Vindimas - winobranie w Portugalii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni6 190 + 100EURO

O wyprawie

 •  Vindimas - udział w winobraniu w jednej z winnic
 •  Perełki przyrody i kultury północnej Portugalii
 •  Wędrówki wśród winnic i w górach
 •  Bliski kontakt z naturą 
 •  Guimarães - kolebka Portugalii
 •  Malownicze krajobrazy doliny rzeki Douro
 •  Region Douro z pięknie położonymi tarasowymi winnicami (UNESCO)
 •  Tradycyjna kuchnia 
 •  Degustacja wina Douro oraz innych win regionalnych w miejscu ich narodzin
 •  Klimatyczne miejsca noclegowe: hotel 4* położony w sercu regionu Minho oraz w posiadłość wiejska - domki (apartamenty) zachowujące styl z XVII i XVIII wieku

Wyjazd w wersji Komfort +, to propozycja dla tych, którzy obok realizacji ciekawego programu wycieczki cenią sobie komfortowy nocleg łączący bliskość natury z odrobiną luksusu. Tego typu nocleg przypadnie do gustu zwłaszcza osobom lubiącym podróże w stylu slow travel oraz slow food.

Vindimas

Winobranie w Portugalii stanowi wyjątkową porę roku i obejmuje wszystkie czynności, które mają miejsce między zbiorem winogron a produkcją wina. Między wrześniem a październikiem, kiedy winogrona są już dojrzałe (czyli kiedy ich wielkość, kolor i kwasowość, stwarzają idealne warunki do produkcji wina) odbywają się vindimas. Zbiory są prawdziwym znakiem rozpoznawczym portugalskiej etnografii, a praca przy zbiorze winogron uważana jest za wyjątkową uroczystość. Rodzina i przyjaciele gromadzą się wokół tego corocznego rytuału, podczas którego w weekendowy poranek, z nożyczkami w dłoni, koszami lub pudełkami u stóp, starannie zbierają się kiście winogron. Po zakończeniu pracy tradycyjny lunch służy do odpoczynku i wspólnego spędzienia czasu.

Między Douro a Minho

Poznamy region północnej Portugalii, a dokładnie region Minho i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro. Woda to motyw przewodni tego krajobrazu, rzeki przecinają góry by dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego. W okolicach Parku Narodowego Peneda-Gerês znajdziemy naturalne, magiczne rzeźbione formacje geologiczne, krystalicznie czyste wodospady i zagubione wioski zbudowane z granitu. W kontraście do nich będzie dolina rzeki Douro. Niegdyś rzeka wyrzeźbiła głęboko tereny doliny, które następnie człowiek przekształcił w tarasy uprawne, na których posadził winorośle zielone latem, a płomienne jesienią. To miejsce, skąd pochodzi wino Douro (wina stołowe i wino porto). 
Wycieczka poprowadzi nas przez północ Portugalii, zabierze nas do odkrycia regionów Gerês i Douro. Od wybrzeża Atlantyku po doliny rzeki Douro, szlakami pasterzy i rolników, odkrywając kolory i smaki. Zobaczymy drogę wina Porto z winnic (Quintas) do piwnic (Caves) w okolicach Porto. 
Będziemy spacerować wąskimi uliczkami tradycyjnych wiosek, zagubionych w czasie jak Sistelo. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy nad rzeką i odwiedzać winnice, wioski i miasta. W tym regionie słynnym winom towarzyszy wspaniałe regionalne jedzenie. Spotkamy też jego wspaniałych mieszkańców, ludzi o wielkich sercach - są oni jedenym z symboli tego regionu.

Entre-Douro-e-Minho -  to historyczna prowincja i najstarszy region Portugalii. Tutaj narodziła się Portugalia. Znajduje się ona na północno-zachodnim skraju państwa i jak sama nazwa wskazuje ograniczają ją dwie rzeki Dour i Minho. To region gór, kontrastów, dziki i nietknięty. Wiedzie od Parku Narodowego Peneda-Gerês (jedyny park narodowy Portugalii) do Dolin rzeki Douro (region ten wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). To miejsce narodzin wina Porto i wina Douro. Douro jest też najstarszym regionem winiarskim na świecie. Dolinę Douro można łatwo nazwać zaczarowaną doliną, takie piękno i magię oferują jej krajobrazy. Północny region Portugalii to miejsce, w którym historia, kultura i przyroda harmonijnie łączą się, co czyni go wyjątkowym miejscem.

Program

Dzień 1 Przelot do Porto

Przelot z Warszawy do Porto. Przejazd na nocleg do Arcos de Valevez w sercu rejonu Minho.

Dzień 2 Ponte de Lima - w sercu regionu Minho

Dzisiaj odwiedzimy jedną z najstarszych portugalskich miejscowości - Ponte de Lima.  Osada została założoną przez Rzymian przy drodze do Santiago de Compostelą. Charakteryzuje się średniowieczną architekturą, a jednym z najcenniejszych zabytków  jest most kamienny spinający brzegi rzeki Lima. 
Udamy się na spacer w Obrzarze Chronionym i wzdłuż brzegu rzeki Limy.
Na koniec czeka nas degustacja wina tego demanarchalnego regionu - Vinho Verde.
Tradycja produkcji wina w dolinie Douro sięga przynajmniej czasów rzymskich, jest to pierwszy na świecie (wyznaczony w 1756) region winiarski o określonych granicach i klasyfikacji winnic. 

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 7 km (trasa łatwa, różnica wzniesień ok. 70 m), ok. 2-3 h.

Dzień 3 Sistelo - portugalski mały Tybet

Położona w pobliżu Parku Narodowego Peneda-Gerês Sistelo, to średniowieczna wioska zagubiona w czasie. Wiodący tu szlak uważany jest za najpiękniejszy w całej Portugalii, a region jest również zwany „małym portugalskim Tybetem”. 
Wioska Sistelo, jest pięknie położona wzgórzu, wśród otaczających ją tarasów pól uprawnych. Dzięki tym fantastycznym tarasom region Sistelo zdobył tytuł narodowego pomnika przyrody. 
Po drodze będziemy mieli okazję spotkać stada krów gatunku endemicznego dla tego regionu, są to duże  zwierzęta, ale bardzo spokojne i nie są niebezpieczne. 

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 8 km (trudność średnia, różnica wzniesień ok 600 m), ok. 4h.

Dzień 4 Guimarães - kolebka Portugalii

Odwiedzimy miasto Guimarães, gdzie narodziła się Portugalia, to pierwsza stolica Portugalii. Historyczne centrum Guimarães (stare miasto), składa się z wielu placów połączonych wąskimi uliczkami, a dzięki bardzo dobrze zachowanym średniowiecznym zabytkom, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Wieczorem, po dotarciu na nocleg, czeka nas regionalna kolacja.

Dzień 5 Vindima - dzień zbierania winogron i robienia wina

To jest dzień imprezy, gdzie świętujemy wino. Bez winogron nie ma wina, będziemy zbierać winogrona i deptać winogrona, wyciskając z nich sok.
W Quinta z ponad 160-letnią historią weźmiemy udział w tradycyjnym Vindima, podczas której doświadczymy tradycyjnego procesu produkcji wina. Wszystko to będzie się działo w świątecznej atmosferze - przy muzyce i regionalnych piosenkach, z regionalnym obiadem i degustacją regionalnych win w towarzystwie enologa.

Dzień 6 Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Dolina rzeki Douro – miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO - to zaczarowana dolina, samo serce najstarszej wyznaczonej strefy wina (DOC) na świecie. 
W tym dniu będziemy mieli czas na kontemplację pięknych widoków podczas krótkich spacerów nad rzeką Douro. Spacerować  będziemy pomiędzy rzędami winorośli, powolnie dojrzewających na zboczu doliny. To dzień relaksu i napawania się pięknem krajobrazu winnic, rzeki, doliny. 
Degustacja oliwy z oliwek i wina z jednym z najpiękniejszych widoków na rzekę Douro.

Długość trasy i czas wędrówki: ok. 8 km (trasa łatwa, różnica wzniesień ok. 350 m), ok. 3 godz.

Dzień 7 Z Douro do Porto

Opuszczamy region Douro. Do Porto pojedziemy jedną z najpiękniejszych dróg w Portugalii - EN222 - która słynie z cudownych widoków na rzekę Douro.
W jednej z rodzinnych winnic, zwanych tutaj Quinta,  zatrzymamy się na piknik i skosztujemy jednego z jej darów, jakim jest wino Douro.. 
A gdy dojedziemy do Porto, przespacerujemy się uliczkami tego miasta.

Dzień 8 Wylot do Polski

Przelot i powrót do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Porto - Warszawa, bus w Portugalii
 • Zakwaterowanie: 2 osobowe pokoje w hotelach i apartamentach:
  - 3 noce w 4* hotelu z basenem, położony w sercu regionu Minho, budowla z XIX wieku należąca niegdyś do hrabiny >TUTAJ
  - 3 noce w zakwaterowanie na wsi, w domkach/apartamentach zachowujących styl z XVII i XVIII wieku > TUTAJ
  - 1 noc w hotelu w Porto
 • Wyżywienie:
  - 7 śniadań
  - degustacja wina (dzień 2, 6)
  - regionalna kolacja (dzień 4)
  - degustacja oliwy z oliwek (dzień 6)
  - piknik i degustacja wina (dzień 7)
 • Impreza Vindima - winobranie, regionalny obiad i degustacja wina (dzień 5)
 • Opieka przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym obok (ok. 25 - 25 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki - ok. 25 EUR)
 • Dopłata do pokoju 1 osobowego (SGL) - 1050 PLN
 • i innych wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Pierwsza część ceny: 6190 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 100 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Przedłużenie pobytu w Porto

Można przedłużyć pobyt np. w Porto (indywidualnie). Osoby zainteresowane powrotem w innym terminie, niż kończąca się wycieczka (lub przylotem wcześniej), proszone są zgłoszenie tej informacji w czasie zapisywania się na wyjazd.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Vindimas - winobranie w Portugalii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.