Ogrody Toskanii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni2 200
9 dni2 200

O wyprawie

Ogrody Toskanii

 • Spacery w urokliwych miejscach z widokami na cudowne toskańskie krajobrazy
 • Siena i San Gimignano – wizytówki Toskanii 
 • Val d'Orcia - najbardziej malowniczy rejon Toskanii
 • Najsłynniejsze włoskie wina - Chianti, Vino Nobile di Montepulciano i inne
 • Florencja – włoska stolica kultury i sztuki
 • Specjały kuchni włoskiej

Wzgórza pokryte winnicami, smukłe cyprysy rosnące wzdłuż dróg, gaje oliwne i urzekające średniowieczne miasteczka na wzniesieniach. Słynne zabytki Florencji, Sieny, Asyżu i San Gimignano – z tym kojarzą się Toskania oraz Umbria. Tutaj tworzyli Leonardo da Vinci, Dante Alighieri, Michelangelo Buonarroti, Galileusz, Cimabue i Giotto, św. Franciszek oraz inni słynni artyści i święci. Tu urodził się Carlo Lorenzini, autor słynnego „Pinokia”. Ale Toskania ma jeszcze wiele innych powodów do dumy. Dlatego warto spędzić tu więcej czasu i w pełni poznać koloryt regionu.

Nie tylko Florencja

Florencja bywa nazywana średniowieczną stolicą świata. Niewiele ustępują jej Siena czy Asyż. Podczas wyjazdu nie będziemy jednak koncentrować się tylko na najsłynniejszych miejscach, chociaż oczywiście do nich również zajrzymy. W trakcie naszych wędrówek spędzimy więcej czasu w rejonach nieco mniej znanych: małych, lecz malowniczych miasteczkach oraz wsiach. Zobaczymy średniowieczne San Gimignano, gdzie każda z rodzin chciała mieć swoją wieżę obronną, tym sposobem dodając sobie chwały, a nam pozostawiając wspaniałą architektoniczną pamiątkę przeszłości. Zajrzymy także do Pienzy, miasta nazwanego na cześć papieża Piusa II, który zapragnął tu stworzyć "miasto idealne".

Wino i oliwa

Wino i oliwa to symbole Toskanii; to również jej najwspanialsze smaki. Toskańczycy uważają, że słynna oliwa z Ligurii jest zbyt „chuda”, ta z Apulii wydaje się im zaś zbyt gęsta i ciężka. Najbardziej cenią oliwę lokalną. Oliwa z okolic Lukki jest lekka, złocista i aromatyczna. Ta wytwarzana w rejonie Sieny świeżo po wyciśnięciu ma zielonkawą barwę i lekko pikantny smak.

Region Val d'Orcia stanowi też „idealny model” toskańskiego krajobrazu. Tutejsze porośnięte winnicami wzgórza i doliny o soczystej zieleni sławili już renesansowi malarze. Na zboczach łagodnie zaokrąglonych wzgórz stoją samotnie wiekowe rezydencje. Wille i pałacyki dawnych możnych, podobnie jak skromne kamienne domy chłopów, harmonijnie wtapiają się w otoczenie.

Spacerem po Toskanii

Znaczną część naszego pobytu w Toskanii wypełnią piesze wędrówki. Będziemy pokonywać kilkugodzinne trasy pośród pól, dębowych lasów, winnic i gajów oliwnych, z odpoczynkiem w plenerze. Po wędrówkach czeka nas zasłużona chwila relaksu przy filiżance cappuccino lub kieliszku chianti w którymś z miasteczek. Wędrując będziemy zatrzymać się w zakątku, który szczególnie nam się spodoba, by nasycić się widokami otaczających nas krajobrazów i przyjrzeć się szczegółom. Unikając pośpiechu, oddając się spokojnej atmosferze i prawdziwemu wypoczynkowi, lepiej poznamy urok Toskanii.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach. Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Powitanie Toskanii

Rano wjedziemy do Włoch. Zatrzymamy się w jednym z małych miasteczek północnej części kraju. Tutaj rozprostujemy nogi w czasie spaceru, zobaczymy najważniejsze zabytki. Będzie też czas na śniadanie w barze. 

Następnie wyruszymy w dalsząd rogę do Toskanii. Po południu dojedziemy do hotelu - naszej bazy przez cały czas trwania wyjazdu. 

Dzień 3 Spacery i zwiedzanie Monte Oliveto Maggiore, Val d'Orcia i Sieny

W pierwszej połowie dnia będziemy podglądać życie benedyktyńskich mnichów w pięknie położonym, XIV-wiecznym klasztorze Monte Oliveto Maggiore. Sam święty Benedykt przemawiać do nas będzie ze zdobiących krużganki fresków pędzla Sodomy i Signorellego. W klasztornej piwniczce będzie można spróbować produkowanego przez tutejszych mnichów wina. Wspaniałą przyrodę, w której zanurzone jest opactwo, będziemy podziwiać podczas spaceru grzbietami otaczających klasztor wzniesień.

Popołudnie spędzimy w Sienie, która zachowuje niepowtarzalny średniowieczny charakter. Wsłuchamy się w rytm miasta, obserwując życie jednego z najwspanialszych włoskich placów – Il Campo. To tutaj od setek lat odbywa się słynny wyścig konny – il Palio. Chętni będą mogli spojrzeć na plac ze szczytu wieży ratusza, jednej z najwyższych średniowiecznych wież Italii. Siena to miasto o ogromnych ambicjach, odwieczny rywal Florencji. Wspólnie przespacerujemy się do symbolu wielkich aspiracji miasta – bogato zdobionej katedry. Na koniec będzie można pobłądzić po wąskich zaułkach oraz wstąpić do jednej z restauracji serwujących tradycyjne dania toskańskiej kuchni.

Dzień 4 Zobaczymy Montepulciano a potem przejdziemy malowniczą trasą do Pienzy

Przedpołudnie spędzimy w położonym na wzgórzu Montepulciano. Krętymi uliczkami będziemy się wspinać na główny plac miasta, Piazza Grande. Tutejsze budynki, wzniesione setki lat temu, dziś mieszczą butiki, kawiarnie i warsztaty rękodzieła. A także piwniczki. Montepulciano jest bowiem miastem wina. Z uprawianej na zboczach okolicznych wzgórz winorośli powstaje słynne Vino Nobile.

Wczesnym popołudniem rozpoczniemy spacer w kierunku miasteczka Pienza. Po drodze zatrzymamy się jeszcze przy kościółku San Biaggio, którego miodowobiałe mury błyszczą wśród otaczającej zieleni. Potem zagubimy się na dobre pośród winnic i pól. Będziemy spacerować przez wpisaną na listę UNESCO dolinę rzeki Orcii. Człowiek i przyroda wspólnie kształtowali tutejsze pejzaże, a wysadzane cyprysami kręte dróżki oraz łagodnie falujące, zielone pagórki zostają w pamięci na długo.

Przed wieczorem dotrzemy do Pienzy. Urodzony tu papież Pius II w XV wieku zmienił ją z małej, niepozornej wioski w klejnot renesansowej architektury. W miasteczku powita nas aromat sera pecorino. Miejscowi twierdzą, że owcze mleko, z którego jest on wyrabiany, nie ma sobie równych, a to ze względu na rosnące na okolicznych łąkach zioła.

Dzień 5 Spacer wśród toskańskich pejzaży, degustacja wina i średniowieczna twierdza

Tego dnia spróbujemy miejscowych win w jednej z toskańskich winnic, a także zobaczymy kolejną dawkę harmonijnych toskańskich krajobrazów. 

Popołudnie spędzimy w Monteriggioni, wzniesionej w 1219 roku twierdzy, niegdyś należącej do Sieny. Wewnątrz murów będziemy mogli zjeść pyszne lody, ale nie poprzestaniemy na leniuchowaniu. Wyruszymy na trasę wiodącą wokół twierdzy i spojrzymy na Monteriggioni z perspektywy, z jakiej oglądały je w średniowieczu planujące atak wojska Florencji.

Dzień 6 Zobaczymy Arezzo i Asyż

Krótki wypad do sąsiadującej z Toskanią zielonej Umbrii. Odwiedzimy miasto świętych Franciszka i Klary. Przejdziemy śladami Biedaczyny z Asyżu: odwiedzimy renesansową Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej, a także położoną na wzgórzu Bazylikę św. Franciszka. Tu pochowany został święty, a wielcy mistrzowie, tacy jak Cimabue i Giotto, udekorowali świątynię freskami. Na koniec wybierzemy się na krótki spacer do przesiąkniętego franciszkańskim duchem kościółka San Damiano.

Wieczór spędzimy w Arezzo. Zagłębiając się w uliczki miasta, będziemy mogli odnaleźć miejsca, w których kręcono sceny słynnego filmu „Życie jest piękne”. Kto wie, może szukając restauracji serwującej toskańskie specjały, spotkamy na ulicach duchy związanych z Arezzo mistrzów: malarza Piera della Franceski, poety Petrarki albo architekta Vasariego?

Dzień 7 Dzień spędzimy na zwiedzaniu i spacerach w San Gimignano i okolicy

Cały dzień spędzimy w jednym z najbardziej charakterystycznych toskańskich miasteczek – San Gimignano. W tym miejscu, zwanym Średniowiecznym Manhattanem, czas zatrzymał się kilka wieków temu. Miasto zawdzięcza swój przydomek wieżom, wznoszonym przez bogate rodziny kupieckie. Malowniczą panoramę San Gimignano będziemy mogli podziwiać podczas spaceru dookoła miasteczka. Nasza trasa poprowadzi pośród pagórków pokrytych lasami i winnicami. Z tutejszych winogron wytwarza się doskonałe białe wino Vernaccia, którego łyk pozwoli jeszcze lepiej wczuć się w pogodny klimat San Gimignano.

Dzień 8 Zwiedzanie Florencji i wyjazd do Polski

Całodzienny pobyt w stolicy Toskanii – Florencji. To miasto wąskich średniowiecznych uliczek i rozległych placów, zapierającej dech sztuki, eleganckich Florentyńczyków i zaułków wypełnionych prozą życia codziennego. To zgiełk i pędzące skutery oraz miejsca ciszy i kontemplacji. Podczas wspólnego spaceru wpleciemy się w tłum na placu przed katedrą, której ogromna kopuła góruje nad miastem. Odwiedzimy Dawida, genialny posąg Michała Anioła, i przejdziemy się słynnym mostem złotników – Ponte Vecchio. Będziemy również mieli czas, by eksplorować miasto samodzielnie, a także odwiedzić sławną Galerię Uffizi. Florencja może przytłaczać i przynosić natchnienie. Ale z pewnością warto do niej wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego.

Wczesnym wieczorem wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Nocny przejazd do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji - dopłata 400 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacja, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy) - ok. 80 EUR

Liczba uczestników: 24-46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400zł

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ogrody Toskanii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.