Algarve, Lizbona i Alentejo

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

 • Algarve - najbardziej słoneczna część Portugalii
 • Różnokolorowe klify wpadające do Oceanu Atlantyckiego
 • Urokliwe miasteczka południowej Portugalii
 • Piesze wędrówki wzdłuż wybrzeża
 • Winnice w Alentejo i pod Lizboną - te wina należą do najlepszych w Portugalii
 • Wybrzeże Lizbońskie: urwiste klify, ukryte pośród skał plaże i wyjątkowa kultura
 • Wzgórza i pałace Sintry (UNESCO) i magiczna Lizbona
 • Sielskie krajobrazy i lasy korkowe Alentejo
 • Miasteczko-twierdza Monsaraz i największy zalew w Europie
 • Noclegi w typowo portugalskim klimacie
 • Ekskluzywne noclegi: Quinta das Murtas w Sintra (UNESCO) oraz w 4* hotelu w historycznej części zabytkowego miasta Évora (UNESCO)
 • Wędrówki po nieodkrytych i często nieoznaczonych szlakach
 • Możliwość poznania codziennego życia Portugalczyków poza turystycznymi kurortami
 • Wyśmienita portugalska kuchnia

Wyjazd ten jest połączeniem wycieczek Algarve - słoneczny balkon Europy oraz Wokół Lizbony i magiczne Alentejo.

Z jednej strony powędrujemy przez nieodkryte, tajemnicze zakątki Portugalii, gdzie spacerując po nieoznaczonych szlakach spotkamy od czasu do czasu miejscowego rolnika, rzadko kiedy turystów. Ujrzymy wysokie klify w przeróżnych kolorach, ciekawe formacje skalne, delikatny szum morza, piaszczyste wydmy, długie białe plaże, różowe flamingi, średniowieczne miasteczka, gdzie czuć bliskość Afryki Północnej. Z drugiej strony zaś zobaczymy najładniejsze, najcenniejsze i popularne miejsca w Portugalii, z których wiele znajduje się na liście UNESCO. Uciekniemy też od mroźnej polskiej zimy, aby wędrować przez krainę pachnącą kwiatami pomarańczy i migdałów.

Balkon Europy

Algarve, czyli południowe wybrzeże Portugalii, leży na najbardziej południowym i zachodnim krańcu Europy. Przez swoje niezwykłe położenie, wysokie klify i słoneczny klimat jest opisywane bardzo trafnie jako „balkon Europy”. Odróżnia sie od reszty Portugalii nie tylko przyrodą (wybrzeża zaliczają się bowiem do najpiękniejszych na świecie), ale także znacznie łagodniejszym klimatem. Na południu Portugalii długo rządzili muzułmańscy Maurowie, co widać do dziś niemal na każdym kroku np. w lokalnej kulturze i architekturze małych, ale ważnych historycznie miast. Wędrując przez Algarve warto także zobaczyć mniej znane miejsca, będące w głębi regionu. Znajdziemy tam piękną krainę zapomnianych przez świat miasteczek i bujnej roślinności, a wzdłuż potężnej rzeki Guadiana - niespodziewane zielone krajobrazy.

Algarve na piechotę

Piękne zaułki Algarve odkryjemy na piechotę – bez pośpiechu, na spokojnie.  Podczas naszych wędrówek szlaki poprowadzą nas m.in. wzdłuż kilku szczególnie ładnych odcinków wybrzeża (klifowe oraz piaszczyste), a także na wyspy pojawiające się i znikające w zależności od stanu morza. Przejdziemy prawie że zapomnianym szlakiem wzdłuż rzeki, aż do urokliwych, zapomnianych wsi oraz do małych miast pełnych historii. Będziemy pokonywać kilkugodzinne trasy z chwilą relaksu np. przy tradycyjnej cataplanie lub kieliszku porto albo na dziko w plenerze. Każdy znajdzie dla siebie niezapomniany widok, którym będzie mógł nasycić oczy w ciszy i spokoju. W Algarve unikniemy pośpiechu, zyskamy spokój i prawdziwy wypoczynek, a także – naładujemy akumulatory promieniami portugalskiego słońca.

Wybrzeże Lizbońskie

Kwintesencję Portugalii poczujemy w Lizbonie i jej okolicy. Wiele osób ceni piękno portugalskiej stolicy, jednak mało kto wie, że tuż pod wrotami miasta znajdują się rezerwaty przyrody i urokliwe miasteczka z kulturowo ciekawymi miejscami. Odnajdziemy tutaj niemal wszystko co tak cenimy w Portugalii: surowe klify, rozmaite ścieżki nad oceanem, ukryte plaże, zielone wzgórza, rybackie miasteczka, gościnne winiarnie, małe klasztory i królewskie pałace.

Tylko krótka chwila jazdy dzieli nas od wybrzeża w kierunku zielonego, łagodnego pasma górskiego „Serra de Sintra“, które zaprasza na wędrówki przez wiecznie zielone lasy, zachwyca bujną roślinnością. U zbiegu tych wzgórz położona jest Sintra – romantyczne i nastrojowe miasteczko. Dowodem popularności tego miejsca już setki lat temu jest zjawiskowy pałac i rezydencje królewskie (UNESCO). Oprócz sielskich i nadmorskich okolic Lizbony, dla wielu jednej z najpiękniejszych europejskich metropolii.

Sielskie Alentejo

Alentejo – największy region Portugalii. Wciąż mało znany wśród turystów region o wspaniałej historii i pięknej przyrodzie – emanujące tradycją, rolnicze, cudownie puste, nieco tajemnicze, czasami przypomina Toskanię sprzed lat. Nie ma tu wielu miast i miasteczek, ale te które odwiedzimy są szczególnie urokliwe. Évora - pulsujące miasto, tygiel kultur z 5000-letnią historią i wieloma zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już od 1986 roku. Trudno się dziwić, że Évora służyła jako wzór w planowaniu wielu kolonialnych miast w Ameryce Łacińskiej. Wieczorną porą pospacerujemy po mieście by w romantycznym oświetleniu ujrzeć place i zabytki Évory. Cztery noce spędzimy w starej części tego uniwersyteckiego miasta. Następnie przejedziemy do Monsaraz, maleńkiego średniowiecznego miasteczka, bardzo ładnie położonego na samym szczycie wzgórza. Zarówno okolice Monsaraz, gdzie znajduje się największy zalew Europy oraz Évory, gdzie zachwyci nas stary rzymski akwedukt i celtycki kamienny krąg zapraszają na dłuższe wędrówki.

Sami Portugalczycy też lubią odwiedzać Alentejo w poszukiwaniu spokoju i ciszy, ale przede wszystkim dla zasmakowania w wybornej lokalnej kuchni. Czerwone wina z Alentejo zaliczają się do najlepszych portugalskich win. Przekonamy się o tym podczas degustacji w lokalnej winnicy.

Program

Dzień 1 Przelot do Portugalii

Przelot z Warszawy do Lizbony. Przejazd do Algarve. Nocleg w Cabanas de Tavira.

Dzień 2 Nad rzeką Guadiana

Krótki przystanek w Rezerwacie przyrody Sapal de Castro Marím w poszukiwaniu kolonii flamingów. Następnie udamy się na wędrówkę wzdłuż rzeki Guadiana do małej wsi w okolicach Odeleite. W miasteczku Alcoutim zrobimy sobie przerwę obiadową (czas wolny).

Dzień 3 Algarve Piaszczyste i Tavira

Dzisiaj wybierzemy się na łatwą wędrówkę przez nadmorski park przyrody Ría Formosa. Lokalnym pociągiem dostaniemy się do mało znanej wioski Luz, skąd przez sady pomarańczowe dostaniemy się szlakiem pieszym na mostek wiodący przez lagunę nadmorską (Ría Formosa). Już na wyspie, wędrując poprzez wydmy, osiagnięmy na piechotę piekną plażę Praia do Barril. Tam zwiedzimy Cmentarzysko Kotwic, które przypomina nam ważną kiedyś rolę połowu tuńczyków w gospodarce Algarve. Wzdłuż długiej piaszczystej plaży dojdziemy do miasteczka Tavira, gdzie zatrzymamy się na kawę lub lody i zwiedzimy centrum małego, urokliwego miasteczka.

Dzień 4 Czerwone klify Falesii

Postój przy kościele w Almancil, gdzie obejrzymy słynne azulejos. Następnie powędrujemy, nad i pod czerwonymi klifami, wzdłuż słynnej plaży Praia da Falésia do Olhos de Água (Albufeira). W drodze na nocleg zatrzymamy się w dwóch miejscach oby obejrzeć ciekawe formacje skalne "Ponte da Piedade" i w miasteczku Lagos - dawnej stolicy Algarve.  Noclegu w Aldeia da Pedralva.

Dzień 5 Sagres i Cabo de São Vicente

Zwiedzanie twierdzy Sagres, położonej tuż przed końcem Europy. Postawimy też nogę na przylądku Cabo de São Vicente (najbardziej na południowy zachód wysunięty punkt Europy). Udamy się na wędrówkę wybrzeżem, wzdłuż klifów (Park przyrody Costa Vicentina).

Dzień 6 Zachód słońca w Arrifana

Rano zwiedzanie ruin zamku i miasteczka Aljezur, popołudniem piesze odkrywanie dzikich wybrzeży zachodniego Algarve, wędrówka wzdłuż czarnych klifów do Arrifana.

Dzień 7 Przez Alentejo do Lizbony

Przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża Portugalii do Lizbony. Wędrówka w regionie Alentejo. Wieczorem czas wolny i nocleg w okolicy Lizbony, możliwość krótkiego zwiedzania miasta.

Dzień 8 Sintra wita wędrowców

Poranek w Lizbonie. Po przylocie uczestników dołączających na "Wokół Lizbony i magiczne Alentejo" przejazd w kierunku Sintry. Nocować będziemy w starym pałacu "Quinta das Murtas", w pobliżu historycznego centrum Sintry (UNESCO), która słynie z pałaców królewskich oraz zielonego pasma górskiego "Serra de Sintra". Wieczorem, Sintra, pełna klimatycznych knajpek i restauracji, zachęca do pierwszego spotkania z miastem i portugalskimi smakołykami.

Dzień 9 Przemierzając Serra de Sintra: od korkowego klasztoru do Sintry

W samym środku zalesionych gór Sintry leży klasztor Franciszkanów, gdzie mnisi mieszkali w bardzo skromnych, wykutych w skałach celach wyłożonych korkiem. Stąd wrócimy na piechotę, cały czas wędrując przez uroczą zieleń pasma Serra de Sintra do historycznej Sintry – prawdziwej perły wśród zabytków Portugalii, wpisanej na listę UNESCO. Po drodze zatrzymamy się przy punktach widokowych, by podziwiać panoramę na okolice Lizbony. Zanim dotrzemy do Sintry zdobędziemy najwyższy punkt w górach Sintry - Cruz Alta oraz zobaczymy ogród i słynny bajkowy Pałac Pena.

Podejścia: 300m Zejścia: 500m Długość trasy: 10 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 10 Cabo da Roca - urwiste wybrzeża Atlantyku

Cały dzień spędzimy wędrując po najbardziej wysuniętym na zachód odcinku wybrzeża kontynentalnej Europy. Przejdziemy bardzo urozmaiconą trasą w okolicy przylądka Cabo da Roca. Skaliste wybrzeża przy Praia da Ursa i malownicza zatoka Adraga przypominają nieco ścieżki znane z południowego wybrzeża - Algarve.  Po drodze będziemy w winnicy Colares – w wiosce, która żyje z uprawy winorośli. Z tutejszych winnic pochodzi wino Colares, słynące z głębokiej i aksamitnej czerwieni. Metą naszej wędrówki będzie sam przyladek Cabo da Roca - najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Mamy sporą szansę, aby dotrzeć tutaj akurat na zachód słońca.

Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 12 km Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 11 Spacerem przez Lizbonę i przejazd do Alentejo

Widzieliśmy już tyle pięknych okolic Lizbony, że dziś nastał czas na poznanie centrum tego niesamowitego miasta. Dotrzemy tam kolejką podmiejską i wybierzemy na wspólny spacer po historycznym centrum miasta. Oczywiście zahaczymy również o miejskie platformy widokowe dzielnic Alfama i Bairro Alto. Wieczorem dojedziemy do Alentejo, tradycyjnej prowincji portugalskiej, nieopodal, na południowy-wschód od Lizbony. Na kolejne cztery dni zamieszkamy w urokliwym miasteczku Évora, historycznej stolicy regionu Alentejo.

Podejścia: 200m Zejścia: 200m Długość trasy: 5 km Czas wędrówki: ok. 2 godziny

Dzień 12 Akweduktem rzymskim do Évory

Piesza wędrówka poprowadzi nas wzdłuż imponującego rzymskiego akweduktu Agua de Prata. Cały akwedukt ma aż 19 km długości! My zaś przejdziemy najbardziej imponującym ostatnim odcinkiem (który sięga 12 m wysokości), kończąc w sercu starego miasta. Dziś pozostanie nam sporo czasu do eksploracji uliczek Évory z biało-żółtymi kamienicami i takimi zabytkami jak katedra Sé, rzymska świątynia, pałac Cadaval, czy mury obronne. Dla chętnych znajdzie się też czas na zwiedzanie kościoła São Francisco, ze słynną kaplicą z kości.

Podejścia: - Zejścia: - Długość trasy: 3 km Czas wędrówki: ok. 1 godziny

Dzień 13 Śladami megalitów i manufaktura korka

Montado – tak w Portugalii nazywają się rozległe leśne krajobrazy zdominowane przez całorocznie zielone gaje dębowe (dęby korkowe i ostrolistne). W takiej scenerii, jakże typowej dla tego regionu, wędrujemy do jednego z największych celtyckich kamiennych kręgów - do kromlechu w Almendres. Ten imponujący kamienny krąg został utworzony aż z 95 megalitów! Następnie udamy się do zielonej doliny, w której położona jest mała wioska Valverde. To tutaj będzie okazja zasmakowania pysznych domowych obiadów w przystępnej cenie serwowanych w lokalnej gospodzie. Posileni ruszymy na poszukiwania kolejnych dowodów jakże długiej, ponad 5000-letniej, historii tego regionu. Udamy się do największego celtyckiego grobowca w Portugalii – do dolmenu w Zambujeiro. Popołudniu wybierzemy się do małej wsi w okolicach, gdzie wciąż wytwarza się korek tradycyjnymi metodami.

Dzień 14 Dziewicze Alentejo – wokół Monsaraz

Rano wyjazd tuż pod hiszpańską granicę, do małej, ufortyfikowanej miejscowości Mourão. Z potężnych murów zamku po raz pierwszy ujrzymy rzekę Gwadianę, która na tym odcinku od niedawna tworzy największy zalew w Europie (Lago de Alqueva), pięknie wpisując się w dziewicze krajobrazy tego regionu. Nasza dzisiejsza wędrówka prowadzi przez kromlech Xerez (celtycki krąg kamienny) do wybrzeża zalewu, gdzie piknikujemy na kwitnącej łące blisko wody. Dalej nieco pod górkę, aż osiągniemy cel – położone na wzgórzu, cudowne średniowieczne miasteczko Monsaraz.

W nagrodę, w rodzinnej winnicy czeka nas degustacja win regionu Alentejo, gdzie można m.in. poznać smak wina o przejrzystej barwie („vinho invisivel”) produkowanego z czerwonych winogron!

Podejścia: 300m Zejścia: 300m Długość trasy: 9 km Czas wędrówki: ok. 3-4 godziny

Dzień 15 Pożegnanie z Portugalią

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Lizbona-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 14 noclegów w hotelach i apartamentach
 • Wyżywienie: 14 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (poza wymienionym): ok. 25 - 30 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu) - ok. 60 EUR
 • Zwyczajowe napiwki - ok. 30 EUR

Liczba uczestników: 11 - 22 osób

Zaliczka: 2000 PLN

Wyjazd ten jest połączeniem wycieczek Algarve - słoneczny balkon Europy oraz Wokół Lizbony i magiczne Alentejo.

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Portugalii. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Algarve, Lizbona i Alentejo pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.