Przyroda środkowej Anatolii - Turcja

 Przyroda środkowej Anatolii - Turcja

TURCJA

 • Wędrówki w cieniu wygasłych wulkanów
 • Rejs na obserwację ketupy bosonogiej
 • Obserwacje w rezerwacie RAMSAR Sutan Sazligi
 • Księżycowa Kapadocja
 • Najgłębszy kanion Anatolii
 • Delta Göksu- obserwacje egzotycznych zimorodków

Turcja to kraj o wspaniałej historii nierozerwalnie związanej z kontynentem europejskim, unikatowych zabytkach, pięknych plażach i gościnnych ludzi.

Turcja to także kraj o wspaniałej, bogatej przyrodzie, która na każdym kroku zaskakuje swoimi formami, barwami i różnorodnością. Podczas naszej wyprawy będziemy mieć okazję z bliska przyjrzeć się jej przyrodniczym klejnotom. Liczne wycieczki dadzą nam możliwość podziwiania majestatycznych orłosępów, długonogich flamingów, niezliczonych kolorowych żołn, rzadkich ułarów kaspijskich, sieweczek pustynnych i sterniczek. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jednego na najrzadszych ptaków w naszej części świata- ketupę bosonogą. Przy odrobinie szczęścia uda się wypatrzyć jeżozwierza indyjskiego. Wiosna to także czas rozkwitu najrozmaitszych roślin, które zachwycają barwą i kształtem. Jedną z najbardziej osobliwych roślin, które spotkamy są dwulistniki- storczyki, które upodobniają się kształtem do owadów, aby zostać zapylonym. Doznania wizualne zostaną dopełnione przez wyśmienitą turecką kuchnię, która będzie nam towarzyszyć każdego dnia.

Wyprawa na ketupe

Śmiało można powiedzieć, że to jeden z najrzadszych ptaków w Palearktyce Zachodniej (obszar zoogeograficzny obejmujący Europę, północną Afrykę, Bliski Wschód i Azję po Ural) Odkryta na nowo w Turcji dopiero w 2002 roku! Ketupa to duża sowa należąca do rodziny puszczykowatych. Obszar regularnego występowania obejmuje Azję a w Turcji występuje jedynie na kilku stanowiskach. To co sprawia, że ketupa jest wyjątkowa, to nie tylko jej rzadkość w „Europie”, ale przede wszystkim tryb życia. Otóż ketupa bosonoga, bo tak brzmi jej pełna nazwa, żywi się głównie rybami łowiąc je nad jeziorami i strumieniami podobnie jak rybołów. Jej pozbawione piór, długie nogi wyposażone w ostre szpony, którymi bez problemu chwyta ryby. Będziemy mieć niepowtarzalną okazję wybrać się na jedno z niewielu miejsc, gdzie będzie można oglądać te piękne ptaki w ich naturalnym środowisku.

Demirkazik

Demirkazik to najwyższy szczyt pasma Aladag leżącego w łańcuchu Taurusu Środkowego. Piękny wapienny masyw skrywa w swym sercu prawdziwe przyrodnicze klejnoty. Podczas naszej wyprawy będziemy mieć okazję zobaczyć piękne i majestatyczne orłosępy, które słyną ze zwyczaju zrzucania kości padłych zwierząt z dużych wysokości, tak aby dostać się do cennego szpiku. Na stromych zboczach będziemy podziwiać rzadkie ułary kaspijskie, barwne gilaki ciemnogłowe, płochacze pstre i śnieżki.

W cieniu Erciyes Dağı (magiczna Kapadocja i Sultan Marshes)

Erciyes Dağı to wygasły wulkan i zarazem najwyższy szczyt centralnej Anatolii. W jego cieniu przez kilka dni będziemy podziwiać bajkowe krajobrazy przemierzając szlaki w Parku Narodowym Göreme Tarihi. Fantastyczne kształty skalnych ostańców są dziełem erozji, która od tysięcy lat kształtuje charakter tych terenów. Działalność sił przyrody wykorzystywali od wieków ludzie, szukający schronienia w niekończących się systemach jaskiń.  U stóp góry, w rezerwacie RAMSAR Sutan Sazligi będziemy podziwiać majestatyczne flamingi i filigranowe sieweczki pustynne. Wybierzemy się w rejs łodziami w poszukiwaniu zagrożonej sterniczki


Dzień 1 Przelot na trasie Warszawa- Antalya. Przejazd do Manavgat.

W zależności od godziny przelotu pierwsze obserwacje przyrodnicze w okolicy hotelu. Szansa na pierwsze bilbile arabskie.

Nocleg w Managvat.  Przejazd ok. 100 km

Dzień 2 Obserwacje w rejonie zapory Oymapinar- ketupa bosonoga.

Wczesnym rankiem (4 rano!) wyjazd w rejon zapory Oymapinar. Rejs łodziami na obserwacje sowy ketupy. Piesze wycieczki wzdłuż malowniczego zalewu w poszukiwaniu kowalików tureckich i wiewiórek perskich. Przejazd na wschód w Deltę Göksu.

Nocleg w Tasucu. Przejazd ok. 350 km

Dzień 3 Całodzienne obserwacje przyrodnicze w Delcie Göksu.

Delta Göksu to królestwo ptaków wodno- błotnych. Będziemy oglądać najróżniejsze gatunki  czapli, ibisy, warzęchy, kormorany i pelikany. W płyciznach spotkamy długonogie szczudłaki i szablodzioby a także rzadkie czajki szponiaste. Prawdziwą perełką są dwa gatunki zimorodków- rybaczek srokaty i łowiec krasnodzioby, których postaramy się poszukać. Odpoczynek nad morzem, kąpiele. Wieczorem integracyjna kolacja w lokalnej tawernie.

Nocleg w Tasucu. Hotel Fatih. Przejazd ok. 50-80 km

Dzień 4 Poranne obserwacje ptaków wodno- błotnych w Delcie Göksu. Przejazd w masyw Aladag.

Do południa będziemy nadal penetrować obszar delty. Poszukamy frankolinów obrożnych i okazałych modrzyków. Na okolicznych plażach swoje kolonie rozrodcze mają także dwa gatunki morskich żółwi- żółw zielony i Karetta. Około południa przejazd do Demirkazik. W zależności od godziny przyjazdu, pierwsza wycieczka w masywie Aladag.

Nocleg w okolicy Demirkazik. Przejazd ok.  300 km

Dzień 5 Całodniowa wycieczka w rejonie Demirkazik- obserwacje lokalnych specjalności: orłosępa, ułara kapijskiego, płochacza pstrego, gilaka ciemnogłowego czy iranki.

Tego dnia czeka nas wczesna pobudka- wyjeżdżamy o 4 rano! Po godzinnej jeździe autami terenowymi na wysokość ponad 2200 m n.p.m. znajdziemy się w terenie, gdzie najlepiej obserwować poranne popisy godowe ułarów kaspijskich.

Nocleg w okolicy Demirkazik. Ozsafak Pension. Przejazd ok. 30 km

Dzień 6 Poranna wycieczka w góry. Po południu przejazd w rejon Sutan Sazligi (Sultan Marshes ).

Ciąg dalszy obserwacji w masywie Aladag. Po południu czeka nas  krótki przejazd na północ w rejon Sutan Sazligi. Pierwsze obserwacje ptaków w rezerwacie z wspaniałym widokiem na wygasły wulkan Erciyes Daği.

Nocleg w Sutan Sazligi. Przejazd ok. 80 km

Dzień 7 Całodniowe obserwacje na Sultan Marshes. Rejs łodziami bo mokradłach.

Sutlan Marshes miejsce, który każdy miłośnik przyrody a w szczególności ptaków musi odwiedzić. Tysiące flamingów, kazarki rdzawe, sieweczki pustynne, czaple, ibisy, warzęchy a przede wszystkim sterniczki, to wszystko będziemy oglądać w wspaniałej scenerii centralnej Anatolii. Podczas 2-3 godzinnego rejsu łodziami będziemy mieli jeszcze lepszą okazję na przyjrzenie się dzikiej przyrodzie.

Nocleg w Sutan Sazligi. Sultan Pansion. Przejazd ok. 40 km

Dzień 8 Poranne obserwacje w Sultan Sazligi. Przejazd do Kapadocji

Kilka porannych godzin spędzimy jeszcze na obserwacjach wokół mokradeł. Około południa przejedziemy w rejon Göreme w Kapadocji. Po południu czekać nas będą piesze wycieczki wśród fantastycznych formacji skalnych Göreme Tarihi Milli Parki- dolina Devrent, wioska Çavuşin i skalne „grzyby” Paşabağ.

Nocleg w rejonie Göreme. Przejazd ok. 100 km

Dzień 9 Przejście wąwozem Ihlara. Przejazd do Antalya.

Od rana będziemy penetrować najgłębszy kanion Anatolii- Ihlara. Wybierzemy się na około 7 km spacer pomiędzy wsiami  Ihlara i Belisirma. Po południu czeka nas długi (500 km) przejazd do Antalya.

Przejazd do Antalya ok. 500 km

Dzień 10 Powrót do kraju.

Cena obejmuje:

 • Przelot: Warszawa - Antalya - Warszawa
 • Transport lokalny: bus
 • Zakwaterowanie w pokojach 2 lub 3-osobowych w hotelach i pensjonatach
 • Wyżywienie: śniadania
 • Opiekę przewodnika i lokalnych przewodników
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (100-150 EUR), napiwków: ok. 10 EUR
 • Wycieczki łodziami na obserwacje ketupy bosonogiej: ok. 100 EUR
 • Rejsu po Sultan Marshes: 40 EUR

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN 

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem.  Pierwsza część 2990 PLN płatna na 30 dni przed wyjazdem, drugą część 600 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży euro w mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Przyroda środkowej Anatolii - Turcja to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.