Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni8 490

O wyprawie

Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich

 • Niezwykły przejazd przez państwo którego 93% tworzą góry
 • Osz: tętniące życiem miasto, tygiel kulturowy Jedwabnego Szlaku
 • Spacery dolinami pod ośnieżonymi szczytami Tien-szanu
 • Puste piaszczyste plaże Issyk Kul: kąpiel w kirgiskim “morzu”
 • Stada wolnych koni, degustacja kumysu i szaszłyku z barana

Wyruszamy na wyprawę do Kirgistanu którego większość terytorium pokrywają wysokie góry. Jedziemy zobaczyć wysokie szczyty Tien-szanu, zajmującego większą część kraju. Rozległe doliny pełne zielonych pastwisk, wierzchołki pokryte wiecznym śniegiem, przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Pokonamy niejedną serpentynę i przełęcz, zatrzymamy się w przydrożnej czajchanie na posiłek.

Jedziemy na aktywną, objazdową wycieczkę do Kirgistanu - dla wszystkich, którzy kochają naturę, ale nie szukają kilkudniowych trekkingów z plecakiem. Poruszać się będziemy busem i radzieckimi pojazdami terenowymi, wybierzemy się na liczne spacery.

W ten sposób poznamy alpejską dolinę w Ala Archa, czerwone skały Dżety Oguz, przepiękną dolinę Altyn Araszan i wysokogórskie jezioro Ala Kol. Jezioro Songköl położone w szerokiej dolinie po której pędzą kirgiskie konie, czy też wznoszącą się nad Oszem Górę Sulejmana (UNESCO). Wykąpiemy się w krystalicznie czystym jeziorze Issyk-Kul, w którym niegdyś testowano radzieckie torpedy, zobaczymy szerokie stepy, poznamy atmosferę Osza, w którym sowiecka przeszłość miesza się z młodą kirgiską tożsamością.

Poznamy gościnnych, uśmiechniętych Kirgizów. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumys i wódkę, słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych. Spróbujemy szaszłyków na świeżym powietrzu, płowu, lagmanu, słodkich arbuzów i melonów. Będzie okazja przejechać się konno w otoczeniu zaśnieżonych szczytów, wykąpać w gorących źródłach, potargować na bazarze, czy pójść na wysokogórski trekking.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski i przelot z przesiadką do Biszkeku. Odpoczynek i zwiedzanie spokojnej stolicy Kirgistanu. Spacer po centralnym deptaku, wizyta w browarze założonym i prowadzonym wyłącznie przez lokalne kobiety, pierwsze spotkanie z lokalną kuchnią w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 3

Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Ala Archa położonego na północnych stokach Gór Kirgiskich. Pójdziemy na spacer wąwozem w iście alpejskiej scenerii w otoczeniu strzelistych czterotysięczników, jak Pik Uczitel, czy Pik Korona (4860 m n.p.m.). Powrót na nocleg do Biszkeku.

DZIEŃ 4

Zostawiamy Czujską Kotlinę i wyruszamy na wschód. Zobaczymy słynny zabytkowy minaret Burana, wykąpiemy się w jeziorze Issyk Kul na jego dzikim południowym brzegu. Nocleg w Karakol.

DZIEŃ 5

Kolejne dni to eksploracja pasma Terskej Ałatoo. Zobaczymy formacje czerwonych skał Jety-Oguz, zaśnieżone szczyty pięciotysięczników. Udamy się na spacery po zielonej dolinie, zasmakujemy szaszłyku. Po raz pierwszy spędzimy noc w tradycyjnej jurcie.

DZIEŃ 6-7

Niezawodne radzieckie pojazdy przeniosą nas do pięknej wysokogórskiej doliny Altyn Arashan, znanej również z gorących źródeł. Wyruszamy na całodniowy trekking do górskiego jeziora Ala Kul o szmaragdowym kolorze, lub chętni udadzą się na spokojny spacer w głąb doliny. Dwa noclegi w Altyn Araszan.

DZIEŃ 8

Docieramy do doliny rzeki Enylchek mającej źródła w lodowcu o tej samej nazwie. To statmąd wyruszają wyprawy na siedmiotysięcznik Khan-Tengri (7010 m n.p.m.), najniższy ze szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery. Kąpiel w wysokogórskich dzikich gorących źródłach zaledwie 30 km od granicy z Chinami.

DZIEŃ 9

Doliną rzeki Sarydżaz przedzieramy się na północ bardzo rzadko uczęszczaną górską drogą. Nocleg w turystycznej bazie przy granicy z Kazachstanem.

DZIEŃ 10

Od górskich dolin odpoczniemy nad jeziorem Issyk Kul na jego północnym brzegu zagospodarowanym przez miejscowości letniskowe i kurorty, jak np. Cholpon Ata, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Azji Centralnej, dla których odpoczynek nad Issyk Kul jest niczym wczasy nad morzem.

DZIEŃ 11-12

Docieramy do wysokogórskiego jeziora Songköl, położonego na wysokości ponad 3000 m n.p.m. w otoczonej szczytami gór rozległej płaskiej dolinie, idealnej do spróbowania jazdy konnej w Kirgistanie lub pieszych wycieczek. W tym magicznym miejscu spędzimy dwa dni zakwaterowani w jurtach.

DZIEŃ 13

Odkrywamy kolejne oblicze Kirgistanu. Całodzienny spokojny przejazd mało uczęszczanym szlakiem, górskimi drogami znad jeziora Songköl do Oszu. Kilkukrotnie będziemy się wspinać na przełęcze, kierując się na południe i pokonując kolejne górskie masywy, podziwiać dolinę rzeki Naryn i wielokrotnie zmieniające się za oknem krajobrazy.

DZIEŃ 14

Zwiedzanie Oszu, istnego tygla kulturowego, położonego na południu kraju w żyznej Kotlinie Fergańskiej. Przejdziemy przez słynny bazar, na którym spotkamy kirgiskich, uzbeckich i tadżyckich handlarzy, spojrzymy na miasto i rozległą kotlinę ze zboczy Góry Sulejmana (UNESCO). Wieczorem pożegnalna kolacja.

DZIEŃ 15

Poranny przelot z przesiadką z Oszu do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • 13x śniadania (przez cały wyjazd); 7x obiadokolacje podczas pobytu w górach - przygotowywane przez gospodarzy lub naszego kucharza
 • zakwaterowanie (10x kwatery gościnne/hostele oraz 3x w tradycyjnej jurcie)
 • transport miejscowy w Kirgistanie - komfortowy bus oraz radzieckie terenowe pojazdy w górach (UAZ, GAZ)
 • pozwolenie na wstęp do rejonów przygranicznych
 • pakiety informacyjne i mapy
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę 
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • dodatkowe wyżywienie nieujęte w ofercie (m.in. obiadokolacje w miastach)
 • dopłata do jednoosobowego pokoju (jurty)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 14 dni od dnia odwołania wycieczki.


ZAKWATEROWANIE:

W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach/hostelach. W górach noclegi w zorganizowanych jurtach, ew. stacjonarnych namiotach.

WYŻYWIENIE:

W górach będzie nam towarzyszyć kucharz, który przyrządzi nam przysmaki nie tylko kirgiskiej kuchni, ale również ujgurskiej i tatarskiej. W miastach i podczas przejazdów będziemy stołowac się w miejscowych restauracjach, kafeszkach, jadłodajniach z których  korzystają lokalni mieszkańcy.

FORMA WYJAZDU:

Wyjazd będzie obfitował w dłuższe spacery. Program jest tak skonstruowany, że każdego dnia można podjąć decyzję o uczestnictwie w spacerze, lub pozostaniu w bazie i odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15.

POGODA:

W czerwcu i wrześniu trzeba być przygotowanym na temperatury w górach w zakresie 0 - +5°C w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może zalegać śnieg. W ciągu dnia zależnie od regionu temperatura ok. 15-25°C, odpowiednia do spacerów w terenach górskich. Wrzesień charakteryzuje się niewielką ilością opadów. Większe prawdopodobieństwo opadów jest w czerwcu.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.