malowniczego miasteczka z urzekającą drewnianą zabudową.

DZIEŃ 3
Wycieczka do kanionu Jenokawan z możliwością kąpieli pod skalnym wodospadem i zwiedzaniem domów wykutych w skałach (6 km). Następnie, leśnymi ścieżkami parku narodowego Dilidżan dostaniemy się do klasztoru Hagarcin, położonego pośród łąk i bukowych lasów. Wizyta w monastyrze Goszawank, charakteryzującym się niezwykłą długą historią piśmiennictwa i rzeźby chaczkarowej. Nocleg w górskiej wiosce Martuni u miejscowych gospodarzy.

DZIEŃ 4
Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanavank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Dla morsów możliwość kąpieli. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Wędrówka dawnym szlakiem handlowym do zachowanego karawanseraju Selim na przełęcz Wardananc. Zwiedzanie położonego na pustkowiu klasztoru Norawank. Przejazd do Dżermuku.

DZIEŃ 5
Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Trekking (ok. 12 km) albo spacer (ok. 3 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Nocleg pod Tatewem.

DZIEŃ 6
Skrzydła Tatewu – najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew – klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Khndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem. Przejazd do Jeghegnadzoru. Nocleg u gospodarzy.

DZIEŃ 7
Wejście na twierdzę Smbataberd i lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (10 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jegegis, gdzie zwiedzimy żydowski cmentarz. Wizyta w monastyrze Spitakowor. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 8
Poranny przejazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni z oryginalnymi mozaikami oraz wizyta w kilkupoziomowym kompleksie klasztornym Geghard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Degustacja miejscowego, granatowego wina. Kolacja nad kanionem rzeki Azat. Przejazd do Erywania. Wieczorne zwiedzanie miasta.

DZIEŃ 9
Wizyta w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy AmberdWizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO), gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyni Zwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację do Erywania.

DZIEŃ 10
Erywań. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja ParadżanowaMożliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.

DZIEŃ 11
Powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• przewóz wygodnym minibusem z klimatyzacją

• zakwaterowanie: dziesięć noclegów - w hotelach, pensjonatach lub domach rodzinnych

• wyżywienie: śniadania i część kolacji (bez Gegardu i Erywania)

• gwarancję ubezpieczeniową biura podroży

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą


 WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wstęp do zabytków, muzeów i na kolejkę linową (20-30 EUR)
• częściowe wyżywienie (kolacje w Gegardzie i Erywaniu)
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

 ZAKWATEROWANIE:
W domach gościnnych, pensjonatach i w hotelach.

 WYŻYWIENIE:
Armenia oferuje bardzo szeroki wachlarz przeróżnych potraw i dla wielbicieli mięs jak i wegetarian. Najpopularniejsze danie to szaszłyk i dolma. Ceny niższe niż w Polsce.

 TRANSPORT:
Do dyspozycji będziemy mieć wygodny klimatyzowany minibus.

 GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

 POGODA:
Klimat suchy, kontynentalny, dużo słońca i mało opadów. Latem występują upały przekraczające 30°C w Kotlinie Ararackiej. Na pozostałych obszarach, w okresie letnim, średnie temperatury wynoszą 24-26°C. W górach jest chłodniej, około 15-20°C.

 INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.