Barwy Prowansji

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni3 480
Ostatnie miejsca!

O wyprawie

Barwy Prowansji

  • Awinion – dawna siedziba papieży 
  • Roussillon – kraina w kolorach ochry
  • Niespieszne zwiedzanie urokliwych miasteczek
  • Noclegi w klimatycznym prowansalskim hotelu
  • Surowe opactwo Montmajour
  • Camargue – plaże, rozlewiska, flamingi i konie
  • Zabytki starożytnego Rzymu: akwedukt Pont du Gard, amfiteatr w Arles
  • Poszukiwanie śladów Vincenta van Gogha
  • Wędrówki wśród winnic, lasów i pól lawendy

Prowansja to przede wszystkim kraina barw. Fiolet lawendy, żółć słoneczników, ochra domów w Roussillon, zieleń winnic i gajów oliwnych, róż flamingów. Wszystko to skąpane w świetle, którego magia inspirowała malarzy i pisarzy, zwłaszcza impresjonistów. „Przyszłość sztuki to południe Francji”, powiedział kiedyś Vincent van Gogh, zafascynowany tutejszym światłem.

Prowansja to również kraina wzgórz pachnących ziołami i lawendą, głębokich wąwozów i złocistych plaż. Znajdziemy tu rzymskie amfiteatry i akwedukty, średniowieczną siedzibę papieży i romańskie klasztory, warowne miasteczka i urokliwe wsie. Poznawanie tego regionu angażuje nie tylko wzrok, ale też smak i węch. Zapach lawendy działa upajająco. Lokalne targi to istne królestwo warzyw, ziół i przypraw, bez których tradycyjna prowansalska kuchnia nie może się obyć. Coś dla siebie znajdą tu smakosze dobrych trunków. Na południu Francji już od starożytności uprawia się winorośl, z której wytwarza się mocne, bardziej złożone wina czerwone, a także lżejsze wina różowe, zaskakujące finezją smaku.

Oczywiście, Prowansję będziemy poznawać także z perspektywy piechura. Zagłębimy się w oliwne gaje, powędrujemy zacienionymi dolinami i wśród zalanych słońcem pól lawendy. A po wędrówce  odpoczniemy na uroczych placykach prowansalskich miasteczek, w cieniu platanów i, czemu nie, przy szklaneczce różowego wina lub anyżkowego pastis. Ponieważ do Prowansji wybieramy się w czasie, kiedy nie grożą nam chłody, w programie wyjazdu zawarliśmy wiele wizyt nad wodą: nad rzeką, na rozlewiskach, nad morzem, w wypełnionym wodą wąwozie. Nie zabraknie więc okazji na orzeźwienie!

Program

Dzień 1 Wyjazd do Francji

Wyjazd z Krakowa godz. 6:30 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do grupy w Katowicach (ok. godz. 7:30) i Wrocławiu (ok. godz. 10:30).

Przejazd przez Niemcy i nocleg we Francji, w okolicach Strasburga. 

Dzień 2 Poranek w Alzacji i powitanie Prowansji

Rano przywitamy się z Francją w Colmar. To alzackie miasteczko słynie z typowej dla regionu szachulcowej architektury, krętych, brukowanych uliczek oraz kanałów. Po spacerze po mieście udamy się w dalszą drogę – do Prowansji.

Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu w okolicy Awinionu. 

Dzień 3 Gordes i Roussillon, ochra i trasa do opactwa

Dzień rozpoczniemy od odwiedzin w Gordes – położonym na zboczu wzgórza malowniczym miasteczku z renesansowym zamkiem i brukowanymi wąskimi uliczkami. Stąd udamy się na spacer wśród gajów oliwnych, łąk i pól lawendy do opactwa cystersów Senanque. Grządki lawendy na tle opactwa to jeden z najbardziej znanych prowansalskich widoków.

Odwiedzimy również Roussillon. Jedno z najpiękniejszych miasteczek regionu mieni się ciepłymi barwami. W okolicy przez wieki wydobywano ochrę i to jej Roussillon zawdzięcza swoje barwy: od żółci do fioletu. Pośród różnobarwnych formacji skalnych o fantazyjnych kształtach poprowadzi nasza trasa piesza. 

Dzień 4 Arles van Gogha, klasztor Montmajour i wino

Rano wybierzemy się do Arles. To miasto o starożytnym rodowodzie, zwane czasem prowansalskim Rzymem. Nie bez powodu -–Arles ma swoje Koloseum, czyli Arenę, która mieści 20 tys. widzów i pełni swoją funkcję do dziś. Arles to również miasto Vincenta van Gogha – tutaj mieszkał, a jedną z tutejszych kawiarni uwiecznił na słynnym obrazie.

Następnie udamy się do benedyktyńskiego opactwa Montmajour. Sprawdzimy, co w tym miejscu urzekło van Gogha, który odwiedzał Montmajour regularnie. Być może było to wyjątkowe światło, a może surowość romańskich wnętrz klasztoru?

Na koniec dnia odwiedzimy jedną z okolicznych winnic i zapoznamy się z zawartością piwniczki. 

Dzień 5 Rzymski akwedukt, prowansalski targ i miasteczko nad rzeką

Na początek dnia pojedziemy do miasteczka Uzès w malowniczych Sewennach. Główny plac miasteczka tonie w cieniu majestatycznych platanów. Co środę jest tu organizowany targ, a okoliczni producenci przywożą świeże warzywa, owoce i zioła. 

Następnie przejedziemy do znajdujących się nieopodal wodospadów Sautadet. Można tu podziwiać rzekę przeciskającą się wśród skał i tworzącą malownicze kaskady, można też zażyć orzeźwiającej kąpieli. 

Na koniec dnia zobaczymy jeden z najlepiej na świecie zachowanych rzymskich akweduktów. Przerzucony nad rzeką, imponujący Pont du Gard jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień 6 Camargue – flamingi, konie, morze i sól

Tego dnia zmienimy scenerię i wyruszymy do delty Rodanu – parku Camargue. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są pasące się stada półdzikich koni i byków, liczne gatunki ptaków, m.in. flamingów, oraz solniska.

Podczas rejsu w górę rzeki będziemy mieli okazję obserwować krajobraz delty od strony wody. Po południu będziemy poznawać Camargue od strony lądu. Odwiedzimy park ornitologiczny, gdzie chodząc ścieżkami wśród rozlewiska, zobaczymy stada flamingów i inne ptactwo wodne. Będzie również możliwość odpoczynku na najdłuższej plaży Prowansji w Saintes-Maries-de-la-Mer. Białe piaski ciągną się tu kilometrami, a płytkie wody zachęcają do kąpieli.

Dzień 7 Wśród pól lawendy i w wąwozie Verdon

Prowansja nieodłącznie kojarzy się z widokiem lawendowych pól. Tego dnia przejedziemy trasą widokową wśród pól lawendy i wybierzemy się na przechadzkę (i sesję zdjęciową) wśród lawendowych fioletów. Będzie też okazja kupienia produktów na bazie lawendy.

Po południu wybierzemy się do jednego z najpiękniejszych europejskich wąwozów – Gorge du Verdon. Wąwóz będziemy eksplorować nietypowo - będziemy pływać po nim na rowerkach wodnych.  

Dzień 8 Dzień w Awinionie

Rano opuścimy hotel i udamy się do stolicy Prowansji – Awinionu. W XIV wieku Awinion był siedzibą papieską i do dziś słynie z zabytków z tego okresu. Pałac Papieski uważany jest za najcenniejszy zabytek gotyckiej architektury pałacowej, a XII-wieczny most Saint-Bénézet na Rodanie znany jest na całym świecie dzięki słynnej piosence (chętni będą mogli na nim zatańczyć). Pałac wraz z mostem wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po pobycie w mieście wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Polski

W godzinach popołudniowych powrót do Krakowa.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar (wyjazd z Krakowa)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3*** (1 nocleg tranzytowy w Alzacji, 6 noclegów w Prowansji)
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji  dopłata 750 PLN)
  • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty wjazdowe, zwyczajowe napiwki)  ok. 90 EUR

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Barwy Prowansji pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.