Program
Dzień 1 Powitanie na Sardynii
Przelot z Warszawy (Modlin) do Cagliari. Wieczorny spacer po mieście i nocleg w stolicy Sardynii.
Dzień 2 Atrakcje półwyspu Sinis i źródła sardyńskiej kultury
Rankiem wyruszymy eksplorować wyspę. Udamy się na północ, w kierunku miasteczka San Giovanni di Sinis. Wąski półwysep wcina się tutaj w morze. Znajdziemy tu ruiny fenickiego, a później rzymskiego miasta Tharros, długie piaszczyste plaże oraz wczesnochrześcijański kościółek. Nad wszystkim zaś góruje XV-wieczna hiszpańska wieża obserwacyjna.
Po eksploracji półwyspu przejedziemy do Santa Cristina. Tu, pośród gaju oliwnego, odnajdziemy pamiątki kultury nuragijskiej - kamienną wieżę (nurag) oraz unikalną, liczącą ponad 3 tysiące lat świętą studnię.
Następnie pojedziemy malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża i zatrzymamy się w Bosie, najbardziej kolorowym miasteczku Sardynii.
Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu w Alghero, po czym udamy się na spacer po mieście.
Trasa: długość: 5 km; suma podejść: ok. 50 m; suma zejść: ok. 50 m
Dzień 3 Katalońskie Alghero i klify na Capo Caccia
Rankiem pojedziemy na wapienny przylądek Capo Caccia, gdzie wykute w skalnej ścianie, liczące 656 stopni Sarnie Schody prowadzą do Jaskini Neptuna. Odbędziemy pierwszą pieszą wędrówkę: pójdziemy szlakiem przez makię śródziemnomorską wzdłuż klifu, podziwając rozciągające się we wszystkich kierunkach widoki na morze i skały.
Następnie cofniemy się w przeszłość, do epoki brązu. Podczas wizyty w Palmaverze zobaczymy pozostałości wioski sprzed 3500 lat i pierwszy na naszej trasie nurag.
Po południu wrócimy do Alghero i wybierzemy się na wspólne odkrywanie uroków stolicy Riwiery Koralowej. Ufortyfikowana starówka, nazywana sardyńską „małą Barceloną”, leży na wysuniętej w morze skale. Alghero pozostaje najbardziej katalońskim miastem na Sardynii. Mieszkańcy posługują się językiem katalońskim, pisane są w nim także nazwy ulic. Eksplorując miasto, znajdziemy czas na spacer wzdłuż nadmorskich murów obronnych, zwiedzenie katedry, przechadzkę wąskimi uliczkami starówki czy odwiedzenie sklepików z biżuterią z korala.
Wieczorem, gdy restauracje zaczną zapełniać się gośćmi, będziemy mogli znaleźć knajpkę dla siebie i spróbować bottargi (suszonej ikry) lub innych miejscowych morskich specjałów.
Trasa: długość: 4 km; suma podejść: ok. 100 m; suma zejść: ok. 100 m
Dzień 4 Wśród dębów korkowych i fantastycznych skał
Tego dnia wyruszymy na północny kraniec wyspy.
Po drodze zatrzymamy się przy Santissima Trinita di Saccargia - według wielu najpiękniejszym kościele Sardynii. Ta XII-wieczna pasiasta świątynia bywa też nazywana bazyliką od Łaciatej Krowy. Dowiecie się, skąd wzięła się ta nazwa.
Następnie pojedziemy w stronę północnego wybrzeża wyspy, przez okolice porośnięte makią i dębem korkowym.
Naszym celem będzie przylądek Capo Testa. Wyrzeźbione przez wiatr i wodę granitowe skały przybierają tu przeróżne kształty. Krajobraz zdaje się wręcz nierealny, malutkie plaże zachęcają do odpoczynku, a skalne rumowiska - do eksploracji w poszukiwaniu najbardziej fantazyjnych form. Niektórym przypominają one współczesne rzeźby.
Późnym popołudniem dotrzemy do Dorgali, gdzie spędzimy kolejne noce.
Dzień 5 Wędrówka do ukrytych plaż i degustacja sardyńskich win
Rano wyruszymy do nadmorskiej miejscowości Cala Gonone, a stamtąd na wędrówkę do urokliwej, otoczonej wapiennymi skałami zatoczki Caletta Fuili. Rozpoczyna ona jeden z najpiękniejszych odcinków sardyńskiego wybrzeża. Znajdziemy tu piaszczyste plaże ukryte między skałami i kontrastujący z nimi turkusowy odcień wody. Nasza trasa poprowadzi wzdłuż wybrzeża, wśród gęstych zarośli makii śródziemnomorskiej. Po wędrówce czeka nas odpoczynek na pięknej plaży w Zatoce Księżycowej (Cala Luna). W drogę powrotną udamy się statkiem, by móc podziwiać przebytą trasę i jaskinie od strony morza. Po drodze zatrzymamy się w grocie Bue Marino (Wołu Morskiego). Wewnątrz można podziwiać stalagmity przypominające organy, podziemne jeziora, a także ryty naskalne z okresu neolitu przedstawiające rytualny taniec słońca. (Uwaga: przy niekorzystnych warunkach na morzu kursy łódek z plaży i do groty moga być odwołane).
Po południu odwiedzimy winiarnię w Dorgali. Włoski poeta Gabriele d’Annunzio napisał o winie cannonau: „Jestem pewien, że jeśli wypijecie łyk, nie będziecie chcieli nigdy więcej odstąpić od cienia białych klifów i wybierzecie na swój erem jedną z jaskiń, które Sardyńczycy nazywają domami czarodziejek”.
Przekonamy się, czy i na nas sardyńskie wino podziała podobnie.
Trasa: długość: 10 km; suma podejść: ok. 150 m; suma zejść: ok. 150 m
Dzień 6 Kanion Su Gorropu i tajemniczy grobowiec olbrzymów
Rano odwiedzimy miejsce związane z rozpływającą się w mroku dziejów tajemnicą. To imponujący przykład grobowca olbrzymów. Tak Sardyńczycy nazywali rozsiane po wyspie prehistoryczne miejsca pochówku. Według wyobrażeń ludowych, wielkie granitowe płyty, użyte do budowy grobowca, mogli ustawić tylko giganci.
Potem obierzemy kierunek na najpiękniejszy widokowo odcinek Drogi Wschodniej, wijącej się między szczytami gór Supramonte zwanych „Sardyńskimi Dolomitami". Zatrzymamy się na przełęczy Genna Silana. Stąd zejdziemy górską ścieżką wśród wiekowych dębów ostrolistnych do kanionu Su Gorropu, jednego z najbardziej spektakularnych i najgłębszych w Europie. Jego szerokość wynosi od kilkudziesięciu do zaledwie 4–5 m, a wysokość ścian dochodzi do 500 m.
Trasa: długość: 10 km; suma podejść: ok. 200 m; suma zejść: ok. 600 m
Dzień 7 Murale Orgosolo i pastwiska Pratobello
Rano wyruszymy na wędrówkę przez płaskowyż Pratobello (Piękna Łąka). Przy odrobinie szczęścia na górskich pastwiskach zobaczymy stada owiec, kóz, osłów i przyjaźnie nastawionych dzikich świnek. Kulminacyjnym punktem spaceru będzie wejście na Monte Novo San Giovanni, górę stołową, która zapewnia spektakularne widoki na masyw Supramonte i Gennargentu.
Po wędrówce czeka nas zasłużony posiłek - wielu wrażeń kulinarnych (i nie tylko) dostarczy tradycyjny obiad u pasterzy z Orgosolo.
Następnie przejdziemy się po samym miasteczku Orgosolo, historycznej siedzibie sardyńskich bandytów, którzy niegdyś chronili się na niedostępnych terenach w okolicy miasta. Od wieków żyje tu zamknięta społeczność, kierująca się swoistym kodeksem honorowym. Dziś miasto słynie też z ok. 150 kolorowych malowideł ściennych (murali), ilustrujących tradycje regionu, historię Włoch i problemy współczesnego świata.
Po południu wyjedziemy w kierunku Cagliari i tam zostaniemy na nocleg.
Trasa: długość: 9 km; suma podejść: ok. 300 m; suma zejść: ok. 300 m
Dzień 8 Pożegnanie z Sardynią i powrót do Polski
Dzień zaczniemy od spaceru po zabytkowym centrum stolicy Sardynii, Cagliari. Zobaczymy historyczne centrum miasta - położoną na wzgórzu dzielnicę Castello.
Po południu przejedziemy na lotnisko, skąd udamy się w drogę powrotną do Polski (lotnisko Warszawa-Modlin).