O wyprawie
Finlandia: trekking na Halti przez jesienną tundrę Laponii
- Czerwono-złota fińska jesień
- Halti - najwyższy punkt Finlandii
- Noclegi w samoobsługowych drewnianych chatach
- Trekking przez tundrę wśród jezior i rzek
- Rozległe góry i polodowcowe doliny
- Otwarte przestrzenie i cisza
Zabieramy was na trekking przez tundrę Laponii, gdzie Góry Skandynawskie zaglądają do Finlandii. Przez 6 dni będziemy wędrować od chaty do chaty w arktycznych rejonach Dziczy Käsivarsi.
Pójdziemy przez pustkowia obfitujące w rozległe tundrowe płaskowyże, fieldy, jeziora i rzeki wijące się w dolinach. Szlak poprowadzi wzdłuż słynnej trekkingowej trasy Kalottireitti (Nordkalottleden Trail). Zmierzymy się z dziką przyrodą i surowym subpolarnym klimatem Laponii. Może spotkamy renifery i pardwy - w końcu to ich kraina!
Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, w których ciepło będziemy sami utrzymywać za pomocą pieca na drewno. Podczas postojów poszukamy ostatnich jagód, posiedzimy przed chatą z widokiem na przestrzenie tundry. Maszerować będziemy ze średnim obciążeniem - z własnym jedzeniem i śpiworem, ale bez namiotów.
Wystarczająco ciemne noce na początku września dają już duże szanse na obserwację zorzy polarnej. A za dnia? Magiczna, kolorowa “ruska” - z języka fińskiego, to koniec lata i początek jesieni, to nie tylko liście drzew, ale także mchy i porosty mieniące się odcieniami czerwieni, żółci, zieleni i brązu.
Program
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Wylot z Gdańska bezpośrednim lotem do Tromso. Przylot wieczorem. Dla chętnych wyjście na Storgatę na kufel arktycznego rzemieślniczego piwa. Nocleg w pensjonacie.
DZIEŃ 2
Poranny wyjazd do Finlandii bezpośrednim autobusem. Możliwość ostatnich zakupów w lokalnym markecie w wiosce Kilpisjarvi przy początku naszej trasy. Wizyta w lokalnym centrum informacji na łyk wiedzy o terenach, które będziemy przemierzać przez kolejne dni.
Rozpoczynamy ponad 80-kilometrowy trekking (z czego około 20 km stanowią fakultatywne trekkingi). Wyruszamy na północny-zachód, zostawiając za plecami mitycznego olbrzyma, rosłą górę Saana. Szybko opuszczamy granicę niskiego lasu i wychodzimy na otwartą przestrzeń tundry. Nocleg w turystycznej chacie w dziczy nad jeziorem.
Dystans tego dnia: 12 km
DZIEŃ 3-5
Krok po kroku, dolina po dolinie, wzgórze po wzgórzu będziemy się przemieszczać w kierunku najwyższych szczytów Finlandii. Pierwsza połowa trekkingu to bardzo szerokie doliny, otwarte przestrzenie w kierunku północnym i wschodnim pozwalające podziwiać typowy fieldowy krajobraz. W połowie trasy trafimy do istnej arktycznej oazy, ograniczonej wysokimi klifami doliny Meekonlaakso, gdzie bujnie rosnące karłowate brzozy przeglądają się w przejrzystym jeziorze. Zobaczymy Pitsusköngäs, największy wodospad Finlandii, ukryty pośród niedostępnego krajobrazu.
Dzienne dystanse będą oscylować około 20 km. W plan jest również wliczony jeden zapasowy, lżejszy dzień który przeznaczymy na przeczekanie niepogody, lub dodatkowy trekking bez plecaków. Będzie czas na posiedzenie pod dachem chaty, napawanie się tundrowym krajobrazem i ciszą.
Piątego dnia docieramy do turystycznej chaty w dolinie pod zboczami Halti.
DZIEŃ 6
Teren zmieni się stopniowo w coraz bardziej kamienisty i stromy. Zostawiamy bagaże w chatce i udajemy się na trekking na lekko po okolicy najwyższych szczytów Finlandii.
Dystans do pokonania 12-20 km - zależnie od warunków i możliwości grupy. Dla chętnych może to być dzień odpoczynku. Nocleg w tej samej chacie pod Halti.
DZIEŃ 7
Tego dnia mamy do pokonania jedynie 11 km w wymagających warunkach. Z plecakami wejdziemy na najwyższy punkt Finlandii - Halti, gdzie wpiszemy się do pamiątkowej księgi schowanej w skrzynce na szczycie. Tradycja wpisywania się na Halti do zeszytu została zapoczątkowana przez grupę turystek w latach ‘30 XX wieku.
Przy dobrej pogodzie zobaczymy jezioro Guolasjavri, horyzont niekończących się ostrych szczytów i wąskich wąwozów i głęboką doliną Kåfjordalen.
Przechodzimy na norweską stronę, gdzie po usłanej głazami ścieżce zejdziemy do doliny. Na dole czeka na nas transfer, który głębokimi wąwozami zabierze nas nad Lyngenfjord, gdzie w turystycznych chatach z dostępem do prysznica spędzimy ostatnią noc.
DZIEŃ 8
Przejazd autobusem na lotnisko do Tromso. Wieczorem bezpośredni przelot do Gdańska.