Sylwester w Laponii: w świetle zorzy polarnej

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sylwester w Laponii: w świetle zorzy polarnej

 • Sylwestrowa noc w arktycznej dziczy poza cywilizacją
 • Zwiedzanie wioski Saamów - hodowców reniferów
 • Zorza polarna zamiast fajerwerków
 • Spanie w drewnianych chatach z kominkiem
 • Saunowanie w dziczy!
 • Wycieczki na rakietach śnieżnych i na biegówkach

Zabieramy Was na wycieczkę na sylwestra w arktyczne rejony na północy Finlandii - do Laponii, kraju Saamów, reniferów, mrozu i śniegu. Odwiedzimy tereny położone daleko poza kołem podbiegunowym. To niezamieszkałe rejony, zamarznięte jeziora i pustkowia obfitujące w rozległe płaskowyże, fieldy i niesamowite widoki. Zmierzymy się z surowym subpolarnym klimatem Laponii.

Sylwester w Laponii to propozycja dla poszukiwaczy przygód! Spędzimy 4 noclegi w saamskiej wiosce hodowców reniferów, w rejonie chronionego obszaru Pöyrisjärvi. Zamieszkamy w samoobsługowych drewnianych chatach. Będziemy wspólnie gospodarzyć, gotować, dorzucać do pieca, przynosić śnieg na wodę i rozpalać w saunie.

Sylwestrową noc spędzimy pod niebem usianym gwiazdami i pomalowanym zorzą polarną, przy trzasku ognia w piecyku. Wybierzemy się na noworoczny spacer po okolicy i “zamorsujemy” w śniegu. Ze stopionego lodu przygotujemy ulubioną kawę. Zwiedzimy wioskę Saamów - hodowców reniferów i poznamy miejscowe zwyczaje.

Przez 6 dni nie zobaczymy słońca. W ciągu dnia będzie kilka godzin brzasku, kiedy będziemy wyruszać na wycieczki na rakietach śnieżnych lub nartach biegowych. Ciemna noc będzie zaś trwała kilkanaście godzin - to doskonały czas na obserwację zorzy polarnej - warto zabrać sprzęt fotograficzny. Możemy trafić na każde warunki - śnieżycę, mroźny wiatr, lub słońce i błękitne niebo.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1, 28.12.2023

Przelot z Warszawy do Laponii z przesiadką. Lądujemy za kołem podbiegunowym północnym (lotnisko Kittilä). Przylot pod wieczór, nocleg i pierwsza szansa na obserwację zorzy polarnej.

DZIEŃ 2, 29.12.2023

Zakupy w supermarkecie na najbliższe dni spędzone w chacie w dziczy. Dla chętnych wypożyczenie nart biegowych. Przejazd (około 2,5 h) na północ w rejon obszaru chronionego Pöyrisjärvi, do wioski Saamów, hodowców reniferów. Droga się kończy w wiosce, dalej przez 150 km nie ma dosłownie nic - tylko zamarznięta bezkresna pustka. Na ostatnich kilkuset metrach przerzucimy bagaże do skutera. Otoczeni wzgórzami porośniętymi karłowatą brzozą, zamieszkamy w drewnianych samoobsługowych chatach nad brzegiem zamarzniętego jeziora, na skraju saamskiej wioski. W chatach nie ma prądu, ale są świeczki. Będzie ciepło - ale musimy napalić w piecu. Nie będzie bieżącej wody i prysznica, ale gorąca sauna i śnieg! Założymy rakiety śnieżne lub narty i pójdziemy na pierwszą wycieczkę po zimowej okolicy.

DZIEŃ 3, 30.12.2023

Za kołem podbiegunowym pod koniec grudnia panuje noc polarna. Jednak w godzinach od 10 do 15 jest znacznie jaśniej, panuje tzw. zmierzch cywilny. To czas na zimowe aktywności, które dostosujemy do warunków pogodowych. To wy wybierzecie, czy będziecie odpoczywać bardziej lub mniej aktywnie. Pilot zabierze chętnych uczestników na wypady na rakietach śnieżnych (zapewniamy je dla wszystkich!), oraz na nartach biegowych (dla tych co wypożyczyli). Przy dobrej pogodzie wyjdziemy na wzgórza, przy gorszej pójdziemy na wycieczkę po zamarzniętej tafli jeziora. Wieczorem rozpalimy w saunie i zasiądziemy wspólnie przy chatkowym kominku.

DZIEŃ 4, 31.12.2023

Aby przybliżyć wam tajniki hodowli reniferów, trudy życia na dalekiej północy, saamskie tradycje i poznać codzienne życie Saamów, razem z miejscowym przewodnikiem zapraszamy na wycieczkę po saamskiej wiosce w saniach skutera. W naszej osadzie mieszka 25 mieszkańców, zajmujących się głównie hodowlą reniferów. Miejscowe stado liczy 4000 osobników, ale tylko część stada będzie we wioskowych zagrodach. Większość biega wolno hen daleko na wzgórzach. Wieczorem przygotowanie do baaaardzo długiej nocy sylwestrowej ;) Zastawimy stół ulubionymi potrawami, z zewnatrz przyniesiemy lód do drinków, zatańczymy w śniegu! Fajerwerki zastąpi nam zorza polarna!

DZIEŃ 5, 01.01.2024

Na rozbudzenie zapraszamy na wytarzanie się w śniegu i kawę na pozyskanej ze śniegu wodzie. Pójdziemy na noworoczny spacer po arktycznej okolicy. Przy dobrej pogodzie kilkukilometrowa wycieczka na pobliskie wzgórze, z którego rozciągają się widoki na dziesiątki kilometrów lapońskich bezkresów obszaru Pöyrisjärvi. Rozpalimy w saunie na Nowy Rok, kontynuujemy polowanie na zorzę polarną. Kilkanaście godzin zmroku i ciemności powinno w zupełności wystarczyć do zaobserwowania tego pięknego zjawiska. Zachęcamy do zabrania aparatów fotograficznych!

DZIEŃ 6, 02.01.2024

Rano opuszczamy nasze chatki. Transfer na lotnisko (około 2,5 h). Przelot do Polski z przesiadką w Helsinkach.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa - Kittilä - Warszawa z wszystkim opłatami
 • bagaż rejestrowany do 20 kg
 • zakwaterowanie 1x w hotelu w Kittili, 4x w drewnianej samoobsługowej drewnianej chacie
 • 1x śniadanie w hotelu
 • transfery busem wg programu
 • transfer bagaży skuterem śnieżnym w saamskiej wiosce
 • rakiety śnieżne podczas pobytu w saamskiej wiosce (4 dni)
 • saunowanie w dziczy
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie (poza 1x śniadanie w hotelu)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wynajem nart biegowych na miejscu (około 100-115 EUR / 4 dni)
 • transport bagażu sportowego w przypadku zabierania np. nart biegowych (180 EUR łącznie w 2 strony)

MIEJSCE WYLOTU I TRANSPORT:

 • Miejsca rozpoczęcia wycieczki to: Warszawa. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
 • Trasę z lotniska do saamekiej wioski pokonamy busem.
 • Bagaże w saamskiej wiosce do chat przetransportuje skuter śnieżny.

ZAKWATEROWANIE:

 • 1 noc w hotelu/pensjonacie/apartamentach w rejonie Kittilä
 • 4 noce w drewnianych chatach w saamskiej wiosce w dziczy. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno. Prosimy sobie wyobrazić dobrze wyposażony domek letniskowy - taki właśnie będzie standard.

Chaty wyposażone są w pojedyncze lub piętrowe łóżka z materacami, poduszki i koce. Chaty posiadają piec i kuchenkę gazową, aneks kuchenny i podstawowe naczynia (garnki, patelnię, sztućce). W chacie są stoły, krzesła, ławy.

W bliskim otoczeniu chaty znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać poprzez topienie śniegu lub z przerębla. Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. Przy chacie (na zewnątrz) znajduje się sauna do dyspozycji uczestników.

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie jest we własnym zakresie (poza jednym śniadaniem w hotelu po przylocie). Przed wyjazdem do saamskiej wioski będzie możliwość zrobienia spożywczych zakupów w miejscowym bardzo dobrze wyposażonym markecie w miejscowości Kittilä. W chacie przygotowujemy posiłki samodzielnie. Do dyspozycji będzie kuchnia z kuchenką gazową, tylko bez bieżącej wody. Wodę pozyskujemy ze śniegu lub przerębla.

FORMA WYJAZDU:

Wyjazd można spędzić bardziej lub mniej aktywnie. Można odpoczywać w chatach, jak i chodzić z pilotem na wycieczki na biegówkach lub rakietach śnieżnych podczas kilku godzin brzasku. 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba klientów na wycieczce wynosi 7, maksymalnie 15-16 osób. 

POGODA:

Odwiedzany region jest jednym z zimniejszych w Finlandii. Panuje tam klimat subpolarny. Temperatura w grudniu może wahać się między -5°C i -20°C. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sylwester w Laponii: w świetle zorzy polarnej pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.