Wygasłe wulkany i różowe flamingi

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

 • Owernia - kraina wygasłych wulkanów
 • Delta Rodanu - rozlewiska Camargue
 • Prowansalskie pejzaże
 • Kaniony i góry, plaże i rozlewiska
 • La Crau - unikatowy ekosystem stepowy
 • Odpoczynek przy winie i bagietkach

W trakcie wyprawy do południowo-wschodniej Francji poszukamy oznak wiosny i będziemy eksplorować obszar bardzo zróżnicowany krajobrazowo i przyrodniczo. W Owernii znajdziemy tereny górzyste, a także krainę wygasłych wulkanów z niesamowitymi widokami na stożki wulkaniczne. W delcie Rodanu, na rozlewsiakch parku Camargue, będziemy mieli okazję obserwować ptactwo wodne. Są tutaj kolonie flamingów, ale również słynne białe konie. Niedaleko też stąd do piaszczystych nadmorskich plaż, ale także... do stepu, na którym można zaobserwować dropie i strepety. Wybierzemy się też do kanionu rzeki Jonte, gdzie obserwować można między innymi sępy i ścierwniki. 

Po obserwacjach przyrodniczych będzie też czas na relaks przy kieliszku prowansalskiego wina i spacer po nastrojowych francuskich miasteczkach, które inspirowały van Gogha i innych malarzy. 

Program

Dzień 1 Wyjazd z Polski

Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych. Przejazd przez Niemcy do Francji. Nocleg w okolicach Strasburga.

Dzień 2 Przyroda Masywu Centralnego

Tego dnia będziemy eksplorować przyrodę regionu Owernia-Rodan-Alpy. Udamy się do parku regionalnego Pilat. Wchodzi on w skład Masywu Centralnego, a w jego górzystym krajobrazie można zobaczyć gadożera, osetnika czy cierlika. Kryje się tu też wiele malowniczych miasteczek, w których zatrzymał się czas. W jednym z nich zatrzymamy się na krótki spacer. 

Tego dnia odwiedzimy też rezerwat Marais de Lavours, podmokłe tereny w sąsiedztwie Rodanu, u stóp masywu Grand Colombier. Można tu zaobserwować ptaki żyjące wzdłuż doliny.

Przed wieczorem dotrzemy do miejsca noclegowego w okolicach Lyonu.

Dzień 3 W krainie wygasłych wulkanów

Dzień spędzimy w Owernii - regionie słynnym jako kraina wygasłych wulkanów. Pojedziemy do Chaîne des Puys - łańcucha około 80 wulkanów. Idealne, zielone stożki ciągną się tu aż po horyzont! Wjedziemy także na jeden ze szczytów, Puy de Dome, skąd rozciąga się wspaniały widok na cały "archipelag" wulkanów. 

W drodze powrotnej zatrzymamy się w stolicy regionu, Clermont-Ferrand, słynącego z czarnej bazaltowej katedry

Dzień 4 Przeloty i świstaki

Pojedziemy do miejscowości Murat. Tutaj, na przełęczy Prat de Bouc, będziemy obserwować wiosenne przeloty ptaków powracających do Europy. Będzie też szansa zaobserwować świstaki. 

Dla chętnych – opcja wędrówki po szlakach w okolicach przełęczy. 

Przed wieczorem dotrzemy do nowej bazy noclegowej – w Prowansji.

Dzień 5 Na rozlewiskach Camargue

Tego dnia zaczniemy eksplorację Prowansji. Będziemy zachwycać się tutejszym światłem, które inspirowało van Gogha i nie tylko. W nastrojowych miasteczkach będziemy zatrzymywać się, by uzupełnić zapasy wina i bagietek. I oczywiście poszukamy przyrodniczych perełek regionu.

Popłyniemy po rozlewiskach Camargue, słynących z białych dzikich koni. Będziemy wypatrywać flamingów, a także szczudłaków, szablodziobów oraz kilkudziesięciu innych gatunków związanych z rozlewiskami.

Następnie dotrzemy nad morze, do "stolicy" Camargue, Saintes-Maries-de-la-Mer i długich dzikich plaż, gdzie będziemy poszukiwać sieweczki morskiej, a w zaroślach pokrzewki kasztanowatej. Zwiedzimy też samo miasteczko.

Dzień 6 Prowansalski step

Wyruszymy na równinę la Crau. Obszar ten, niegdyś miejsce ujścia rzeki Durance do Rodanu, dziś jest unikatowym ekosystemem stepowym. Zaobserwowano tu niemal 300 gatunków ptaków. Żyją tu między innymi dropie i strepety, a także żołny, kraski, kulony i wiele innych gatunków.

Dzień 7 Kanion rzeki Jonte i Arles 

Dzień spędzimy w Sewennach, a dokładnie w kanionie rzeki Jonte. Skaliste brzegi rzeki to świetne miejsce do wypatrywania sępów płowych, brunatnych oraz ścierwników. Można tu też zobaczyć ptaki gniazdujące w zaroślach nad wąwozem, takie jak pokrzewka okularowa. 

Wieczorem wybierzemy się na spacer po Arles - mieście słynącym ze starożytnej areny i obrazów van Gogha. 

Dzień 8 Pożegnanie z Prowansją

Pożegnamy się z Prowansją i wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Polski

Powrót do Krakowa we wczesnych godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przejazd autokarem
 • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w hotelu *** ze śniadaniem
 • Opiekę przewodnika przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, rejsy łodziami, wjazd kolejką na wygasły wulkan - ok. 70 EUR).

Liczba uczestników: 25-45 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wygasłe wulkany i różowe flamingi pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.