Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni1 950
9 dni1 950

O wyprawie

Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie

 • Już pierwszego dnia wycieczki dojeżdżamy na nocleg do Rumunii
 • Niepowtarzalny rumuński folklor
 • Przejazd serpentynami słynnej trasy Transfogaraskiej
 • Zamek Bran – siedziba legendarnego Drakuli
 • Pełna legend i historii kraina Transylwanii
 • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
 • Piękne krajobrazowo piesze wycieczki w Górach Fogaraskich i Bucegi

Transylwania, otoczona zielonym łukiem Karpat, jak twierdza była schronieniem dla wielokulturowej społeczności: Sasów, Szwabów, Węgrów, Żydów, Szeklerów. Żyjące dawnym rytmem wsie, urocze miasteczka, pamiętające tureckie najazdy obronne kościoły i zamki... Wybraliśmy to, co najciekawsze i charakterystyczne, aby chęć zobaczenia wszystkiego nie zdominowała próby odnalezienia istoty tego regionu. Nie zabraknie też pieszych wycieczek (na lekko) w Górach Bucegach i Fogaraszach.

Cień Drakuli

Rumunia, to kraj powstały na gruzach starożytnej rzymskiej Dacji, podbity przez Węgrów, a potem Turków, który obecny kształt uzyskał tak naprawdę dopiero w XX stuleciu w wyniku dwu wojen światowych. Niemniej dziedzictwo historii jest tu widoczne na wielu płaszczyznach. Odkryjemy je nie tylko na zamku Bran, uchodzącym za rezydencję legendarnego Drakuli, ale też w dużo bliższym tej mitycznej postaci, pełnym uroku miasteczku Sighişoara, spacerując uliczkami Sybina oraz podziwiając widok Braszowa z Tampy - wzgórza znajdującego się w samym centrum miasta! Zobaczymy olśniewające swoim bogactwem pałace Pelisor i Peles, położone w malowniczych górach Bucegi.

Kościoły obronne

Niezwykłe są również warowne kościoły, tak charakterystyczne dla krajobrazu Transylwanii. Obronne mury, otwory strzelnicze i systemy baszt upodabniają je bardziej do warownych zamków niż budynków sakralnych. Swoją funkcją nie tylko przybliżały mieszkańców okolicznych wiosek do Boga, ale chroniły również podczas tureckich najazdów. Niepowtarzalnego nastroju dodaje dobrze zachowana zabudowa saskich wsi otaczających kościoły.

Zamki chłopskie i malowane monastyry

Czegoś takiego próżno szukać w innych częściach Europy. Chłopskie zamki, znajdujące się w wielu wsiach, jeden niepodobny do drugiego. Twierdze, w których nie ma wystawnych pałaców, ale umocnienia, grube mury obronne, spichlerze na zgromadzenie zapasów i zwykłe pomieszczenia, które dawały schronienie podczas najazdów. Jeden z nich, zamek w Râşnov, bronił się podczas oblężenia trwającego 3 lata!

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd do Rumunii przez Słowację i Węgry. Już tego samego dnia dojedziemy na nocleg do rumuńskiej Oradei - miasta będącego od czasów średniowiecznych biskupią stolicą, przede wszystkim jednak słynącego ze wspaniałej architektury 2. poł. XIX i pocz. XX w.

Dzień 2 Jaskinia Niedźwiedzia, zamek w Hunedoarze i Alba Iulia

Dzisiaj kierujemy się w stronę Sibiu. Po drodze zwiedzimy Jaskinię Niedźwiedzią, słynącą z niezwykle bogatej szaty naciekowej oraz najpiękniejszy spośród średniowiecznych zamków w Transylwanii, w miejscowości Hunedoara. Po południu zatrzymamy się na chwilę w Alba Iulii. W dawnej stolicy księstwa Siedmiogrodu zwiedzimy obszar cytadeli z pałacami książęcym i biskupim oraz imponującą średniowieczną katedrą. Na nocleg dojedziemy do malowniczego Sybina.

Dzień 3 Trasa Transfogaraska i zwiedzanie Sibiu

Tego dnia, jeżeli tylko pogoda pozwoli, przejedziemy się górskimi serpentynami Trasy Transfogaraskiej. Według jednych nazywana jest ona "szczytowym osiągnięciem socjalizmu rumuńskiego", według innych był to upiorny pomysł "Geniusza Karpat" Nicolae Ceauşescu. W górach pójdziemy na wycieczkę w rejon jeziora Balea i Capra. Po południu zwiedzanie Sibiu: przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki, zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w, późnogotycki kościół ewangelicki, oraz przejdziemy Mostem Kłamców - tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Wieczorem usiądziemy w kafejce na Sybińskim rynku delektując się architekturą miasta i słynnym piwem Ursus.

Dzień 4 Zamki w Bran oraz Braszów

Zobaczymy najbardziej znany zamek w Rumunii - Bran. Kojarzony jest on z osobą Vlada Palownika - słynnego Drakuli. Czy niezwykłość tego miejsca dorównuje jego sławie - przekonamy się na własne oczy. Po południu zatrzymamy się w Braszowie: zobaczymy tam rynek z ratuszem, w którym obecnie mieście się Muzeum Historyczne, gotycki "Czarny Kościół", obwarowania miejskie oraz Bramę Katarzyny. Przeciśniemy się też przez najwęższą uliczkę w Rumunii. Na koniec czeka nas wyjazd kolejką na wzgórze Tampa, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Dzień 5 Wycieczka w Górach Bucegi i zamek Peleş

Tego dnia wybierzemy się na kilkugodzinną malowniczą wycieczkę w góry Bucegi. Po południu zwiedzimy olśniewająca swym bogactwem i niezwykłą architekturą dawną rezydencję króla Karola I - zamek Peleş.

Dzień 6 Prejmer, Saschiz i Viscri

Opuszczamy okolice Braszowa i udajemy się w stronę Sighişoary. Po drodze zobaczymy jeszcze warowne kościoły w Prejmer i Viscri (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz zamek chłopski Rupea.

Dzień 7 Sighişoara, Biertan, Moșna i Mediaș

Sighişoara to miasto niezwykłe, twierdza Siedmiogrodu otoczona basztami, z gotyckimi domami i wieżami, z krętymi uliczkami prowadzącymi do górującego nad miastem kościoła. Zobaczymy fortyfikacje, Wieżę Zegarową, dom, w którym miał się urodzić Drakula oraz gotycki kościół "Na Wzgórzu" - obecnie Muzeum Kultury Sasów Siedmiogrodzkich. Przejedziemy też do miejscowości Biertan i Moșna, w których zobaczymy kolejne warowne kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a następnie pospacerujemy w uroczym Mediaș. Wieczór spędzimy w Sighişoarze.

Dzień 8 Cluj-Napoca i wyjazd do Polski

Pomału będziemy kierować się w stronę domu. Przejazd do stolicy Siedmiogrodu - Cluj-Napoca. Po zwiedzeniu miasta udamy się w nocną podróż przez Węgry i Słowację do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach wczesnoporannych (około 6).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus
 • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach turystycznych i pensjonatach
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Biletów wstępu - ok. 350 RON

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Wyjazd "Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie" można połączyć z wycieczką "Bukowina i Maramuresz". Połączony program to "Rumunia - od Transylwanii po Bukowinę".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Transylwania - warowne zamki i malowane cerkwie pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.