Polska Wschodnia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Polska Wschodnia

  • Puszcza Białowieska - najlepiej zachowany las Niżu Europejskiego
  • Fascynująca przyroda bagien i mokradeł na Polesiu, nad Biebrzą i Narwią
  • Zamość – zespół miejski wpisany na listę UNESCO
  • Pałac w Kozłówce - jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce
  • Sielskie krajobrazu Roztocza i Szwajcarii Nadbużańskiej
  • Dziedzictwo wielokulturowej Rzeczypospolitej: cerkwie, kościoły, meczety i synagogi
  • Nieforsowne spacery w pięknych krajobrazach
  • Regionalna kuchnia wschodniej Polski

Piękny Wschód, Ściana Wschodnia, Polska Egzotyczna, Zielone Płuca Polski czy w końcu Przedsionek Kresów – doprawdy zadziwia ilość nazw jakimi obdarzono krainę ciągnącą się wzdłuż naszej wschodniej granicy. I co ciekawe – wszystkie są prawdziwe, oddające charakter, kulturę i oblicze tej ziemi. Wschodnie rubieże Polski to bowiem kraina o niezwykłej przeszłości, ale i teraźniejszości także. To miejsce, gdzie na każdym kroku spotyka się ślady historii – i tej odległej, średniowiecznej, i tej całkiem nam bliskiej, sprzed kilkudziesięciu lat.

Tutaj, niczym w ogromnym tyglu mieszały się narodowości, religie i kultury. Tutaj osadnictwo polskie przenikało się z ruskim i litewskim, tutaj mieszkali jeszcze przed drugą wojną światową niezwykle licznie Żydzi, a uzupełniały tę mozaikę mniejszości rosyjskich staroobrzędowców, Niemców i Tatarów. Wszyscy oni żyli przez stulecia we względnej harmonii, tworząc ten niepowtarzalny urok Kresów, dokładając swoje trzy ziarnka do niezwykłej różnorodności kulturowej tych terenów, dopóki nie roztrzaskało jej w pył dwudziestowieczne szaleństwo.

Są też wschodnie rubieże Polski terenem o niezwykłych wprost walorach przyrodniczych – z dala od cywilizacji, na uboczu głównych arterii handlowych i komunikacyjnych, zachowały się niezwykłe cudna natury ze sławną Puszczą Białowieską na czele. Tutaj jeszcze i dziś podziwiać można nietknięte ludzką stopą niemalże poleskie mszary, tutaj znajdują się najcenniejsze krajobrazy nadrzecznych bagien Biebrzy i Narwi, tutaj podziwiać można niezmącony niczym spokój meandrującego Bugu… Dlatego chcemy Was zaprosić na jedyną w swoim rodzaju wyprawę, w trakcie której odwiedzimy pięć parków narodowych, zobaczymy świątynie sześciu wyznań, zobaczymy zabytki i miejsca wpisane na listę UNESCO, ale i także takie, w których turyści to nadal rzadkość.

Program

Dzień 1 W stronę Roztocza

Wyjazd z Warszawy o godzinie 9:00 (parking przed Kinoteką obok PKiN) skąd ruszymy na południowy wschód. Zanim jeszcze zbliżymy się do naszej wschodniej granicy, odwiedzimy jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce – Kozłówkę, której doskonale zachowane wnętrza stanowią prawdziwą perłę wśród polskich rezydencji magnackich. Stąd podążymy dalej na południowy wschód, by wkrótce znaleźć się w Zamościu – idealnym mieście renesansowym, zachowanym niemalże bez zmian od ponad 400 lat. Tutaj zobaczymy najważniejsze zabytki – ratusz, rynek otoczony kamienicami, kolegiatę i potężne fortyfikacje. Będzie także odrobina czasu by pospacerować własnymi ścieżkami. Kolejne miejsce na naszej trasie to już położony na Roztoczu Zwierzyniec – przed wieczorem pospacerujemy po tym urokliwym miasteczku, będzie też okazja zaglądnąć do słynnego, regionalnego browaru. Nocleg w okolicach Biłgoraju.

Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 50 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 2 O czym szumi Tanew…?

Ten dzień w całości spędzimy na Roztoczu. Po śniadaniu pojedziemy do Suśca, skąd wyruszymy na niedługi spacer – pięknymi lasami dojdziemy do doliny Tanwi, która w niezwykle malowniczej dolinie przecina próg Roztocza licznymi kaskadami, nazywanymi tutaj szumami. Dojdziemy do wioski Rebizanty, skąd ruszymy dalej pod samą granicę ukraińską, gdzie w Radruży stoi jedna z najpiękniejszych w Polsce drewnianych cerkwi, wpisana na listę UNESCO. W drodze powrotnej odwiedzimy urokliwy Krasnobród. Wieczorem powrót na nocleg w okolice Biłgoraju.

Czas wędrówki: ok. 2,5 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 3 Przez Wołyń na Polesie

Kolejny dzień naszej wyprawy to podróż w najdalej na wschód wysunięte rubieże Polski. Najpierw pojedziemy do małej wioski Gródek, skąd wybierzemy się na krótki, ale malowniczy spacer na potężne niegdyś grodzisko Wołyń – od którego nazwę wzięła cała ta kresowa kraina. Potem udamy się do Horodła, by wspiąć się na kopiec upamiętniający znamienny fakt podpisania właśnie tutaj w 1413 roku unii pomiędzy Polską a Litwą. Niedaleko stąd do Zosina – gdzie zakole Bugu tworzy najdalej na wschód wysunięty punkt Polski. Kolejny punkt podróży to Chełm ze swoją malowniczą starówką – spędzimy tu trochę czasu poznając wspaniałe zabytki wzniesione na kredowym wzgórzu. Zwieńczeniem dnia będzie wizyta w Poleskim Parku Narodowym, gdzie wybierzemy się na ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” biegnącą kładkami wśród poleskich bagien. Przejazd na nocleg w okolicach Urszulina.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 20 m | Suma zejść: ok. 20 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 4 Wzdłuż Bugu na północ

Po śniadaniu i wykwaterowaniu się wyruszymy na północ wzdłuż Bugu, nad którym rozłożyły się maleńkie miejscowości o wspaniałych zabytkach. Najpierw odwiedzimy prastarą Jabłeczną, gdzie stoi jeden z najstarszych monastyrów prawosławnych Rzeczypospolitej, ozdobiony piękną cerkwią św. Onufrego. Kolejna miejscowość, gdzie skierujemy swoje kroki to Kodeń, dawniej znaczące miasto – dziś mała miejscowość z pięknym barokowym kościołem i dawną zamkową gotycką cerkwią. Tego dnia czeka nas także spacer wzdłuż przełomowej doliny Bugu, bodaj najpiękniejszego fragmentu całego Pobuża, nazywanego też „Nadbużańską Szwajcarią”. Na koniec dnia odwiedzimy jeszcze słynne sanktuarium prawosławne w Grabarce. Przejazd na nocleg w okolicach Białegostoku.

Dzień 5 W krainie żubra i mokradeł - Białowieski PN

Nadeszła pora by zobaczyć najpiękniejsza z pięknych puszczy w Europie – Białowieski Park Narodowy. Prawdziwym rarytasem będzie wycieczka do rezerwatu ścisłego, gdzie puszcza ma pierwotny charakter – jest najlepiej zachowany las na Niżu Europejskiego. Potem udamy się do rezerwatu pokazowego żubrów, które są symbolem tego regionu. Po południu natomiast odwiedzimy prastary Drohiczyn, niezwykle malowniczo położony na urwistym brzegu Bugu. Spacer wśród zabytków przeniesie nas w czasy, kiedy to maleńkie teraz miasteczko było stolicą dzielnego księstwa. Powrót na nocleg w okolicach Białegostoku.

Czas wędrówki: ok. 2,5 godziny | Suma podejść: ok. 0 m | Suma zejść: ok. 0 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 6 W stronę Biebrzy

Ten dzień to prawdziwy rarytas dla miłośników dzikiej przyrody. Udamy się do Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego. Pierwszy punkt programu to Osowiec, gdzie stoi stara rosyjska twierdza, rozłożona wśród bagien i mokradeł Biebrzy. Stąd udamy się na 2-godzinny spacer po Biebrzańskim Parku Nadowodym. Krótkim przerywnikiem będzie wizyta w klimatycznym Tykocinie, po czym odwiedzimy Narwiański Park Narodowy. Krótki spacer kładkami w poprzek doliny Narwi z Waniewa do Śliwna uzmysłowi nam dzikie piękno tego wspaniałego ekosystemu. Wieczorem powrót na nocleg w okolice Białegostoku.

Czas wędrówki: ok. 3,5 godziny | Suma podejść: ok. 20 m | Suma zejść: ok. 20 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 7 Przez krainę meczetów i cerkwi do Warszawy

Mimo, że to ostatni dzień naszego wyjazdu, również ciekawie go spędzimy. Najpierw udamy się przez pełną mokradeł krainę Tatarów, by zobaczyć drewniany meczet w Kruszynianach – prawdziwą perłę wśród polskich zabytków. Następnie odwiedzimy Supraśl, by podziwiać obronny kompleks monastyru, którego ozdobą jest gotycka cerkiew, odbudowana pieczołowicie po zniszczeniach II wojny światowej. Później skierujemy się już na południowy-zachód jadąc w kierunku stolicy. Przyjazd do Warszawy około godziny 18.00

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar (wyjazd z Warszawy)
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach/pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW do 10 000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 280 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (opłat klimatycznych, biletów wstępu, przewodnik lokalny) - ok. 150 PLN

Liczba uczestników: 20 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Polska Wschodnia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.