Iran: szlakiem perskiej historii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
16 dni10 990

O wyprawie

Iran: szlakiem perskiej historii

 • Orientalne zakupy na największym irańskim bazarze
 • Tepe Sialk - ślady osadnictwa ludzkiego sprzed 6000 p.n.e.
 • Isfahan - perła architektury Wschodu
 • Persepolis, Sziraz - powrót w czasie do Starożytnej Persji
 • Puste przestrzenie pustyni i setki gwiazd nad głową

Spójrz na Iran z innej perspektywy, niż ta kształtowana przez media. Zapomnijmy o polityce, skupiając się na odkrywaniu piękna i egzotyki tego kraju. Poznaj niesamowite bogactwo historyczne i kulturowe oraz doświadczaj przyjaźni i niezwykłej gościnności mieszkańców.

Kraj ajatollahów to nie tylko bezkresne pustynie. Iran to też niezwykłe góry, meandrujące rzeki, kilkanaście górskich jezior i wiele jaskiń stanowiących o wyjątkowości krajobrazu. Iran, czyli dawna Persja, kraj ujęty bardziej w anegdocie, nierealny i obcy.

Wyruszymy szlakiem najstarszych i najciekawszych perskich miast i wiosek. Zobaczymy wiele zabytków pamiętających stulecia przed narodzinami Chrystusa, wpisanych na listę UNESCO. Starożytne ruiny Persepolis, dawnej stolicy największego imperium ówczesnego świata, wraz z pałacem władcy i grobowcem. 

Sziraz, słynący nie tylko z wybornego wina i poematów Hafiza, ale również pięknie dekorowanego Różowego Meczetu. Zapierająca dech w piersiach architektura perskich miast takich jak Isfahan, Teheran czy Jazd. Poza tym zobaczymy skalne reliefy, grobowce dawnych władców oraz mauzolea, w których spoczywają szczątki biblijnych postaci.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wylot z Warszawy do Teheranu z międzylądowaniem. Przylot późnym wieczorem do irańskiej stolicy. Transfer do hotelu, wypoczynek.

DZIEŃ 2

Dzień poświęcimy na zwiedzanie ogromnej irańskiej stolicy. Na początek zwiedzimy Golestan, pałac szachów z dynastii Kadżarów. Przejdziemy się też w okolice teherańskiego bazaru, by poczuć zapachy orientalnych przypraw i napić się świeżego soku. Następnie czeka nas zwiedzanie w pięknym parku Saad Abad, gdzie znajdują się pałace szachów z ostatniej dynastii rządzącej Iranem przed rewolucją z 1979 roku. Wieczorem spacer w okolicach placu Tadżrisz, które stanowi centrum życia nocnego. W drodze powrotnej zatrzymamy się, by odpocząć i zjeść kolację w okolicach postmodernistycznego Mostu Tabiat. Nocleg w Teheranie.

DZIEŃ 3

Przejazd do Kaszanu. Po drodze zatrzymamy się w świętym mieście Kom, z którego pochodził ajatollah Chomeini. Następnie przejedziemy do Kaszanu, który jest pierwszą dużą oazą na drodze Kom-Kerman, wiodącej wzdłuż największych pustyń Iranu. Miasteczko znane jest z charakterystycznych wieżyczek "łapiących wiatr". Zwiedzimy zabytkowy dom kupieckiej rodziny Borudżerdi oraz dawną łaźnię Sułtana Amira.

DZIEŃ 4

Dotrzemy do ogrodu Fin, pierwszego z dziewięciu ogrodów wpisanych na listę UNESCO. W okolicach Kaszanu, na wzgórzach Tepe, będziemy oglądać ślady osadnictwa ludzkiego sięgającego czasów neolitu. Wieczorem dotrzemy do Isfahanu. Po lunchu udamy się do Abyaneh, pięknej historycznej wsi u podnóża góry Karkass. Wszystkie budynki wykonane są z czerwonej gliny i wybudowane na zboczu góry, co świadczy o adaptacji człowieka do natury. Na uwagę zasługują tradycyjne stroje kobiece, pełne kolorowych i kwiatowych wzorów i zdobień. Wieczorem dotrzemy do Isfahanu.

DZIEŃ 5

Miasto, którego nazwa oznacza "Połowę Świata". Zwiedzanie miasta, będącego perłą architektury Wschodu, według wielu - najpiękniejszego miasta Iranu, słynącego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków, którego ulice ocienione są białymi platanami. Zwiedzanie rozpoczniemy od okazałego Meczetu Piątkowego, który pełen jest śladów różnych epok i dynastii panujących w Iranie. Następnie przejdziemy przez isfahański bazar, by dotrzeć do ogromnego placu Imama ze wspaniałymi siedemnastowiecznymi budowlami. Meczet Imama, który jest najwspanialszym dziełem z czasów panowania szacha Abbasa Wielkiego (XVII w.) i meczet Lutfollaha, znany ze wspaniałych zdobień oraz fantastycznej gry świateł. Będzie okazja podziwiania perskich dywanów, obrusów i miniatur. Odwiedzimy w pałacu Ali Kapu, siedzibę dynastii Safawidów. Wieczorem spacer nad Zayandeh, wyschniętą przez większą część roku rzekę.

DZIEŃ 6

Drugi dzień zwiedzania Isfahanu. Rozpoczniemy od Pałacu Czehel Sotun, który stanowi piękny przykład architektury pałacowo­-ogrodowej z XVII w. Następnie przeniesiemy do chrześcijańskiej dzielnicy, gdzie spędzimy czas w ormiańskiej katedrze Wank z XVII wieku oraz okolicznych kościołach. Do dzisiaj ormiańska część miasta znacznie różni się od pozostałych dzielnic pod względem architektury, a także sposobu ubierania się i mentalności jej mieszkańców. Następnie wrócimy nad rzekę spacerując słynnymi isfahańskimi mostami Si-o-se-pol i Khaju.

DZIEŃ 7

Rano zatrzymamy się na rogatkach Isfahanu, by zwiedzić Atashgah, wzgórze z pozostałościami zoroastryjskiej świątyni ognia. Następnie czeka nas przejazd do Nain. Nain stanowi geograficzny środek Iranu. Zwiedzimy tam charakterystyczny meczet piątkowy oraz ruiny starożytnej twierdzy zbudowanej z żółtej suszonej na słońcu cegły. Wieczór i noc spędzimy w niezwykłym pensjonacie na pustyni.

DZIEŃ 8 

Rano zabierzemy Was na offroadową wycieczkę przez pustynię, aby przyjrzeć się jej różnym obliczom. Wstaniemy wcześnie rano, aby przeprawić się dżipami na punkt widokowy, z którego, przy kubku aromatycznej herbaty, podziwiać będziemy wschód słońca. Po południu zwiedzimy słynny Czak Czak, położoną na środku pustyni świątynię zoroastryjską. Następnie przejedziemy do Jazdu, jednego z najciekawszych starych miast Iranu, gdzie od wieków mieszka najwięcej wyznawców Zaratustry, a ochłodę latem dają wymyślne wieże wiatrowe.

DZIEŃ 9

Zwiedzanie Jazdu. Zaczniemy od Świątyni Ognia, w której znajduje się wiecznie płonący ogień, podtrzymywany bez przerwy od ponad 1500 lat oraz pięknie zdobiony meczet z XIV w. Podczas spaceru po Starym Mieście będzie można zagubić się w plątaninie wąskich uliczek. Zobaczymy też meczet piątkowy z charakterystycznymi 48 metrowymi minaretami i meczet z zieloną kopułą, pięknym zdobnictwem - Amir Chakhmagh. Zobaczymy Zendan­e Eskandar (Więzienie Aleksandra, obecnie Muzeum Etnograficzne), mauzoleum Sheikh Roknaddin (meczet z piękną kopułą), Wieża Czterech Wiatrów, grobowiec Dwunastu Imamów (gdzie pochowano dwunastu imamów od XI w n.e.), Wieczorem dotrzemy do Wież Milczenia, zoroastryjskich wzgórz, skąd pięknie obserwować można będzie zachód słońca.

DZIEŃ 10

Przejedziemy przez góry Szir Kuh, a następnie obszary pustynne, aby dotrzeć do miasta Abarkuh. Zobaczymy tam najstarsze drzewo Iranu - cyprys mający ponad cztery tysiące lat. 

DZIEŃ 11

Dzień zaczniemy od przystanku w Pasargadae, pierwszej stolicy Achemenidów, leżącej dziś w ruinie Zobaczymy tam zachowany grobowiec Cyrusa II Wielkiego, twórcy potęgi perskiej w starożytności. Wizyta w Persepolis, do którego Europejczycy dotarli już w XVII w. W dawnej stolicy ceremonialnej największego imperium świata starożytnego, zwiedzanie Bramy Wszystkich Narodów, Sali 100 Kolumn, Apadany, pałaców Dariusza i Kserksesa. Oglądanie reliefów skalnych w Naksz­e Radżab oraz przejazd do perskiej Doliny Królów -­ Naksz­e Rustam, gdzie znajdują się groby skalne wielkich władców starożytnej Persji, a także wspaniałe reliefy z okresu Sasanidów.

DZIEŃ 12

Całodniowe zwiedzanie Szirazu. Zobaczymy Naranjestan, czyli ogrodu pomarańczowego, którego największą atrakcją jest dawna rezydencja królewska. Na szczególną uwagę w Szirazie zasługuje również meczet Nasira ol­ Molka powstały w XIX w. Olśniewa on wspaniałą architekturą i detalami zdobienia. Mauzoleum Hafeza – najsłynniejszego irańskiego poety. Znajduje się ono w ogrodzie, gdzie bardzo często można spotkać osoby zaczytane w poezji Hafeza.

DZIEŃ 13

Rano kontynuujemy zwiedzanie Szirazu, już spokojniej. Będziemy mieli czas nacieszyć się kolejnymi ogrodami tego miasta, a także zrobić zakupy na pięknym bazarze Vakil istniejącym od XVIII w. Po południu lotem krajowym udamy się z powrotem do Teheranu.

DZIEŃ 14-15

Powrót do Teheranu. Rano wizyta na chrześcijańskim cmentarzu, gdzie pochowani zostali żołnierze Armii Gen. Andersa, gościnnie przyjęci przez Irańczyków w czasie II wojny światowej. Odwiedziny w Skarbcu Klejnotów Narodowych*, gdzie można podziwiać m.in. największy różowy diament świata Darya­ye Nur, a także klejnoty koronne dynastii Pahlawi. Możemy odwiedzić Muzeum Narodowe z bogatymi zbiorami od starożytności po współczesność, aby uzupełnić naszą wiedzę. Wolny czas na spokojne spacery po Teheranie, lub wycieczka na przedmieścia do klimatycznej dosłownie wciśniętej w górski wąwóz dzielnicy Darband, z licznymi kafejkami i restauracjami. Ostatniego dnia późnym wieczorem wyjazd na lotnisko

*od 2020 roku trwają prace przenoszenia skarbca do nowej siedziby. Punkt programu będzie realizowany po ponownym otwarciu muzeum. 

DZIEŃ 16

W nocy wylot z Teheranu. Powrót do Warszawy.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bilet lotniczy wewnętrzny
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie
 • częściowe wyżywienie (śniadania)
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wiza - ok 110 EUR
 • wyżywienie, poza śniadaniami
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 150 EUR)

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania. Obiady i kolacje oraz dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu zakwaterowanie w hotelach lub klimatycznych domach gościnnych, w pokojach dwuosobowych.

Dopłata do pokoju jednoosobowego na cały czas trwania wycieczki to koszt 1400 PLN.

TRANSPORT:

Będziemy podróżować klimatyzowanym komfortowym minibusem.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

POGODA:

Przełom września i października to bardzo dobry czas na zwiedzanie Iranu. Temperatury po niezwykle gorącym lecie, stają się ponownie znośne dla przyzwyczajonych do chłodu Europejczyków. Mimo to, wieczory są nadal przyjemnie ciepłe, szczególnie na terenach pustynnych i na południu w Szirazie. W dzień temperatura może przekraczać 30°C.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Iran: szlakiem perskiej historii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.