Vindimas - winobranie w Portugalii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni6 190 + 100EURO
Ostatnie wolne miejsca !
8 dni6 500 + 100EURO

O wyprawie

 •  Vindimas - udział w winobraniu w jednej z winnic
 •  Perełki przyrody i kultury północnej Portugalii
 •  Wędrówki wśród winnic i w górach
 •  Bliski kontakt z naturą 
 •  Guimarães - kolebka Portugalii
 •  Malownicze krajobrazy doliny rzeki Douro
 •  Region Douro z pięknie położonymi tarasowymi winnicami (UNESCO)
 •  Tradycyjna kuchnia 
 •  Degustacja wina Douro oraz innych win regionalnych w miejscu ich narodzin
 •  Klimatyczne miejsca noclegowe: hotel 4* położony w sercu regionu Minho oraz w posiadłość wiejska - domki (apartamenty) zachowujące styl z XVII i XVIII wieku

Wyjazd w wersji Komfort +, to propozycja dla tych, którzy obok realizacji ciekawego programu wycieczki cenią sobie komfortowy nocleg łączący bliskość natury z odrobiną luksusu. Tego typu nocleg przypadnie do gustu zwłaszcza osobom lubiącym podróże w stylu slow travel oraz slow food.

Vindimas

Winobranie w Portugalii stanowi wyjątkową porę roku i obejmuje wszystkie czynności, które mają miejsce między zbiorem winogron a produkcją wina. Między wrześniem a październikiem, kiedy winogrona są już dojrzałe (czyli kiedy ich wielkość, kolor i kwasowość, stwarzają idealne warunki do produkcji wina) odbywają się vindimas. Zbiory są prawdziwym znakiem rozpoznawczym portugalskiej etnografii, a praca przy zbiorze winogron uważana jest za wyjątkową uroczystość. Rodzina i przyjaciele gromadzą się wokół tego corocznego rytuału, podczas którego w weekendowy poranek, z nożyczkami w dłoni, koszami lub pudełkami u stóp, starannie zbierają się kiście winogron. Po zakończeniu pracy tradycyjny lunch służy do odpoczynku i wspólnego spędzienia czasu.

Między Douro a Minho

Poznamy region północnej Portugalii, a dokładnie region Minho i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro. Woda to motyw przewodni tego krajobrazu, rzeki przecinają góry by dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego. W okolicach Parku Narodowego Peneda-Gerês znajdziemy naturalne, magiczne rzeźbione formacje geologiczne, krystalicznie czyste wodospady i zagubione wioski zbudowane z granitu. W kontraście do nich będzie dolina rzeki Douro. Niegdyś rzeka wyrzeźbiła głęboko tereny doliny, które następnie człowiek przekształcił w tarasy uprawne, na których posadził winorośle zielone latem, a płomienne jesienią. To miejsce, skąd pochodzi wino Douro (wina stołowe i wino porto). 
Wycieczka poprowadzi nas przez północ Portugalii, zabierze nas do odkrycia regionów Gerês i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro, szlakami pasterzy i rolników, odkrywając kolory i smaki. Zobaczymy drogę wina Porto z winnic (Quintas) do piwnic (Caves) w okolicach Porto. 
Będziemy spacerować wąskimi uliczkami tradycyjnych wiosek, zagubionych w czasie jak Sistelo. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy nad rzeką i odwiedzać winnice, wioski i miasta. W tym regionie słynnym winom towarzyszy wspaniałe regionalne jedzenie. Spotkamy też jego wspaniałych mieszkańców, ludzi o wielkich sercach - są oni jedenym z symboli tego regionu.

Entre-Douro-e-Minho -  to historyczna prowincja i najstarszy region Portugalii. Tutaj narodziła się Portugalia. Znajduje się ona na północno-zachodnim skraju państwa i jak sama nazwa wskazuje ograniczają ją dwie rzeki Dour i Minho. To region gór, kontrastów, dziki i nietknięty. Wiedzie od Parku Narodowego Peneda-Gerês (jedyny park narodowy Portugalii) do Dolin rzeki Douro (region ten wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). To miejsce narodzin wina Porto i wina Douro. Douro jest też najstarszym regionem winiarskim na świecie. Dolinę Douro można łatwo nazwać zaczarowaną doliną, takie piękno i magię oferują jej krajobrazy. Północny region Portugalii to miejsce, w którym historia, kultura i przyroda harmonijnie łączą się, co czyni go wyjątkowym miejscem.

Program

Dzień 1 Przelot do Porto

Przelot z Warszawy do Porto. Przejazd na nocleg do Arcos de Valevez w sercu rejonu Minho.

Dzień 2 Ponte de Lima - w sercu regionu Minho

Dzisiaj odwiedzimy jedną z najstarszych portugalskich miejscowości - Ponte de Lima.  Osada została założoną przez Rzymian przy drodze do Santiago de Compostela. Charakteryzuje się średniowieczną architekturą, a jednym z najcenniejszych zabytków jest most kamienny spinający brzegi rzeki Limy. Udamy się na spacer w Obrzarze Chronionym i wzdłuż brzegu rzeki Limy.
Na koniec czeka nas degustacja wina tego demanarchalnego regionu - Vinho Verde. Tradycja produkcji wina w dolinie Douro sięga przynajmniej czasów rzymskich, jest to pierwszy na świecie (wyznaczony w 1756) region winiarski o określonych granicach i klasyfikacji winnic. 

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 7 km (trasa łatwa, różnica wzniesień ok. 70 m), ok. 2-3 h.

Dzień 3 Lindoso - wioska u bram Parku Narodowego

Nasz dzisiejszy szlak wiedzie przez małe wioski, wzdłuż ścieżek rolniczych, przy polach tarasowych. Prowadzi nas do malowniczej górskiej wioski -  jednej z najbardziej charakterystycznych w Parku Narodowym Peneda-Gerês - Lindoso. 

Na naszej drodze będziemy mieli okazję spotkać jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego regionu, typowe granitowe spichlerze (Espigueiros), z których część użytkowana jest od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy.

Ze średniowiecznego zamku Lindoso, który znajduje się tuż przy granicy z Hiszpanią, będziemy mieć widok na góry Parku Narodowego i Galicji.

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 5 km (trudność średnia/łatwy, różnica wzniesień ok 300 m), ok. 3h.

Dzień 4 Guimarães - kolebka Portugalii

Odwiedzimy miasto Guimarães, gdzie narodziła się Portugalia, to pierwsza stolica Portugalii. Historyczne centrum Guimarães (stare miasto) składa się z wielu placów połączonych wąskimi uliczkami, a dzięki bardzo dobrze zachowanym średniowiecznym zabytkom, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Wieczorem, po dotarciu na nocleg, czeka nas regionalna kolacja.

Dzień 5 Vindima - dzień zbierania winogron i robienia wina

To jest ten dzień imprezy, w którym świętujemy wino. Bez winogron nie ma wina, będziemy zbierać winogrona i deptać winogrona, wyciskając z nich sok.

W Quinta z ponad 160-letnią historią weźmiemy udział w tradycyjnym Vindima, podczas której doświadczymy tradycyjnego procesu produkcji wina. Wszystko to będzie się działo w świątecznej atmosferze - przy muzyce i regionalnych piosenkach, z regionalnym obiadem i degustacją regionalnych win w towarzystwie enologa.

Dzień 6 Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO - to zaczarowana dolina, samo serce najstarszej wyznaczonej strefy wina (DOC) na świecie. 
W tym dniu będziemy mieli czas na kontemplację pięknych widoków podczas krótkich spacerów nad rzeką Douro. Spacerować będziemy pomiędzy rzędami winorośli, powolnie dojrzewających na zboczu doliny. To dzień relaksu i napawania się pięknem krajobrazu winnic, rzeki, doliny. 
Degustacja oliwy z oliwek i wina z jednym z najpiękniejszych widoków na rzekę Douro.

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 6 km (trasa łatwa, różnica wzniesień ok. 350 m), ok. 3 godz.

Dzień 7 Z Douro do Porto

Opuszczamy region Douro. Do Porto pojedziemy jedną z najpiękniejszych dróg w Portugalii - EN222 - która słynie z cudownych widoków na rzekę Douro.

W jednej z rodzinnych winnic, zwanych tutaj Quinta, zatrzymamy się na piknik i skosztujemy jednego z jej darów, jakim jest wino Douro.

A gdy dojedziemy do Porto, przespacerujemy się uliczkami tego miasta.

Dzień 8 Wylot do Polski

Przelot i powrót do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Porto - Warszawa, bus w Portugalii
 • Zakwaterowanie: 2 osobowe pokoje w hotelach i apartamentach:
  - 3 noce w 4* hotelu z basenem, położony w sercu regionu Minho, budowla z XIX wieku należąca niegdyś do hrabiny
  - 3 noce w zakwaterowanie na wsi, w domkach/apartamentach zachowujących styl z XVII i XVIII wieku
  - 1 noc w hotelu w Porto
 • Wyżywienie:
  - 7 śniadań
  - degustacja wina (dzień 2, 6)
  - regionalna kolacja (dzień 4)
  - degustacja oliwy z oliwek (dzień 6)
  - piknik i degustacja wina (dzień 7)
 • Impreza Vindima - winobranie, regionalny obiad i degustacja wina (dzień 5)
 • Opieka przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (poza wymienionym) ok. 25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) ok. 25 EUR (2024r) / ok. 30 EUR (2025 r)
 • Innych wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Płatności:

I płatność - zaliczka 2000 PLN

II płatność - dopłata do pełnej ceny w PLN do 30 dni przed wyjazdem

III płatność - część ceny przekazywana gotówką przewodnikowi w pierwszym dniu wyjazdu: 100 EUR

Przedłużenie pobytu w Porto

Można przedłużyć wyjazd o indywidualny pobyt w Portugalii. Osoby zainteresowane powrotem w innym terminie niż kończąca się wycieczka (lub przylotem wcześniej), proszone są zgłoszenie tej informacji w czasie zapisywania się na wyjazd.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Vindimas - winobranie w Portugalii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.