Pejzaże Toskanii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni1 490

O wyprawie

Pejzaże Toskanii

 • Wizyta w winnicy Ferenza Mate – autora książek „Wzgórza Toskanii” i „Winnica w Toskanii”
 • Wizyta  i degustacja w fabryce sera pecorino
 • Civita di Bagnoregio – „miasto, które umiera”
 • Urokliwe i mniej znane zakątki Toskanii i Umbrii
 • Orvieto – dawna siedziba papieży
 • Bolonia i Florencja – włoskie miasta kultury i sztuki
 • Piesze wędrówki pośród winnic i toskańskich wzgórz
 • Odpoczynek nad Jeziorem Bolsena
 • Znakomite specjały kuchni włoskiej
 • Galeria Uffizi – dzieła mistrzów m.in. Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rubens

Toskania kojarzy się z Florencją, Sieną i San Gimignano, ale już mniej z nas zna tak wspaniałe miejsca jak Sovana, Pitigliano czy Civita di Bagnoregio. Podczas wyjazdu odkrywać będziemy mniej znane ale równie ciekawe i malownicze miejsca tego regionu. Będziemy spacerować pośród gajów oliwnych wąskimi ścieżkami prowadzącymi do średniowiecznych miasteczek. Będziemy przyglądać się jak produkuje się oliwę i owczy ser pecorino, a wino degustować będziemy u samego Ferenza Mate, znanego pisarza i producenta win. Wyjazd ten to kontynuacja wyjazdu pt „Ogrody Toskanii”, ten sam rejon ale ile nowych pejzaży i miejsc…

Nieznana Toskania

Historia Toskanii nierozerwalnie wiąże się z ludem Etrusków. Pojedziemy do Sovany , malutkiej miejscowości której historia sięga czasów Etrusków. Stamtąd udamy się do Pitigliano. Zanurzymy się w toskańskiej przyrodzie i historii. Przejdziemy drogą, która pamięta czasy założycieli większości miast i miasteczek... Spacerować będziemy po Le Vie Cave – drogach wykutych w skale. W Pitigliano będziemy mogli degustować wspaniałe białe wino Bianco di Pitigliano DOC – często niesłusznie pomijane w przewodnikach czy przy degustacjach. A przecież bez wątpienia może ono konkurować z takimi potęgami jak Chianti czy Vernaccia di San Gimigniano.

Umbria i Lacjum

Dwa razy opuścimy Toskanię. W Lacjum odwiedzimy leżące nad jeziorem Bolsena "Miasto Cudu Eucharystycznego". Pojedziemy także do Civita di Bagnoregio – „La citta che muore”, czyli do „Miasta, które umiera” – umiera, ponieważ zbudowane jest na nietrwałym, kruchym tufowym podłożu, oraz dlatego, że już prawie nikt tam nie mieszka... W Umbrii odwiedzimy Spoleto, Trevi i Perugię oraz malownicze Orvieto, położone na tufowym wzniesieniu miasteczko, które może poszczycić się prawdziwą perłą architektury gotyckiej - słynną „Duomo” oraz starożytnymi podziemnymi chodnikami wykutymi w skale.

Pienza, Florencja i toskańskie smaki

Nie zabraknie także tego, co najbardziej toskańskie, czyli lokalnych produktów. Serów pecorino oraz oliwy będziemy próbować u źródła – w okolicach, w których są wytwarzane. Na degustację wina pojedziemy do słynnej winnicy Ferenca Mate – pisarza, który długo podróżował po świecie, by w końcu w Toskanii odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Będziemy także wędrować po toskańskiej wsi. Pokonamy nowe trasy, nieznane uczestnikom wyprawy „Ogrody Toskanii”. Znów odwiedzimy Pienzę, ale tym razem będzie ona początkiem szlaku, wiodącego wśród najbardziej klasycznych toskańskich pejzaży. Na koniec wybierzemy się też do Florencji. Dlaczego? Ponieważ do tego miasta można wracać wielokrotnie i ciągle odkrywać coś nowego. Tym, którzy już byli we Florencji, zaproponujemy nową trasę zwiedzania.

Wyjazd ten można połączyć z wycieczką Winnice Piemontu i Cinque Terre. Tytuł połączonego wyjazdu to Wzgórza Toskanii i winnice Piemontu.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 19:00 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 20:15) lub Bielsku-Białej (ok. 21:45).

Dzień 2 Wizyta w Bolonii i przyjazd do Toskanii

W drodze do Toskanii zatrzymamy się w Bolonii – stolicy regionu Emilia-Romania. To przyjazne miasto o czerwonych murach w specjalny sposób dba o swoich gości. Oferuje schronienie przed słońcem lub deszczem pod ciągnącymi się wzdłuż ulic gotyckimi i renesansowymi arkadami. W ich cieniu rozłożyły się kawiarniane stoliki, lecz nim przyjdzie czas na odpoczynek przy filiżance lub kieliszku, odwiedzimy wspólnie główny plac Bolonii z ratuszem, posągiem Neptuna oraz olbrzymią bazyliką św. Petroniusza. Niedaleko stąd do najstarszego uniwersytetu Europy oraz do Bazyliki św. Dominika, gdzie pochowany jest założyciel zakonu dominikanów.

Dzień 3 Pienza, San Quirico D'Orcia i wizyta w winnicach Ferenca Mate

Dzień zaczniemy od czegoś dla ciała i ducha. Odwiedzimy posiadłość Ferenca Mate, autora takich bestsellerów jak „Winnica w Toskanii” czy „Wzgórza Toskanii”. Pisarz osiadł wraz z rodziną w odległym zakątku toskańskiej wsi, wyremontował kilkusetletni dom i zajął się uprawą winorośli. Efekty tej pasji będziemy mogli ocenić podczas degustacji. Udamy się także do zagubionego wśród toskańskich wzgórz opactwa Sant'Antimo. Wzniesiony w XII wieku klasztor przez ponad pięć wieków pozostawał opuszczony i dopiero niedawno wróciło do niego życie.
Po południu zajrzymy do znanej już uczestnikom „Ogrodów Toskanii” Pienzy, Ulice miasteczka wypełnia zapach owczego sera pecorino. Po spróbowaniu miejscowych specjałów wyruszymy w trasę pieszą. Powedrujemy szlakiem wśród łagodnych pagórków, pól i cyprysów. Po drodze zatrzymamy się przy XI-wiecznym kościółku Pieve di Corsigniano, w którego surowych murach ochrzczeni zostali dwaj papieże. Szlak zaprowadzi nas do miasteczka San Quirico d’Orcia, gdzie na głównym placu będziemy mogli oddać się w pełni zasłużonemu wypoczynkowi.

Dzień 4 Civita di Bagnoregio - "miasto, które umiera" i Orvieto

Tego dnia czeka nas wizyta w Civita di Bagnoregio – „mieście, które umiera”. Miasteczko stoi na szczycie wzgórza, które kruszy się pod wpływem erozji, a roztaczający się wokół pejzaż jest cichy i wręcz nierealny. W Civita di Bagnoregio pozostało już tylko kilku stałych mieszkańców. Czy umierające miasto można jeszcze uratować?
Popołudnie spędzimy w Orvieto. Na głównym placu będziemy podziwiać arcydzieło gotyckiej architektury – katedrę, którą z zachwytem opisywał Zbigniew Herbert. Znajdzie się też czas na degustację oliwy, samodzielną włóczęgę po urokliwych zaułkach i poszukiwanie przytulnej knajpki, serwującej miejscowe rarytasy.

Dzień 5 Wino i spacery w rejonie Crete Senesi

Popołudnie spędzimy w rejonie Crete Senesi, czyli Glinianek Sieneńskich, gdzie nasycimy zmysły esencją Toskanii. W czasie spaceru towarzyszył nam będzie zapach roślinności, omiatający łagodne pagórki wiatr oraz widok samotnych posiadłości, których dzieje giną w odległej przeszłości.
Brunello, Chianti Classico, Vino Nobile di Montepulciano i wiele innych... Pod względem win Toskania to jeden z najważniejszych regionów Włoch. Warto zgłębiać ich tajniki i znajdować te, które smakują nam najbardziej. Popołudnie poświęcimy więc na degustację.

Dzień 6 Spoleto, Trevi i Perugia

Cały dzień spędzimy w zielonej Umbrii. Na początek odwiedzimy Spoleto, które już z daleka przywita nas widokiem olbrzymiego akweduktu, rozpiętego między dwoma wzgórzami. W trakcie spaceru po mieście zajrzymy do lśniącej w słońcu, białej katedry, pobłądzimy w ciasnych uliczkach, a może trafimy też na Don Matteo, detektywa w sutannie, pierwowzór polskiego ojca Mateusza.
Ze Spoleto nasza trasa poprowadzi do Trevi – urokliwego miasteczka, wspinającego się po stromym wzgórzu i otoczonego gajami oliwnymi.
Wieczór spędzimy w Perugii. To miasto pełne studentów, gdzie pozytywna energia i żywiołowość łączą się ze średniowieczną zabudową w fascynującą mieszankę. Siedząc na schodach tutejszej katedry można obserwować włoski rytuał passeggiaty – popołudniowego spaceru po głównym deptaku miasta. Zachód słońca nad rdzawoczerwonymi dachami Perugii, oglądany z tarasów widokowych w najwyższej części miasta, pozostaje w pamięci na długo.

Dzień 7 Sovana, Pitigliano i Jezioro Bolsena

To dzień ukrytych perełek Toskanii. Poranną kawę wypijemy w Sovanie, niewielkim miasteczku, które od pięciuset lat pozostaje niemal niezmienione. Stąd wyruszymy na spacer do Pitigliano. Nasza trasa będzie prowadzić m.in. drogą wykutą w skale przez Etrusków – lud, który żył tu jeszcze przed Rzymianami. W wąskich zaułkach Pitigliano spotkamy zapewne więcej kotów niż ludzi. Warto zainteresować się tutejszym winem – doskonałym, białym Bianco di Pitigliano DOC.
Po południu odwiedzimy miasto Bolsena, położone nad jeziorem o tej samej nazwie. To tu wydarzył się cud eucharystyczny, na pamiątkę którego obchodzi się dziś święto Bożego Ciała. Wspólnie obejrzymy upamiętniający cud kompleks świątynny, znajdziemy też czas na relaks na brzegu jeziora.

Dzień 8 Florencja

Cały dzień spędzimy we Florencji. Można tu bowiem wracać wiele razy i zawsze pozostanie coś nowego do odkrycia. Florencja to miasto dumne, ma jednak do tego wszelkie powody. Słynie z renesansowej sztuki, mody i elegancji, jest ojczyzną Dantego, Botticellego, Donatella, Machiavellego, a także… słynnego befsztyka po florencku.
Po wspólnym spacerze po mieście będziemy mieli wiele czasu, by eksplorować je samodzielnie, odwiedzić Galerię Uffizi, a także nacieszyć podniebienie włoskimi pysznościami. Pozostaniemy we Florencji aż do późnego popołudnia, po czym wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji - dopłata 160 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacja, opłaty wjazdowe, opłaty klimatyczne, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - ok. 80-110 EUR

Liczba uczestników: 24-46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400zł

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pejzaże Toskanii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.