Saksonia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Saksonia

  • Spacery wśród romantycznych krajobrazów Saskiej Szwajcarii i Rudaw
  • Zabytkowe centrum Drezna, nazywanego „Florencją Północy”
  • Skały Bastei i Pfaffenstein – niezwykłe „działa sztuki” wyrzeźbione przez naturę
  • Zwinger – jedno z najlepszych i najbogatszych muzeów sztuki w Europie
  • Miśnia i jej słynna fabryka porcelany
  • Wspaniałe miasta Łużyc – Budziszyn i Goerlitz
  • Lipsk – miasto Bacha i „bitwy narodów”
  • Górnicze miasta i dziedzictwo techniczne Rudaw, wpisane na listę UNESCO

Saksonia to oprócz Bawarii bodaj najbardziej urozmaicona i zróżnicowana część Niemiec. Zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Krajobraz bardziej przypomina tu sąsiednie Czechy niż pozostałe landy wschodniej części Niemiec, a mimo bezsprzecznie niemieckiego charakteru całej krainy napotkać tu można ślady słowiańskiej przeszłości i przetrwała do dziś mniejszość serbołużycką.

Wiele z tutejszych zabytków należy do ścisłej czołówki nie tylko w skali Niemiec, ale i całej Europy, a dla turystów z Polski dodatkowe znaczenie mają liczne historyczne związki Polski i Saksonii. A przy tym wszystkim, z wyjątkiem Drezna, jest kraina mało u nas znana – a szkoda, bo ze wszech miar godna zwiedzenia. Pora więc wyruszyć odkryć najpiękniejsza miejsca tej – jak się okaże – całkiem bliskiej nam krainy.

Saska Szwajcaria to miejsce o wyjątkowym krajobrazie i intrygującej przyrodzie. Tutejsze formacje piaskowcowe należą do najpiękniejszych w Europie. Potężne ściany skalne, jak choćby Bastei czy Schrammstein tworzą niesamowite ramy dla płynącej dnem kanionu Łaby, a wokół wznoszą się malownicze góry stołowe. Na jednej z nich stoi Koenigstein – jedna z najlepiej zachowanych twierdz górskich w Europie.

Z kolei Drezno zachwyca swoją architekturą i historią. Sascy Wettinowie stworzyli z miasta prawdziwą stolicę kultury i sztuki, a najlepiej świadczy o tym wspaniały Zwinger – jedno z najbogatszych muzeów na świecie. Podmiejskie rezydencje elektorów i królów Polski jednocześnie w Moritzburgu czy Pillnitz należą do arcydzieł baroku i budzą niekłamany zachwyt. Trudno też nie zachwycać się miśnieńską porcelaną, ale też i samym miastem z potężną katedrą i zamkiem wznoszącym się nad Łabą.

Zupełnie inny jest Lipsk, wielkie dynamiczne miasto targowe, pociągające jednak także swoją architekturą i kulturą. Rudawy zachwycają majestatem krajobrazu, pięknymi lasami, skałami i swoją tradycją górnictwa srebra, cyny i żelaza… Najwyższy szczyt dawnego NRD, najpiękniejszy sklep nabiałowy na świecie, salon wykładany ptasimi piórami, najsłynniejsze aniołki na świecie, najlepiej zachowane barokowe miasto w Niemczech, zamek-więzienie słynnej hrabiny Cosel – to prawdziwe perły przyrody i architektury, które odwiedzimy podczas naszej wyprawy!

Program

Dzień 1 W drodze do Saksonii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd w kierunku granicy niemieckiej (po drodze możliwość dołączenia do grupy w Katowicach i Wrocławiu). Z okolic Zgorzelca przejedziemy na południe w kierunku Żytawy, gdzie zrobimy krótką przerwę, na podziwianie zabytkowe centrum miasta. Na południe od niego wznoszą się niewielkie, ale malownicze Zittauer Gebirge. Charakterystycznym elementem są tu piaskowcowe skały, które są jednym z symboli przyrody Saksonii. Tutejsze góry niewielkie, ale urokliwe to prawdziwy wstęp do tego, co czeka nas w dalszej części wycieczki. Krótki spacer w rejonie kameralnego kurortu Oybin pozwoli nam rozprostować nogi po podróży. Wejdziemy na wznoszący się nad miejscowością szczyt Oybin, z ruinami zamku i starego opactwa. Wieczorem przejazd na nocleg na pograniczu niemiecko-czeskim.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 2 Wśród skał Saskiej Szwajcarii

Drugiego dnia naszej wyprawy rozpoczniemy delektować się urokami Saskiej Szwajcarii – jednego z najbardziej spektakularnych miejsc w całych Niemczech. Na początek zwiedzimy twierdzę Königstein – jedną z najwspanialszych fortyfikacji górskich w Europie. Budowana od XVI wieku uchodziła za niemożliwą do zdobycia – zajmuje szczytową partię stołowej góry, obciętej ze wszystkich stron pionowymi skałami. Z jej tarasów rozpościerają się wspaniałe widoki na dolinę Łaby. Następnym punktem programu będzie góra Pfaffenstein – jedna z licznych w okolicy gór stołowych, przypominająca nieco nasz Szczeliniec w Górach Stołowych. Po południu pojedziemy do Pillnitz, gdzie czeka nas spacer po pięknych ogrodach i winnicy jednej z podmiejskich rezydencji saskich elektorów.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 3 Drezno „Florencji północy”

Następny dzień wyprawy spędzimy w stolicy regionu – słynnym z malowniczości Dreźnie. Zniszczone brutalnymi bombardowaniami w czasie II wojny światowej, miasto od kilkunastu lat od nowa pięknieje, coraz bardziej zasługując na nadane jej przed kilkoma stuleciami miano „Florencji nad Łabą”. Krótki przejazd autokarem po mieście pokaże nam jego różnorodność. Po drodze zatrzymamy się by zobaczyć słynny sklep z nabiałem Funda, a także leżący po sąsiedzku sklep z musztardami, których jest w nim kilkaset rodzajów! Następnie zwiedzimy centrum miasta, z charakterystycznymi budynkami katedry i Frauenkirche. Po południu skierujemy się do Zwingeru (dla chętnych) – jednej z najwspanialszych galerii sztuki w Europie, urzekającego swoją barokową architekturą pałacu. Będzie też możliwość samodzielnego pospacerowania po starówce w ramach wolnego czasu. Wieczorem powrót do hotelu.

Dzień 4 W stolicy „białego złota”

Następny dzień wycieczki – to kolejne słynne miejsca w Saksonii. Najpierw pojedziemy do Miśni – miasto znane ze swojej porcelany, ale także i z malowniczego położenia. Najpierw skierujemy swoje kroki do słynnej fabryki porcelany, a później pospacerujemy po śródmieściu, by w końcu zobaczyć potężny Albrechtsburg – zamek, wzniesiony na kilkudziesięciometrowej skale, którego główną budowlą jest piękna gotycka katedra. Po południu natomiast przejedziemy do niedaleko położonego Moritzburga. Wznosi się tu, otoczony wspaniałymi założeniami parkowymi, na środku wielkiego stawu, pałac myśliwski Wettynów. Jedną z wielkich atrakcji pałacu stanowią nie tylko zbiory trofeów myśliwskich, ale także „moritzburski pokój z piór”. Po zwiedzeniu pałacu przyjdzie czas na spacer po okolicy – zobaczenie wspaniałego parku i stawów otaczających rezydencję. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 2,5 godzin | Suma podejść: ok. 20 m | Suma zejść: ok. 20 m | Dystans: ok. 6 km

Dzień 5 Skały, hrabina i duma Chrobrego…

Następny dzień rozpoczniemy od wizyty przy najpiękniejszych skałach Saskiej Szwajcarii, za jakie uchodzi masyw Bastei, wznoszący się nad Łabą w okolicach miasteczka Rathen. Spacer po mostkach i licznych widokowych tarasach, da nam wyobrażenie o pięknie regionu ukształtowanego z łabskich piaskowców. Stąd udamy się na Łużyce, a pierwszym miejscem, gdzie się zatrzymamy będzie zamek Stolpen, wznoszący się na szczycie wulkanicznego wzgórza. Związany jest on ściśle z losami hrabiny Cosel, której historię uwiecznił Ignacy Kraszewski w swej słynnej powieści historycznej. Stamtąd ruszymy zobaczyć Budziszyn – stolicę Serbołużyczan - miasto, które potrafi olśnić swoimi zabytkami. Jego malownicza sylwetka, obejmująca wznoszące się na stromym wzgórzu mury obronne z licznymi wieżami i basztami, niewiele zmieniła się od średniowiecza i należy do najpiękniejszych widoków Saksonii. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 350 m | Suma zejść: ok. 350 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 6 Góry srebrem i złotem słynące

Pora wybrać się na południe, w Rudawy, które od wieków były głównym terenem górniczym Saksonii – to właśnie stąd pochodziło bogactwo, które pozwoliło rozkwitnąć całemu regionowi. Zanim jednak dotrzemy w góry, zatrzymamy się w Freibergu – malowniczym mieście pełnym zabytków, dawniej jednej ze „stolic” górnictwa saskiego. Zobaczymy pięknie zachowana starówkę z gotycką katedrą i dawny pałac elektorów saskich. Potem przejedziemy w stronę najwyższej partii Rudaw – zatrzymamy się przy malowniczych skałach Greifensteine, a potem wyjedziemy pod szczyt Fichtelberg, skąd krótkim spacerem dojdziemy do najwyżej położonego w Niemczech miasta – kurortu Oberwiesenthal. Stąd przejedziemy jeszcze do miasteczka Annaberg, które w średniowieczu było największym i najbogatszym miastem Saksonii. Krótki spacer pozwoli nam poczuć klimat górniczych miast saskich. Wieczorem przejazd do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 400 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 7 Z wizytą u mistrza Jana Sebastiana

Tego dnia odwiedzimy największe miasto całej Saksonii – słynący ze swoich międzynarodowych targów Lipsk. Przedpołudnie spędzimy jeszcze w innym malowniczym mieście – w Torgau, położonym nad Łabą. Miasto słynie ze swojego mostu, na którym w 1945 roku spotkały się armie sojuszników – amerykańska i sowiecka. Ale centrum miasteczka to także prawdziwa perła architektury renesansowej – z licznymi kamieniczkami i kilkoma ładnymi kościołami. Stąd wyruszymy w stronę Lipska, zanim dotrzemy do centrum, zatrzymamy się przy największym pomniku Europy, upamiętniającym słynną bitwę w 1813 roku. Popołudnie zajmie nam spacerowanie po Lipsku, z jego malowniczymi placami, monumentalną architekturą, wspaniałymi krytymi pasażami handlowymi i pamiątkami po Janie Sebastianie Bachu, który spędził w tym mieście ostatnie 27 lat swojego życia. Wieczorem powrót do hotelu.

Dzień 8 Powrót do Polski

Pora wracać do Polski… Ale zanim jeszcze opuścimy piękną Saksonię, zatrzymamy się w granicznym Goerlitz (polska część to obecnie oddzielne miasto Zgorzelec), które należy do najpiękniejszych w całych Niemczech. Dzięki temu, że nie zostało praktycznie żadnymi zniszczeniami w czasie II wojny światowej, posiada niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Krótki spacer pozwoli nam zobaczyć jego najpiękniejsze zakątki. Po odpoczynku wyruszymy w drogę powrotną – przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych (około 19-tej), po drodze możliwość opuszczenia grupy we Wrocławiu lub Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

  •  Transport: autokar (wyjazd z Krakowa, Katowic lub Wrocławia)
  •  Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach (pokoje 2-3 osobowe)
  •  Wyżywienie: 7 śniadań
  •  Opiekę przewodnika
  •  Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  •  Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  •  Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 4 kolacji za dopłatą 220 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu do obiektów, przewodnik lokalny, opłaty klimatycznych) - ok. 70 EUR
  • Galeria Obrazów Zwinger w Dreźnie - ok. 14 EUR

Liczba uczestników: 20 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Saksonia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Niemcy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.