Trekking w Kirgistanie. Wśród Gór Niebiańskich

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Trekking w Kirgistanie. Wśród Gór Niebiańskich

  • Trekking na lekko, ponieważ nasze plecaki poniosą porterzy lub konie
  • Ujgurski kucharz, który będzie gotował podczas trekkingu
  • Wieczorami w jurtach „rozmowy niedokończone” z pasterzami
  • Zdobywanie terenów górskich zamieszkanych przez dzikie konie

Kirgistan dzięki swojej przepięknej przyrodzie bywa nazywany azjatycką Szwajcarią. Na południu wyrasta pogórze Pamir z najłatwiej dostępnym siedmiotysięcznikiem na świecie – Szczytem Lenina – a na wschodzie nadal formuje się stosunkowo młode tajemniczne pogórze Tienszan (chin. Góry Niebiańskie). I one mają wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, spośród których wyróżnia się Chan Tengri (Góra Duchów) przyciągająca śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.

Tienszan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Kirgistan to kraj, który ze wszystkich państw świata jest najdalej położony od morza, a mimo to został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po Titicace). Jezioro Issyk-Kul, w którym i my będziemy się kąpać, jest położone niezwykle malowniczo – w tle wyrastają ogromne zaśnieżone szczyty od strony północnej oraz czerwone skały od południowej.

Nasza trasa przebiega przez malownicze wąwozy, ze stromymi stokami porośniętymi ogromnymi jodłami i świerkami. Dalej górskie Jeziora Ala Kol i Aksu. Poznamy najpiękniejsze szlaki wschodniego Kirgistanu, wiodące przez górskie przełęcze i doliny. Nie zabraknie trudniejszych podejść, ale każdy wysiłek będzie wynagrodzony przepięknymi górskimi krajobrazami. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumyz i wódkę, jeść szaszłyki i słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych. Kirgistan nie jest wprawdzie tak rozwinięty turystycznie jak na przykład Gruzja, ale jego przyroda jest zdecydowanie warta zobaczenia.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2
Wylot z Polski i przylot do Ałmaty w godzinach porannych. Przejazd do granicy kirgiskiej. Przejazd na wschód kraju. Jeśli wystarczy nam czasu, po drodze kąpiel w jeziorze Issyk-Kul. Wieczorem możliwość zjedzenia wspólnej kolacji w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 3
Zwiedzanie Karakołu, zobaczymy targ, odwiedzimy prawosławny kościół i dungański meczet „chińsko-sowieckich” muzułmanów, oba wyróżniające się stylową, drewnianą architekturą. Możliwość zwiedzania muzeum rosyjskiego podróżnika Przewalskiego. Następnie uzupełnienie zapasów i przejazd do miejsca występowania czerwonych skał Jety-Oguz, gdzie po raz pierwszy spróbujemy przysmaków kirgiskiej kuchni. Nocleg czeka nas w tradycyjnej jurcie.

DZIEŃ 4-5
Rano dołączy do nas lokalny przewodnik z porterami, którzy poniosą nasze plecaki. Nasza wyprawa będzie biegła wzdłuż rzeki Jeti Oguz. Wspinamy się dalej i wyżej, pokonujemy wysokość 3960 m n.p.m. do jeziora Ala Kol (3532 m n.p.m.). Nocujemy niedaleko jeziora.

DZIEŃ 6-7
Dalej pod górę, wokół wysokogórskich jezior przejdziemy przez przełęcz do słynnej doliny Altyn Araszan, uznawanej za najładniejszą w całym Tien Szanie. Znana jest z gorących źródeł.

DZIEŃ 8-10
Dalej w górę rzeki Aksu do lodowca i powrót do gorących źródeł Altyn Araszan.

DZIEŃ 11-12
Kolejna część wędrówki będzie biegła wąwozem Anyrton, aż do niewielkiego jeziora Aksu na wysokości 3982 m n.p.m. Schodzimy w niższe partie i czeka nas powrót do Karakolu lub doliną Dzerges lub Ak Su.

DZIEŃ 13-15
Rano wyjazd, przejazd nad słone jezioro Issyk Kul. Chętni będą mogli popływać w wodach „Ciepłego Jeziora”. Zwiedzanie bajkowego Kanionu Skazka i osobliwej Wieży Burana. Wieczorny przyjazd do Biszkeku. Krótkie zwiedzanie miasta i przejazd do Ałmaty, skąd wrócimy do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• podczas trekkingu śniadania i kolacje przygotowane przez lokalnego kucharza (9x)

• zakwaterowanie (4x kwatery gościnne/hostele oraz 1x w tradycyjnej jurcie, pozostałe noclegi we własnych namiotach)

• porterów do transportu bagażu podczas trekkingu

• transport miejscowy w Kirgistanie

• pakiety informacyjne i mapy

• gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Na miejscu możliwe wypożyczenie namiotu (jednak rekomendujemy zabranie własnych). Cena to ok. 5 USD / doba.
• Wyżywienie w miastach (ceny niższe niż w Polsce) - czyli wyżywienie poza trekkingiem.

TREKKING:
Większość szlaków przebiega przez ścieżki pasterskie. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, nasz główny bagaż niosą porterzy. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas trekkingu ok. 4-5 godzin plus dodatkowe tury dla chętnych po dotarciu do miejsca docelowego. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki.

WYŻYWIENIE:
Podczas trekkingu (9 dni) będzie z nami ujgurski kucharz, który przyrządzi nam przysmaki nie tylko kirgiskiej kuchni, ale również ujgurskiej i tatarskiej. W czasie wyprawy należy spróbować tien-szański szaszłyk. W miastach wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:
We własnych namiotach w wybranych przez przewodnika miejscach. W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach/hostelach. Jeden nocleg będzie zorganizowany w jurtach!

POGODA:
Od końca czerwca pogoda w górach jest najbardziej stała, mimo to trzeba być przygotowanym na spadek temperatury do około 0 do -5 stopni w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może padać śnieg. W ciągu dnia temperatura ok 15-25 stopni. Na przełomie sierpnia i września podobnie, nieco cieplej w nocy.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 15.

INNE:
• Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

 

Ciekawe artykuły