Trekking w Kirgistanie wśród Gór Niebiańskich

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni9 490
WYCIECZKA POTWIERDZONA
15 dni9 490
WYCIECZKA POTWIERDZONA

O wyprawie

Trekking w Kirgistanie wśród Gór Niebiańskich

 • Trekking na lekko - główny bagaż niosą porterzy
 • Najpiękniejsze trasy i krajobrazy wysokogórskiego Tien-szanu
 • Ujgurski kucharz, który będzie gotował podczas trekkingu
 • Zdobywanie terenów górskich zamieszkanych przez dzikie konie
 • Pasterskie życie: jurty, kumys i szaszłyki

Kirgistan dzięki swojej przepięknej przyrodzie bywa nazywany azjatycką Szwajcarią. Na południu wyrasta pogórze Pamir z najłatwiej dostępnym siedmiotysięcznikiem na świecie – Szczytem Lenina – a na wschodzie nadal formuje się stosunkowo młode tajemniczne pogórze Tien-szan (chin. Góry Niebiańskie). I one mają wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, spośród których wyróżnia się Chan Tengri (Góra Duchów) przyciągająca śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.

Tien-szan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Kirgistan to kraj, który ze wszystkich państw świata jest najdalej położony od morza, a mimo to został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po Titicace). 

Jezioro Issyk-Kul, w którym i my będziemy się kąpać, jest położone niezwykle malowniczo – w tle wyrastają ogromne zaśnieżone szczyty od strony północnej oraz czerwone skały od południowej. Nasza trasa przebiega przez malownicze wąwozy, ze stromymi stokami porośniętymi ogromnymi jodłami i świerkami. Dalej górskie Jeziora Ala Kol i Aksu.

Poznamy najpiękniejsze szlaki wschodniego Kirgistanu, wiodące przez górskie przełęcze i doliny. Nie zabraknie trudniejszych podejść, ale każdy wysiłek będzie wynagrodzony przepięknymi górskimi krajobrazami. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumyz, jeść szaszłyki i słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski i przelot do Kirgistanu (lub Ałmat) z przesiadką. Przejazd na wschód kraju. Jeśli wystarczy nam czasu, po drodze kąpiel w jeziorze Issyk-Kul. Wieczorem możliwość zjedzenia wspólnej kolacji w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 3

Zwiedzanie Karakołu. Odwiedzimy prawosławny kościół i dungański meczet „chińsko-sowieckich” muzułmanów, oba wyróżniające się stylową, drewnianą architekturą. Odwiedzimy lokalny bazar, na którym będziemy mieli okazję podziwiać lokalny koloryt oraz spróbować miejscowych smakołyków. Możliwość zwiedzania muzeum rosyjskiego podróżnika Przewalskiego. Następnie uzupełnienie zapasów i przejazd do miejsca występowania czerwonych skał Jety-Oguz, gdzie po raz pierwszy spróbujemy przysmaków kirgiskiej kuchni. Nocleg czeka nas w tradycyjnej jurcie.

DZIEŃ 4-5

Rano dołączy do nas lokalny przewodnik z porterami. Nasz trekking rozpoczniemy spokojnie, aklimatyzując się w malowniczych dolinach Kyzyl Su i Jety Oguz. Po drodzę będziemy podziwiać stada koni, oraz czerwone skały charakterystyczne dla tego rejonu. Naszą przygodę z wysokimi górami zaczynamy od przełęczy Telety. 

[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 4 - 13 km, z 2255 na 2910 m n.p.m.; dzień 5 - 16 km, z 2910 przez 3797 na 2500 m n.p.m.]

DZIEŃ 6-7

Dalej w górę rzeki Uyuntor dojdziemy do miejsca, z którego rozpościera się piękny widok na najwyższy szczyt okolicy - mierzący 5216 m Pik Karakol. Wieczorem czeka nas regeneracja dla zmęczonych mięśni - sauna z widokiem na piękną dolinę.  Wspinamy się dalej, aby rozbić obóz  nad brzegiem jeziora Ala Kol (3532 m n.p.m.). Widok turkusowego jeziora zrekompensuje nam trudy wielogodzinnej wędrówki. 

[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 6 - 17 km, z 2476 na 2950; dzień 7 - 8 km, z 2476 na 3532 m n.p.m.]

DZIEŃ 8

Wokół wysokogórskich jezior przejdziemy przez przełęcz 3960 m n.p.m do słynnej doliny Altyn Araszan, uznawanej za najładniejszą w całym Tien-szanie. Znana jest z gorących źródeł.

[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 8 - 15 km, z 3415 przez 3960 na 2516 m n.p.m.]

DZIEŃ 9-10

Dalej w górę rzeki Arashan do lodowca. Naszym celem będzie dotarcie w okolice Piku Palatki, który jest osadzony na końcu doliny.

[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 9 - 11 km, z 2516 na 2848 m n.p.m., dzień 10 - 17 km, z 2869, przez 3700 m n.p.m.i powrót do bazy na 2869 m n.p.n.]

DZIEŃ 11-12

Dwa ostatnie dni trekkingu spędzimy eksplorując dolinę Arashan. Przed powrotem do cywilizacji będziemy mieli jeszcze raz okazję wykąpać się w gorących źródłach.

[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 11 - 11 km, z 2869 na 2516 m n.p.m.]

DZIEŃ 13-15

Rano wyjazd do Biszkeku / Ałmat. Program przejazdu i zwiedzania uzależniony od miejsca wylotu. Możliwości: przejazd nad słone jezioro Issyk Kul, gdzie chętni będą mogli popływać w wodach „ciepłego jeziora”. Zwiedzanie bajkowego Kanionu Skazka i osobliwej Wieży Burana. Przyjazd do Biszkeku / Ałmat, zwiedzanie miasta. Powrót do Polski.

*Dystans i wysokość są uśrednione, na podstawie zapisów tras pilotów i uczestników z poprzednich wyjazdów.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • podczas trekkingu śniadania i kolacje przygotowane przez lokalnego kucharza (9x)
 • zakwaterowanie (4x kwatery gościnne/hostele oraz 1x w tradycyjnej jurcie, pozostałe noclegi we własnych namiotach)
 • porterów do transportu bagażu podczas trekkingu
 • transport miejscowy w Kirgistanie
 • pakiety informacyjne
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • obiadokolacje w miastach - czyli wyżywienie poza trekkingiem
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

USŁUGI DODATKOWE:

Na miejscu możliwe jest wypożyczenie namiotu (rekomendujemy zabranie własnych). Cena to około 12 USD / doba.

TREKKING:

Większość szlaków przebiega przez ścieżki pasterskie. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, nasz główny bagaż niosą porterzy. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas trekkingu ok. 4-5 godzin plus dodatkowe tury dla chętnych po dotarciu do miejsca docelowego. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki.

WYŻYWIENIE:

Podczas trekkingu (9 dni) będzie z nami ujgurski kucharz, który przyrządzi nam przysmaki nie tylko kirgiskiej kuchni, ale również ujgurskiej i tatarskiej. W czasie wyprawy należy spróbować tien-szański szaszłyk. W miastach wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

We własnych namiotach w wybranych przez przewodnika miejscach. W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach/hostelach. Jeden nocleg będzie zorganizowany w jurtach!

POGODA:

Od końca czerwca do połowy września pogoda w górach jest najbardziej stabilna, mimo to trzeba być przygotowanym na spadek temperatury nawet do około 0°C - -5°C w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może padać oraz zalegać śnieg. W ciągu dnia temperatura wynosi około 15-25°C, okresami wzrastając do 30°C.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

INNE:

Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Kirgistanie wśród Gór Niebiańskich pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.