Góry Niebiańskie - Kirgistan

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Góry Niebiańskie - Kirgistan

Przed wieloma stuleciami prowadziła tędy najsłynniejsza droga świata: Jedwabny Szlak. Przemierzył ją Marco Polo: pokonał zaśnieżone przełęcze, przedarł się przez jodłowe lasy, przekroczył lodowate rzeki płynące w cieniu niebotycznych gór. Teraz jego śladami wyruszają głodni przygód Lisowczycy. Nie lękamy się ośnieżonych przełęczy ani rwących rzek. Wystarczy nam koń pod siodłem i koniak w manierce. Przed nami Tien-Szan, Góry Niebiańskie!

Kolejny raz wracamy do zapierającego dech w piersiach Kirgistanu. Tym razem tyczymy nowy szlak przez zbocza i doliny słynnych Gór Niebiańskich. Zanurzymy się w jodłowe lasy Azji Środkowej. Zmierzymy się z rzecznymi przeprawami. Ujrzymy także błękitny klejnot tej krainy: jezioro Song-Kol.

To świat, gdzie czas płynie inaczej. Daleko stąd do cywilizacji, sklepów i dróg. Nie ma tu zasięgu w telefonie ani Internetu. Życiem człowieka rządzi przyroda i jej naturalny rytm.

W tym zapomnianym świecie pasterzy ważne miejsce zajmuje koń. Jest on zarówno towarzyszem w pracy, jak i najwierniejszym przyjacielem. Idealny kirgiski koń jest spokojny i zrównoważony na górskiej ścieżce, ale także rączy i zwrotny w galopie na pastwisku.

Nasz szlak wytyczony jest w wysokich górach (najwyższy punkt to około 3400 m n. p. m.). Specyfika rajdu wymaga od jeźdźców dobrej kondycji fizycznej.

Noclegi i wyżywienie

Przez pierwsze dni wyprawy szlak wiedzie rejonami odludnymi. Będziemy nocować w namiotach, za sąsiadów mając konie, świstaki i orły. Wszyscy uczestnicy wyprawy zostaną poproszeni o pomoc w rozbijaniu namiotów. Czwartego dnia jazdy wkroczymy na tereny zamieszkałe przez pasterzy i wieczorem zatrzymywać się będziemy w jurtach.

W Biszkeku nocujemy w hotelu.

Przygotowaniem posiłków zajmie się kucharz. Dieta będzie typowo pasterska: dużo mięsa i warzyw. Kuchnia kirgiska generalnie jest dość kaloryczna i ciężka, ale bardzo smaczna. Wodę chorągiew będzie czerpać z krystalicznie czystych źródeł.

Uwaga! Podczas właściwego rajdu konnego nie będzie dostępu do prysznica. Warto zaopatrzyć się w doraźne środki pomagające w utrzymaniu higieny. Można też całkowicie wczuć się w kirgiski klimat i zrezygnować z mycia do czasu powrotu do Biszkeku.

Sprzęt jeździecki

W Kirgistanie używamy nietypowych siodeł, przypominających skrzyżowanie siodła angielskiego z westernowym. Ich charakterystycznym elementem jest przede wszystkim horn. Lokalni jeźdźcy korzystają raczej z bardzo krótkich strzemion, ale możemy je dopasować do indywidualnych preferencji. Generalnie siodła są wygodne i dobrze sprawdzają się w górskim terenie.

Z uwagi na temperament koni (kirgiskie wierzchowce są cierpliwe, wyrozumiałe i nieco leniwe) podczas rajdu zaleca się używanie palcata.

Ponadto warto zastąpić typowy strój jeździecki wyposażeniem górskim. Przede wszystkim zamiast sztybletów należy zabrać dobre, wodoodporne buty.

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Towarzysze przybywają do Kirgistanu. Z Polski wylatujemy poprzedniego dnia do Moskwy lub Stambułu i tam przesiadamy się w samolot do Biszkeku. Docieramy na miejsce około 5 nad ranem. Jedziemy prosto do hotelu, aby się przespać. Po południu zostanie zorganizowana wycieczka po Biszkeku.

Dzień 2 Dolina Suusamyr

Po wczesnym śniadaniu wsiadamy do minibusa lub samochodów, które zawiozą nas do Kyzyl Oi nad rzeką Kokomeren w pięknej dolinie Suusamyr. Na miejsce dotrzemy w połowie dnia. Po zjedzeniu lunchu przewodnicy przydzielą konie i chorągiew wyruszy w kierunku pasma górskiego Kuigon-Tokoi. Wieczorny biwak zaplanowany jest na łonie natury i przy ognisku. Nocleg w namiotach.

Dzień 3 Jezioro Sary Kul

W pierwszej połowie dnia chorągiew podąża pastwiskami Oi-Kaying i pokonuje przełęcz górską (3411 m n.p.m.). Następnie zapadniemy w jodłowe lasy. Wąskie, kręte ścieżki wyprowadzą nas wprost nad brzeg malowniczego jeziora Sary-Kul. Nocleg w namiotach.

Dzień 4 Kraina koczowników

Szlak tego dnia prowadzi przez rozległe pastwiska i malownicze doliny. Chorągiew przeprawi się przez kilka rzek, a następnie dotrze w okolice zamieszkałe przez kirgiskich koczowników. Zobaczymy stada bydła rozsiane pomiędzy monumentalnymi górami. Wieczorem docieramy do letnich pastwisk Tegerek, gdzie nocujemy w namiotach.

Dzień 5 Jurty

Po śniadaniu chorągiew wyrusza w kierunku przełęczy Kyzart. Przemierzamy okoliczne wzgórza, a w porze lunchu docieramy do doliny Ok-Torkoy, gdzie spożywamy posiłek w osadzie pasterzy. Następnie wyruszmy dalej, podziwiając stada koni i bydła. Wieczorem nocujemy w jurtach.

Dzień 6 Górskie przełęcze

Śniadanie spożywamy w wiosce Kochkor, następnie zostaniemy przewiezieni samochodem do Kyzart, gdzie ponownie spotkamy przewodników i konie. Chorągiew podejmuje wyprawę kierując się na południe przez pastwiska Kyzyl-Kiya jailoo. Pokonujemy przełęcz Chaar-Archa (3061 m n.p.m.) i odkrywamy piękną dolinę, gdzie zjemy lunch nad rzeką, z widokiem na szczyt Baba-Ata (4400 m n.p.m.). Następnie wyruszamy w kierunki przełęczy Jalguz Karagai. Wieczorem docieramy do jeziora Song-Kol i nocujemy w jurtach.

Dzień 7 Pastwiska nad jeziorem Song-Kol

Tego dnia towarzysze będą mieli okazję zobaczyć i zakosztować pasterskiego życia, jakie prowadzi wiele kirgiskich rodzin. Trasa jest łatwa i przyjemna, wiedzie brzegiem jeziora. Pojawią się liczne okazje do galopów. Nocleg w jurcie, w osadzie Tulpar Tash.

Dzień 8 Pożegnanie z Niebiańskimi Górami

Szlak wiedzie w kierunku przełęczy Uzbek (3400 m.n.p.m.), z której rozciąga się przepiękny widok na całe jezioro. Po drugiej stronie gór kryje się dolina Jumgal, gdzie towarzysze zjedzą lunch oraz pożegnają się z końmi. Następnie wsiądziemy w samochody, które zabiorą chorągiew do Biszkeku. Wieczorem, w lokalnej restauracji, odbędzie się ostatnia kolacja.

Dzień 9 Powrót do domu

To dzień powrotu do Polski. Wszyscy towarzysze zostaną przewiezieni na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 9 dni

Dni w siodle: 7  

Wielkość grupy: 10

Standard: koczowiska i bezdroża (bardzo daleko od cywilizacji)

Bagaż: 15 kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

  • Noclegi w hotelu w Biszkeku oraz w jurtach i namiotach na trasie rajdu
  • Pełne wyżywienie (bez alkoholu)
  • Transfer z i na lotnisko w Biszkeku (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
  • Transport z Biszkeku do Kyzyl Oi oraz z Kyzartu do Biszkeku
  • Opieka lokalnego przewodnika i polskiego pilota
  • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
  • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

  • Bilet lotniczy do i z Biszkeku (około 2000 zł)
  • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, alkohol itp.)

Co należy zabrać?

Trasa rajdu w Kirgistanie wiedzie przez niedostępne dla samochodów góry. Bagaże zabieramy na konie. Ich waga nie może zatem przekraczać 15 kg na osobę. Wszystkie rzeczy należy zapakować w wodoodporne worki lub organizery. Sakwy nie są koniecznie, ponieważ otrzymamy je na miejscu (ewentualnie warto wziąć małe sakwy przed siodło na podręczne wyposażenie).

  • paszport
  • gotówka, najlepiej USD lub EUR
  • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
  • małe sakwy lub podręczny plecak (na dokumenty, portfel, butelkę wody)
  • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
  • śpiwór
  • latarka, najlepiej czołówka
  • krem przeciwsłoneczny
  • nakrycie głowy chroniące od słońca
  • buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną
  • płaszcz przeciwdeszczowy

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Niebiańskie - Kirgistan pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.