Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni10 990

O wyprawie

Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich

 • Niezwykły przejazd przez państwo którego 93% tworzą góry
 • Osz: tętniące życiem miasto, tygiel kulturowy Jedwabnego Szlaku
 • Spacery dolinami pod ośnieżonymi szczytami Tien-szanu
 • Puste piaszczyste plaże Issyk Kul: kąpiel w kirgiskim “morzu”
 • Stada wolnych koni, degustacja kumysu i szaszłyku z barana

Wyruszamy na wyprawę do Kirgistanu którego większość terytorium pokrywają wysokie góry. Jedziemy zobaczyć wysokie szczyty Tien-szanu, zajmujące większą część kraju. Rozległe doliny pełne zielonych pastwisk, wierzchołki pokryte wiecznym śniegiem, przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Pokonamy niejedną serpentynę i przełęcz, zatrzymamy się w przydrożnej czajchanie na posiłek.

Jedziemy na aktywną, objazdową wycieczkę do Kirgistanu - dla wszystkich, którzy kochają naturę, ale nie szukają kilkudniowych trekkingów z plecakiem. Poruszać się będziemy busem i radzieckimi pojazdami terenowymi, wybierzemy się na liczne spacery.

W ten sposób poznamy czerwone skały Dżety Oguz, przepiękną dolinę Altyn Araszan i wysokogórskie jezioro Ala Kol. Jezioro Songköl położone w szerokiej dolinie po której pędzą kirgiskie konie, czy też wznoszącą się nad Oszem Górę Sulejmana (UNESCO). Wykąpiemy się w krystalicznie czystym jeziorze Issyk-Kul, w którym niegdyś testowano radzieckie torpedy, zobaczymy szerokie stepy, poznamy atmosferę Osza, w którym sowiecka przeszłość miesza się z młodą kirgiską tożsamością.

Poznamy gościnnych, uśmiechniętych Kirgizów. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumys i wódkę, słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych. Spróbujemy szaszłyków na świeżym powietrzu, płowu, lagmanu, słodkich arbuzów i melonów. Będzie okazja przejechać się konno w otoczeniu zaśnieżonych szczytów, wykąpać w gorących źródłach, potargować na bazarze, czy pójść na wysokogórski trekking.

Sokolnictwo - dlaczego nie znajdziesz tego w naszych programach? Tradycje koczownicze w Kirgistanie, w tym sokolnictwo, są piękne, tak długo, jak są prawdziwe, kultywowane na co dzień, służą lokalnym społecznościom i stoi za nimi szacunek do zwierząt. Kiedy stają się turystyczną atrakcją, przestają mieć jakąkolwiek wartość, a często prowadzą do cierpienia zwierząt. Spotkanie prawdziwego sokolnika jest trudną sztuką. Nie mówimy nie. Jeśli tylko uda się nam potwierdzić podczas wycieczki spotkanie z taką osobą, zaaranżujemy to z przyjemnością! Ale nie zabierzemy Was na ustawiany pokaz, o często wątpliwej reputacji.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski i przelot z przesiadką do Biszkeku lub Almat. Odpoczynek i zwiedzanie miasta. Spacer po centrum, pierwsze spotkanie z lokalną kuchnią w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 3

Poranny przelot do Oszu, najważniejszego miasta południowego Kirgistanu. Zwiedzanie Oszu. Przejdziemy przez słynny bazar, na którym spotkamy kirgiskich, uzbeckich i tadżyckich handlarzy, spojrzymy na miasto ze zboczy Góry Sulejmana (UNESCO). Po południu przejazd do Sary Tash, nocleg w lokalnym pensjonacie.

DZIEŃ 4-5

Kontynuujemy zwiedzanie południa kraju. Będziemy podziwać rozległą kotlinę Ałajską, otoczoną górami Niebiańskimi z jednej strony i górami Pamir z drugiej. Zobaczymy miejsce, w którym kończy się cywilizacja i zaczyna się słynna droga Pamir Highway (trakt Pamirski), a to wszystko w bardzo bliskim sąsiedztwie majestatycznego piku Lenina 7134 m. Lot powrotny do Biszkeku.

DZIEŃ 6-7

Ze stolicy wyruszymy w stronę Czujskiej Doliny. Zobaczymy słynny XI-wieczny minaret Burana. Docieramy do wysokogórskiego jeziora Song Kul, położonego na wysokości ponad 3000 m n.p.m. w otoczonej szczytami gór rozległej płaskiej dolinie, idealnej do spróbowania jazdy konnej w Kirgistanie lub pieszych wycieczek. W tym magicznym miejscu spędzimy dwa dni zakwaterowani w jurtach.

DZIEŃ 8

Znad Song Kul udamy się w okolice miejscowości Bokonbajewo, wprost nad jezioro Issyk kul, gdzie odwiedzimy warsztat, gdzie pracują miejscowe kobiety zajmujące się obróbką wełny oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnej kirgiskiej muzyki.

DZIEŃ 9

Wyruszamy w doliny przedgórza Gór Niebiańskich. Zobaczymy formacje czerwonych skał Dżety-Oguz oraz zaśnieżone szczyty pięciotysięczników. Udamy się na spacer po zielonej dolinie do pięknego wodospadu.

DZIEŃ 10

Z Dżety-Oguz poruszamy się wzdłuż południowego brzegu Issyk Kul. Dotrzemy bajkowego do Kanionu Skazka, znanego z niezwykłych formacji skalnych. Kontynuujemy podróż do Karakolu, aby poznać historię tego wielokulturowego miasta pogranicza. Odwiedzimy piękną drewnianą cerkiew oraz meczet dungański, a także skosztujemy najlepszych specjałów ujgurskiej kuchni.

DZIEŃ 11

Udamy się do Muzeum Przewalskiego u podnóży pasma Terskej Ałatoo. W Karakolu, przesiądziemy się do niezawodnego radzieckiego pojazdu terenowego, który zabierze nas do pięknej wysokogórskiej doliny Altyn Arashan, znanej również z gorących źródeł. 

DZIEŃ 12

Wyruszamy na całodniowy trekking do górskiego jeziora Ala Kul o szmaragdowym kolorze. Chętni udadzą się na spokojny spacer w głąb doliny w poszukiwaniu dzikich gorących źródeł. Wieczorem w czasie kolacji spróbujemy baranich szaszłyków. 

DZIEŃ 13

Przejazd nad północne wybrzeże "kirgiskiego morza". Tam odpoczniemy w topowym ośrodku, którzy swoje czasy świetności przechodził za czasów Związku Radzieckiego. Wykąpiemy się w jeziorze Issyk Kul i odwiedzimy muzeum petroglifów. Nocleg w Czołpanata.

DZIEŃ 14

Przejazd do Biszkeku lub Ałmat (w zależności od harmonogramu lotów), spacer po mieście. Pożegnalna kolacja w lokalnej restauracji.

DZIEŃ 15

Poranny przelot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • przelot wewnętrzny Biszkek - Osz - Biszkek
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • 13x śniadania (przez cały wyjazd); 6x obiadokolacje podczas pobytu w górach - przygotowywane przez gospodarzy
 • zakwaterowanie (7x hotele/pensjonaty oraz 6x w tradycyjnej jurcie)
 • transport miejscowy w Kirgistanie - komfortowy bus oraz radzieckie terenowe pojazdy w górach (UAZ, GAZ)
 • pakiety informacyjne
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • dodatkowe wyżywienie nieujęte w ofercie (m.in. obiadokolacje w miastach)
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do jednoosobowego pokoju (jurty)

ZAKWATEROWANIE:

W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach/hostelach. W górach noclegi w zorganizowanych jurtach, ew. stacjonarnych namiotach.

WYŻYWIENIE:

W górach posiłki przygotują dla nas lokalni gospodarze. W miastach i podczas przejazdów będziemy stołować się w miejscowych restauracjach, kafeszkach, jadłodajniach, z których korzystają lokalni mieszkańcy.

FORMA WYJAZDU:

Wyjazd będzie obfitował w dłuższe spacery. Program jest tak skonstruowany, że każdego dnia można podjąć decyzję o uczestnictwie w spacerze lub pozostaniu w bazie i odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

POGODA:

W czerwcu i wrześniu trzeba być przygotowanym na temperatury w górach w zakresie 0 - +5°C w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może zalegać śnieg. W ciągu dnia, zależnie od regionu, temperatura ok. 15-25°C, odpowiednia do spacerów w terenach górskich. Wrzesień charakteryzuje się niewielką ilością opadów. Większe prawdopodobieństwo opadów jest w czerwcu.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Kirgistanu: Podróż dolinami Gór Niebiańskich pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.