Masyw Monte Rosa - Punta Gnifetti 4554 m n.p.m.

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Masyw Monte Rosa, Punta Gnifetti (4554 m n.p.m.) – wysokogórska tura alpejska

Wejście na Punta Gnifetti jest niestandardowym wariantem trasy wokół Matterhornu i Monte Rosy. Osoby, które chciałyby wejść na ten czterotysięcznik, odłączają się od grupy uczestniczącej w standardowym trekkingu i przez kolejne trzy dni, realizują program wysokogórski. Spotykają się ponownie z grupą trekkingową na dzień przed wyjazdem do kraju.

Pierwsze dni trekkingu wokół Matterhornu i Monte Rosy są dla uczestników tury wysokogórskiej doskonałym treningiem przed zasadniczym wejściem i czasem na aklimatyzację. Po 3 dniach wędrówki po trasach turystycznych, uczestnicy grupy wchodzą w obszar lodowców.

Dwa kolejne noclegi spędzają w schronisku na wys. ok. 3610 m n.p.m. i penetrują masyw Mont Rosy.

Punta Gnifetti – Signalkuppe (4554 m n.p.m.) jest jednym z czterotysięczników tego masywu. Na szczycie stoi schronisko – Rifugio Regina Margherita. Jest to najwyżej w Europie położone schronisko górskie.

Etap I : Z Zermatt do Alagna - wariant poprowadzony po szlakach turystycznych, nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu.

Etap II: Masyw Monte Rosa - wariant wysokogórski, z przejściami po lodowcach i w trudnym terenie, na wysokości max. 4554 m n.p.m. ,wymagane są raki, uprząż, czekan, bardzo dobre zdrowie i bardzo dobra kondycja.

Atuty:

  • wejście na czterotysięcznik,do najwyżej w Alpach położonego schroniska
  • noclegi w schronisku na wysokości powyżej 3400 m n.p.m. (Rif. Gnifetti lub Rif. Citta di Mantova
  • ważne, historyczne miejsce – na Punta Gnifetti weszła królowa Małgorzata Sabaudzka
  • wędrówka w blasku czterotysięczników: Piramide Vincent, Ludwigshohe, Liskamm, Punta Parrot
  • rejon Monte Rosa jest obszarem ochrony przyrody – Parco Naturale Alta Valsesia
  • dużym atutem tej tury wysokogórskiej jest możliwość pozostania w schronisku w sytuacji, gdy uczestnik nie daje sobie rady kondycyjnie;
  • w schronisku można zostawić część swoich rzeczy i na trasę wyjść z mniejszym obciążeniem;

Trudności:

Etap I: Trasy łatwe ale długie wymagają dobrej kondycji fizycznej

Etap II: Trasy po lodowcach, trasy powyżej 4000 m np.m. U wielu osób występują problemy, związane w wysokością (osłabienie, bezsenność, ból głowy, nadciśnienie)

Schroniska na trasie: 

brak

Przewodnicy: 

I część: UIMLA, II część: IVBV ( 1 przewodnik na max. 5 osób)

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Monte Rosa (1:50 000)
  2. Kompass: "Breuil - Cervinia - Zermatt (1:50 000)

Program

1 dzień: Alagna - Rifugio Gnifetti - Piramide Vincent (4215 m n.p.m.)

Tura przeznaczona jest dla uczestników trekkingu wokół Matterhorn i Monte Rosa. Program wcześniejszych dni jest taki, jak na tym trekkingu. Śniadanie w hotelu w Alagna. Spotkanie grupy - sprawdzenie sprzętu. Wjazd z miejscowości Alagna na Pianalunga (2085 m n.p.m.), Passo dei Salati i Punta Indren (3275 m n.p.m.). Spotkanie z przewodnikami IVBV. - ponowna weryfikacja sprzętu. Przejście szlakiem turystycznym, a następnie przez lodowiec Indren do Rifugio Citta di Mantova, odpoczynek. Przejscie przez lodwiec do Rif. Gnifetti ( 3647 m n.p.m.). Podczas przejścia ćwiczenie używania raków i poruszania się po lodowcu. 
Z Rifugio Gnifetti wejście na czterotysięcznik Piramide Vincent (4215 m n.p.m.) Zejście do Rif. Gnifetti. Obiadokolacja i nocleg. Suma podejść ok. 1000 metrów. Obiadokolacja i nocleg w schronisku. 

2 dzień: Rif. Gnifetti (3611 m n.p.m.) lodowiec Grenzgletscher - Punta Gnifetti (4554 m n.p.m.), Rifugio Regina Margherita

Śniadanie przed wschodem słońca. 
Wędrówka przez lodowce na Punta Gnifetti - jeden ze szczytu w olbrzymim masywie Monte Rosa. Na Punta Gnifetti stoi najwyżej w Europie połozone schronisko, Rif. Regina Margherita. Odpoczynek w schronisku, czas na zdjęcia. Zejście tą sama trasą, przez lodowiec Grenzgletscher i Garstelet, poniżej szczytów Punta Parrot , Ludwigshohe i Piramide Vincent. 
Suma podejść ok. 1000 m 

3 dzień: Rifugio Gnifetti - Rifugio Citta di Mantova - Tschaval Stafal, dolina Lys

Śniadanie. Zejście do schroniska Citta di Mantova ( 3498 m n.p.m.) - odpoczynek. Zejście do stacji kolejki linowej i zjazd lub zejście do Stavaf w dolinie Lys. 
Przejazd do hotelu w okolicach Breuil Cervinia. Obiadokolacja i nocleg. 

autor programu: Anna Piątek-Morawiec,
konsultacja: Stefano Pivot
zdjęcia: A. Piątek-Morawiec, Stefano Pivot

Warunki

Cena zawiera:

2 noclegi w schroniskach wysokogórskich, 2 śniadania, 2 obiadokolacje - posiłki typowe dla danych obiektów noclegowych ( w cenie ujęto dopłaty) , polski opiekun grupy,  przewodnik IVBV ( 3 dni ),  ubezpieczenie KL, NNW oraz ratownictwa (ubezpieczenie HR - sporty wysokiego ryzyka)

Cena nie zawiera:

kosztów kolejek górskich ( ok. 60 euro), wydatków osobistych i świadczeń nie ujętych w cenie

Uwagi:

Wysokogórska tura alpejska w masywie Monte Rosa, z wejściem na Punta Gnifetti, przeznaczona jest dla uczestników trekkingu. Wokół Matterhorn i Monte Rosa. Jest to wariant tej imprezy.

Noclegi:

Dwa noclegi w wysoko połozonych schroniskach. Warunki w schroniskach – łóżka piętrowe, sale wieloosobowe i wspólne toalety ( może brakować ciepłej wody). Są koce i plastikowe klapki. Nie jest potrzebny śpiwór, ale należy mieć sleeping bag liner.

Wyżywienie: 

Śniadania głównie na słodko (pieczywo, mleko, kawa, herbata, płatki, jogurty, masło, dżemy, miody oraz dodatek wędliny. itp.
Kolacje są bardzo dobre, składają się zwykle w dwóch dań i deseru. Wszystkiego jest pod dostatkiem – można brać dokładki.

Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Można zamówić w schronisku. Zwykle są to 2 kromki chleba, mała, dojrzewająca kiełbaska i ser, czasem jabłko i batonik. Woda jest najcenniejsza,nwięc nie ma jej w zestawie.

Rano turyści mają dostęp do wielkiego termosu z gorącą herbatą – można napełniać termosy i pojemniki.

Sprzęt:

I część: brak sprzętu specjalistycznego.

II część: wymagany jest sprzęt specjalisyczny: raki, uprząż, karabinki, długi czekan.

Wypożyczenie sprzętu:

Biuro przewodnickie może dla nas wypożyczyć niezbędny sprzęt: uprząż, czekan i raki.
Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany, musi to wcześniej (przed wyjazdem) zgłosić.
Wtedy przewodnicy przywiozą zamówiony zestaw. Wypożyczenie sprzętu jest dodatkowo płatne.

Szczegóły wyposażenia:

Wybierając się na turę wysokogórską, należy mieć odpowiednie wyposażenie, odpowiedniej jakości, lekkie, odzież chroniacą przed słońcem, deszczem, mrozem i wiatrem:

a.plecak, ok 40 -50 l, powinien posiadać paski, umożliwiające dopięcie czekana

b. wodoodporne i ciepłe, górskie buty, z w miarę sztywną podeszwą, zapewniającą dobrą przyczepność podczas wędrówki po śniegu

Uwaga! Buty przed wyjście na turę muszą być wypróbowane, nie można włożyć ich po raz pierwszy, gdyż narażamy się na otarcia naskórka itp. przygody

c. lekką uprząż (dolna), zakręcany karabinek, najlepiej dwa karabinki, gdyby jeden się zgubił, ważne! uprząż nie może być stara i zużyta,

powinna to być uprząż używana do wspinaczki skalnej

d. raki dopasowane do własnego obuwia, najlepiej wyposażone w nakładki "antiboot" (anty-balling plates) - specjalne nakładki zapobiegające gromadzeniu się zbitego,

mokrego śniegu,

e. długi czekan i składane kijki

f. ciepłą i lekką odzież trekkingową, ciepła bielizna (wełna lub lekki polar), bluzkę z długim rękawem (aby chronić ramiona przed słońcem, podczas wędrówki po lodowcu),

ciepły polar,

g. kurtka wodoodporna z kapturem (np. goretex), która ochroni przed deszczem i wiatrem

h. spodnie wodoodporne (sprawdzają się spodnie z zamkami po bokach)

i. lekkie getry pod spodnie, stuptuty, lekkie bawełniane spodnie do wędrówki fragmentami szlaków turystycznych, skarpety ( 2 pory wełnianych i 1 para cienkich, bawełnianych)

j. ciepła czapka z daszkiem (dobra jest tzw. kominiarka), ciepłe rękawiczki i okulary przeciew słoneczne (dobrej jakości, bardzo ważne podczas wedrówki po śniegu),

krem z filtrem

k. czapka od słońca lub chustka

l. bieliznę do zmiany i niezbędne przybory kosmetyczne, papier toaletowy

ł.małą apteczke pierwszej pomocy i własne, potrzebne dla siebie środki medyczne

m. aluminiowy koc termiczny

n. latarka - czołówka i zapasowe baterie

o. lekki sleeping bag liner

p. mały, składany nóż, lekki termos, pojemnik na wodę (min. 1,5 l)

p. pieniadze (CHF lub Euro), może być problem z płatnością kartą kredytową, paszport lub dowód osobisty

Należy zadbać o to, aby bagaż nie ważył więcej niż 8-10 kg

Odzież w plecaku musi być zapakowana w plastikowych torbach, aby nie przemokła.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Masyw Monte Rosa - Punta Gnifetti 4554 m n.p.m. pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wspinaczka, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.