Między Douro a Minho - wędrówki po północnej Portugalii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni5 990

O wyprawie

 •  Perełki przyrody i kultury północnej Portugalii
 •  Wędrówki wzdłuż wybrzeża, wśród winnic i w górach
 •  Bliski kontakt z naturą - Park Narodowy Peneda-Gerês
 •  Guimarães - kolebka Portugalii
 •  Malownicze krajobrazy doliny rzeki Douro
 •  Spacer plażą nad Oceanem Atlantyckim 
 •  Region Alto Douro z pięknie położonymi tarasowymi winnicami
 •  Tradycyjna kuchnia 
 •  Degustacja wina Douro w miejscu jego narodzin
 •  Klimatyczne miejsca noclegowe: hotel 4* położony w sercu regionu Minho oraz w posiadłość wiejska - domki (apartamenty) zachowujące styl z XVII i XVIII wieku

Wyjazd w wersji Komfort +, to propozycja dla tych, którzy obok realizacji ciekawego programu wycieczki cenią sobie komfortowy nocleg łączący bliskość natury z odrobiną luksusu. Tego typu nocleg przypadnie do gustu zwłaszcza osobom lubiącym podróże w stylu slow travel oraz slow food.

Poznamy region północnej Portugalii, a dokładnie region Minho i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro. Woda to motyw przewodni tego krajobrazu, rzeki przecinają góry by dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego. Nasza trasa powiedzie nas pięknymi i surowymi plażami Oceanu Atlantyckiego. W Parku Narodowym Peneda-Gerês znajdziemy naturalne, magiczne rzeźbione formacje geologiczne, krystalicznie czyste wodospady i zagubione wioski zbudowane z granitu. W kontraście do nich będzie dolina rzeki Douro. Niegdyś rzeka wyrzeźbiła głęboko tereny doliny, które następnie człowiek przekształcił w tarasy uprawne, na których posadził winorośle zielone latem, a płomienne jesienią. To miejsce, skąd pochodzi wino Douro (wina stołowe i wino porto). 
Wycieczka poprowadzi nas przez północ Portugalii, zabierze nas do odkrycia regionów Gerês i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro, szlakami pasterzy i rolników, odkrywając kolory i smaki. Zobaczymy drogę wina Porto z winnic (Quintas) do piwnic (Caves) w okolicach Porto. 
Będziemy spacerować wąskimi uliczkami tradycyjnych wiosek, zagubionych w czasie jak Sistelo. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy nad rzeką i odwiedzać winnice, wioski i miasta. W tym regionie słynnym winom towarzyszy wspaniałe regionalne jedzenie. Spotkamy też jego wspaniałych mieszkańców, ludzi o wielkich sercach - są oni jedenym z symboli tego regionu.

Między Douro a Minho

Entre-Douro-e-Minho -  to historyczna prowincja i najstarszy region Portugalii. Tutaj narodziła się Portugalia. Znajduje się ona na północno-zachodnim skraju państwa i jak sama nazwa wskazuje ograniczają ją dwie rzeki Dour i Minho. To region gór, kontrastów, dziki i nietknięty. Wiedzie od Parku Narodowego Peneda-Gerês (jedyny park narodowy Portugalii) do Dolin rzeki Douro (region ten wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). To miejsce narodzin wina Porto i wina Douro. Douro jest też najstarszym regionem winiarskim na świecie. Dolinę Douro można łatwo nazwać zaczarowaną doliną, takie piękno i magię oferują jej krajobrazy. Północny region Portugalii to miejsce, w którym historia, kultura i przyroda harmonijnie łączą się, co czyni go wyjątkowym miejscem.

Program

Dzień 1 Przelot do Porto

Przelot z Warszawy do Porto.  Przejazd na nocleg do Arcos de Valevez w sercu rejonu Minho.

Dzień 2 Wybrzeże Atlantyckie w Viana do Castelo

Tego dnia wybierzemy się na spacer wzdłuż północno atlantyckiego wybrzeża Portugalii, w kierunku miasta Viana do Castelo. Szlak wiedzie fragmentem starej portugalskiej ścieżki przybrzeżnej do Santiago de Compostela. Podążając nim będziemy mijać małe plaże, w towarzystwie nadmorskiej bryzy oraz szybujących mew.

Naszą wizytę w Viana do Castelo zakończymy na szczycie Monte de Santa Luzia (góra św. Łucji), gdzie będziemy mogli podziwiać panoramiczne widoki. Tu znajduje się również sanktuarium Santuário de Santa Luzia.

Długość trasy i czas wędrówki: część pierwsza ok. 9 km (trasa łatwa z niewielkimi wzniesieniami ok. 200 m), ok. 3 h. 

Dzień 3 Sistelo - portugalski mały Tybet

Położona w pobliżu Parku Narodowego Peneda-Gerês Sistelo, to średniowieczna wioska zagubiona w czasie. Wiodący tu szlak uważany jest za najpiękniejszy w całej Portugalii, a region jest również zwany „małym portugalskim Tybetem”.

Wioska Sistelo, jest pięknie położona wzgórzu, wśród otaczających ją tarasów pól uprawnych. Dzięki tym fantastycznym tarasom region Sistelo zdobył tytuł narodowego pomnika przyrody. 
Po drodze będziemy mieli okazję spotkać stada krów gatunku endemicznego dla tego regionu, są to duże  zwierzęta, ale bardzo spokojne i nie są niebezpieczne. 

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 8 km (trudność średnia), ok. 4h.

Dzień 4 Park Narodowy Peneda - Gerês

Park Narodowy Peneda-Gerês, położony w północno-zachodniej części Portugalii, jest jedynym portugalskim obszarem chronionym sklasyfikowanym jako park narodowy. Podążając ścieżkami pasterzy podziwiać będziemy dzikie pola z kwiatami i pastwiska, spotkamy też może dziko żyjące konie, krowy (półdzikie) i kozy. Ciekawostką jest, że te konie i krowy to rodzime gatunki, które można znaleźć tylko w tym regionie Portugalii.

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 9 km (trudność średnia), ok. 4h

Dzień 5 Guimarães - kolebka Portugalii

Odwiedzimy miasto Guimarães, gdzie narodziła się Portugalia, to pierwsza stolica Portugalii. Historyczne centrum Guimarães (stare miasto), składa się z wielu placów połączonych wąskimi uliczkami, a dzięki bardzo dobrze zachowanym średniowiecznym zabytkom, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Dzień 6 Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO - to zaczarowana dolina, samo serce najstarszej wyznaczonej strefy wina (DOC) na świecie. 

W tym dniu będziemy mieli czas na kontemplację pięknych widoków podczas krótkich spacerów nad rzeką Douro. Spacerować  będziemy pomiędzy rzędami winorośli, powolnie dojrzewających na zboczu doliny. To dzień relaksu i napawania się pięknem krajobrazu winnic, rzeki, doliny.
Odwiedzimy też dzisiaj miasto Peso da Régua, gdzie będzie czas na lunch, a kto będzie miał ochotę może odwiedzić Muzeum Wina.  
Tego dnia również będziemy mieć możliwość krótkiej przejażdżki pociągiem wzdłuż rzeki Douro. 

Wieczorem, po dotarciu na nocleg, czeka nas regionalna kolacja. 

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 8 km (trudność średnia), ok. 3h

Dzień 7 Z Douro do Porto

Opuszczamy region Douro. Do Porto pojedziemy jedną z najpiękniejszych dróg w Portugalii - EN222 - która słynie z cudownych widoków na rzekę Douro.

W jednej z rodzinnych winnic, zwanych tutaj Quinta,  zatrzymamy się na piknik i skosztujemy jednego z jej darów, jakim jest wino porto. 

A gdy dojedziemy do Porto, przespacerujemy się uliczkami tego miasta. 

Dzień 8 Wylot do Polski

Przelot i powrót do Warszawy. 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Porto - Warszawa, bus w Portugalii
 • Zakwaterowanie: 2 osobowe pokoje w hotelach i apartamentach:
  - 4 noce w 4* hotelu z basenem, położony w sercu regionu Minho, budowla z XIX wieku należąca niegdyś do hrabiny
  - 2 noce w zakwaterowanie na wsi, w domkach/apartamentach zachowujących styl z XVII i XVIII wieku
  - 1 noc w hotelu w Porto
 • Wyżywienie: 7 śniadań, regionalna kolacja (dzień 6), piknik i degustacja wina (dzień 7)
 • Opieka przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym obok (ok. 30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki - ok. 30 EUR)
 • i innych wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 12 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem.

Przedłużenie pobytu w Porto

Można przedłużyć pobyt np. w Porto (indywidualnie). Osoby zainteresowane powrotem w innym terminie, niż kończąca się wycieczka (lub przylotem wcześniej), proszone są zgłoszenie tej informacji w czasie zapisywania się na wyjazd.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Między Douro a Minho - wędrówki po północnej Portugalii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.