Pejzaże Toskanii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni2 200
9 dni2 200

O wyprawie

Pejzaże Toskanii

 • Piesze wędrówki pośród winnic i wzgórz
 • Degustacje wina
 • Val d'Orcia - kwintesencja toskańskiego krajobrazu 
 • Civita di Bagnoregio – „miasto, które umiera”
 • Urokliwe i mniej znane zakątki Toskanii i Umbrii
 • Orvieto – miasto ze wspaniałą katedrą
 • Florencja – stolica renesansu
 • Odpoczynek nad jeziorem Bolsena
 • Specjały kuchni włoskiej

Toskania kojarzy się z Florencją, Sieną i San Gimignano, ale już nie tak wielu słyszało o pięknej Sovanie, Pitigliano czy Civita di Bagnoregio. Podczas naszego wyjazdu odkrywać będziemy mniej znane, lecz równie ciekawe i malownicze zakątki tego regionu. Będziemy spacerować wśród winnic, krętymi ścieżkami prowadzącymi do średniowiecznych miasteczek. Poznamy tajniki produkcji oliwy i owczego sera pecorino, a degustację wina odbędziemy u samego Ferenca Mate, znanego pisarza i producenta win. Pejzaże Toskanii to kontynuacja wyjazdu Ogrody Toskanii. Będziemy wędrować po tym samym rejonie, ale odkryjemy skarby, które dotychczas pozostawały ukryte…

Nieznana Toskania

Wybierzemy się do Sovany, która, choć niewielka, może poszczycić się imponującą romańską katedrą. Jest również miastem rodzinnym jednego z papieży. Odwiedzimy także Pitigliano, zawieszone na urwistej skale, słynące z doskonałego białego wina Bianco di Pitigliano DOC. Podczas spacerów zanurzymy się w toskańskiej przyrodzie i historii.

Umbria i Lacjum

W czasie wyprawy zapuścimy się także do dwóch sąsiadujących z Toskanią regionów. W Lacjum odwiedzimy Bolsenę – położone nad jeziorem miasto cudu eucharystycznego. Pojedziemy także do Civita di Bagnoregio, „miasta, które umiera” i przekonamy się, czy koniec zbudowanego na kruchym podłożu miasteczka jest nieuchronny. W Umbrii natomiast odwiedzimy Spoleto, Trevi i stolicę regionu, Perugię, a także malownicze Orvieto. To położone na tufowym wzniesieniu miasto szczyci się prawdziwą perłą architektury gotyckiej – słynną katedrą, której fasadę można kontemplować przez długie godziny.

Pienza, Florencja i toskańskie smaki

Nie zabraknie także tego, co najbardziej toskańskie, czyli lokalnych produktów. Serów pecorino oraz oliwy będziemy próbować u źródła – w okolicach, w których są wytwarzane. Na degustację wina pojedziemy do słynnej winnicy Ferenca Mate – pisarza, który długo podróżował po świecie, by w końcu w Toskanii odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Będziemy także wędrować po toskańskiej wsi. Pokonamy nowe trasy, nieznane uczestnikom wyprawy „Ogrody Toskanii”. Znów odwiedzimy Pienzę, ale tym razem będzie ona początkiem szlaku, wiodącego wśród najbardziej klasycznych toskańskich pejzaży. Na koniec wybierzemy się też do Florencji. Dlaczego? Ponieważ do tego miasta można wracać wielokrotnie i ciągle odkrywać coś nowego. Tym, którzy już byli we Florencji, zaproponujemy nową trasę zwiedzania.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach. Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Powitanie Toskanii

Rano wjedziemy do Włoch. Zatrzymamy się w jednym z małych miasteczek północnej części kraju. Tutaj rozprostujemy nogi w czasie spaceru, zobaczymy najważniejsze zabytki. Będzie też czas na śniadanie w barze. 

Następnie wyruszymy w dalszą drogę do Toskanii. Po południu dojedziemy do hotelu - naszej bazy przez cały czas trwania wyjazdu. 

Dzień 3 Ojczyzna Brunello, dawne opactwo i pejzaże Pienzy

Dzień zaczniemy od wizyty w Montalcino, w którego okolicach wytwarza się jedno z najbardziej cenionych włoskich win - Brunello. Samo miasteczko to średniowieczna perełka z twierdzą, zaułkami i pięknymi panoramami. A do tego dodajmy wszechobecne wino...

Udamy się także do zagubionego wśród toskańskich wzgórz opactwa Sant'Antimo. Wzniesiony w XII wieku klasztor przez ponad pięć wieków pozostawał opuszczony i dopiero niedawno wróciło do niego życie.

Po południu zajrzymy do znanej już uczestnikom „Ogrodów Toskanii” Pienzy, Ulice miasteczka wypełnia zapach owczego sera pecorino. Po spróbowaniu miejscowych specjałów wyruszymy w trasę pieszą. Powedrujemy szlakiem wśród łagodnych pagórków, pól i cyprysów. Po drodze zatrzymamy się przy XI-wiecznym kościółku Pieve di Corsigniano, w którego surowych murach ochrzczeni zostali dwaj papieże. Szlak zaprowadzi nas do miasteczka San Quirico d’Orcia, gdzie na głównym placu będziemy mogli oddać się w pełni zasłużonemu wypoczynkowi.

Dzień 4 Civita di Bagnoregio - "miasto, które umiera" i Orvieto

Tego dnia czeka nas wizyta w Civita di Bagnoregio – „mieście, które umiera”. Miasteczko stoi na szczycie wzgórza, które kruszy się pod wpływem erozji, a roztaczający się wokół pejzaż jest cichy i wręcz nierealny. W Civita di Bagnoregio pozostało już tylko kilku stałych mieszkańców. Czy umierające miasto można jeszcze uratować?

Popołudnie spędzimy w Orvieto. Na głównym placu będziemy podziwiać arcydzieło gotyckiej architektury – katedrę, którą z zachwytem opisywał Zbigniew Herbert. Znajdzie się też czas na degustację oliwy, samodzielną włóczęgę po urokliwych zaułkach i poszukiwanie przytulnej knajpki, serwującej miejscowe rarytasy.

Dzień 5 Wino i spacery w rejonie Crete Senesi

Popołudnie spędzimy w rejonie Crete Senesi, czyli Glinianek Sieneńskich, gdzie nasycimy zmysły esencją Toskanii. W czasie spaceru towarzyszył nam będzie zapach roślinności, omiatający łagodne pagórki wiatr oraz widok samotnych posiadłości, których dzieje giną w odległej przeszłości.

Brunello, Chianti Classico, Vino Nobile di Montepulciano i wiele innych... Pod względem win Toskania to jeden z najważniejszych regionów Włoch. Warto zgłębiać ich tajniki i znajdować te, które smakują nam najbardziej. Popołudnie poświęcimy więc na degustację.

Dzień 6 Spoleto, Trevi i Perugia

Cały dzień spędzimy w zielonej Umbrii. Na początek odwiedzimy Spoleto, które już z daleka przywita nas widokiem olbrzymiego akweduktu, rozpiętego między dwoma wzgórzami. W trakcie spaceru po mieście zajrzymy do lśniącej w słońcu, białej katedry, pobłądzimy w ciasnych uliczkach, a może trafimy też na Don Matteo, detektywa w sutannie, pierwowzór polskiego ojca Mateusza.

Ze Spoleto nasza trasa poprowadzi do Trevi – urokliwego miasteczka, wspinającego się po stromym wzgórzu i otoczonego gajami oliwnymi.

Wieczór spędzimy w Perugii. To miasto pełne studentów, gdzie pozytywna energia i żywiołowość łączą się ze średniowieczną zabudową w fascynującą mieszankę. Siedząc na schodach tutejszej katedry można obserwować włoski rytuał passeggiaty – popołudniowego spaceru po głównym deptaku miasta. Zachód słońca nad rdzawoczerwonymi dachami Perugii, oglądany z tarasów widokowych w najwyższej części miasta, pozostaje w pamięci na długo.

Dzień 7 Sovana, Pitigliano i Jezioro Bolsena

To dzień ukrytych perełek Toskanii. Poranną kawę wypijemy w Sovanie, niewielkim miasteczku, które od pięciuset lat pozostaje niemal niezmienione. Stąd wyruszymy na spacer do Pitigliano. Nasza trasa będzie prowadzić m.in. drogą wykutą w skale przez Etrusków – lud, który żył tu jeszcze przed Rzymianami. W wąskich zaułkach Pitigliano spotkamy zapewne więcej kotów niż ludzi. Warto zainteresować się tutejszym winem – doskonałym, białym Bianco di Pitigliano DOC.

Po południu odwiedzimy miasto Bolsena, położone nad jeziorem o tej samej nazwie. To tu wydarzył się cud eucharystyczny, na pamiątkę którego obchodzi się dziś święto Bożego Ciała. Wspólnie obejrzymy upamiętniający cud kompleks świątynny, znajdziemy też czas na relaks na brzegu jeziora.

Dzień 8 Florencja

Cały dzień spędzimy we Florencji. Można tu bowiem wracać wiele razy i zawsze pozostanie coś nowego do odkrycia. Florencja to miasto dumne, ma jednak do tego wszelkie powody. Słynie z renesansowej sztuki, mody i elegancji, jest ojczyzną Dantego, Botticellego, Donatella, Machiavellego, a także… słynnego befsztyka po florencku.

Po wspólnym spacerze po mieście będziemy mieli wiele czasu, by eksplorować je samodzielnie, odwiedzić Galerię Uffizi, a także nacieszyć podniebienie włoskimi pysznościami. Pozostaniemy we Florencji aż do późnego popołudnia, po czym wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji - dopłata 400 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty wjazdowe, opłaty klimatyczne, lokalni przewodnicy) - ok. 80-110 EUR

Liczba uczestników: 24-46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400zł

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pejzaże Toskanii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.