Kapadocja - Turcja

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
9 dni1 940EURO
Polski pilot

O wyprawie

Kapadocja - Turcja

Kapadocja to kraina rodem z legend i baśni. Nasz szlak prowadzi przez labirynt bajkowych dolin: Dolinę Róż, Dolinę Mieczy, Dolinę Wyobraźni, Dolinę Miłości. Napotkamy ruiny pradawnych osad, zobaczymy na niebie dziesiątki startujących balonów, zwiedzimy starożytne zabytki, a po drodze popasać będziemy przy pięknie zastawionych stołach. W tę podróż poniosą nas szlachetne konie arabskie i karaczajskie.

Kapadocja to fascynująca, historyczna kraina leżąca w Anatolii, w środkowej Turcji. Słynie przede wszystkim z niesamowitych formacji skalnych, wiosek i miasteczek wykutych w kamieniu, a także… lotów balonem. Nad baśniowymi dolinami króluje tutaj monumentalny masyw wygasłego wulkanu. Wzdłuż naszego szlaku rozsiane są stare kościoły, klasztory i zamki, bowiem od średniowiecza aż do początku XX wieku region stanowił ważny ośrodek chrześcijański.

Podczas rajdu jeździmy na klaczach arabskich i mieszankach arabów z końmi karaczajskimi. Konie są zwinne, chętne do pracy, energiczne i szybkie, ale dobrze ułożone pod siodło. Z uwagi na ich drobną budowę ciała waga jeźdźca nie powinna przekraczać 90 kg.

W środku rajdu zaplanowaliśmy również dzień przerwy. Podczas gdy nasze wierzchowce będą odpoczywać my ruszymy na zwiedzanie niezwykłych miejsc, w które Kapadocja obfituje.

Sprzęt jeździecki

Używamy siodeł angielskich lub typu western, zależnie od konia i preferencji jeźdźca. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody, lunch oraz inne podręczne przedmioty. Cenne rzeczy, jak telefon czy dokumenty, rekomendujemy przechowywać w nerkach przytroczonych do pasa.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 9 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 11
 • standard: turecka karawana (namioty, tabory i balony)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybywamy do Turcji

Przylatujemy całą grupą na wybrane lotnisko, następnie czeka nas transfer samochodowy w okolice rancza. Noc spędzamy w hotelu.

Dzień 2 Doliny Mieczy, Róży i Wyobraźni

Przed nami pierwszy dzień jazdy konnej, startujemy z rancza. Trasa wyniesie około 25 km. Przez pierwszą połowę dnia szlak wiedzie przez Dolinę Mieczy, Dolinę Róż i Czerwoną Dolinę. Zobaczymy kościół Haçlı Kilise, a po drodze zatrzymamy się na krótką przerwę i kawę. Następnie ruszymy ku górze Ak i zjedziemy do Doliny Devrent (zwaną też Różową Doliną lub Doliną Wyobraźni), gdzie czeka na nas lunch. Dalsza część drogi wypada nam przez okolice miasteczka Karayazi do skalnej wsi Sarihidir, gdzie rozbijemy obóz nad Czerwoną Rzeką. Nocujemy w namiotach.

Dzień 3 Czarna Góra i Dolina Miłości

Po śniadaniu w obozie wyruszamy w drogę. Pierwsza część szlaku prowadzi nas przez miejscowe ogrody uprawne w okolice Cezeyir i Killik. W połowie dnia dotrzemy pod Czarną Górę, gdzie zatrzymamy się na popas i lunch. Następnie ruszamy w dalszą drogę, wiodącą przez okolice Kızıl, by po południu wjechać do spektakularnej Doliny Miłości. Obozujemy w sercu doliny, a pomiędzy kolacją a noclegiem wybierzemy się samochodami na ranczo aby skorzystać z prysznica i wrócić do obozu i naszych koni na noc.

Dzień 4 Balony, gołębie i grecka wieś

Warto wstać o wczesnym poranku by obejrzeć mrowie balonów unoszących się nad naszym obozem w Dolinie Miłości. Po śniadaniu osiodłamy konie i wyruszymy w drogę. Na początku przejedziemy przez okolice Buyuk Harap by w połowie dnia jazdy stanąć na popas i lunch pod niezwykłą twierdzą w Uçhisar. Następnie wyjedziemy ze wsi i zagłębimy się w Dolinę Gołębi, gdzie skalne jamy i jaskinie zamieszkują tysiące ptaków (nie tylko gołębi). Dalsza część trasy prowadzi nas w kierunku góry Gemil, a dalej w dolinę Kavak. Po południu dotrzemy do starożytnej, greckiej wsi Babayan, gdzie zjemy kolację w lokalnej, tradycyjnej restauracji, a na noc zostaniemy w uroczym, rodzinnym hoteliku.

Dzień 5 Zwiedzamy: dziedzictwo Kapadocji

Tego dnia nasze konie odpoczywają, a my ruszamy poznać najciekawsze atrakcje regionu! Zwiedzimy starożytne miasto Sobesos, obejrzymy dolinę Soğanlı, gdzie znajduje się kilka wykutych w skale kościołów, a następnie zagłębimy się w podziemne miasto Derinkuyu. Obejrzymy również znajdujące się na otwartej przestrzeni muzeum i zwiedzimy manufakturę tureckiej ceramiki w Avanos. Będzie również czas na zakupy! Późnym popołudniem wrócimy do wsi Babayan na kolację i nocleg w rodzinnym hoteliku.

Dzień 6 Skalne kościoły

Po śniadaniu ruszamy do naszych koni i opuszczamy grecką wieś. Naszym pierwszym punktem docelowym jest kościół Pancarlık, funkcjonujący od 1400 lat! Dalsza część trasy zaprowadzi nas do uroczej, nieco ”księżycowej” doliny Uzengi, a dalej do doliny Gomeda, znanej przede wszystkim z niezwykłego, wykutego w skale kościoła. Następnie wjedziemy do malowniczego, greckiego miasteczka Mustafapaşa, z którego zjedziemy do doliny Golgolu. Nasz dzień jazdy zakończymy nad jeziorem Damsa, gdzie rozbijemy obóz, zjemy kolację i zostaniemy na noc pod namiotami.

Dzień 7 Uzdrawiające wody

Dzień rozpoczniemy od śniadania w obozie nad jeziorem, a następnie ruszymy w drogę. Naszym pierwszym celem jest wieś Cemil, gdzie znajduje się ciekawy kościół, otwarty w 1882 roku, a następnie do skalnego monastyru w Keşlik. Kolejna część trasy prowadzi nad ku miasteczku Yeşilöz oraz malowniczo położonego Karain. Tam rozbijemy nasz ostatni obóz na trasie, zjemy pyszną kolację i zostaniemy na noc.

Dzień 8 Czerwona Rzeka

Po śniadaniu ruszamy ku wzgórzom Karain i Avla. Stamtąd skierujemy się do miasteczka Ürgüp, którego starówkę zdobią urocze, kamienne domy. Następnie wjedziemy do doliny Ortahisar, by podziwiać kolejne niesamowite formacje skalne i dotrzemy do monastyru Hallaç. Stamtąd odbijemy w stronę rancho, pokonując ostatnie kilometry galopem. Na miejscu pożegnamy nasze konie, odświeżymy się w hotelu i udamy się na ostatnią, pożegnalną kolację na rancho.

Dzień 9 Pożegnanie z Kapadocją

W zależności od pory lotu w nocy lub po śniadaniu wyruszamy na lotnisko i w dalszą podróż powrotną do Polski.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 4 noclegi w hotelach – w Kayseri i na trasie rajdu
 • 4 noclegi w namiotach
 • Pełne wyżywienie
 • Transfer z i na lotnisko w Nevsehir lub Kayseri (wspólny transfer dla całej grupy)
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Opieka polskiego pilota
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Wsparcie samochodu jako tabor
 • Zwiedzanie wybranych przez nas obiektów dziedzictwa regionu
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Nevsehir lub Kayseri (około 3000 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, dodatkowy alkohol itp.)
 • Lot balonem dla chętnych (około 230 Euro od osoby)

Noclegi i wyżywienie

Połowę nocy rajdowych spędzamy w hotelach, a połowę w namiotach. Podczas trzech nocy pod namiotami nie mamy dostępu do prysznica, a podczas jednego z noclegów obozowych podjedziemy samochodem na ranczo aby skorzystać z węzła sanitarnego.

Kapadocka kuchnia jest bardzo urozmaicona i smaczna. Będziemy mieli okazję posmakować autentycznych, tureckich smaków – nie tylko znanych w Polsce kebabów, ale przede wszystkim pysznych, zdrowych potraw przygotowywanych w tradycyjny, domowy sposób. Przepyszne, kolorowe posiłki na trasie i podczas obozów przygotowują dla nas żony i rodziny naszych przewodników.

Podczas noclegu w hotelach na trasie posiłki spożywamy w lokalnych restauracyjkach, a ostatnią kolację na rancho przygotują dla nas nasze niezawodne kucharki. W trakcie wyjazdu zapewnione jest pełne wyżywienie oraz napoje bezalkoholowe. Dodatkowo przewidziane są degustacyjne ilości alkoholu podczas popasów i kolacji.

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Turcji jest dość komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Codziennie rano pakujemy na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże, które następnie transportowane są na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne z filtrem
 • nakrycie głowy chroniące od słońca (kapelusz, kask, czapka)
 • odzież „na cebulkę”
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • manierka lub butelka na wodę wielokrotnego użytku
 • śpiwór
 • strój kąpielowy

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kapadocja - Turcja pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Turcja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.