Bukowina i Maramuresz

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni1 750
8 dni1 750

O wyprawie

Bukowina i Maramuresz

 • Piękne krajobrazowo piesze wycieczki w Górach Rodniańskich i Gutyjskich
 • „Wesoły cmentarz” w Săpânţa
 • Malowane klasztory Bukowiny
 • Pełne klimatu rumuńskie wsie i miasteczka
 • Unikatowa drewniana architektura Maramuresz
 • Niepowtarzalny rumuński folklor

Podczas naszego wyjazdu poznamy różnorodność kilku regionów Rumunii; przede wszystkim słynącego z architektury drewnianej Maramuresz oraz rozsławionej przez malowane klasztory Bukowiny; przejedziemy również przez północną Transylwanię, gdzie swoje szczególne piętno odcisnęło panowanie węgierskie. Odwiedzimy także Mołdawię, słynącą z produkcji wyśmienitego wina.

Klasztory Bukowiny i mury Maramuresz

Klasztory Bukowiny to symbol tego regionu, nie mający odpowiednika nigdzie indziej. Czworoboczne mury z obronnymi bramami i basztami kryją smukłe, niewielkie bryły cerkwi. Unikalnym zjawiskiem są przede wszystkim malowidła wykonane techniką freskową na zewnętrznych ścianach niektórych cerkwi. Dzięki tym malowidłom wierni, którzy nie mieścili się w środku podczas nabożeństw, mogli poznawać historie i przypowieści biblijne. Doskonały stan zachowania i wyrazistość barw tych malowideł, mimo upływu czasu, budzą uznanie i podziw dla kunsztu dawnych mistrzów. Maramuresz słynie z kolei z architektury drewnianej: kościołów, domów, zagród i bram. Zobaczymy w wielu miejscowościach strzeliste wieże kościelne, które wydają się nieproporcjonalnie wysokie względem bryły kościoła. Sporo zachowało się również drewnianych domostw i całych zagród. Na każdym kroku podziwiać będziemy ciekawie rzeźbione bramy.

Góry

Góry są dominującym elementem krajobrazu Rumunii. Łuk Karpat rozciąga się od zachodu na wschód, tworząc naturalną granicę z Ukrainą, następnie skręca ku południowi i wreszcie na zachód. W ten sposób otacza Wyżynę Transylwańską, która dodatkowo zamknięta jest od zachodu Górami Zachodniorumuńskimi. Kilkakrotnie podczas wyjazdu przekraczać będziemy górskie przełęcze, z których roztaczają się rozległe widoki. W Górach Rodniańskich i Gutyjskich wybierzemy się na dłuższe piesze wycieczki. Dzięki temu bogactwu krajobrazów górskich na szlakach nie spotkamy takich rzesz turystów jak w naszych górach; spotkamy za to pasterzy wypasających owce i konie.

Kultury

W surowym górskim krajobrazie kształtowały się tutejsze style i kultury. Ścierały się tu wpływy polityczne, zmieniały struktury państwowe, osiedlali się tu ludzie różnych nacji i religii. Rumunia jako państwo jest krajem młodym, powstałym niespełna 150 lat temu, ale jest dziedzicem wielowiekowej tradycji kilku księstw które odcisnęły duże piętno na historii; również historii Polski. Wołoszczyzna, Mołdawia, Siedmiogród, Dobrudża, Bukowina, Banat - warto bliżej poznać ich ciekawe i burzliwe dzieje.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Późnym wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.

Dzień 2 Bistriţa i klasztor w Voroneţ

Przejedziemy południową częścią Maramuresz. Zatrzymamy się w Bistriţa gdzie zobaczymy m.in.: zespół średniowiecznych kamienic otaczających rynek oraz kościół farny. Dalej południową stroną Karpat pojedziemy w kierunku Suczawy, po drodze zatrzymamy się przy klasztorze w Voroneţ.

Dzień 3 Suczawa i klasztory Neamt i Agapia

Zwiedzanie Suczawy m.in: ruiny twierdzy tronowej hospodarów mołdawskich, pomnik Stefana Wielkiego, monastyr św. Jana Nowego, cerkiew św. Jerzego, cerkiew św. Demetriusza oraz wiele innych ciekawych miejsc. Po południu przejazd do położonych na południu w pobliżu miasteczka Targu Neamt klasztorów Neamt i Agapia (XVII w.).

Dzień 4 Zwiedzanie Bukowiny

Zwiedzanie Bukowiny: odwiedzimy "polską" wieś Cacica (Kaczyca) i poznamy ciekawą historię mieszkających tam rodaków, zobaczymy sanktuarium maryjne, a chętni będą mogli zwiedzić miejscową kopalnię soli. Zobaczymy miejscowość Marginea słynącą ze sztuki ludowej, a w szczególności z garncarstwa. Oczywiscie na naszej trasie nie zabraknie malowanych cerkwi z których słynie Bukowina: w Suceviţa (UNESCO) i w Moldovita.

Dzień 5 Wycieczka w Górach Rodniańskich

Piesza wycieczka w Górach Rodniańskich w kierunku Gărgălău. Góry te nazywane są również Alpami Rodniańskimi ze względu na rzeźbę terenu i wysokie szczyty osiągające ponad 2 tyś. m.n.p.m. Nasza wycieczka nie jest jednak trudna; to raczej spacer który pozwoli nam odpocząć i będzie przerywnikiem do zwiedzanych miasteczek i klasztorów.

Dzień 6-7 Zwiedzanie Maramuresz i wędrówka w Górach Gutyjskich

Zwiedzanie Maramuresz: wybierzemy się na wycieczkę w Góry Gutyjskie tam zobaczymy wspaniałe formacje skalne w rezerwacie Koguci Grzebień, zobaczymy ciekawe drewniane kościoły m.in. w Budesti (UNESCO) kompleks w Bârsana, zwiedzimy skansen i muzeum komunizmu w Sygiecie (Syghietu Marmaţiei), zwiedzimy również tzw. "wesoły cmentarz" w Săpânţa, drugiego dnia wieczorem ruszymy w drogę powrotną do kraju, po drodze zatrzymamy się jeszcze w Satu Mare.

Dzień 8 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach wczesnoporannych (około 6).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach turystycznych i pensjonatach
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i ew. opłat za fotografowanie - ok. 120 RON

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Wyjazd "Bukowina i Maramuresz" można połączyć z wycieczką "Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie". Połączony program to "Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bukowina i Maramuresz pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.