Bałkańska rapsodia

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Bałkańska rapsodia

 • Niepowtarzalna kultura Bałkanów
 • Dubrownik – średniowieczne stare miasto wpisane na listę UNESCO
 • Piesze wędrówki w Górach Durmitor
 • Wyśmienita i różnorodna regionalna kuchnia
 • Wizyta oraz nocleg w Studenicy – jednym z najstarszych serbskich monastyrów
 • Wypoczynek nad czarnogórskim brzegiem Adriatyku

Bałkany - mozaika kultur i religii, wspaniałych pomników historii i przyrody, przyciąga i fascynuje aurą tajemniczości oraz swą surowością i dzikością. Odwiedzimy rejon, w którym prawosławie miesza się z islamem i katolicyzmem, a bizantyjskie i osmańskie zabytki wkomponowane są w słowiańską przeszłość regionu. To również kraina papryki, sera, rakiji i smażonych mięs, których smak pozostaje długo w pamięci, tak jak i panoramy górskich przełomów oraz skalistego morskiego wybrzeża.

Niedostępne twierdze i pradawne świątynie

Zapoznamy się ze skomplikowaną historią regionu sięgającą czasów antycznych. Zdobędziemy mury cytadeli w Belgradzie, twierdzy Mogren (Budva) i zamku Rozafa. Poznamy dzieje albańskiego wodza Skanderbega oraz mężnego serbskiego rycerza Miloša Obilicia - zabójcy sułtana Murada I. Uczcimy pamięć głównego patrona Serbii - biskupa Sawy Nemanicia. Dokonamy próby zgłębienia charakteru tutejszych ludzi i sprawdzimy, czy rację miał Milorad Pavić opisując przeciętną rodzinę serbską, która "kłamie po włosku, milczy po grecku, liczy po cinciarsku [macedońsku], w cerkwi śpiewa po rosyjsku; najmądrzejsza jest, gdy mówi po turecku, i tylko gdy chce zabić, odzywa się w swoim ojczystym, serbskim języku..."

Najgłębszy kanion i  największe jezioro

Wyniosłe szczyty, kręte drogi, tunele, oraz rwące rzeki będą nam towarzyszyć nieustannie. Zaplanowaliśmy wypad pieszy w góry Durmitor. Zajrzymy do Parku Narodowego Lovćen, nad którym pyszni się szczyt Štirovnik (1749 m n.p.m.) oraz Jezerski vrh (1657 m n.p.m.), sławny z mauzoleum czarnogórskiego romantyka i władcy Piotra II Petrovicia Njegoša oraz pięknego widoku na Zatokę Kotorską. Zachwyci nas niezwykle głęboki i wąski przełom rzeki Tary z mostem w Durdevicy znanym z kadrów filmu "Komandosi z Navarony". Zobaczymy też siedliska dzikiego ptactwa w okolicy Jeziora Szkoderskiego - leżącego na pograniczu Albanii i Czarnogóry największego bałkańskiego zbiornika wodnego.

Bałkański kocioł(ek)

Wojny i konflikty etniczne to tylko jedna strona zjawiska zwanego kotłem bałkańskim. Analogicznie do architektury, sztuki i religii, niezwyczajne przemieszanie kultur, języków i dziejów odzwierciedla także bałkańska kuchnia. Postaramy się odszukać liczne obecne tu smaki tureckie, węgierskie, cygańskie i słowiańskie. Wszystko to miesza się tu w sposób harmonijny, stół wszak nie dzieli lecz łączy... Pikantny warzywny ajvar, soczyste grillowane mięsa, wspaniałe ciorby, dania rybne na czele z rewelacyjnym "Pijanym karpiem z Jeziora Szkoderskiego", serbski kajmak, czy owcze sery (np. te w nadziewanej gibanicy). Miłośnicy wina nie będą zawiedzeni - czarnogórskie i serbskie winnice kryją wiele skarbów - Vrzole, Vranec czy Krstač. Restauracje uroczych miasteczek Belgradu, Szkodry i Kotoru kusić będą jak zawsze zapachem dziesiątek smakowitych potraw.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Serbii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Całodzienna droga do Nowego Sadu w północnej Serbii. W Nowym Sadzie zostaniemy dwie noce.

Dzień 2 Sremskie Karłowice, Fruška Gora i Nowy Sad

Zwiedzamy Sremskie Karłowice – historyczne miasto w którym został podpisany pokój kończący wojnę między Turcją a Świętą Ligą. Zobaczymy centrum miasta z pałacem biskupa, katedrą, seminarium itd. Później pojedziemy do słynnej Fruškiej Gory, górskiego pasma stanowiącego ważne centrum życia monastycznego w Serbii, po którym pozostało wiele pięknych klasztorów – zobaczymy dwa z nich: Novo Hopovo i Krušedol. Po tym pojedziemy zwiedzić jedną z największych XVIII wiecznych twierdz w Europie – Petrovaradin. Na obiad udamy się na Nowosadzką starówkę, gdzie będzie możliwość samodzielnego zwiedzenia miasta aż do wieczora.

Dzień 3 Wizyta w Belgradzie i zespół klasztorny Manasija

Jedziemy do stolicy Serbii – Belgradu. Zobaczymy jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie: Cerkiew świętego Sawy, której budowa trwa już od ponad 100 lat, później przejedziemy na Kalemegdan – gdzie zobaczymy przepięknie położoną belgradzką twierdzę. Po zwiedzeniu jej obwarowań zejdziemy na starówkę, na najsłynniejszy belgradzki deptak, ulicę Knez Mihailova, którą będzie okazja zwiedzić samodzielnie. Po południu jedziemy do Manasiji – XV wiecznego, obwarowanego zespołu klasztornego, miejsca spoczynku jednego z ważnych serbskich despotów Stefana Lazarevića. Wieczorem przejazd na nocleg do klasztoru Studenica.

Dzień 4 Serbska Studenica

Zwiedzamy jeden z najstarszych, a na pewno najważniejszych serbskich monastyrów – XII wieczną Studenicę, architektoniczną perełkę wśród tego typu budowli, miejsce koronacji i pochówku najwcześniejszych serbskich władców z dynastii Nemaniczów. Później przejedziemy na południe – do muzułmańskiej części Serbii i zwiedzimy potureckie miasteczko Novi Pazar – przepiękne świadectwo, że nie zawsze prawosławni Serbowie dominowali na tym terenie. Po obejrzeniu meczetu będzie możliwość samodzielnego myszkowania po krętych, ciasnych uliczkach i spróbowania wyjątkowej kuchni malutkich restauracji. Po południu opuszczamy Serbię i przejeżdżamy na nocleg do Czarnogóry.

Dzień 5 Odpoczynek w Górach Durmitor

Dzień przeznaczony na odpoczynek w przepięknych górach Durmitoru. W zależności od upodobań, będzie możliwość wspinaczki na jeden ze szczytów, by z wysokości ponad 2000 metrów zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy, spokojnego zwiedzania durmitorskich dolin i polodowcowych jezior lub samodzielnej kontemplacji natury. Nocleg w hotelu.

Dzień 6 Kanion rzeki Tary i zwiedzanie albańskiej Szkodry

Rano zjeżdżamy do mostu przewieszonego nad kanionem rzeki Tary, w swoim czasie największego betonowego mostu w Europie, słynnego z filmu Komandosi z Navarony. Później jedziemy kanionem aż do monastyru Morača z połowy XIII, jednego z najsłynniejszych, średniowiecznych zabytków Czarnogóry. Po tym opuścimy na jeden dzień Czarnogórę i wjedziemy do Albanii, gdzie jadąc wzdłuż Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie dojedziemy do Szkodry. Tam zwiedzimy dawną twierdzę Wenecjan – twierdzę Rozafata. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 Wybrzeże Adriatyku oraz zwiedzanie Baru i Budvy

Wracamy do Czarnogóry. Jadąc przepiękną riwierą zatrzymamy się, żeby zobaczyć jedną z najstarszych oliwek na świecie – ponad 2000 letnie drzewo, które wciąż rodzi owoce. Później zwiedzimy położone w cieniu gór ogromne ruiny sławnego niegdyś Baru. Po tym udamy się do jednego z najsłynniejszych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu – w okolice wyspy świętego Stefana – malutkiej przybrzeżnej wysepki w całości zabudowanej przez miasteczko – zamienionej teraz na hotel dla najbogatszych tego świata. Będzie także okazja zakosztować kąpieli w Adriatyku. Później udamy się zwiedzić starówkę w Budvie, która przywiedzie na myśl stare weneckie miasta i będzie przedsmakiem Kotoru. Nad Morzem Adriatyckim spędzimy 3 noclegi.

Dzień 8 Park Narodowy Lovćen i Cetynia - dawna stolica Czarnogóry

Wycieczka do Parku Narodowego Lovćen – wyjście na Jezerski Vrh, gdzie znajduje się jedyne w swoim rodzaju mauzoleum czarnogórskiego króla-poety Petara II Njegoša. Po zejściu z gór zwiedzimy niezwykle urokliwą Cetynię – dawną stolice Czarnogóry. Po powrocie na nocleg będzie czas na wypoczynek na plaży.

Dzień 9 Kotor - perła zabytków Czarnogóry

Wycieczka do Kotoru – niekwestionowanej perełki wśród zabytków Czarnogóry – dawnego weneckiego miasta otoczonego przez imponujący i co więcej oryginalny system murów, uwieńczony cytadelą na szycie góry. Zwiedzimy kościół św. Tryfona, serbską prawosławną cerkiew i spróbujemy zdobyć cytadelę, po czym będzie możliwość samodzielnego spaceru kotorskimi uliczkami. Chętni będą mogli popłynąć łódką do Tivatu podziwiając słynną Bokę Kotorską z zupełnie innej perspektywy.

Dzień 10 Chorwacki Dubrownik i bośniacki Mostar

Opuszczamy Czarnogórę i jedziemy do Dubrownika – weneckiej Raguzy – najsłynniejszego miasta chorwackiego wybrzeża, które broni się przed falami, jak kiedyś przed wrogami, imponującymi murami o długości 2 km. Później wyruszymy w dalszą drogę i wjedziemy na teren Bośni i Hercegowiny. Pojedziemy do Mostaru zobaczyć słynny i symboliczny dla całego obszaru Bałkanów XVI wieczny turecki most. Po popołudniowym spacerze urokliwymi uliczkami udamy się w dalszą drogę do Sarajewa, gdzie zostaniemy na nocleg.

Dzień 11 Zwiedzanie Sarajewa

Poranne zwiedzanie kulturowego ośrodka Bałkanów – Sarajewa. Zobaczymy słynny most, na którym zaczęła się I Wojna Światowa, turecką starówkę i późniejsze austriackie budowle. Będzie oczywiście czas żeby samodzielnie poszperać po targu staroci czy słynnych wyrobów z miedzi. Około godziny 13 wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 12 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autobus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 9 noclegów w hotelach/pensjonatach, 1 nocleg w monastyrze
 • Wyżywienie: 10 śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia oprócz śniadań (pakiet 5 kolacji za dopłatą 200 PLN)
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów - ok. 30 EUR
 • Rejs statkiem z Kotoru (opcja) - 20 EUR

Liczba uczestników: 30 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bałkańska rapsodia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Serbia, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.