Sardynia - sekret długowieczności

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni5 200

O wyprawie

Sardynia - sekret długowieczności

 • Będziemy wędrować po dzikich górskich terenach i najpiękniejszych wapiennych klifach
 • Dotrzemy do najgłębszego kanionu Europy, Su Gorropu, oraz na ukryte, bajeczne plaże
 • Odwiedzimy multietniczną stolicę Sardynii – Cagliari oraz sardyńską "małą Barcelonę” – Alghero
 • Posmakujemy tradycyjnej kuchni wyspy i spróbujemy słynnego wina cannonau
 • Odbędziemy podróż przez sardyńską archeologię: zobaczymy pradawne nuragi oraz grobowce olbrzymów
 • Poznamy życie sardyńskich pasterzy od kuchni
 • Spróbujemy odkryć sardyńską receptę na długowieczność

Sardynia, druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, kryje wiele sekretów. Jednym z nich jest ponadprzeciętna długość życia jej mieszkańców. Sardyńską receptę na długowieczność badają naukowcy z całego świata. W trakcie wyprawy będziemy ją zgłębiać i my. Ale długowieczność to nie jedyny sekret Sardynii. Tajemnicą owiane są wznoszone tysiące lat temu kamienne nuragi, a wzdłuż wybrzeża, w niewielkich zatoczkach, kryją się trudno dostępne plaże.

Właśnie wybrzeże jest chlubą Sardynii. Znajdziemy tu wszystko: od ciągnących się po horyzont piaszczystych plaż i szmaragdowych wód, przywodzących na myśl Karaiby, po schodzące bezpośrednio do morza majestatyczne klify.

Ale Sardynia to również górzysty interior, poprzecinany dolinami, pokryty korkowym i dębowym lasem, usiany miasteczkami, których mieszkańcy przez wieki zachowywali odrębną kulturę. Korzenie tej kultury siegają czasów, gdy świat nie słyszał jeszcze o Rzymianach ani Grekach, a jej pozostałości, w postaci megalitycznych nuragów, trwają do dziś. Zaś sardyński krajobraz, z dumnymi wiekowymi drzewami i niesamowitymi formacjami skalnymi, potrafi sprawić, że te pradawne czasy nie wydają się tak odległe.

Oczywiście, Sardynia, choć całkowicie odmienna, pozostaje częścią Włoch. Dlatego kuchnia i wino są nieodłącznym elementem poznawania tej wspaniałej wyspy.

Program

Dzień 1 Powitanie na Sardynii

Przelot z Warszawy (Modlin) do Cagliari. Wieczorny spacer po mieście (w zależności od godziny przylotu) i nocleg w stolicy Sardynii.

Dzień 2 Atrakcje półwyspu Sinis i źródła sardyńskiej kultury

Rankiem wyruszymy eksplorować wyspę. Udamy się na północ, w kierunku miasteczka San Giovanni di Sinis. Wąski półwysep wcina się tutaj w morze. Znajdziemy tu ruiny fenickiego, a później rzymskiego miasta Tharros, długie piaszczyste plaże oraz wczesnochrześcijański kościółek. Nad wszystkim zaś góruje XV-wieczna hiszpańska wieża obserwacyjna.

Po eksploracji półwyspu przejedziemy do Santa Cristina. Tu, pośród gaju oliwnego, odnajdziemy pamiątki kultury nuragijskiej - kamienną wieżę (nurag) oraz unikalną, liczącą ponad 3 tysiące lat świętą studnię.

Następnie pojedziemy malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża i zatrzymamy się w Bosie, najbardziej kolorowym miasteczku Sardynii.

Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu w Alghero, po czym udamy się na spacer po mieście.

Trasa: długość: 5 km; suma podejść: ok. 50 m; suma zejść: ok. 50 m

Dzień 3 Katalońskie Alghero i klify na Capo Caccia

Rankiem pojedziemy na wapienny przylądek Capo Caccia. Z tego wapiennego klifu, położonego na północno-wschodni krańcu Sardynii, rozciągają się niesamowite widoki na morze i skały.

Następnie cofniemy się w przeszłość, do epoki brązu. Podczas wizyty w Palmaverze zobaczymy pozostałości wioski sprzed 3500 lat.

Po południu wrócimy do Alghero i wybierzemy się na wspólne odkrywanie uroków stolicy Riwiery Koralowej. Ufortyfikowana starówka, nazywana sardyńską „małą Barceloną”, leży na wysuniętej w morze skale. Alghero pozostaje najbardziej katalońskim miastem na Sardynii. Mieszkańcy posługują się językiem katalońskim, pisane są w nim także nazwy ulic. Eksplorując miasto, znajdziemy czas na spacer wzdłuż nadmorskich murów obronnych, zwiedzenie katedry, przechadzkę wąskimi uliczkami starówki czy odwiedzenie sklepików z biżuterią z korala.

Wieczorem, gdy restauracje zaczną zapełniać się gośćmi, będziemy mogli znaleźć knajpkę dla siebie i spróbować bottargi (suszonej ikry) lub innych miejscowych morskich specjałów.

Dzień 4 Wśród dębów korkowych i fantastycznych skał

Tego dnia wyruszymy na północny kraniec wyspy. 

Naszym celem będzie przylądek Capo Testa. Wyrzeźbione przez wiatr i wodę granitowe skały przybierają tu przeróżne kształty. Krajobraz zdaje się wręcz nierealny, malutkie plaże zachęcają do odpoczynku, a skalne rumowiska - do eksploracji w poszukiwaniu najbardziej fantazyjnych form. Niektórym przypominają one współczesne rzeźby. 

Po całym dniu dotrzemy do Dorgali, gdzie spędzimy kolejne noce. 

Dzień 5 Rejs do ukrytych plaż i degustacja sardyńskich win

Rano wyruszymy do nadmorskiej miejscowości Cala Gonone, a stamtąd na rejs wzdłuż jednego z najpiękniejszych odcinków sardyńskiego wybrzeża. Znajdziemy tu piaszczyste plaże ukryte między skałami i kontrastujący z nimi turkusowy odcień wody. Popłyniemy wzdłuż wybrzeża łódką, a u celu czeka nas odpoczynek na pięknej plaży w Zatoce Księżycowej (Cala Luna). Po drodze zatrzymamy się w grocie Bue Marino (Wołu Morskiego). Wewnątrz można podziwiać stalagmity przypominające organy, podziemne jeziora, a także ryty naskalne z okresu neolitu przedstawiające rytualny taniec słońca. (Uwaga: przy niekorzystnych warunkach na morzu kursy łódek z plaży i do groty moga być odwołane).

Po południu odwiedzimy winiarnię w Dorgali. Włoski poeta Gabriele d’Annunzio napisał o winie cannonau: „Jestem pewien, że jeśli wypijecie łyk, nie będziecie chcieli nigdy więcej odstąpić od cienia białych klifów i wybierzecie na swój erem jedną z jaskiń, które Sardyńczycy nazywają domami czarodziejek”.

Przekonamy się, czy i na nas sardyńskie wino podziała podobnie.

Dzień 6 Kanion Su Gorropu

Tego dnia obierzemy kierunek na najpiękniejszy widokowo odcinek Drogi Wschodniej, wijącej się między szczytami gór Supramonte zwanych „Sardyńskimi Dolomitami". Zatrzymamy się na przełęczy Genna Silana. Stąd zejdziemy górską ścieżką wśród wiekowych dębów ostrolistnych do kanionu Su Gorropu, jednego z najbardziej spektakularnych i najgłębszych w Europie. Jego szerokość wynosi od kilkudziesięciu do zaledwie 4–5 m, a wysokość ścian dochodzi do 500 m.

Trasa: długość: 13 km; suma podejść: ok. 420 m; suma zejść: ok. 1200 m

Dzień 7 Murale Orgosolo i pastwiska Pratobello

Rano wyruszymy na wędrówkę przez płaskowyż Pratobello (Piękna Łąka). Przy odrobinie szczęścia na górskich pastwiskach zobaczymy stada owiec, kóz, osłów i przyjaźnie nastawionych dzikich świnek. Kulminacyjnym punktem spaceru będzie wejście na Monte Novo San Giovanni, górę stołową, która zapewnia spektakularne widoki na masyw Supramonte i Gennargentu.

Po wędrówce czeka nas zasłużony posiłek - wielu wrażeń kulinarnych (i nie tylko) dostarczy tradycyjny obiad u pasterzy z Orgosolo.

Następnie przejdziemy się po samym miasteczku Orgosolo, historycznej siedzibie sardyńskich bandytów, którzy niegdyś chronili się na niedostępnych terenach w okolicy miasta. Od wieków żyje tu zamknięta społeczność, kierująca się swoistym kodeksem honorowym. Dziś miasto słynie też z ok. 150 kolorowych malowideł ściennych (murali), ilustrujących tradycje regionu, historię Włoch i problemy współczesnego świata.

Po południu wyjedziemy w kierunku Cagliari i tam zostaniemy na nocleg.

Trasa: długość: 9 km; suma podejść: ok. 300 m; suma zejść: ok. 300 m

Dzień 8 Pożegnanie z Sardynią i powrót do Polski

Dzień zaczniemy od spaceru po zabytkowym centrum stolicy Sardynii, Cagliari. Zobaczymy historyczne centrum miasta - położoną na wzgórzu dzielnicę Castello.

Po południu przejedziemy na lotnisko, skąd udamy się w drogę powrotną do Polski (lotnisko Warszawa-Modlin).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Cagliari - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3***
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 20-30 EUR/dzień)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty klimatyczne, bilety na łódki, przewodnicy lokalni (kanion Gorropu, Cagliari, Alghero itp.) - ok. 150 EUR

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sardynia - sekret długowieczności pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.