Alpy Walijskie. W cieniu Matterhornu

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni1 500 + 3000
Cena 1500 zł + 300 CHF

O wyprawie

Alpy Pennińskie to pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais).
Ich szwajcarka część położóna na południu kraju nazywana jest Alpami Walijskimi. Głównym celem wędrówek będą góry wznoszące się na Doliną Saastal oraz Mattertal. Dolinę Mattertal zamykają czterotysięczniki z majestatycznym Matterhornem. A u podnóża tych szczytów leży jedna z najsłynniejszych górskich miejscowości Zermatt.


Skrócony program:

Na ostatni tydzień wakacji przygotowaliśmy dla Państwa tygodniowy wyjazd trekkingowy do Szwajcarii. Odwiedzimy szwajcarską część Alp Pennińskich, pasma górskiego w Alpach Zachodnich. Leży ono na pograniczu Włoch (region Piemontu i Doliny Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Szwajcarska część nazywana jest Alpami Walijskimi.

 Głównym celem naszych wędrówek będą góry wznoszące się na południe od doliny Rodanu i miejscowości Visp. Punktami wypadowymi naszych trekkingów będą dwie doliny: Saastal i Mattertal. Po siedmiu kilometrach od miejscowości Stalden dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa. Największą miejscowością jest położony w górnej części doliny Zermatt. Inne większe miejscowości to Täsch, Randa i Sankt Niklaus. Dolina Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal. Rejon ten często zwany jest „Perłą Alp” ze względu na położenie w otoczeniu kilkunastu czterotysięczników. W dolinie tej położone są cztery wioski alpejskie: Saas-Fee, Saas-Grund, Saas-Almagel, Saas-Balen. W każdej z nich oprócz niezapomnianych widoków na wysokie otaczające nas ze wszystkich stron góry, znaleźć można zabytkową, tradycyjną dla tego rejonu zabudowę, mnóstwo drewnianych chat, oraz cisze i spokój tak potrzebna do prawdziwego wypoczynku.

W trakcie naszego pobytu przygotowaliśmy 7 tras trekkingowych w górach wznoszących się na doliną Saastal (4 trasy) oraz Mattertal (3 trasy). Poprzedzimy je wizytą w kurorcie Montreux położonym nad Jeziorem Genewskim i spacerem do jednego z najcenniejszych zabytków architektury obronnej czasów średniowiecza w Europie – Zamku Chillon. Fani zespołu Queen będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Freedim Mercurym. Baza wypadowa będzie znajdować się w miejscowości Saas Grund położonej w centralnej części doliny Saas. Zakwaterowanie uczestników w domu grupowym w pokojach 2 i 3 osobowych (warunki schroniskowe).

Program

1 DZIEŃ Piątek 23.08.2024

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Szwajcarii.

 

2 DZIEŃ Sobota 24.07.2024

W godzinach porannych przyjazd do Szwajcarii.

Przejazd do Montreux położonego nad Jeziorem Genewskim – spacer po kurorcie i zwiedzanie we własnym zakresie.

MONTREUX położone jest nad Jeziorem Genewskim, w regionie nazywanym Riwierą Szwajcarską. Znane jest od samego przełomu XIX i XX w. jako miejscowość turystyczna. Dziś to jeden z najważniejszych kurortów Riwiery odwiedzany przez sytuowanych gości z całego świata. Montreux jest miejscem dużych, corocznych festiwali: festiwalu muzyki klasycznej – Le Septembre musical de Montreux – (odbywa się od 1946 roku na przełomie sierpnia i września głównie w Montreux i Vevey), oraz festiwalu jazzowego – Montreux Jazz Festival, dawniej znanego jako Festival de Jazz Montreux, a następnie jako Festival International de Jazz Montreux (odbywa się corocznie w lipcu od 1967 roku). W Montreux zespół Queen nagrał 7 albumów! Z tego powodu na promenadzie, przy nabrzeżu Quai de la Rouvenaz, zobaczmy pomnik Freddy’ego Mercury (wokalisty zespołu Queen) autorstwa czeskiej rzeźbiarki Ireny Sedleckiej (wokalista spędził w Montreux ostatnie lata życia). W Montreux znajduje się także studio nagraniowe Mountain Studios, w którym nagrywały albumy takie sławy muzyki rozrywkowej jak Queen, Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bowie. Spacer po mieście we własnym zakresie.

Z Montreaux przejdziemy wzdłuż brzegów Jeziora Genewskiego do najważniejszego zabytku w okolicach kurortu, uchodzącego za jeden z największych skarbów średniowiecznej architektury obronnej w Europie – ZAMKU CHILLON. Jest on usytuowany na skalnej wyspie przy brzegu Jeziora Genewskiego między Montreux a Villeneuve. Od XII wieku zamek był główną twierdzą i rezydencją dynastii sabaudzkiej, w 1536 roku został zdobyty przez Berneńczyków i do końca XVIII wieku pozostawał w ich rękach. Obecnie stanowi własność kantonu Vaud, w XIX i XX wieku został starannie odrestaurowany. Dziś uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych Szwajcarii. Kompleks składa się z 25 budynków i trzech dziedzińców, które otoczone są dwoma szeregami murów. Dla chętnych – możliwość zwiedzania zamku we własnym zakresie (cena biletu ok. 15 CHF).

Przejazd do miejscowości Saas Grund.

Zakwaterowanie.

Nocleg.

 

3 DZIEŃ Niedziela 25.08.2024

Przejazd do miejscowości Stalden.

Wjazd kolejką linową (Luftseilbahn Stalden – Staldenried – Gspon) do Gspon (ok. 16 CHF).

Trekking – Dolina Saastal.

Trasa 1:  SZLAK WYSOKOGÓSKI GSPON HӦHENWEG

Całodniowa panoramiczna trasa wysokogórskim szlakiem turystycznym – Gsponer Höhenweg. Trekking rozpoczniemy z górnej stacji kolejki górskiej Gspon na wysokości 1893 m. i będziemy wędrować wzdłuż wschodniego zbocza doliny Saas w otoczeniu trzy i czterotysięczników tj. Fletschorn, Lagginhorn i Weissmies kierując się do miejscowości Saas Grund, w której zakończymy naszą trasę. Przez całą wędrówkę towarzyszyć będą nam widoki na położony naprzeciwko masyw głównego grzbietu Alp Walijskich – Mischabel z największym skupiskiem najsłynniejszych czterotysięczników (Nadelhorn (4327 m), Dom (4545 m), Täschhorn (4490 m), Alphubel (4206 m)) otoczonych lodowcami.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin. Łącznie w górę 500 m, w dół 850 m.   

Zejście do miejscowości Saas Grund, w której znajduje się nasze miejsce noclegowe.

Nocleg. 

 

4 DZIEŃ Poniedziałek 26.08.2024

Przejazd autokarem do miejscowości Täsch.

Trekking – Dolina Mattertal.

Trasa 2: EUROPAWEG: Z TÄSCH DO ZERMATT I WIDOKAMI NA MATTERHORN

Wędrówka fragmentem Europaweg – jednego z najatrakcyjniejszych i najbardziej znanych europejskich szlaków trekkingowych w Europie. Szlak jest poprowadzony między znanymi szwajcarskimi kurortami: Grächen i Zermatt i znany jest na całym świecie ze względu na niewzykłe widoki na panoramę czterotysięczników, w tym Matterhorn. Trasę rozpoczniemy z miejscowości Täsch. Na początek będzie to strome podejście ok. 800 m w górę, po czym ruszymy na trawers wschodniego zbocza doliny Mattertal. Z góry widoki na dolinę i czterotysięczniki Alp Walijskich: Weisshorn (4505 m), Zinalrothorn (4221 m), Ober Gabelhorn (4073 m). Podążając dalej trawersem ukazuje się nam majestatyczna piramida Matterhornu (4478 m) i ten widok towarzyszy nam do końca naszej trasy. Wędrówkę kończymy w miejscowości Zermatt – jednym z najsłynniejszych kurortów górskich w Europie i na świecie. W Zermatt będzie czas wolny na delektowanie się atmosferą tego miejsca. Z Zermatt wracamy pociągiem do miejscowości Täsch.

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 1100 m, w dół 900 m.  

Powrót pociągiem z Zermatt do Täsch (ok. 7 CHF).

Przejazd autokarem z Täsch do miejsca zakwaterowania.

Nocleg.

 

5 DZIEŃ Wtorek 27.08.2024

Przejazd do miejscowości Grächen.

Wjazd kolejką gondolową Grächen  – Hannigalp na wysokość ok. 2200 mn.p.m. (ok. 14 CHF).

Trekking – Dolina Saastal.

Trasa 3: GRÄCHEN – SAAS FEE

Trekking wysokogórskim szlakiem z Grächen do Saas Fee. Stanowi on jedną z głównych atrakcji tego rejonu. Na całej naszej trasie pokrywa się z odcinkiem słynnego szlaku Tour de Monte Rosa, który poprowadzony jest w formie pętli okrążającej ponad 170 km masyw Monte Rosa (drugi, po Mont Blanc, najwyższy masyw górski w Europie), dodatkowo przecinając 7 dolin między Włochami a Szwajcarią. Pierwsze 700 m przewyższenia pokonamy wjeżdżając kolejką gondolową do Hannigalp, które leży na zboczu pomiędzy dwoma dolinami: Mattertal i Saastal. Wytyczona trasa wiedzie pomiędzy dwoma kurortami górskimi (Grächen – Saas Fee) trawersem ponad 1000 m nad dnem doliny Saastal. Po przeciwnej stronie odsłaniają się widoki na masyw Weissmies z czterotysięcznikami (Weissmies, Lagginhorn) z ich lodowcami. Trasę zakończymy w miejscowości Saas Grund.

Długość trasy podstawowej około 17 km. Czas przejścia około 9 godzin. Łącznie w górę 700 m, w dół 1000 m.

Nocleg.

 

6 DZIEŃ Środa 28.08.2024

Przejazd autokarem do miejscowości Täsch.

Przejazd pociągiem z Täsch do Zermatt (ok. 7 CHF).

Trekking – Dolina Mattertal.

Trasa 4:  Z ZERMATT PRZEZ HӦHBALMEN – WIDOKOWY BALKON MATTERHORNU

Trasa trekkingowa w formie pętli pod najbardziej słonecznym i widokowym balkonem Zermattu – Hӧhbalmen z widokami na północną ścianę Matterhornu i szczyty Valais o wysokości 4000 m. Wędrówkę rozpoczniemy z centrum miejscowości Zermatt i stromo pod górę ruszymy przez wąwóz Triftbach wzdłuż potoku Triftbach do górskiej gospody Berggasthaus Trift (2337 m), pokonując 700 m przewyższenia. Stąd widoki na m.in. na Zinalrothorn, Trifthorn, Wellenkuppe, Ober -, Mittler – i Unter Gabelhorn, a także na lodowce Trift i Gabelhorn oraz masyw Monte Rosa z najwyższymi szczytami w Szwajcarii. Następnie pokonując 400 m w górę wejdziemy na trawers, z którego ukaże się nam szczyt Matterhornu i dolina Zmuttal. Z trawersu schodzimy do tej doliny mijając po drodze wodospad z Matterhornem w tle. Następnie docieramy do historycznej górskiej wioski Zmutt, gdzie zobaczymy tradycyjną szwajcarską zabudowę. Kontynuując wędrówkę w dół doliny dojdziemy do Zermattu, skąd pociągiem wracamy do Täsch.

Długość trasy około 20 km. Czas przejścia około 9 godzin. Łącznie w górę 1200 m, w dół 1200 m.

Przejazd pociągiem z Zermattu do Täsch  (ok. 7 CHF).

Przejazd autokarem z Täsch do miejsca zakwaterowania.

Nocleg.

 

7 DZIEŃ Czwartek 29.08.2024

Wjazd kolejką linową z Saas Fee na Felskinn (cena ok. 35 CHF).

Trekking – Dolina Saastal.

Trasa 5: TRAWERS Z FELSKINN DO PLATTJEN

Trasę rozpoczniemy od wjazdu wyciągiem na Felskinn (2989 m). Trekking prowadzi popularną trasą górską przez śnieżno-lodowy, wysokogórski teren na wysokość powyżej 3000 m do słynnego schroniska Britanniahütte (3030 m) usytuowanego na grani wysoko ponad dolinę Sssata, i na szczyt Kleines Allalin (3070 m). Panorama ze schroniska obejmuje bliski widok na szczytowe partie wschodnich zboczy Allalinhorn (4027 m) oraz na lodowiec Allalingletscher. Dalsza trasa prowadzi górskimi ścieżkami przez surowy wysokogórski teren trawersem poniżej wschodnich ścian Egginera i Mittaghornu do Plattjen (2570 m). Widoki na trasie sięgają od Bietschhornu po drugiej stronie Rodanu na północy po szczyty wokół zbiornika Mattmark na południu. Wędrówkę kończymy schodząc do miejscowości Saas Grund.

Długość trasy podstawowej około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 1000 m, w dół 1200 m. 

Nocleg.

 

8 DZIEŃ Piątek 30.08.2024

Przejazd do miejscowości Täsch.

Trekking – Dolina Mattertal. 

Trasa 5: NAD DOLINĄ MATTERTAL PRZEZ WISZĄCY MOST

To kolejna trasa nad doliną Mattertal, tym razem w jej środkowej części i fragmentem Europaweg oraz szlaku wokół Monte Rosy. Po początkowym podejściu 700 m w górę osiągamy trawers. Podążając nim odsłaniają nam się widoki na dolinę Mattertal i położone po przeciwnej stronie czterotysięczniki Bishorn i Weisshorn wraz z otaczającymi je lodowcami. Podczas wycieczki czekają nas dwie atrakcje: schronisko Europahütte (2220 m) położone na zachodnim stoku Dom de Mischabel (pierwszego co do wysokości szczytu Alp położonego w całości na terytorium Szwajcarii) oraz wiszący most im. Charlesa Kuonena nazwany imieniem sponsora. Most został otwarty w lipcu 2017 r. i mierzy ok. 500 m długości. Zawieszony został nad doliną potoku Dorfbach na wysokości 1600 – 2200 m, a w najwyższym punkcie wznosi się 85 m nad dnem wąwozu. Podobno w momencie oddania do użytku był najdłuższym wiszącym mostem na świecie. Trasę kończymy w dolinie Mattertal.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin. Łącznie w górę 1500 m, w dół 1600 m.    

Przejazd autokarem do miejsca zakwaterowania.

Nocleg.

 

9 DZIEŃ Sobota 31.08.2024

Wykwaterowanie. 

Przejazd komunikacją miejską pod zaporę Mattmark.

Trekking – Dolina Saastal.

Trasa 7: MONTE MORO

Z Saas Grund dostaniemy się komunikacją miejską na sam koniec doliny Saas, pod zaporę Mattmark. Jest to największa ziemna zapora w Europie. Położona jest na wysokości ok. 2200 m pomiędzy masywami Rimpfischhorn i Stellihorn. Spiętrza ona na wody tworząc jezioro Mattmarksee. Stąd rozpoczynamy trasę podążając najpierw drogą wzdłuż jeziora, a potem po pokonaniu długiego podejścia ponad 600 m przewyższenia kierujemy się w stronę przełęczy Monte Moro położonej na wysokości 2853 m. (jest to kolejny odcinek szlaku Tour de Monte Rosa). Przełęcz ta przez wieki stanowiła bramę do Włoch. Tędy prowadził trakt handlowy. Przełęcz zwieńczona jest złotym posągiem Matki Boskiej Śnieżnej. Dotarłwszy na przełęcz schodzimy kilkaset metrów na stronę włoską, gdzie możemy posilić się w schronisku i restauracji Rifugio Oberto-Maroli, położonym przy górnej stacji wyciągu z Macugnaga. Rozciągają się stąd imponujące widoki na wschodnią ścianę Monte Rosy. Wracamy z powrotem początkowo tą samą trasą, a następnie ścieżką alternatywną po drugiej stronie jeziora. Zjeżdzamy komunikacją publiczną do Saas Grund.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 900 m, w dół 930 m.   

Przejazd komunikacją miejską spod zapory do miejscowości Saas Grund.

Wyjazd w drogę powrotną w godzinach popołudniowych. 

 

10 DZIEŃ Niedziela 01.09.2024

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • 7 noclegów w domu grupowym (szczegóły w dziale Zakwaterowanie)
 • 7 trekkingów górskich + zwiedzanie we własnym zakresie miejscowości Montreux (+ Zamek Chillon)
 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
 • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
 • Opłata klimatyczna
 • Media 

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Biletów na kolejki górskie (łącznie ok. 65 CHF): Stalden – Gspon (ok. 16 CHF), Grächen – Hannigalp (ok. 13 CHF), Saas Fee – Felskinn (ok. 35 CHF)
 • Biletów na komunikację miejską (ok. 30 CHF).
 • Opłaty za rezerwację miejsca w autokarze (50 zł od osoby).
 • Wydatków własnych uczestników.
 • Innych biletów wstępu
 • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży
 
DODATKOWE INFORMACJE

 • Szwajcaria nie należy do UE, ale należy do strefy Schengen. Podczas podróży należy mieć przy sobie ważny paszport albo dowód osobisty. Walutą jest frank szwajcarski CHF.
 • Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
 • Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
 • Możliwość rezerwacji miejsca w autokarze (dodatkowo płatne – 50 zł od osoby). Rezerwacja będzie możliwa po 10 sierpnia br. Uczestnicy zostaną poinformowani o uruchomieniu zapisów drogą e-mailową.
 • Zakwaterowanie w domu grupowym w miejscowości Saas Grund położonej w dolinie Saastal (szczegóły w dziale Zakwaterowanie).
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie w oparciu o udostępnione pomieszczenie kuchenne.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niektórych punktów wycieczki, i zaproponowania wycieczek alternatywnych, z powodów zmiennych warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych okoliczności. 
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy (trasy do ok. 22 km, czasy przejścia 7-9 godzin, maksymalne przewyższenia pokonywane w ciągu dnia max. 1500 m ).
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Organizator zastrzega, że jeżeli pojawią się miejsca (lub inne nieprzewidziane okoliczności), do których nie będzie można dojechać autokarem, uczestnicy będą musieli korzystać z lokalnej komunikacji publicznej (dodatkowo płatnej na koszt uczestników).
 • Zakwaterowanie podczas pobytu jest w jednym miejscu. Uczestnik nie musi brać udziału w każdym trekkingu. Może zdecydować o pozostaniu na miejscu i organizacji czasu we własnym zakresie.
ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie uczestników w domu grupowym położony w miejscowości Saas Grund, w centralnej części w dolinie Saas, w spokojnej okolicy, z dala od głównej drogi – warunki turystyczne. Do dyspozycji uczestników są pokoje 2 i 3 osobowe z umywalkami rozmieszczone na 4 piętrach. Piętra podzielone są na dwie jednostki, które zawierają od 3 do 4 sypialni. Na każdą jednostkę na korytarzach przypada wspólna łazienka (WC, prysznic) tj.  po 2 pomieszczenia sanitarne na każde piętro. Do dyspozycji duża, przestronna kuchnia z 4 płytami, płytą grillową, piekarnikiem, lodówką, frytkownicą, zmywarką, mikserem, krajalnicą do chleba i mięsa, przyborami do jedzenia i gotowania. Jadalnia na 70 osób (stoły 4 i 6 osobowe). Bezpłatne WiFi.

Szwajcaria jest jednym z krajów europejskich, które nie korzystają ze standardowych gniazdek. Zalecamy zabranie adaptera, gdyż nie wszystkie wtyczki mogą pasować do trójbolcowych gniazdek elektrycznych.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Walijskie. W cieniu Matterhornu pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.