Pastwiska nad jeziorem Song Kol - Kirgistan

Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
9 dni6 100

O wyprawie

Pastwiska Nad Jeziorem Song-Kol

Za dnia tafla jeziora błyszczy w słońcu, nocą – odbija światło gwiazd. Na horyzoncie bielą się szczyty, a wszędzie wokół rozciągają się letnie pastwiska usiane skupiskami jurt. Konie rżą niespokojnie, jeźdźcy popijają kumys. To znak, że Lisowczycy wyruszają na zwiad!

Zielone pastwiska w środkowej Azji to zupełnie inny świat. Daleko stąd do cywilizacji, a czas płynie powoli. Najlepszym środkiem transportu jest koń, a najmilszym przystankiem po całym dniu w siodle – gościnna jurta. Pastwiska leżą uśpione w objęciach gór, a w samym sercu połyskuje błękitem jezioro Song-Kol.

Nasze wierzchowce to dzielne, pasterskie konie. Są bardzo spokojne i mają świetną koordynację ruchową, potrzebną na wąskich ścieżkach w górach. Choć szybkością nie wygrałyby w wyścigu z naszymi końmi w Maroku, Rumunii czy na Ukrainie, to są najbezpieczniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu w Kirgistanie.

Nasz szlak wytyczony jest w wysokich górach (najwyższy punkt to około 3700 m n. p. m.). Specyfika rajdu wymaga od jeźdźców dobrej kondycji fizycznej.

Noclegi i wyżywienie

Przez pierwsze dni wyprawy szlak wiedzie rejonami odludnymi. Będziemy nocować w namiotach, za sąsiadów mając konie, świstaki i orły. Wszyscy uczestnicy wyprawy zostaną poproszeni o pomoc w rozbijaniu namiotów. Czwartego dnia jazdy wkroczymy na tereny letnich pastwisk i wieczorem zatrzymywać się będziemy w jurtach. W Biszkeku nocujemy w hotelu.

Przygotowaniem posiłków zajmie się kucharz. Dieta będzie typowo pasterska: dużo mięsa i warzyw. Kuchnia kirgiska generalnie jest dość kaloryczna i ciężka, ale bardzo smaczna. Wodę chorągiew będzie czerpać z krystalicznie czystych źródeł.

Uwaga! Podczas właściwego rajdu konnego nie będzie dostępu do prysznica. Warto zaopatrzyć się w doraźne środki pomagające w utrzymaniu higieny. Można też całkowicie wczuć się w kirgiski klimat i zrezygnować z mycia do czasu powrotu do Biszkeku.

Sprzęt jeździecki

W Kirgistanie używamy nietypowych siodeł, przypominających skrzyżowanie siodła angielskiego z westernowym. Ich charakterystycznym elementem jest przede wszystkim horn. Lokalni jeźdźcy korzystają raczej z bardzo krótkich strzemion, ale możemy je dopasować do indywidualnych preferencji. Generalnie siodła są nowe, wygodne i bardzo dobrze sprawdzają się w górskim terenie.

Z uwagi na temperament koni (kirgiskie wierzchowce są cierpliwe, wyrozumiałe i nieco leniwe) podczas rajdu zaleca się używanie palcata.

Ponadto warto zastąpić typowy strój jeździecki wyposażeniem górskim. Przede wszystkim zamiast sztybletów należy zabrać dobre, wodoodporne buty.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze przybywają do Kirgistanu. Z Polski wylatujemy poprzedniego dnia do Moskwy i tam przesiadamy się w samolot do Biszkeku. Docieramy na miejsce około 5 nad ranem. Jedziemy prosto do hotelu, aby się przespać. Po południu zostanie zorganizowana wycieczka po Biszkeku.

Dzień 2. Na Jedwabnym Szlaku

Po wczesnym śniadaniu wsiadamy do minibusa lub samochodów, które zawiozą nas do Shamshy Gorge. Będzie możliwość, aby zobaczyć wieżę Burana, która od X wieku strzeże Jedwabnego Szlaku. Na miejsce dotrzemy w połowie dnia. Po zjedzeniu lunchu przewodnicy przydzielą konie i chorągiew wyruszy w kierunku przełęczy Shamshy (powyżej 3500 m.n.p.m.). Po drugiej stronie rozciąga się piękny widok na pastwisko Sarala-Saz. Nocleg w namiotach.

Dzień 3. Letnie pastwiska

Chorągiew przemierza rozległe pastwiska. Będzie okazja do przyspieszenia tempa. Wieczorem docieramy do wioski Iri-Suu. Po kolacji warto wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Kashka-Suu, skosztować dzikiego rabarbaru i zobaczyć górską łunę. Nocleg w namiotach.

Dzień 4. Kraina orłów i świstaków

Szlak tego dnia prowadzi przez zupełne pustkowia. Najpierw przecinamy zachodni kraniec suchej doliny Kochkor, potem musimy pokonać rzekę Karakol i przełęcz Buchuk (3400 m.n.p.m.). Po drugiej stronie pasma górskiego chorągiew wkracza do świata z bajki, czyli doliny Sook. Zbocza porastają tuj kwiaty i dzika cebula, nad głowami szybują orły, w swoich kryjówkach zawodzą świstaki. Wieczorem docieramy do doliny Kichi Saryk, gdzie nocujemy w namiotach.

Dzień 5. Górskie grzbiety

Po śniadaniu chorągiew podejmuje wyzwanie przełęczy Kum Bel, a następnie podąża wzdłuż grzbietu górskiego (około 3600 m.n.p.m.) na wschód. Widoki zapierają dech w piersiach. W drugiej połowie dnia teren stopniowo się obniża. Po południu docieramy do Kolduu Suu. Tutaj zostawiamy konie na noc i busem jedziemy do Kochkor. Nocujemy w hotelu z dostępem do ciepłej wody i elektryczności, przewidziana jest także wizyta w bani.

Dzień 6. Widok na jezioro

Szlak wiedzie na południowy wschód. Krajobraz jest bardzo urozmaicony, od górskich przełęczy po morza traw na pastwiskach. Pod koniec dnia oczom towarzyszy ukazuje się jezioro Song-Kol. Nocleg w jurcie.

Dzień 7. Brzegiem jeziora

Tego dnia chorągiew spędzi w siodle nieco mniej czasu, bo około 4 godzin. Trasa jest łatwa i przyjemna, wiedzie brzegiem jeziora. Po południu towarzysze docierają do jurty w Tulpar Tash, gdzie biorą udział w ostatniej kolacji na szlaku.

Dzień 8. Ostatnie spojrzenie na Song-Kol

Szlak wiedzie w kierunku przełęczy Uzbek (3400 m.n.p.m.), z której rozciąga się przepiękny widok na całe jezioro. Po drugiej stronie gór kryje się dolina Jumgal, gdzie towarzysze zjedzą lunch oraz pożegnają się z końmi. W wiosce Kyzart czekają samochody, które zabierają chorągiew do Biszkeku. Wieczorem, w restauracji z tradycyjną kuchnią kirgiską, odbędzie się uroczysta kolacja.

Dzień 9. Pożegnanie z Kirgistanem

To dzień powrotu do Polski. Wszyscy towarzysze zostaną przewiezieni na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 9 dni

Dni w siodle: 7  

Wielkość grupy: 10

Standard: koczowiska i bezdroża (bardzo daleko od cywilizacji)

Bagaż: 12 kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Biszkeku, w hostelu w Kochkor oraz w jurtach i namiotach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie (bez alkoholu)
 • Transfer z i na lotnisko w Biszkeku (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Transport z Biszkeku do Shamshy Gorge oraz z Kyzartu do Biszkeku
 • Transport z Kolduu Suu do Kochkor i z powrotem
 • Bilet wstępu do wieży Burana
 • Wizyta w lokalnej łaźni (bani)
 • Opieka lokalnego przewodnika i polskiego pilota
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Biszkeku (około 2000 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, alkohol itp.)

Co należy zabrać?

Trasa rajdu w Kirgistanie wiedzie przez niedostępne dla samochodów góry. Bagaże zabieramy na konie. Ich waga nie może zatem przekraczać 12 kg na osobę. Wszystkie rzeczy należy zapakować w wodoodporne worki lub organizery. Sakwy nie są koniecznie, ponieważ otrzymamy je na miejscu (ewentualnie warto wziąć małe sakwy przed siodło na podręczne wyposażenie).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • małe sakwy lub podręczny plecak (na dokumenty, portfel, butelkę wody)
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • śpiwór
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną
 • płaszcz przeciwdeszczowy

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pastwiska nad jeziorem Song Kol - Kirgistan pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.