Wokół Lizbony i magiczne Alentejo

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

 • Wędrówki po nieodkrytych i często nieoznaczonych szlakach
 • Wzgórza i pałace Sintry (UNESCO), magiczna Lizbona, urokliwa Évora (UNESCO)
 • Winnice w Alentejo i pod Lizboną - stąd wina należą do najlepszych w Portugalii
 • Wybrzeże Lizbońskie: urwiste klify, ukryte pośród skał plaże i wyjątkowa kultura
 • Sielskie krajobrazy i lasy korkowe Alentejo
 • Miasteczko-twierdza Monsaraz i największy zalew w Europie
 • Wyśmienita portugalska kuchnia
 • Ekskluzywne noclegi: Quinta das Murtas w Sintrze oraz w 4* hotelu w historycznej części zabytkowego miasta Évora.

Z jednej strony powędrujemy przez nieodkryte, tajemnicze zakątki Portugalii, gdzie spacerując po nieoznaczonych szlakach spotkamy od czasu do czasu miejscowego rolnika, rzadko kiedy turystów. Z drugiej strony zaś zobaczymy najładniejsze, najcenniejsze i popularne miejsca w Portugalii, z których wiele znajduje się na liście UNESCO.  W trakcie tej podróży udało nam się połączyć to co popularne i oryginalne. Kto już poznał Portugalię, podczas tej nieco alternatywnej trasy z pewnością odkryje jej dodatkowe, całkiem nowe oblicze. Kto po raz pierwszy postawi stopę w tym uroczym kraju, spotka się z ciekawą mieszanką miejsc, które „trzeba zobaczyć“ oraz wciąż nieodkrytych, tradycyjnych, z prawdziwą portugalską duszą. Wszystko to na niewielkim obszarze, pomiędzy Lizboną, a maleńkim Monsaraz, gdzie przy granicy hiszpańskiej ukaże nam się całkowicie inny świat.

Wybrzeże Lizbońskie

Kwintesencję Portugalii poczujemy w Lizbonie i jej okolicy. Wiele osób ceni piękno portugalskiej stolicy, jednak mało kto wie, że tuż pod wrotami miasta znajdują się rezerwaty przyrody i urokliwe miasteczka z kulturowo ciekawymi miejscami. Odnajdziemy tutaj niemal wszystko co tak cenimy w Portugalii: surowe klify, rozmaite ścieżki nad oceanem, ukryte plaże, zielone wzgórza, rybackie miasteczka, gościnne winiarnie, małe klasztory i królewskie pałace.

Tylko krótka chwila jazdy dzieli nas od wybrzeża w kierunku zielonego, łagodnego pasma górskiego „Serra de Sintra“, które zaprasza na wędrówki przez wiecznie zielone lasy, zachwyca bujną roślinnością. U zbiegu tych wzgórz położona jest Sintra – romantyczne i nastrojowe miasteczko. Dowodem popularności tego miejsca już setki lat temu jest zjawiskowy pałac i rezydencje królewskie (UNESCO). Oprócz sielskich i nadmorskich okolic Lizbony, dla wielu jednej z najpiękniejszych europejskich metropolii.

Sielskie Alentejo

Alentejo – największy region Portugalii. Wciąż mało znany wśród turystów region o wspaniałej historii i pięknej przyrodzie – emanujące tradycją, rolnicze, cudownie puste, nieco tajemnicze, czasami przypomina Toskanię sprzed lat. Nie ma tu wielu miast i miasteczek, ale te które odwiedzimy są szczególnie urokliwe. Évora - pulsujące miasto, tygiel kultur z 5000-letnią historią i wieloma zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już od 1986 roku. Trudno się dziwić, że Évora służyła jako wzór w planowaniu wielu kolonialnych miast w Ameryce Łacińskiej. Wieczorną porą pospacerujemy po mieście by w romantycznym oświetleniu ujrzeć place i zabytki Évory. Cztery noce spędzimy w starej części tego uniwersyteckiego miasta. Następnie przejedziemy do Monsaraz, maleńkiego średniowiecznego miasteczka, bardzo ładnie położonego na samym szczycie wzgórza. Zarówno okolice Monsaraz, gdzie znajduje się największy zalew Europy oraz Évory, gdzie zachwyci nas stary rzymski akwedukt i celtycki kamienny krąg zapraszają na dłuższe wędrówki.

Sami Portugalczycy też lubią odwiedzać Alentejo w poszukiwaniu spokoju i ciszy, ale przede wszystkim dla zasmakowania w wybornej lokalnej kuchni. Czerwone wina z Alentejo zaliczają się do najlepszych portugalskich win. Przekonamy się o tym podczas degustacji w lokalnej winnicy.

Program

Dzień 1 Sintra wita wędrowców

Przelot z Warszawy do Lizbony. Transfer z lotniska do miejsca noclegu w starym pałacu "Quinta das Murtas" w pobliżu historycznego centrum Sintry (UNESCO), która słynie z pałaców królewskich oraz zielonego pasma górskiego "Serra de Sintra". Wieczorem, Sintra, pełna klimatycznych knajpek i restauracji, zachęca do pierwszego spotkania z miastem i portugalskimi smakołykami.

Dzień 2 Przemierzając Serra de Sintra: od korkowego klasztoru do Sintry

W samym środku zalesionych gór Sintry leży klasztor Franciszkanów, gdzie mnisi mieszkali w bardzo skromnych, wykutych w skałach celach wyłożonych korkiem. Stąd wrócimy na piechotę, cały czas wędrując przez uroczą zieleń pasma Serra de Sintra do historycznej Sintry – prawdziwej perły wśród zabytków Portugalii, wpisanej na listę UNESCO. Po drodze zatrzymamy się przy punktach widokowych, by podziwiać panoramę na okolice Lizbony. Zanim dotrzemy do Sintry zdobędziemy najwyższy punkt w górach Sintry - Cruz Alta oraz zobaczymy ogród i słynny bajkowy Pałac Pena.

Podejścia: 300m Zejścia: 500m Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 3 Cabo da Roca - urwiste wybrzeża Atlantyku

Cały dzień spędzimy wędrując po najbardziej wysuniętym na zachód odcinku wybrzeża kontynentalnej Europy. Przejdziemy bardzo urozmaiconą trasą w okolicy przylądka Cabo da Roca. Skaliste wybrzeża przy Praia da Ursa i malownicza zatoka Adraga przypominają nieco ścieżki znane z południowego wybrzeża - Algarve.  Po drodze będziemy w winnicy Colares – w wiosce, która żyje z uprawy winorośli. Z tutejszych winnic pochodzi wino Colares, słynące z głębokiej i aksamitnej czerwieni. Metą naszej wędrówki będzie sam przyladek Cabo da Roca - najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Mamy sporą szansę, aby dotrzeć tutaj akurat na zachód słońca.

Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 12 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 4 Spacerem przez Lizbonę i przejazd do Alentejo

Widzieliśmy już tyle pięknych okolic Lizbony, że dziś nastał czas na poznanie centrum tego niesamowitego miasta. Dotrzemy tam kolejką podmiejską i wybierzemy na wspólny spacer po historycznym centrum miasta. Oczywiście zahaczymy również o miejskie platformy widokowe dzielnic Alfama i Bairro Alto. Wieczorem dojedziemy do Alentejo, tradycyjnej prowincji portugalskiej, nieopodal, na południowy-wschód od Lizbony. Na kolejne cztery dni zamieszkamy w urokliwym miasteczku Évora, historycznej stolicy regionu Alentejo.

Podejścia: 200m Zejścia: 200m Długość trasy: 5 km Czas wędrówki: ok. 2 godziny

Dzień 5 Akweduktem rzymskim do Évory

Piesza wędrówka poprowadzi nas wzdłuż imponującego rzymskiego akweduktu Agua de Prata. Cały akwedukt ma aż 19 km długości! My zaś przejdziemy najbardziej imponującym ostatnim odcinkiem (który sięga 12 m wysokości), kończąc w sercu starego miasta. Dziś pozostanie nam sporo czasu do eksploracji uliczek Évory z biało-żółtymi kamienicami i takimi zabytkami jak katedra Sé, rzymska świątynia, pałac Cadaval, czy mury obronne. Dla chętnych znajdzie się też czas na zwiedzanie kościoła São Francisco, ze słynną kaplicą z kości.

Podejścia: - Zejścia: - Długość trasy: 3 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny

Dzień 6 Śladami megalitów i manufaktura korka

Montado – tak w Portugalii nazywają się rozległe leśne krajobrazy zdominowane przez całorocznie zielone gaje dębowe (dęby korkowe i ostrolistne). W takiej scenerii, jakże typowej dla tego regionu, wędrujemy do jednego z największych celtyckich kamiennych kręgów - do kromlechu w Almendres. Ten imponujący kamienny krąg został utworzony aż z 95 megalitów! Następnie udamy się do zielonej doliny, w której położona jest mała wioska Valverde. To tutaj będzie okazja zasmakowania pysznych domowych obiadów w przystępnej cenie serwowanych w lokalnej gospodzie. Posileni ruszymy na poszukiwania kolejnych dowodów jakże długiej, ponad 5000-letniej, historii tego regionu. Udamy się do największego celtyckiego grobowca w Portugalii – do dolmenu w Zambujeiro. Popołudniu wybierzemy się do małej wsi w okolicach, gdzie wciąż wytwarza się korek tradycyjnymi metodami.

Dzień 7 Dziewicze Alentejo – wokół Monsaraz

Rano wyjazd tuż pod hiszpańską granicę, do małej, ufortyfikowanej miejscowości Mourão. Z potężnych murów zamku po raz pierwszy ujrzymy rzekę Gwadianę, która na tym odcinku od niedawna tworzy największy zalew w Europie (Lago de Alqueva), pięknie wpisując się w dziewicze krajobrazy tego regionu. Nasza dzisiejsza wędrówka prowadzi przez kromlech Xerez (celtycki krąg kamienny) do wybrzeża zalewu, gdzie piknikujemy na kwitnącej łące blisko wody. Dalej nieco pod górkę, aż osiągniemy cel – położone na wzgórzu, cudowne średniowieczne miasteczko Monsaraz.

W nagrodę, w rodzinnej winnicy czeka nas degustacja win regionu Alentejo, gdzie można m.in. poznać smak wina o przejrzystej barwie („vinho invisivel”) produkowanego z czerwonych winogron!

Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 9 km Czas wędrówki: ok. 3-4 godziny

Dzień 8 Pożegnanie z Portugalią

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Okęcie/Modlin)-Lizbona-Warszawa(Okęcie/Modlin), transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach o podwyższonym standardzie
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (poza śniadaniami): ok. 25-30 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu): ok. 45 EUR
 • Zwyczajowe napiwki: ok. 15 EUR

Liczba uczestników: 11 – 20 osób

Zaliczka: 1500 PLN

Istnieje możliwość przedłużenia (indywidualnego) pobytu w Lizbonie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Wyjazd ten można połączyć z Algarve - słoneczny balkon Europy, połączony 15-dniowy program to Algarve, Lizbona i Alentejo.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wokół Lizbony i magiczne Alentejo pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.