Majówka w Uzbekistanie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Majówka w Uzbekistanie

 • Barwne uliczki średniowiecznej Chiwy (UNESCO)
 • Pałace i pomniki Timura, meczety, madrasy w Samarkandzie
 • Jedwabny Szlak - Buchara - perła Orientu
 • Noce na pustyni przy ognisku - nocleg w komfortowych jurtach
 • Nowoczesny Taszkent i jego niepowtarzalna megalomańska zabudowa

Uzbekistan to miejsce owiane mistyczną aurą wschodu. Ten izolowany do niedawna kraj wchodzący w skład ZSRR, był kiedyś jednym z najbogatszych, najpotężniejszych i najbardziej rozwiniętych na świecie. Majówka w Uzbekistanie prowadzi po najważniejszych punktach ówczesnego imperium - a wiele z nich przetrwało do dziś!

Tamerlan (panujący w latach 1370 - 1405), znany też jako Timur Chromy, zainwestował całe swoje bogactwo w rozwój tej właśnie ziemi - sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, madrasy i pałace. Wiele z tych klejnotów architektury, wśród pustynnego piasku, dotrwało do dziś. To dlatego Uzbekistan jest krajem z ogromną liczbą zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tamerlan zostawił po sobie przepiękną stolicę imperium - Samarkandę, o której z zachwytem pisał Ryszard Kapuściński. Oprócz Samarkandy zwiedzimy dawne perskie chanaty - Bucharę i Chiwę, a także stolicę - Taszkent. Ten tajemniczy kraj na Jedwabnym Szlaku czeka, by go odkryć.

Uzbekistan to kraj o niesamowitym potencjale, mimo wielu lat spędzonych pod jarzmem Związku Radzieckiego. Dziś ponownie odradza się, powracając do tradycji i dawnych zwyczajów.

Uzbekistan to kraj wspaniałych zabytków z czasów chanatów, ale również nietypowych osiągnięć pozostawionych przez Związek Radziecki. Boryka się jednak z wieloma problemami - głównie natury ekologicznej - brakiem wody i zasoleniem gleby. Większa część kraju to tereny pustynne, nie nadające się do użytkowania. Jednak największe brzemię to (nieomal wyschnięte) Jezioro Aralskie. Plan radzieckich planistów, by zainwestować w białe złoto czyli bawełnę, zakończył się katastrofą ekologiczną.

Mimo wielu niepowodzeń Uzbecy (a także pozostali mieszkańcy tego wielokulturowego kraju), chętnie pokazują swój kraj przyjezdnym i zdradzają jego tajemnice.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU NA MAJÓWKĘ:

DZIEŃ 1 

Wylot z Warszawy. Przylot do Taszkentu, jednego z największych miast Azji Środkowej, którego historia trwa już niemal 3000 lat. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2 

Wyruszymy na zwiedzanie Taszkentu by zobaczyć, jak zmieniał się od śladów pierwszego osadnictwa do dzisiejszego nowoczesnego wielkiego miasta. Udamy się do Eski Shakhar, starego miasta, będącego labiryntem rdzawych od pyłu wąskich ulic, niskich domów z cegły i ziemi, starożytnych meczetów i madras (islamskich uczelni), które w niemal nienaruszonym stanie ocalały przed planami sowieckich urbanistów. Dalej przejdziemy do kompleksu Hazrata Imama, odnajdziemy mauzoleum Kaffala Chachi - grobowiec wybitnego filozofa, poety i nauczyciela Islamu z (X wiek) i odkryjemy wspaniałe zabytki UNESCO. Udamy się też na zakupy na bazar Czorsu, ogromnym, tętniącym życiem targu pełnym kupców z różnych części kraju.

DZIEŃ 3 

Samolotem (lot trwa 1h 30min.) dostaniemy się do Urgenczu – miejsca urodzenia piosenkarki Anny German. Stamtąd nasza karawana pojedzie do Chiwy. To najstarsze i najlepiej zachowane miasto Jedwabnego Szlaku, jedno z głównych punktów handlowych w VI - VII wieku w Azji Środkowej. Stare miasto zwane Itchan Kala (UNESCO), otoczone jest dziesięciometrowym murem obronnym. Zwiedzanie oszałamiającego meczetu Dżuma, pałacu Alla-Kulli-Chan. Spacer obok najwyższego, niedokończonego minaretu na świecie. 

DZIEŃ 4 

Śniadanie w Chiwie. Transfer do Buchary, szczególnego miejsca, gdzie spotykają się czerwone piaski pustyni Kyzył-Kum i czarne piaski Karakum, a swoje dawne koryto ma Amu Daria. Zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów, najwyższy kunszt architektury, zdobiony minaret Kalyan z XII wieku, oraz imponujące budowle z XVII wieku - wśród nich madrasę Abdulah-Chana oraz meczet Magoki Kurns.

DZIEŃ 5 

Przejazd na środek do pustynnej Nuraty, gdzie znajdowały się twierdza Aleksandra Wielkiego. Jednak nie tylko antyczna forteca przyciąga do miasta, ale również cele religijne. Muzułmanie chętnie podróżują do źródełka, które skrywa meczet Dżuma. Wieczór i noc spędzimy w oazie pośród piasków pustyni w jurtach na pustyni Kara-kum – i tylko dla nas niezwykły pokaz spadających gwiazd!

DZIEŃ 6 

Dzień zaczniemy od wizyty na pustyni nad jeziorem Aydarkul. Karawaną wielbłądów udamy się w głąb pustyni. Czeka nas piknik nad jeziorem i wypoczynek. Po południu odjazd do Samarkandy.

DZIEŃ 7 

Zgłębimy tajemnice Samarkandy (UNESCO) jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan i jego madrasy, meczetu Bibi-Chanum (1399-1404), mauzoleum Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah–i Zinda (znaczy "żyjący król"), a także Gur–i Mir (1403–05), w którym spoczywa Timur. Zobaczymy XV wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega. Oczywiście na miejskim bazarze Czorsu będziemy mogli sprawdzić nasze umiejętności handlowe.

DZIEŃ 8 

Czas wolny w Samarkandzie. Możliwy fakultatywny wyjazd do Szahrisabz (po konsultacji z pilotem na miejscu), zwiedzanie XV-wiecznych zabytków: pałac Ak-Saray i kontrastujący z nim skromnego grobowiec Tamerlana (według niektórych hipotez to tu, a nie w Samarkandzie spoczywa wielki władca), kompleks nazwany “miejscem władzy” - Dorus Saodat. O 16 transfer na stację kolejową i szybki pociąg Afrasiab do Taszkentu. Transfer do hotelu, obiad, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.

DZIEŃ 9 

Wczesne śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko i powrót, podziwiając Azję z lotu ptaka.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitami linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • miejscowy przelot (jeśli dotyczy)
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie w hotelach lub pensjonatach
 • 1 nocleg w komfortowej jurcie
 • częściowe wyżywienie (śniadania)
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu 
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie nie ujęte w wycenie
 • testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bilety wstępu i napiwki: ok 70 USD
 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 1000 PLN/os.

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania, dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w hotelach lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych, jeden nocleg w komfortowej jurcie.

TRANSPORT:

Będziemy podróżować klimatyzowanym komfortowym minibusem.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

POGODA:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego ciepłej i suchej odmianie. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. Jesienią temperatury w ciągu dnia wynoszą ok 25°C w nocy temperatura może spaść do 10-15°C. Podczas majówki temperatury w ciągu dnia wahają się w okolicy 25°C. To idealny czas na zwiedzanie Uzbekistanu.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia jest Warszawa.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Majówka w Uzbekistanie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.