Słowenia i Istria – między Alpami a Adriatykiem

Formy aktywności
TerminCena
9 dni2 680

O wyprawie

Słowenia i Istria – między Alpami a Adriatykiem

 • Wspaniałe krajobrazy słoweńskich Alp i wybrzeża Istrii
 • Jaskinie Szkocjańskie - najpiękniejsze w Słowenii UNESCO
 • Okolice Bledu ze wspaniałym jeziorem
 • Lublana – mała, ale piękna słoweńska stolica położona u stóp gór
 • Piran – prawdziwa perełka wśród miast nad Adriatykiem
 • Pula, Poreč, Rovinj - urkoliwe zakątki Istrii
 • Triest – włoskie miasto w klimacie CK Monarchii – zupełnie inna Italia!
 • Krótkie, nieforsowne spacery wśród wspaniałych krajobrazów
 • Oryginalna kuchnia z pogranicza Alp i Morza Śródziemnego

Słowenia to mały kraj wciśnięty pomiędzy wapienne szczyty Alp, ciepły Adriatyk i skraj wielkich nizin Panonii. Jest jednak prawdziwą perełką krajobrazowo-kulturową, położoną na styku trzech najważniejszych europejskich kręgów etnicznych – romańskiego, germańskiego i słowiańskiego. Nazywana jest przez to czasami „Europą w miniaturze”, nigdzie indziej bowiem na tak małej przestrzeni nie znajdziemy tylu przepięknych, tak różnorodnych miejsc miejsc.

Znajdziemy tutaj niebotyczne Alpy z białego jak śnieg wapienia, cudowne górskie jeziora o nieskazitelnie czystej wodzie, jaskinie, które nie mają sobie równych w całej Europie, malownicze wybrzeże z miasteczkami przypominającymi niedaleką Chorwację czy Włochy, a także liczne zamki i malownicze osady. Do tego dochodzi znakomita, ale bardzo swojska kuchnia i świetne wino.

Najczęściej Słowenię przejeżdża się w dwie godziny tranzytem, w drodze nad Adriatyk, warto tu jednak zatrzymać się na dłużej – by odkryć niebanalne piękno tej malowniczej krainy. Dzięki „kompaktowym” rozmiarom państwa (w Polsce mamy sześć województwo o większej powierzchni i aż dziesięć o większej liczbie ludności) – w ciągu kilku dni można zobaczyć tutaj wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze zakątki, nie spędzając przy tym całych dni w autokarze.

W rzeczy samej – nigdzie indziej w Europie nie da się tak szybko przemieszczać pomiędzy krajobrazami śródziemnomorskim, alpejskim i rozległością nizin Europy Środkowej. Jednego dnia można podziwiać piękno wysokogórskiego pejzażu – a po południu cieszyć się lazurową taflą morza… No i nie należy zapominać o jeszcze jednym skarbie słoweńskiej przyrody – jaskiniach, których podziemne piękno na długo pozostaje w pamięci. Krótko mówiąc – nie ma chyba drugiego takiego kraju w Europie, do którego lepiej pasowałoby powiedzenie, że „małe jest piękne”! A na „deser” czeka jeszcze zupełnie wyjątkowe pogranicze słoweńsko-włoskie, z najpiękniejszym miastem portowym w tej okolicy – Triestem. Prawdziwy „słoweński klasyk” z włoską nutą… Najwyższa pora to odkryć.

Program

Dzień 1 W drodze na południe

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Przejazd przez Czechy i Austrię do Słowenii. Po drodze zatrzymamy się przed wieczorem w Mariborze – drugim co do wielkości mieście Słowenii. Krotki spacer po starówce pozwoli nam odpocząć po trudach przejazdu, a prawdziwą atrakcją będzie podziwianie najstarszego na wiecie, owocującego wciąż krzewu winnego. Przyjazd na nocleg w okolicach Lublany w godzinach wieczornych.

Dzień 2 W alpejskich szałasach i na stołecznych salonach - z wizytą w Lublanie

Drugi dzień wycieczki rozpoczniemy od wycieczki w Alpy Kamnicko-Sawijskie, których ozdoba jest płaskowyż Velika Planina. Jest to największy teren pasterski w Słowenii, z zachowanymi szałasami, które tworzą tu prawdziwe „miasteczko”. Z doliny Bistricy wyjedziemy kolejką na krawędź płaskowyżu, po czym spokojnym spacerem wśród szałasów dojdziemy do malowniczej kaplicy. Po południu przejedziemy do Lublany – zwiedzimy najważniejsze zabytki tego pięknego miasta – katedrę, zamek, z którego rozpościera się malownicza panorama miasta, nabrzeża rzeki Ljubljanicy pięknie urządzone przez słynnego architekta Jože Plečnika. Będzie także czas wolny do indywidualnego wykorzystania. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 6 km

Dzień 3 Planica i Bled - najpiękniejsze jezioro Słowenii

Z samego rana wyruszymy w kierunku Alp Julijskich, gdzie odwiedzimy słynną Planicę z kompleksem skoczni narciarskich – można będzie wejść po dziesiątkach schodków aż na sama górę skoczni, by poczuć tę adrenalinę, którą mają przed skokiem sportowcy… Potem pospacerujemy po „słoweńskim Zakopanem” czyli po Kranjskiej Gorze. Po południu wybierzemy się do malowniczego miasteczka Bled, położonego nad jednym z najpiękniejszych alpejskich jezior. Zobaczymy wznoszący się na pionowej skale nad wodą zamek, a potem pospacerujemy brzegami wspaniałego jeziora. Powrót na nocleg w okolicach Lublany.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 4 W Alpach Julijskich

Kolejny dzień spędzimy w okolicach malowniczego jeziora Bohinjskiego, otoczonego wysokimi alpejskimi szczytami. Zaczniemy od zwiedzenia stojącego na jego brzegu gotyckiego kościoła w osadzie Ribčev Laz, potem udamy się w górę doliny, by dojść do jednego ze źródeł rzeki Sawy, z malowniczym wodospadem. Kolejny punkt programu do wyjazd kolejką pod szczyt Vogel, skąd rozpościerają się fantastyczne widoki na jezioro i najwyższy szczyt Alp Julijskich – Triglav. Popołudnie spędzimy w jednym z najbardziej malowniczych miasteczek Słowenii – Škofjej Loce. Wolny czas będzie można wykorzystać na spacer po urokliwej starówce i do malowniczego renesansowego zamku górującego nad miastem. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 5 W stronę Adriatyku: Jaskinie Szkocjańskie i Piran

Tego dnia wybierzemy się na południe, by poznać płaskowyż Kras, który dzięki wspaniałemu rozwojowi zjawisk rozpuszczania skał wapiennych, nadał swoje imię temu ważnemu procesowi geologicznemu – krasowieniu. Główną atrakcją będzie zwiedzanie słynnych Jaskiń Szkocjańskich wpisanych na listę UNESCO, najpiękniejszych w Słowenii, których ozdoba jest podziemny kanion, wzdłuż którego będziemy wędrować. Popołudnie spędzimy w prawdziwej perełce Słoweńskiej Riwiery – miasteczku Piran. Powędrujemy wąskimi uliczkami starówki, szukając śladów dawnej podległości miasta Republice Weneckiej, na dłużej zatrzymamy się przy kościele św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto, a także leżący w oddali włoski Triest. Wieczorem przejazd do hotelu na chorwackiej Istrii.

Dzień 6 Na wybrzeżu Istrii - Pula

Następny dzień naszego pobytu to wyprawa na sam południowy skraj półwyspu Istria. Najpierw podjedziemy do niewielkiej wioski Premantura, skąd wzdłuż wybrzeża i wśród typowo śródziemnomorskiej roślinności powędrujemy na skalisty półwysep Kamenjak. Będzie tutaj możliwość skorzystania z kąpieli w morzu. Z powrotem do autokaru wrócimy drugą stroną wybrzeża. Popołudnie spędzimy w Puli, gdzie największą atrakcją jest znakomicie zachowany rzymski amfiteatr, co żywo przypominający słynne Koloseum. Nie zabraknie także chwili wolnego czasu na malowniczej starówce. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 11 km

Dzień 7 Cały urok Istrii - Poreč i Rovinj

Nie od dziś wiadomo, że Istria słynie z małych, pięknych miasteczek, położonych niezwykle malowniczo położonych wśród krętej linii brzegowej. Tego dnia odwiedzimy dwa z nich. Najpierw zajrzymy do Poreča, którego ozdobą jest słynna Bazylika Eufrazjana, miejsce śmierci św. Maura, która w 1997 roku została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Będzie też czas pospacerować wąskimi uliczkami starówki. Po południu zajrzymy z kolei do nie mniej malowniczego Rovinja, położonego na wąskim półwyspie, nad którym dominuje wysoka na ponad 60 metrów dzwonnica kościoła św. Eufemii. Wizytę w obu miasteczkach urozmaici krótka wizyta w okolicach wciętej niczym fiord Zatoki Limskiej. Zejdziemy nad malowniczy brzeg morski, będzie też czas na odpoczynek w otoczeniu wspaniałego krajobrazu. Powrót do hotelu, kolacja.

Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 8 Włoskie klimaty - z wizytą w Trieście

Przedpołudnie ostatniego dnia naszej wycieczki spędzimy w Trieście. Samo miasto, położone u stóp Krasu, jest ruchliwym portem, pełnym zabytków przywodzących na myśl nie tylko włoskie miasta, ale także czasy monarchii habsburskiej. Był to bowiem największy port Austro-Węgier, gdzie stacjonowała flota wojenna. Spacer po mieście pozwoli nam poznać najciekawsze zakątki miasta, będzie także czas wolny. Po południu wyruszymy w drogę powrotną, nocny przejazd do kraju.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych. Po drodze możliwość zatrzymania się także w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 •  Transport: autokar (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 •  Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach (pokoje 2-3 osobowe)
 •  Wyżywienie: 7 śniadań, 3 obiadokolacje
 •  Opiekę przewodnika
 •  Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 •  Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 •  Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 •  Wyżywienia poza śniadaniami
 •  Kosztów uczestnictwa w programie (biletów na kolej linową, biletów wstępu, przewodnika lokalnego w Lublanie, opłat klimatycznych) - ok. 95 EUR

Liczba uczestników: 20 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słowenia i Istria – między Alpami a Adriatykiem pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowenia, Włochy, Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.