Apulia - na obcasie włoskiego buta

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni5 200

O wyprawie

Apulia - na obcasie włoskiego buta

 • Bajkowe domki trulli (UNESCO)
 • Matera - miasto wykute w skale (UNESCO)
 • Wędrówki wśród majestatytycznych drzew oliwnych, domków trulli i wzdłuż wybrzeża
 • Nadmorskie perełki - Otranto i Polignano a Mare 
 • Tajemniczy zamek pośrodku niczego - Castel del Monte (UNESCO)
 • Lecce - barokowa uczta
 • Degustacja lokalnych specjałów w typowym gospodarstwie - masserii
 • Nauka i koncert tradycyjnego tańca apulijskiego, zwanego pizzica

Apulia to powiew świeżości i wiatru od morza. A właściwe od dwóch mórz - obcas włoskiego buta oblewają Morze Jońskie i Adriatyckie. To także dawka słońca - w nim kąpią się apulijskie oliwki. Apulia to największy włoski producent oliwy, a doliny w centrum regionu porastają majestatyczne, wielusetletnie drzewa oliwne. Wokół rozsiane są masserie, tradycyjne gospodarstwa, gdzie wytwarza się oliwę, wino i inne przysmaki. 

Kolejni zdobywcy pozostawiali po sobie wpływy w miejscowej kulturze oraz potężne budowle. Najbardziej zagadkową jest Castel del Monte, stojący pośród pustki ośmiokątny zamek, wzniesiony przez jednego z najbardziej intrygujących władców średniowiecza. Dalej na południe, Lecce pyszni się barokiem, Ostuni bieli się na wzgórzu, a Otranto przegląda w lazurowym morzu.

Matera (gwoli ścisłości, położona w sąsiadującej z Apulią Bazylikacie) to jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych ludzkich siedlisk na świecie. Echo historii rozbrzmiewa tu wśród skał, z których wykute są domy i kościoły. W okolicach Alberobello zaś okrągłe trulli, domy ze stożkowatymi dachami, tworzą niesamowity, bajkowy krajobraz. Ach, zapomnieliśmy prawie o plażach, do których w Apulli zawsze jest blisko!

Program

Dzień 1 Powitanie z Apulią

Wylot z Warszawy, lądowanie w Bari, przejazd do miejsca zakwaterowania. 

Dzień 2 Relaks w Polignano a Mare, katedra w Trani

Polignano a Mare to średniowieczne miasteczko posadowione na nadmorskiej skale. Wspaniale jest zagubić się tu w plątaninie wąskich uliczek i cieszyć oczy widokiem białych domów zawieszonych nad morzem lub zejść do malutkiej plaży wciśniętej między klify. Tak właśnie spędzimy pierwszą połowę dnia. 

W innym nadmorskim miasteczku, Trani, będziemy napawać się widokiem romańskiej katedry - surowej budowli zawieszonej między morzem a niebem. To najwspanialszy z kościołów pozostawionych w Apulli przez przybyszów z dalekiej północy - Normanów. 

Dzień 3 Dzień wśród bajkowych domków trulli

Trulli to domki niczym żywcem wyjęte z bajki. Niektórym kojarzą się z chatkami smurfów. W Alberobello i Locorotondo smurfów raczej nie zobaczymy, za to trulli całe mnóstwo! 

Niektóre z nich przerobiono na hotele, inne wciąż służą jako domy. Jedne skupiają się w centrach miasteczek, a ich stożkowate dachy tworzą niezwykłą panoramę. Inne stoją samotnie wśród pól i gajów oliwnych. W czasie spacerów po miasteczkach i szlakach doliny Itrii (val d'Itria) napatrzymy się na te przedziwne budowle. 

Dzień 4 Tajemniczy zamek oraz skalne miasto - Matera

Dzień zaczniemy od zagadkowego zamku. Castel del Monte zbudował Fryderyk Hohenstauf, jeden z najniezwyklejszych władców Średniowiecza. Ale dlaczego ulokował go pośród pustkowia? Do dziś mnożą się domysły. Architektura przesiąknięta jest astronomią i matematyką, a budynek otacza wciąż aura tajemnicy.  

Po południu przejedziemy do Matery. Matera to miasto wyjątkowe. Jego najstarsza część, zwana i Sassi, została wykuta w skale. Znajdujące się tu domy jeszcze w ubiegłym wieku były najbiedniejszą dzielnicą Matery. Dziś, odnowione, znajdują się na liście UNESCO, a kamienna dzielnica to wspaniałe miejsce do spacerów i eksplorowania zaułków. Czas nadal zdaje się tu płynąć własnym, odwiecznym tempem. 

Dzień 5 Białe Ostuni i spacer wśród oliwek

Na poranną kawę zatrzymamy się w jednym z mniej znanych, ale urokliwych miasteczek regionu. 

Potem odwiedzimy bielące się na wzgórzu Ostuni. To miasteczko-twierdza może przywodzić na myśl miasta Bliskiego Wschodu, ale wieże kościołów przypominają o tym, że to jednak Włochy.

Bogactwem okolic Ostuni jest oliwa. Równiny wokół miasta porastają oliwne gaje, a niektóre drzewa osiągnęły majestatyczne rozmiary. Popołudniowa trasa będzie wiodła właśnie wśród upraw oliwek.

Dzień 6 Barokowe Lecce i wizyta w masserii

Dzień zaczniemy od spaceru po Lecce. To najważniejsze miasto na czubku obcasa. Fasady tutejszych kościołów uginają się pod ciężarem kunsztownych zdobień. Lecce jest bowiem stolicą baroku. Historyczne centrum miasta zanurzone jest w zrelaksowanej, południowej atmosferze. Na jej kosztowanie i my znajdziemy czas. 

Tego dnia odwiedzimy też jedno z tradycyjnych gospodarstw, tzw. masserii. To stojące samotnie wśrod apulijskiej wsi zespoły białych budynków, często o charakterze obronnym. Niektórym przywodzą na myśl meksykańskie hacjendy. Jedno jest pewne: znajdziemy tu bogate ślady historii wiejskiego południa, a także coś smakowitego do spróbowania. 

Dzień 7 Nadmorskie Otranto, spacer wybrzeżem i apulijski taniec

Otranto to najdalej na wschód wysunięte miasto Italii. Tutejsza romańska katedra kryje wspaniałą mozaikę z XII wieku, a zaułki miasta - widoki z morzem w tle. Po wizycie w mieście wyruszymy w pieszą trasę wzdłuż wybrzeża. Odkryjemy urozmaicony fragment - na krótkim odcinku znajdziemy i klify, i piaszczystą plaże.  

Po południu odwiedzimy małą miejscowość Galatina. Trafia tutaj niewielu turystów, a szkoda. W Galatinie mają bowiem katedrę ze wspaniałymi freskami i dobre wino. A przede wszystkim, Galatina to ośrodek tradycyjnego apulijskiego tańca, zwanego pizzica. Ten szybki taniec, o porywającym rytmie wybijanym na tamburynach, był częścią rytuału, praktykowanego na południu Włoch jako antidotum na ugryzienie pająka. Może i nas poniosą te rytmy - sprawdzimy w czasie koncertu na placu. 

Dzień 8 Spacer po Bari i wylot do Polski

Rano pospacerujemy po najstarszej części Bari - gęsto zabudowanym cyplu, wcinającym się w morze. To tu znajduje się Bazylika świętego Mikołaja - patrona miasta, a w niej grób włosko-polskiej królowej, Bony Sforzy.

Po południu przejedziemy na lotnisko, skąd odlecimy z powrotem do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Bari - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty klimatyczne, degustacje) - ok. 100 EUR

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apulia - na obcasie włoskiego buta pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.