Apulia - na obcasie włoskiego buta

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Apulia - na obcasie włoskiego buta

 • Bajkowe domki trulli (UNESCO)
 • Matera - miasto wykute w skale (UNESCO)
 • Wędrówki wśród majestatytycznych drzew oliwnych, domków trulli i wzdłuż wybrzeża
 • Nadmorskie perełki - Otranto i Polignano a Mare 
 • Tajemniczy zamek pośrodku niczego - Castel del Monte (UNESCO)
 • Lecce - barokowa uczta
 • Degustacja lokalnych specjałów w typowym gospodarstwie - masserii
 • Nauka i koncert tradycyjnego tańca apulijskiego, zwanego pizzica

Apulia to powiew świeżości i wiatru od morza. A właściwe od dwóch mórz - obcas włoskiego buta oblewają Morze Jońskie i Adriatyckie. To także dawka słońca - w nim kąpią się apulijskie oliwki. Apulia to największy włoski producent oliwy, a doliny w centrum regionu porastają majestatyczne, wielusetletnie drzewa oliwne. Wokół rozsiane są masserie, tradycyjne gospodarstwa, gdzie wytwarza się oliwę, wino i inne przysmaki. 

Kolejni zdobywcy pozostawiali po sobie wpływy w miejscowej kulturze oraz potężne budowle. Najbardziej zagadkową jest Castel del Monte, stojący pośród pustki ośmiokątny zamek, wzniesiony przez jednego z najbardziej intrygujących władców średniowiecza. Dalej na południe, Lecce pyszni się barokiem, Ostuni bieli się na wzgórzu, a Otranto przegląda w lazurowym morzu.

Matera (gwoli ścisłości, położona w sąsiadującej z Apulią Bazylikacie) to jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych ludzkich siedlisk na świecie. Echo historii rozbrzmiewa tu wśród skał, z których wykute są domy i kościoły. W okolicach Alberobello zaś okrągłe trulli, domy ze stożkowatymi dachami, tworzą niesamowity, bajkowy krajobraz. Ach, zapomnieliśmy prawie o plażach, do których w Apulli zawsze jest blisko!

Program

Dzień 1 Powitanie z Apulią

Wylot z Warszawy, lądowanie w Bari, przejazd do miejsca zakwaterowania. 

Dzień 2 Białe Ostuni, spacer wśród oliwek i wizyta w masserii

Na początek dnia odwiedzimy bielące się na wzgórzu Ostuni. To miasteczko-twierdza może przywodzić na myśl miasta Bliskiego Wschodu, ale wieże kościołów przypominają o tym, że to jednak Włochy.

Bogactwem okolic Ostuni jest oliwa. Równiny wokół miasta porastają oliwne gaje, a niektóre drzewa osiągnęły majestatyczne rozmiary. Popołudniowa trasa będzie wiodła właśnie wśród upraw oliwek. Na koniec odwiedzimy jedno z tradycyjnych gospodarstw, tzw. masserii, w którym spróbujemy miejscowych specjałów. 

Dzień 3 Kameralne miasteczko, wino i barokowe Lecce

Na poranną kawę zatrzymamy się w Ceglie Messapica, niewielkim i mało znanym, ale urokliwym miasteczku. 

Następnie odwiedzimy jedną z winnic w okolicy Mandurii, skąd pochodzi wino Primitivo, coraz bardziej znane i doceniane, również w Polsce. Przekonanmy się, jak smakuje w miejscu, z którego pochodzi. 

Po południu odwiedzimy Lecce - najważniejsze miasto na czubku obcasa. Fasady tutejszych kościołów uginają się pod ciężarem kunsztownych zdobień. Lecce jest bowiem stolicą baroku. Historyczne centrum miasta zanurzone jest w zrelaksowanej, południowej atmosferze. Na jej kosztowanie i my znajdziemy czas. 

Dzień 4 Dzień wśród bajkowych domków trulli

Trulli to domki niczym żywcem wyjęte z bajki. Niektórym kojarzą się z chatkami smurfów. W Alberobello i Locorotondo smurfów raczej nie zobaczymy, za to trulli całe mnóstwo! 

Niektóre z nich przerobiono na hotele, inne wciąż służą jako domy. Jedne skupiają się w centrach miasteczek, a ich stożkowate dachy tworzą niezwykłą panoramę. Inne stoją samotnie wśród pól i gajów oliwnych. W czasie spacerów po miasteczkach i szlakach doliny Itrii (val d'Itria) napatrzymy się na te przedziwne budowle. 

Dzień 5 Tajemniczy zamek oraz skalne miasto - Matera

Dzień zaczniemy od zagadkowego zamku. Castel del Monte zbudował Fryderyk Hohenstauf, jeden z najniezwyklejszych władców Średniowiecza. Ale dlaczego ulokował go pośród pustkowia? Do dziś mnożą się domysły. Architektura przesiąknięta jest astronomią i matematyką, a budynek otacza wciąż aura tajemnicy.  

Po południu przejedziemy do Matery. To jedno z najniezwyklejszych włoskich miast. Jego najstarsza część, zwana i Sassi, została wykuta w skale. Znajdujące się tu domy jeszcze w ubiegłym wieku były najbiedniejszą dzielnicą Matery. Dziś, odnowione, znajdują się na liście UNESCO, a kamienna dzielnica to wspaniałe miejsce do spacerów i eksplorowania zaułków. Czas nadal zdaje się tu płynąć własnym, odwiecznym tempem. 

Dzień 6 Relaks w Polignano a Mare, katedra w Trani

Polignano a Mare to średniowieczne miasteczko posadowione na nadmorskiej skale. Wspaniale jest zagubić się tu w plątaninie wąskich uliczek i cieszyć oczy widokiem białych domów zawieszonych nad morzem. Tak właśnie spędzimy pierwszą połowę dnia. 

W innym nadmorskim miasteczku, Trani, będziemy napawać się widokiem romańskiej katedry - surowej budowli zawieszonej między morzem a niebem. To najwspanialszy z kościołów pozostawionych w Apulli przez przybyszów z dalekiej północy - Normanów. 

Dzień 7 Nadmorskie Otranto, spacer wybrzeżem i apulijski taniec

Otranto to najdalej na wschód wysunięte miasto Italii. Tutejsza romańska katedra kryje wspaniałą mozaikę z XII wieku, a ukwiecone zaułki miasta - widoki z morzem w tle. Po wizycie w mieście wyruszymy w pieszą trasę wzdłuż wybrzeża. 

Odwiedzimy małą miejscowość Galatina, która jest ośrodkiem tradycyjnego apulijskiego tańca, zwanego pizzica. Ten szybki taniec, o  porywającym rytmie wybijanym na tamburynach, był częścią rytuału, praktykowanego na południu Włoch jako antidotum na ugryzienie pająka. Może i nas poniosa te rytmy - sprawdzimy w czasie koncertu na placu. 

Dzień 8 Spacer po Bari i wylot do Polski

Rano pospacerujemy po najstarszej części Bari - gęsto zabudowanym cyplu, wcinającym się w morze. To tu znajduje się Bazylika świętego Mikołaja - patrona miasta, a w niej grób włosko-polskiej królowej, Bony Sforzy.

Po południu przejedziemy na lotnisko, skąd odlecimy z powrotem do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Bari - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 20-30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty klimatyczne, degustacje) - ok. 90 EUR

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apulia - na obcasie włoskiego buta pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.