Wschodnia Turcja: trekking na Ararat i Góry Kackar

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
13 dni9 490

O wyprawie

Wschodnia Turcja: trekking na Ararat i Góry Kackar

 • Zdobycie biblijnej góry Ararat (5 137 m n.p.m.)
 • 4-dniowa aklimatyzacja w Górach Kaçkar
 • wejście na szczyt Kaçkar Dağı (3 931 m n.p.m.)
 • Zwiedzanie dawnej ormiańskiej stolicy Ani
 • Największy osmański pałac wschodniej Turcji Ishak Pasha

Jeśli coś rozdziela Europę od Azji to, jest to Turcja. Kraj, który jednocześnie łączy wschód i zachód, o bardzo bogatej historii i niezwykłej kulturze. Zapraszamy na wyprawę na wschód Turcji, który jest jeszcze mało znany. W czasie wyjazdu zdobędziemy górę Ararat - najwyższy szczyt Turcji. Góra Ararat (Ağrı Dağı), której szczyt osiąga 5 165 m n.p.m., jest główną atrakcją regionu. Góra ta zajmuje także szczególne miejsce w religii chrześcijańskiej. Według przekazów biblijnych po Potopie arka Noego osiadła właśnie tu.

Trasa jest umiarkowanie trudna. Pierwsze 3-4 dni spędzimy w górach Kaçkar. Wysokości będą zwiększać się stopniowo, ale wskazane jest, aby przygotować się do trekkingu z obciążeniem na wysokości 2000 - 3900 m n.p.m. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie Wielki Ararat.

Codziennie czeka nas 4-7 godzin marszu. Należy pamiętać o zmieniających się temperaturach w górach wschodniej Turcji. Na obszarach górskich śpimy w namiotach w obozowiskach. W miastach będziemy spać w lokalnych pensjonatach.

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Warszawy lub Berlina (do wyboru). Przelot przez Stambuł do Erzurum (lub Trabzon) i transfer do podnóża Gór Kaçkar, najwyższego pasma Gór Pontyjskich. Wyruszamy na kilkudniowy trekking aklimatyzacyjny podczas którego zatoczymy 35km pętlę w Parku Narodowym Gór Kaçkar. Wyruszamy na trekking z wioski Yaylalar (1896 m n.p.m.). Krótka wycieczka po okolicy, nocleg w górskim pensjonacie.

DZIEŃ 3-4

Trekking po górach Kaçkar. Dojście do pierwszego obozu głęboką zieloną doliną, za Przełęcz Naletleme. Obóz na wysokości 2840 m n.p.m.Spędzimy ponad 2 dni na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Stopniowo wspinamy się coraz wyżej i zbliżamy do celu wyprawy – Kaçkar Daği (3931 m n.p.m.). Wchodząc na zbocze Kaçkaru musimy uważać na liczne piargi i czasami niebezpieczne przejścia. Ze szczytu widzimy północną stronę gór, a przy bardzo dobrej widoczności można zobaczyć Morze Czarne (oddalone o ok. 30 km), ale zdarza się to bardzo rzadko. Zejście do obozowiska przy wysokogórskim jeziorze Deniz Gölü.

DZIEŃ 5

Zejście doliną potoku Büyük Deresi pod południowymi zboczami Góry Kaçkar. Przejście przez górskie wioski Nazaf Yayla i Olgunlar z powrotem do miejscowości Yaylalar. Odpoczynek i nocleg w górskiej wiosce.

DZIEŃ 6

Całodzienny przejazd pod wschodnią granicę Turcji do ruin miasta Ani, które było najwspanialszym ze wszystkich ormiańskich miast. Zwane było miastem tysiąca i jednego kościoła. Wcześniej odwiedzimy miasto Kars. Jego głównymi zabytkami są kościół ormiański z XI wieku, cytadela z XVI wieku, most z XVIII wieku. Przebywając w Ani można poczuć się jak archeolog, gdyż na każdym kroku znajdujemy pozostałości przeszłości. Przyjazd do Doğubayazıt,, tutaj uzupełnimy zapasy i spędzimy nocleg.

DZIEŃ 7

Transfer do podnóża Araratu na wys. 2100 m n.p.m. Ruszamy do pierwszego obozu (Yeşil Yayla) na wysokość 3 350 m n.p.m. Marsz 4-5 godzin. Ciepły posiłek i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 8

Udajemy się coraz wyżej do II obozu (4 100 m n.p.m.) ok. 5 godzin podejścia. Idziemy wcześnie spać - następnego dnia atak szczytowy!  

DZIEŃ 9

Wczesnym rankiem ruszamy na szczyt biblijnej góry Ararat (Ağrı Dağı) 5 137 m n.p.m. Mniej więcej od wysokości 4800 m n.p.m. poruszamy się w rakach. Ze szczytu rozpościerają się niezwykłe widoki na wschodnią Turcję i przygraniczne tereny! Schodząc ze szczytu zwijamy obóz II i schodzimy na nocleg do obozu I (Yeşil Yayla). Cała akcja górska może zająć 11-14 godzin.

DZIEŃ 10

Zejście ze zboczy Araratu, transfer do Doğubayazıt. Odpoczynek, możliwa regeneracja w tureckiej łaźni hammam i dla chętnych wyjście na kolację do miejscowej restauracji.

DZIEŃ 11

Zapasowy dzień na wypadek złej pogody, lub dzień przeznaczony na fakultatywne wycieczki. Wyruszymy nad jezioro Wan. Możliwy delikatny trekking na wygasły wulkan Nemrut, w którego kraterze jest dziś jezioro. Nocleg w Wan.

DZIEŃ 12

Popłyniemy na jedną z najbardziej znanych wysp Akdamar, na której stoi zabytkowy ormiański kościół. Ochotnicy będą mogli popływać w orzeźwiających wodach jeziora. Nocleg w Wan.

DZIEŃ 13

Transfer na lotnisko w Wan i przelot do Warszawy lub Berlina (do wyboru) przez Stambuł.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę miejscowego przewodnika górskiego
 • pełne wyżywienie podczas trekkingu oraz śniadania w hotelach
 • przepustkę na wejście na Ararat
 • wypożyczenie sprzętu wspinaczkowego
 • bilety do zwiedzanych obiektów wymienionych w programie
 • transfer z i na lotnisko
 • konie niosące bagaże w Górach Kackar i pod Araratem
 • w miastach i we wioskach noclegi w pensjonatach, pozostałe we własnych namiotach
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniowa biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie w miastach
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • fakultatywne atrakcje tj. hammam, gorące źródła, wycieczka do Nemrut 

ZAKWATEROWANIE:

W terenie noclegi będą zorganizowane w obozach, gdzie będziemy spać we własnych namiotach (8 nocy). W miastach będziemy spać w lokalnych pensjonatach (5 nocy).

WYŻYWIENIE:

Podczas trekkingów będą przygotowywane śniadania i kolacje, oraz przekąski w formie lunch pakietów . W miastach, oprócz śniadań, wyżywienie indywidualne. Ceny w restauracjach i sklepach są niższe lub porównywalne do polskich.

TREKKING: 

Treking odbywa się w paśmie gór Kaçkar i w masywie wulkanu Ararat. Prowadzimy trekking bez obciążenia, nasze bagaże niesie koń. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna.

SZCZEGÓŁY WEJŚCIA NA GÓRĘ ARARAT I GÓRĘ KAÇKAR:

Wejście na Ararat nie wiąże się z trudnościami technicznymi. Konieczne są jednak raki i czekan ze względu na zalegający śnieg (sprzęt wypożyczymy dla Was na miejscu). Na dole jest bardzo gorąco i sucho, a temperatury przekraczają 30 stopni. Natomiast w okolicach szczytu temperatura może spaść do minus dziesięciu stopni. W czasie wspinaczki będzie towarzyszył nam licencjonowany przewodnik.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Kraków, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wschodnia Turcja: trekking na Ararat i Góry Kackar pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Turcja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.