Finlandia: trekking na Halti przez jesienną tundrę Laponii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni5 490

O wyprawie

Finlandia: trekking na Halti przez jesienną tundrę Laponii

  • Czerwono-złota fińska jesień
  • Halti - najwyższy punkt Finlandii
  • Noclegi w samoobsługowych drewnianych chatach
  • Trekking przez tundrę wśród jezior i rzek
  • Rozległe góry i polodowcowe doliny
  • Otwarte przestrzenie i cisza

Zabieramy was na trekking przez tundrę Laponii, gdzie Góry Skandynawskie zaglądają do Finlandii. Przez 6 dni będziemy wędrować od chaty do chaty w arktycznych rejonach Dziczy Käsivarsi.

Pójdziemy przez pustkowia obfitujące w rozległe tundrowe płaskowyże, fieldy, jeziora i rzeki wijące się w dolinach. Szlak poprowadzi wzdłuż słynnej trekkingowej trasy Kalottireitti (Nordkalottleden Trail). Zmierzymy się z dziką przyrodą i surowym subpolarnym klimatem Laponii. Może spotkamy renifery i pardwy - w końcu to ich kraina!

Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, w których ciepło będziemy sami utrzymywać za pomocą pieca na drewno. Podczas postojów poszukamy ostatnich jagód, posiedzimy przed chatą z widokiem na przestrzenie tundry. Maszerować będziemy ze średnim obciążeniem - z własnym jedzeniem i śpiworem, ale bez namiotów.

Wystarczająco ciemne noce na początku września dają już duże szanse na obserwację zorzy polarnej. A za dnia? Magiczna, kolorowa “ruska” - z języka fińskiego, to koniec lata i początek jesieni, to nie tylko liście drzew, ale także mchy i porosty mieniące się odcieniami czerwieni, żółci, zieleni i brązu.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wylot z Gdańska bezpośrednim lotem do Tromso. Przylot wieczorem. Dla chętnych wyjście na Storgatę na kufel arktycznego rzemieślniczego piwa. Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 2

Poranny wyjazd do Finlandii bezpośrednim autobusem. Możliwość ostatnich zakupów w lokalnym markecie w wiosce Kilpisjarvi przy początku naszej trasy. Wizyta w lokalnym centrum informacji na łyk wiedzy o terenach, które będziemy przemierzać przez kolejne dni.

Rozpoczynamy ponad 80-kilometrowy trekking (z czego około 20 km stanowią fakultatywne trekkingi). Wyruszamy na północny-zachód, zostawiając za plecami mitycznego olbrzyma, rosłą górę Saana. Szybko opuszczamy granicę niskiego lasu i wychodzimy na otwartą przestrzeń tundry. Nocleg w turystycznej chacie w dziczy nad jeziorem.

Dystans tego dnia: 12 km

DZIEŃ 3-5

Krok po kroku, dolina po dolinie, wzgórze po wzgórzu będziemy się przemieszczać w kierunku najwyższych szczytów Finlandii. Pierwsza połowa trekkingu to bardzo szerokie doliny, otwarte przestrzenie w kierunku północnym i wschodnim pozwalające podziwiać typowy fieldowy krajobraz. W połowie trasy trafimy do istnej arktycznej oazy, ograniczonej wysokimi klifami doliny Meekonlaakso, gdzie bujnie rosnące karłowate brzozy przeglądają się w przejrzystym jeziorze. Zobaczymy Pitsusköngäs, największy wodospad Finlandii, ukryty pośród niedostępnego krajobrazu.

Dzienne dystanse będą oscylować około 20 km. W plan jest również wliczony jeden zapasowy, lżejszy dzień który przeznaczymy na przeczekanie niepogody, lub dodatkowy trekking bez plecaków. Będzie czas na posiedzenie pod dachem chaty, napawanie się tundrowym krajobrazem i ciszą.

Piątego dnia docieramy do turystycznej chaty w dolinie pod zboczami Halti.

DZIEŃ 6

Teren zmieni się stopniowo w coraz bardziej kamienisty i stromy. Zostawiamy bagaże w chatce i udajemy się na trekking na lekko po okolicy najwyższych szczytów Finlandii.

Dystans do pokonania 12-20 km - zależnie od warunków i możliwości grupy. Dla chętnych może to być dzień odpoczynku. Nocleg w tej samej chacie pod Halti.

DZIEŃ 7

Tego dnia mamy do pokonania jedynie 11 km w wymagających warunkach. Z plecakami wejdziemy na najwyższy punkt Finlandii - Halti, gdzie wpiszemy się do pamiątkowej księgi schowanej w skrzynce na szczycie. Tradycja wpisywania się na Halti do zeszytu została zapoczątkowana przez grupę turystek w latach ‘30 XX wieku.

Przy dobrej pogodzie zobaczymy jezioro Guolasjavri, horyzont niekończących się ostrych szczytów i wąskich wąwozów i głęboką doliną Kåfjordalen.

Przechodzimy na norweską stronę, gdzie po usłanej głazami ścieżce zejdziemy do doliny. Na dole czeka na nas transfer, który głębokimi wąwozami zabierze nas nad Lyngenfjord, gdzie w turystycznych chatach z dostępem do prysznica spędzimy ostatnią noc.

DZIEŃ 8

Przejazd autobusem na lotnisko do Tromso. Wieczorem bezpośredni przelot do Gdańska.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

  • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
  • 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10 kg
  • 1 sztuka małego bagażu podręcznego
  • transport na miejscu (z lotniska do Tromso, do/z punktu rozpoczęcia trekkingu, na lotnisko w Tromso - komunikacja autobusowa, taxi)
  • 2x zakwaterowanie w pensjonatach, domkach z dostępem do prysznica przed i po trekkingu
  • 5x zakwaterowanie samoobsługowych chatach podczas trekkingu
  • opiekę polskojęzycznego pilota
  • materiały informacyjne
  • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
  • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
  • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

  • wyżywienie
  • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

  • dodatkowy bagaż

WYLOT:

Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE:

2 noce (jedną przed rozpoczęciem, jedną po zakończeniu trekkingu) spędzimy “w cywilizacji” - w pensjonacie/w domkach z łazienkami

5 nocy - podczas wyprawy spać będziemy w przeznaczonych dla turystów drewnianych chatach, w których będziemy mieć zagwarantowane miejsca. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno. Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszki i koce. Poza piecem zazwyczaj dostępna jest także kuchenka gazowa, niewielka ilość podstawowych naczyń (garnki, patelnia, sztućce) i narzędzia (siekiera, piła). W chacie jest stół i ławy do siedzenia. W bliskim otoczeniu chaty znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać z rzek, strumieni, jezior, które zawsze znajdują się blisko chaty. Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców, oraz wyposażone są w czujniki dymu.

WYŻYWIENIE:

Żywność należy zabrać ze sobą z Polski lub kupić na miejscu. W każdej z chat można ugotować sobie posiłek (dostęp do nieograniczonej ilości wody z naturalnych źródeł przy chatach, kuchenka gazowa i piecyk do gotowania, podstawowe wyposażenie kuchenne). Polecamy zabranie żywności lifolilizowanej, aby ograniczyć wagę plecaka.

POGODA:

Odwiedzany region w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują występowanie silnych wiatrów. Należy spodziewać się zmiennej pogody, w tym opadów deszczu. Możemy również trafić na złotą jesień. Początek września można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce w niższych górach. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od +2°C do 15°C. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 10 osób.

POZIOM TRUDNOŚCI:

Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren to rozległe pokryte tundrą wzgórza. Pod koniec trasy kamieniste ścieżki. Poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Dzienne przewyższenia nie przekraczają 600 m. Uczestnik trekkingu musi być gotowy na poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Minimalny dystans do przejścia w ciągu całej wyprawy to 60 km. Dodatkowe 20 km stanowią wycieczki fakultatywne. Dziennie odcinki nie powinny przekraczać 20 km.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Finlandia: trekking na Halti przez jesienną tundrę Laponii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.