ŚLADAMI PERSKICH SZACHÓW Iran

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
-349 dni5 200 + 1 290EURO

O wyprawie

Podróż do Iranu to wyprawa do świata, w którym ludzie pozostali pogodni i otwarci mimo wieloletniej izolacji. Zagłębisz się w tej niesamowitej kulturze, odwiedzisz niezwykle kolorowe meczety, ruiny Persepolis, gdzie Aleksander Wielki pokonał Dariusza, zobaczysz świątynie Zaratusztrian w Yazd. Na barwnych bazarach spotkasz niezwykłych ludzi i posłuchasz ich historii.

Zachwycisz się przestrzenią i fascynującym krajobrazem zróżnicowanych pustyń i majestatycznych gór.

W programie:

TEHERAN - Brama Wolności, siedziby władców Persji, Muzeum Dywanów

KASHAN - zabytkowe domy bogatych kupców - architektura Qajari

YAZD - spacery po klimatycznych uliczkach i bazarach, Świątynie Zaratusztrian, Wieże Milczenia

SHIRAZ - twierdza Kharim Khan i niesamowity meczet Nasir al-Mulk

PERSEPOLIS - ruiny legendarnej stolicy Persji

ISFAHAN - Pałac Czterdziestu Kolumn i zabytkowe mosty

SHUSHTAR - historyczny system hydrauliczny

Program

1 dzień - Wylot z Polski

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.

(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

 

2 dzień - TEHERAN - QOM - KASHAN

Przylot do Teheranu. Wsiadamy do busa i od razu ruszamy w trasę do Kashan. Najpierw zatrzymamy się na pożywnym śniadaniu, a następnie w Qom. Tutaj pierwszy raz zetkniemy się z doskonałą perską architekturą pod postacią Mauzoleum Fatimy al-Masumy, siostry ósmego imama Alego al-Ridy.

Po przyjeździe do Kashanu zakwaterujemy się w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub spacer.

 

3 dzień - KASHAN: perskie ogrody, dom Tabatabaei i Boroujerdi, meczet Agha Bozorg

Zaczynamy zwiedzanie od perskich ogrodów Fin, w którym naturalne źródełko zasila serię basenów turkusową wodą. Następnie odwiedzimy dom Tabatabaei - tradycyjny wytworny dom sprzed dwóch wieków. Kolejny punkt naszego programu to dom Boroujerdi - również tradycyjny dom, z przestronnym dziedzińcem i niesamowitymi zdobieniami. Wielbicielom architektury spodoba się również ostatni przystanek - meczet Agha Bozorg. Jego przepiękna, symetryczna bryła otacza zielony dziedziniec z sadzawką, a fasada jest świetnym przykładem perskiego kunsztu w zdobieniu.

 

4 dzień - NUSHABAD: PODZIEMNE MIASTO - ISFAHAN: zabytkowe mosty

Jedziemy na północ od Kashanu do Nushabad - podziemnego miasta , które liczy sobie 1500 lat. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech piętrach, od 3 do 18 metrów pod ziemią. Znajdują się tutaj kanały, klatki schodowe, komnaty, a także pułapki. Podziemne miasto jest uważane za fenomen architektury i inżynierii. Zostało zbudowane, aby mieszkańcy miasta mogli się w nim schronić w przypadku najazdu.

Przejazd do Isfahanu. Zwiedzamy miasto, które uważane jest za najpiękniejsze w całym Iranie. Zaczniemy od mostu Siyosepol z jego charakterystycznymi 33 łukami. Most Khaju to z kolei chyba najbardziej znana atrakcja Isfahanu. Most wybudowano w 1650 roku, i początkowo pełnił też funkcję społeczną - jako miejsce spotkań publicznych.

 

5 dzień - ISFAHAN: plac Imama i okolice, muzeum muzyki

Kolejny dzień zwiedzana miasta. Isfahan był niegdyś stolicą Persji, a miejsc świadczących o jego niegdysiejszej świetności nie brakuje.

Splendor "Połowy Świata", jak nazywano Isfahan, zaczniemy odkrywać od placu Imama (Meidan-e-Emam), wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Plac z każdej strony otoczony jest budynkami z arkadami i sklepami. W południowej części placu znajduje się meczet Imama, i to on zdecydowanie przyciąga wzrok. Z bliska zdobienia i mozaiki robią jeszcze większe wrażenie.

W okolicy zobaczymy również elegancki meczet szejka Lotfolla, pałac Ali-Qapu oraz Wielki Bazar.

Iran ma bogatą historię muzyczną, o czym dowiemy się z Muzeum Muzyki. Muzeum zostało ufundowane przez lokalnych muzyków, a na jego wystawie znajduje się ponad 300 instrumentów z całego Iranu.

 

6 dzień - NAIN - PUSTYNIA MESR i nocleg w lokalnym domu

Niesamowitą architekturę Isfahanu zostawiamy za sobą, a naszym oczom damy odpocząć na... pustyni!

Najpierw jednak zrobimy przystanek w Nain aby zobaczyć meczet Jame, wzorowany na tym z Medyny.

Resztę dnia spędzimy na wydmach grzejąc stopy w piasku pustyni Mesr. Chętni mogą skorzystać z atrakcji dla chętnych, np. przejażdżki 4x4 po pustyni. Po zachodzie słońca udamy się na nocleg do lokalnego domu.

 

7 dzień - OAZA GARMEH - MEYBOD: karawanseraj - YAZD

Opuszczamy rejony pustyni Mesr i jedziemy w stronę Yazd. Po drodze wstąpimy do oazy - wsi Garmeh, zbudowanej z glinianych cegieł, gdzie pójdziemy na spacer pośród palm, a jeśli czas pozwoli pójdziemy także do gorących źródeł. Kolejny punkt na naszej trasie to Meybod. Zobaczymy tu dom zajezdny dla karawan - karawanseraj, gdzie znużeni drogą kupcy mogli odpocząć przed dalszą podróżą. Odwiedzimy też ceglany magazyn na lód i jedzenie. Po przyjeździe do Yazd czas wolny.

 

8 dzień - YAZD - Świątynia Ognia, Wieże Milczenia, kompleks Amir Chakhmakh

Zwiedzamy Świątynię Zaratusztrian (jednej z najstarszych wciąż istniejących religii świata) - Świątynię Ognia, gdzie nieprzerwanie pali się święty ogień. Zobaczymy też "Wieże milczenia" - miejsce pochówku wyznawców zaratusztrianizmu.

Następnie odwiedzimy ogród Dowlat Abad, słynący z najwyższej wieży wentylacyjnej na świecie. Perełką architektury (wiemy, jest ich w Iranie mnóstwo) dzisiejszego dnia będzie kompleks Amir Chakhmakh - plac z symetrycznym kompleksem budynków, m.in. meczetem i karawanserajem. Dzień zakończymy oglądaniem narodowego sportu Zorrkaneh, w którym wielką rolę odgrywają... drewniane bębny.

 

9 dzień - CHAK CHAK: kaplica w skale - PASARGADY: dawna stolica Persji - SHIRAZ

Chak Chak (Pir-e-Sabz) to kaplica wydrążona w skale, święte miejsce dla Zaratusztrian, i nasz pierwszy przystanek na trasie do Shiraz. Następnie odwiedzimy Pasargady - stolicę Persji do czasów wybudowania Persepolis. Tutaj znajdują się ruiny kompleksu pałacowego, oraz grób Cyrusa Wielkiego, założyciela miasta. Dzień kończymy w Shiraz.

 

10 dzień - PERSEPOLIS: RUINY LEGENDARNEJ STOLICY - DOLINA NAGHSZ-E ROSTAM - GROBY HAFEZA I SADIEGO

Dzisiaj czeka nas całodzienne zwiedzanie ruin legendarnej stolicy Persji zniszczonej przez Aleksandra Wielkiego - Persepolis. Następnie przejedziemy do doliny Naghsz-e Rostam, gdzie zobaczymy monumentalne reliefy wykute w skale.

Po powrocie do Shiraz zwiedzimy jeszcze groby-mauzolea jednych z najważniejszych perskich poetów: Hafeza oraz Sadiego.

 

11 dzień - SHIRAZ: meczet Nasir al-Mulk, meczet Vakil, targi - SHUSHTAR

Całodzienne zwiedzanie Shiraz, domu poetów i artystów. Zobaczymy fantastyczny meczet Nasir al-Mulk z cudownymi, kolorowymi witrażami i posadzką do złudzenia przypominającą taflę wody. Ponadto zwiedzanie meczetu Vakil z przepiękną kwiecistą mozaiką oraz targu Vakil Bazaar, a także tradycyjnego targu MoshirSaray. Następnie ruszymy w drogę do Shushtar.

 

12 dzień - SHUSHTAR: HISTORYCZNY SYSTEM HYDRAULICZNY

Historyczny system hydrauliczny z Shushtar to majstersztyk inżynierii z 5 wieku p.n.e. System składa się z kanałów, tuneli, tam i młynów. Spędzimy dzień zapoznając się z tajnikami tej starożytnej, i zadziwiająco malowniczej, inżynierii.

 

13 dzień - CHOGHA-ZANBIL: ziggurat - SUSA: grób proroka - HAMEDAN

Po śniadaniu ruszamy w drogę - do Chogha-Zanbil, gdzie znajduje się ziggurat - wieża świątynna charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii. Następnie pojedziemy do jednego z najstarszych miast świata - Susa (Shush). Tutaj zobaczymy grób biblijnego proroka Daniela (a przynajmniej ten, uznawany za najbardziej prawdopodobny). Dzień kończymy spacerem w Hamedanie.

 

14 dzień - JASKINIA ALISADR - TEHERAN

Po śniadaniu jedziemy zobaczyć niesamowitą jaskinię Alisadr. Jest to najdłuższa wodna jaskinia na świecie, którą zwiedzimy oczywiście na łodziach. Nad głowami będziemy podziwiać zwisające stalaktyty, a niesamowicie czysta woda zapewnia widoczność również dna jaskini. Sława jaskini jest tak duża, że chętnych na jej zwiedzanie nie brakuje - przygotujmy się na stanie w kolejce!

Po przyjeździe do Teheranu czas wolny.

 

15 dzień - TEHERAN: Golestan Palace, Teheran Bazaar

Zwiedzamy stolicę Iranu. Zobaczymy Golestan Palace - siedzibę władców Persji z XVIII i XIX wieku. Obejrzymy fasadę ambasady USA, i jeśli starczy czasu zajrzymy do Muzeum Kosztowności, w którym zgromadzono legendarne kamienie Persji. Następnie wizyta na bazarze Teheran - szansa zakupu aromatycznych przypraw, pięknych chust lub innych pamiatek.

 

16 dzień - POWRÓT

Transfer na lotnisko i wylot. Na lotnisku w Warszawie żegnamy się z pilotem. Zakończenie wyprawy.

Warunki

WIELKOŚĆ GRUPY: 6-12 OSÓB

CENA OBEJMUJE:

l bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Teheran - Warszawa

l transfery z/na lotnisko

l 13 noclegów w hotelach 3-4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

l 1 nocleg w lokalnym domu

l śniadania w hotelach

l prywatny transport klimatyzowanym pojazdem wg programu

l zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem

l opiekę pilota Kiribati Club

l ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN

l zestaw podróżnika Kiribati Club: 

l koszulka klubowa

l worek sportowy

l etui na bilet

l karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

l biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; transportu lokalnego w miastach: taxi, ryksze itp.: ok. 140 EUR

l pozostałego wyżywienia: ok. 10-15 EUR dziennie na osobę

l obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.

l wizy do Iranu

l atrakcji dla chętnych

l zwyczajowych napiwków

 


Zakwaterowanie

Noclegi organizowane są w sprawdzonych przez nas hotelach i pensjonatach, w pokojach 2-3 osobowych.

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodnie z własnymi potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.

Transport

Podczas całego pobytu w Iranie będziemy korzystać z autobusów rejsowych, a w miastach z komunikacji miejskiej (metro, autobusy, taksówki).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej ŚLADAMI PERSKICH SZACHÓW Iran pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.