Winnice Dolnego Śląska

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Winnice Dolnego Śląska

  • Smakowanie najlepszych win Dolnego Śląska w rytmie slow
  • Spotkania z winiarzami-pasjonatami
  • Opieka przewodnika-sommeliera
  • Atrakcje krajoznawcze: zamek Książ, Kościół Pokoju w Świdnicy (UNESCO)
  • Spacery wśród przyrody
  • Zgłębianie tajników świata win

Wyjazdy winiarskie to specjalna propozycja dla tych, którzy cenią relaks wśród pięknej przyrody, niespieszne tempo zwiedzania, a przede wszystkim dobre wino. Jeśli interesujesz się winem albo chcesz wejść w jego świat lub po prostu lubisz poznawać nowe miejsca nie tylko za pomocą oczu, ale także podniebienia, to ten wyjazd jest dla Ciebie. Stawiamy na dobre trunki oraz ekspercką wiedzę o winie i niewymuszoną atmosferę. Przewodnik-sommelier, Łukasz Przewłocki z Explore Wines, podzieli się z Wami swoją wiedzą i pasją, a miejscowi winiarze opowiedzą o swoim terroir. Program każdej wyprawy został przemyślany tak, by stopniowo wchodzić w tajniki degustacji (od podstaw do niuansów), a zagadnienia ogólne przeplatać z tematami charakterystycznymi dla danego regionu. 

Na początek zapraszamy Was do polskich winnic. Jeszcze niedawno trudno było kojarzyć Polskę z produkcją wina. Ale to się zmienia. Dolny Śląsk to obecnie jeden z najważniejszych winiarskich rejonów naszego kraju, a szczepy winorośli, które przyjęły się pod Ślężą, dają zaskakujące efekty. Wybierzemy się więc szlakiem wiodącym u stóp Sudetów, pośród barokowych klasztorów, średniowiecznych zamków, ceglanych domów, na skrzyżowaniu wpływów polskich, niemieckich i czeskich.

I dotrzemy do winnic, które, według nas, najbardziej warto odwiedzić. Uprawia się tu słynne międzynarodowe odmiany, takie jak Chardonnay, Riesling czy Pinot Noir, ale także bardziej specyficzne i oryginalne, np. Regent i Solaris. Będzie słodko, wytrawnie i bąbelkowo. Spróbujemy win lekkich i letnich, a także cięższych beczkowych. W trakcie wyprawy odwiedzimy najważniejszych lokalnych producentów.

Poznamy też małe rodzinne winnice, położone "na końcu świata", założone przez ludzi, którzy realizują swoje marzenia. Dowiemy się o specyfice uprawy winorośli w naszym kraju i obalimy kilka mitów związanych z winemNauczymy się odróżniać, które wino jest warte leżakowania i dowiemy się, czy wszystkie wina muszą być tworzone w beczkach. Dowiemy się, co to znaczy kupaż, Sur Lie oraz Pét-Nat. Będziemy mówić o tym, jak produkuje się wina lodowe i czy można stworzyć wino musujące w Polsce. A wreszcie, ile trzeba wydać, by założyć swoją pierwszą winnicę.

Naszą bazą będzie winnica pięknie położona w krainie wygasłych wulkanów, w cichym i spokojnym miejscu. Bez dwóch zdań, klimat tych okolic sprzyja degustacjom i biesiadom. A tych nie zabraknie - bo przecież wino najlepiej próbować w miejscu, w którym powstaje. 

Program

Dzień 1 Ku Ślęży i winnicom

Wyjedziemy z Warszawy (w godzinach rannych, ok. 7.00) i udamy się w stronę góry Ślęża (od której pochodzi nazwa Śląsk). Niegdyś te okolice były siedzibą Celtów. Właśnie tutaj zaczęli oni produkcję wina i beczek drewnianych w V w p.n.e.! Winnica, którą odwiedzimy, jest dla odmiany bardzo młoda, podobnie jak jej założyciele - nie można im jednak odmówić pasji i odwagi! Po degustacji zjemy tu tez posiłek. 

W czasie spaceru po winnicy poznamy sposoby sadzenia i uprawy wingron, a sommelier opowie nam, jak prawidłowo degustować wino, by wydobyć z niego wszystkie walory.

Następnie przejedziemy na nocleg. Jeśli tylko starczy nam czasu i sił, wybierzemy się jeszcze na spacer po pełnym uroku uzdrowisku - Sokołowsku i zrobimy integracyjne ognisko. 

Dzień 2 Wino, urokliwe starówki i Kościół Pokoju

Po śniadaniu wyruszymy do małej winnicy położonej w pobliżu Gór Sowich. Naszym skromnym zdaniem powstaje tu najlepszy riesling na Dolnym Śląsku. Ale lepiej przekonajcie się sami!

Po degustacji wybierzemy się na spacer po rynku rzadko odwiedzanego, a malowniczego Dzierżoniowa. 

Po południu wybierzemy się do drugiej tego dnia winnicy, gdzie będzie okazja zagłębić się w tematykę win musujących.

Następnie zatrzymamy się, by odbyć przechadzkę po pięknej Świdnicy, a przede wszystkim zobaczyć imponujący Kościół Pokoju, jedną z największych drewnianych świątyń na świecie. 

Dzień 3 Winnice, barok i wygasłe wulkany

Dzień zaczniemy od wizyty w dolnośląskiej perle baroku - zespole klasztornym w Krzeszowie. Po tym, jak napatrzymy się na przebogate zdobienia i znajdziemy nietypowe XVII-wieczne wyobrażenie wielbłąda, wybierzemy się na... degustację.

Tym razem będziemy próbować wina z Krainy Wygasłych Wulkanów. Tutejszy teren jest trudny, ale świetnie nadaje się do uprawy winorośli, gospodarz szybko zdobywa sympatię, a jego wina - zwolenników.

Dzień zakończymy późnym obiadem i degustacją w winnicy położonej na klimatycznej dolnośląskiej wsi. Szachulcowe budynki i szpalery winorośli pięknie się tu komponują. Będziemy mieli czas, żeby pokontemplować ten krajobraz. 

Dzień 4 Wino i zamek

Po śniadaniu wyruszymy do Zamku Książ. Tu ruszymy na krótki spacer, by nacieszyć oczy piękną panoramą zamku i otaczającego go parku krajobrazowego. Chętni będą mogli zwiedzić zamkowe komnaty.

Potem pożegnamy dolnośląskie wina: tym razem odwiedzimy jedną z najbardziej znanych i zarazem jedną z najstarszych winnic w regionie. Będziemy też rozpoznawać aromaty wina ze specjalnym zestawem zapachów dla profesjonalnych sommelierów. 

Przyjazd do Warszawy we wczesnych godzinach wieczornych.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport na trasie Warszawa - Dolny Śląsk - Warszawa (bus)
  • Zakwaterowanie: 3 noclegi w klimatycznym pensjonacie
  • Wyżywienie: 3 śniadania, 6 degustacji w winnicach, 2 obiady w winnicy
  • Opiekę przewodnika-sommeliera
  • Ubezpieczenie: NNW 
  • Składki: TFG, TFP
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym
  • Biletów wstępu i opłat parkingowych: ok. 50 PLN

Liczba uczestników: 14 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 300 PLN

Istnieje możliwość dołączenia do grupy i odłączenia się we Wrocławiu (około 11:30 w dniu 1. i około 15.00 w dniu 4.) - zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Winnice Dolnego Śląska pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.