Ku wybrzeżu Toskanii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni2 480

O wyprawie

Ku wybrzeżu Toskanii

 • Piesze wędrówki wśród gajów oliwnych, pól i winnic
 • Słynne miasta: Piza (UNESCO) i Lukka
 • Średniowieczna Volterra
 • Opuszczone opactwo San Galgano
 • Elba – perła Morza Tyrreńskiego
 • Rodzinne miasteczko Leonarda da Vinci
 • Trzy noclegi nad morzem, relaks na plaży

Toskanię można odkrywać bez końca. W ramach Ogrodów i Pejzaży Toskanii poznajemy wschodnią część regionu. W czasie tej wyprawy będziemy eksplorować jego zachodnią, nadmorską część. Znajdziemy tu słynne miasta z bogatą historią i wyjątkową architekturą: Pizę i Lukkę. Nie zabraknie sielskich krajobrazów z winnicami i wiekowymi miasteczkami, w których czas płynie własnym rytmem. A na zakończenie czekają na nas piaszczyste plaże wybrzeża oraz wspaniała wyspa Elba.

W Pizie będziemy mieli okazję zrobić klasyczne zdjęcie w pozycji „podpieram Krzywą Wieżę”. W Lukce – obejrzeć unikalny plac zbudowany na fundamentach rzymskiego amfiteatru. Dalej na południe – wędrować wśród toskańskich pejzaży. Odwiedzimy m.in. Volterrę, należącą do grona najpiękniejszych miasteczek regionu. Zobaczymy także malownicze ruiny opuszczonego opactwa San Galgano. A czy moglibyśmy pominąć degustacje lokalnych win? Na pewno nie! Potem dotrzemy do pachnącego sosnami wybrzeża, a na urokliwej Elbie poszukamy śladów Napoleona.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa w godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach. Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Przystanek w regionie Friuli i dojazd do Toskanii

Friuli-Wenecja Julijska to pierwszy włoski region, przez który będziemy przejeżdżać po wjechaniu do Włoch. Rano zatrzymamy się na niespieszny spacer w jednym z miasteczek położonych u stóp gór.

Późnym popołudniem dotrzemy do naszej toskańskiej bazy.

Dzień 3 Śladami Leonarda oraz piękna starówka Lukki

Dzień zaczniemy od wizyty w Vinci. To małe miasteczko, w którym urodził się renesansowy geniusz - Leonardo. Odbędziemy tu krótki spacer wśród krajobrazów, które były tłem jego dzieciństwa.

Po południu przejedziemy do Lukki – miasta, które konkuruje z Florencją i Sieną o miano najpiękniejszego w Toskanii. Tutaj obowiązkowa jest wizyta na Piazza dell'Anfiteatro. Otaczające owalny plac kolorowe kamienice stoją na fundamentach rzymskiego amfiteatru. Rozległa starówka Lukki to świetne miejsce na eksplorowanie średniowiecznych zaułków. W mieście zostaniemy dłużej, by zjeść kolację w jednej z miejscowych restauracji.

Dzień 4 Pod Krzywą Wieżą i przez toskańskie krajobrazy

Piazza dei Miracoli, czyli Plac Cudów, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech, a może i na świecie. Dzień rozpoczniemy od wędrówki pośród białych, połyskujących w słońcu romańsko-gotyckich budowli. To katedra, baptysterium i najsłynniejsza z nich, Krzywa Wieża. Znajdziemy czas na upozowane zdjęcia z Wieżą, a potem pospacerujemy po starej części miasta, ciągnącej się wzdłuż rzeki Arno.

Drugą część dnia spędzimy na wędrówce w okolicach San Miniato i Colle Val d'Elsa. Będziemy chodzić po okolicy, którą od tysiąca lat przemierzali pielgrzymi, pokonujący tzw. Via Francigena (Drogę Franków), by dotrzeć do Rzymu. My aż do Rzymu się nie wybierzemy, zanurzymy się natomiast w klasycznych toskańskich krajobrazach.

Dzień 5 Średniowieczna Volterra i ruiny opactwa San Galgano

Klimatyczna średniowieczna zabudowa, malownicze położenie pośród toskańskich wzgórz, ruiny rzymskiego teatru i partnerstwo z Sandomierzem – tym wszystkim może pochwalić się Volterra. Pierwszą połowę dnia spędzimy w jednym z najbardziej malowniczych miasteczek w Toskanii.

Następnie przejedziemy dalej na południe, gdzie zobaczymy opuszczone opactwo San Galgano. Jeden z najwspanialszych gotyckich klasztorów na całym półwyspie ufundowano niedaleko miejsca, w którym rycerz Galgano ślubował zerwanie z hulaszczym życiem, a swą przysięgę przypieczętował wbiciem miecza w skałę. Opactwo świętego Galgano stało się celem wędrówki rzesz pielgrzymów. Dziś budowla jest sugestywną ruiną, ale miecz wciąż pozostaje na swoim miejscu.

Po zwiedzeniu zabudowań klasztoru udamy się w stronę wybrzeża, do naszej drugiej bazy noclegowej.

Dzień 6 Spacerem po Elbie

Dzień spędzimy na największej wyspie Archipelagu Toskańskiego – Elbie. Ta perła Morza Tyrreńskiego najczęściej bywa kojarzona z Napoleonem Bonaparte, który w 1814 roku został tu zesłany na wygnanie. Ale czy mógł z tego powodu narzekać? Jeśli weźmiemy pod uwagę jakość miejscowego wina i owoców morza oraz urzekające widoki i łagodną przyrodę – chyba nie! Być może opuścił wyspę, nie przemierzywszy żadnego z tutejszych szlaków pieszych. My z pewnością nie popełnimy tego błędu!

Dzień 7 Spacer na Maremmie i wizyta w winnicy

Maremma to południowo-zachodnia część Toskanii, słynna m.in. z lokalnych kowbojów, zwanych butteri. Łagodne wzgórza ustępują tu powoli miejsca równinie, a wybrzeże gęsto porastają parasolowate pinie. Właśnie wśród takich lasów, latem upajająco pachnących, będziemy sobie spacerować rano. A ukoronowaniem spaceru będzie pobyt na dzikiej plaży.

Popołudniu odwiedzimy jedną z pobliskich winnic, w której wytwarza jedno z czołowych toskańskich win - mniej znane, lecz wyśmienite Morellino di Scansano.

Dzień 8 Relaks na plaży i wyjazd w kierunku kraju

Pierwszą część dnia przeznaczymy na relaks. Naładujemy się na zapas energią toskańskiego słońca, a po południu wyruszymy w drogę powrotną.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa we wczesnych godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji - dopłata 400 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, bilety na prom, degustacja, opłaty wjazdowe, opłaty klimatyczne, lokalni przewodnicy) - ok.120 EUR

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Wyjazd można połączyć z wyjazdem "Włoska kraina jezior" (termin połączoych wyjazdów: 7-22 września). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ku wybrzeżu Toskanii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.